Sari la conținut

Motociclete pentru oras.


Adrian423
 Share

Postări Recomandate

NCX e urâtă dar SV-ul e frumoasă, dacă sari bordurile cu dirt bike ești retardat, dar dacă mergi cu supersportiva (legal oare?) în oraș ești cool, dacă mergi cu scuterul nu ești motociclist pentru că nu ții nimic între picioare... Observ aici ochelari mari de cal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu merg cu FJR-ul în oraș, unde intra FZ merge și asta printre mașini! :blbl:

Încă n-am ajuns la expert level și nu car cutiile mereu, drept că nici nu sunt așa barosane ca alea de haluminiu de pe geseu. 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
12 hours ago, misionaru said:

. Cum o sa poti recomanda un motor daca nu ai mers pe el si daca nu ai experimentat tu ce inseamna sa mergi 

 

Adica ? Ce motor am recomandat si nu am mers cu el? 

 

 

22 hours ago, Leon said:

E vorba de o motocicleta de mers prin Bucuresti, deci nu cred ca e neaparat nevoie de extra-confort.

...

Ai luat-o pe aratura, daca spui ca e un gunoi de motoreta despre Versys si recomanzi in schimb SV (care e la fel sau chiar mai slaba in oras). E parerea ta, dar felul cum o spui ... 

...

Probabil ai obtinut un pret bun la revanzare...

 

 

 

Fata de un supermoto cu saua ca un supozitor/vibrator chiar ai nevoie de extra confort , cand mergi la fel de mult ca mine . Daca mersul prin oras pentru tine inseamna 5 minute oe zi, atunci ai dreptate .

 

Te lauzi cu experienta si cumperi Verys...si il mai si lauzi .Vai de steaua ta!

 

 

Ideea mea principala a fost ca nu ai nevoie de cea mai specializata unealta ,mai ales daca e a dracului de scump si greu de obtinut . Merge foarte bine orice iti place si nu sta exagerat de prost la partea de confort, latime si caldura degajata . 

Sv si alte modele mentionate erau doar ca exemplu. Atat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, goe 75 a spus:

Te lauzi cu experienta si cumperi Verys...si il mai si lauzi .Vai de steaua ta!

Asta spune multe despre tine. Ai comportament de  cocalar infect, care jigneste cand nu mai are argumente.

Probabil te imbraci cu trening rosu cand mergi prin oras cu SS-ul.

 

Am 2 motociclete si Versysul e perfect pentru oras, dar chiar nu simt nevoia sa ma mai justific in fata ta.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 minute ago, Leon said:

 

 

Am 2 motociclete si Versysul e perfect pentru oras,

 

Acum esti confuz .Mai devreme era perfect supermoto. 

4 minutes ago, Leon said:

Asta spune multe despre tine. Ai comportament de  cocalar infect, care jigneste cand nu mai are argumente.

 

 

Nu nu, Versys-ul este un gunoi de motoreta de cand a existat . Faptul ca l-ai cumparat spune totul despre ce fel de experienta ai tu.

12 hours ago, vis-a-vis said:

NCX e urâtă dar SV-ul e frumoasă, dacă sari bordurile cu dirt bike ești retardat, dar dacă mergi cu supersportiva (legal oare?) în oraș ești cool, dacă mergi cu scuterul nu ești motociclist pentru că nu ții nimic între picioare... Observ aici ochelari mari de cal.

 

Felicitari ca te-ai prins de faptul ca era un mesaj acolo, dar nu te-ai prins pana la capat. Ideea era ca unele dintre  maimutele care promoveaza huliganism si mers periculos prin oras, pe alta pagina imediat devin cei mai mari critici ai mersului cu viteze in afara orasului.

 

Saritul de borduri cu dirt bike este ilegal, pentru ca nu se poate inmatricula...😁

 

 

Nu a spus nimeni ca SV e frumoasa , dar macar nu e urata cu spume ca NC700.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la vorbe grele: trening rosu pe SS, gunoaie de motorete 🙈.  Si mai spune lumea ca motociclismul nu naste pasiuni 😋

 

Acuma, avand in vedere ca fiecare intelege motociclitul din punctul sau de vedere: unii au nevoie de un mijloc de transport pentru naveta (commuting daca esti cool si intelectual),  unii vor plimbare in natura, unii vor viteza, unii vor sa trezeasca pe toti ceilalti din somn, unii agata ce se poate etc,  este greu de definit soutia ideala, chiar si pentru oras. Si de aceea poate au aparut atatia producatori de mobre, nu?

 

Desigur ca asa cum avem pantofi pentru mers zi de zi, si ''adidasi'' pentru sport sau bocanci pentru mers la munte, ideal ar fi sa avem 2-3 mobre. Dar nu toata lumea isi permite. Si apare compromisul.

 

 

Sincer, dupa parerea mea, ca cea mai buna mobra pentru mers in oras este... MINIMOBRA!

Ia sa vedem, cati ati avut ocazia sa va dati cu ea?

E drept ca era un moped, dar principiul este acelasi: doua roti cu un motor, sa si ghidon.

