Sari la conținut

Schema Electrica La Simson


Hadess
 Share

Postări Recomandate

Sa te invetze meseriashu: Iti tragi manual un fir de plus de la baterie la contact. La ala cu alternator si excitator/stabilizator nu umbli ca nu mai stii sa le pui la loc.

 

Din contact iti tragi o bifurcatie de tensiuni. In general vreo 6 fire. Unul duce prin siguranta la bobina, altul (prin siguranta) la claxon, senzor frana ... Altul pentru lumini ... tot asa

 

Iti masori cu Ohmmetrul contactele de la controalele de pe ghidon si iti dai seama ce intrerupe fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hihihi nu cer pielea. Daca imi iese ... o sa fac un deviz in care o sa dau pretul fiecarei piese folosite (numai piesele depasesc 300.000 (cred, nu am calculat cu exact)) , un procent softul (e munca zdravana si la asta) si un procent manopera. Deci sincer nici io nu as da atatia bani pe asa ceva ca nu prea am. Pentru mine vitezometrul e mai mult o provocare sa vad daca sunt in stare sa il fac ... dar e greu la inceput ... dupa aia va fi simplu ... refac niste formule in soft in functie de lungimea rotii fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe www.motorlife.ro gasesti cartea tehnica a simsonului. are ceva peste 5 Mb. este si schema electrica acolo... pe langa alte info pretioase pt. un simsonar...

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...