Iata si o poza pentru mai tinerii nostri colegi:

image.thumb.png.1b5654788339dea194cd08fce8b2619a.png

Frane nu prea avea . Noroc ca eram si eu mai subtirel pe atunci.

Aveai si un mic portbagaj in spate, si daca ramaneai fara benzina, dadeai la pedale. E drept ca dupa 100 m de pedalat nu iti mai trebuie sala .:crack:

Sa va vad eu cum dati la pedale cu supersport, sau Versys 🤣

 

O solutie buna pentru cine nu are multi bani de investit intr-un mijloc de locomotie rapid si eficient este montarea unui motor termic la bicicleta. Nu mai sunt probleme cu parcatul peste noapte - se ia direct in apartament , nu ai treaba cu RCA, ITP (oare carnet trebuie?).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

 

@misionaru

 

Daca ai putina coloana vertebrala si experienta reala , nu este totul subiectiv.  

Nu am chef de povesti fara sfarsit asa ca iti dau doar un exemplu: 

Masina pe care o am este o mizerie sinistra in orice alta situatie decat atunci cand ai chef sa te dai pe curbe.

Pentru ca nu sunt o molusca, pot trece peste faptul ca am dat o groaza de bani pe ea si sa spun adevarul ca nu arata fenomenal, schimba vitezele mediocru, spatiu redus de bagaje , directie prea moale ( cand nu e in sport ) si suspensie dura de-ti rupe oasele in mers normal. 

Am vrut masina de dat pe curbe si acum am. Dar nu stau sa pictez si restul de aspecte in roz doar pentru ca este a mea.

 

 

 

Daca vorbeai doar la modul general , puteai sa o faci si fara sa ma citezi pe mine. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.05.2022 la 9:28, goe 75 a spus:

 

Adica ? Ce motor am recomandat si nu am mers cu el? 

 

Ai extras o intrebare dintr-un context, care nu era adresata neaparat tie. Daca citeai tot "contextul", ai fi vazut ca nu te-am acuzat pe tine in mod direct de asa ceva. 

Desi stiu ca o sa o fac de amorul artei si pentru ca stii foarte bine la ce ma refer, e ultimul post al meu aici si e doar ca sa iti explic tie ca negrul e negru si albul e alb. Am scris asa:

 

Citat

Niciodata nu o sa fie o alta parere despre motoare decat una subiectiva. Cum o sa poti recomanda un motor daca nu ai mers pe el si daca nu ai experimentat tu ce inseamna sa mergi pe el?

 

Toate parerile spuse pe forumul asta, evident ca sunt unele subiective. Bineinteles ca fiecare trebuie sa invete pe cont propriu ce inseamna, pentru el insusi, subiectiv. Cateodata, a fi obiectiv, e degeaba. Tocmai de aia fiecare isi spune parerea lui personala. Ce vezi tu obiectiv, altul vede subiectiv si vice versa. 

 

 

 

Unde am spus ca ai recomandat motoare cu care nu ai mers? Desi, sincer, nu ma intereseaza raspunsul, as vrea doar sa vad ce te-a convis sa crezi ca ti-am pus asemenea intrebare...

 

Ai raspuns ulterior, citandu-ma pe mine: 

Citat

 

Daca ai putina coloana vertebrala si experienta reala , nu este totul subiectiv.  

Nu am chef de povesti fara sfarsit asa ca iti dau doar un exemplu: 

Masina pe care o am este o mizerie sinistra in orice alta situatie decat atunci cand ai chef sa te dai pe curbe.

Pentru ca nu sunt o molusca, pot trece peste faptul ca am dat o groaza de bani pe ea si sa spun adevarul ca nu arata fenomenal, schimba vitezele mediocru, spatiu redus de bagaje , directie prea moale ( cand nu e in sport ) si suspensie dura de-ti rupe oasele in mers normal. 

Am vrut masina de dat pe curbe si acum am. Dar nu stau sa pictez si restul de aspecte in roz doar pentru ca este a mea.

 

Daca vorbeai doar la modul general , puteai sa o faci si fara sa ma citezi pe mine. 

 

 

Bun, deci daca ai coloana vertebrala si exeprienta reala, poti sa stii ce vrea chiar si ala caruia ii place sa se dea cu un supermoto sau enduro prin oras, desi tie nu iti place sa te dai cu asa ceva, din varii motive. Nu te obosi sa pictezi restu aspectelor prin care ai trecut tu cu masina, e irelevant din punctul meu de vedere.

 

Scuze ca nu am vorbit la modul general, tu ai fost singurul care a expus ideea ca toate sunt povesti, vise si idealisme...

in rest, sa ne vedem cu bine la ture! :)

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Parca sunteti capcauni, bai frate ! 

Al dracului daca va duce capul sa incelegeti ce inseamna un exemplu si daca puteti sa extrageti de acolo doar ideea fara sa va impiedicati de unealta folosita in clarificare.

Terci la voi in bibilica.  

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ce trebuie sa se inteleaga din acest topic de pe motociclism.ro? ca e terci la noi in bibilica? 

Daca nu se mai poate cu rabdarea, e bine sa se ia o pauza...:)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
On 5/31/2022 at 8:28 AM, goe 75 said:

 

 

Ideea mea principala a fost ca nu ai nevoie de cea mai specializata unealta ,mai ales daca e a dracului de scump si greu de obtinut . Merge foarte bine orice iti place si nu sta exagerat de prost la partea de confort, latime si caldura degajata . 

Sv si alte modele mentionate erau doar ca exemplu. Atat.

 

 

 

Ai citit chestia asta de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, caracterincompatibil a spus:

o chestie ce are cutie de viteza,e absolut infecta in oras.

iei frumos miara - mergi doar cu 1-a si in oras dar si afara (max pe la 180?)

 

ok tot nu scapi de ambreiaj dar scapi de schimbat. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce atâta aversiune față de scutere? Înțeleg că la astea noi prețul e problema - că-ți iei moto ca lumea la banii aia dar in rest sunt perfecte pentru oraș și drumuri scurte/medii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Este destul de dificil sa gasesti scutere cu adevarat placute la vedere. 

Sunt si oameni care pun functionalitatea pe primul loc , dar in general aspectul conteaza enorm in alegere.

Din pacate majoritatea trebuie sa aleaga doar o singura bucata...

Mai sunt si chestii de fitze, mofturi...

 

Dap, vehementa cam nu are sens , dar ca preferinta inteleg lipsa de interes in segmentul scutere.

 

Personal nu sunt interesat de scutere din cauza aspectului si datorita faptului ca pentru mine motoreta este o jucarie. Daca nu as mai schimba viteze , parca jucaria nu ar mai avea la fel de mult farmec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, goe 75 a spus:

Este destul de dificil sa gasesti scutere cu adevarat placute la vedere. 

Sunt si oameni care pun functionalitatea pe primul loc , dar in general aspectul conteaza enorm in alegere.

Din pacate majoritatea trebuie sa aleaga doar o singura bucata...

Mai sunt si chestii de fitze, mofturi...

 

Dap, vehementa cam nu are sens , dar ca preferinta inteleg lipsa de interes in segmentul scutere.

 

Personal nu sunt interesat de scutere din cauza aspectului si datorita faptului ca pentru mine motoreta este o jucarie. Daca nu as mai schimba viteze , parca jucaria nu ar mai avea la fel de mult farmec.

 

o singura moto am cumparat o pentru cum arata 

in rest…. toate pentru cea ce fac !!!

cat despre mestecat in cutie prin oras …

ma amuz copios mergand pe scuter, printre masini, in spatele unei motociclete

ma uit pe partea stanga si vad atata NEUTRU - 1- NEUTRU - 1 etc de zeci de ori intre 2 semafoare 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, goe 75 a spus:

Este destul de dificil sa gasesti scutere cu adevarat placute la vedere. 

 

Hai că sunt și unele care arata bine: tmax, Xmax, XADV, Forza, Italjet, Vespa

 

Acum 24 minute, goe 75 a spus:

Sunt si oameni care pun functionalitatea pe primul loc , dar in general aspectul conteaza enorm in alegere.

Din pacate majoritatea trebuie sa aleaga doar o singura bucata...

Mai sunt si chestii de fitze, mofturi...

 

Da aici așa e 

 

Acum 24 minute, goe 75 a spus:

 

Dap, vehementa cam nu are sens , dar ca preferinta inteleg lipsa de interes in segmentul scutere.

 

Hmm poate lipsa de interes vine și din lipsa promovare/informare? Spre exemplu mai toate scuterele noi au keyless, top case keyless, sisteme peste sisteme, loc sub sa, integrare cu aplicații și nu în ultimul rând merg destul de bine - am un amic cu un tmax și merge mult mai bine ca multi cu motoare mult mai mari și titrate gen KTM Super adventure, BMW-uri etc.

 

Acum 24 minute, goe 75 a spus:

Personal nu sunt interesat de scutere din cauza aspectului si datorita faptului ca pentru mine motoreta este o jucarie. Daca nu as mai schimba viteze , parca jucaria nu ar mai avea la fel de mult farmec.

 

Dupe gusturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mestecatul in cutie in oras este o chestie foarte relativa. La foarte multe sunt suficiente doua. La altele 3. La foarte putine ai nevoie sa mesteci cu adevarat in stil  de 125.

 

Dar intradevar sunt si oameni care mesteca in cutie frenetic si dupa aia se vaita ca dracia nu trege bine si ca ii trebuie mai multa putere...Mersul subturat e o boala grea si larg raspandita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 hours ago, caracterincompatibil said:

 

 

Deplasarea cu Motocicleta în oraș e o activitate mizerabila si infecta.am zis 

 

Depinde de termenul de comparatie.

In comparatie cu mersul in masina ...e parfum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, caracterincompatibil a spus:

Deplasarea cu Motocicleta nepotrivita  în oraș e o activitate mizerabila si infecta.am zis 

 

Fixed :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, caracterincompatibil a spus:

Neah🤣

Nu îți lipsește vclick? Sau cum se numea modelul ăla?

La cat e benzina acum, parca imi e asa oleaca dor sa am un consum de 2.5/100...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...