Sari la conținut

Pareri traseu Bulgaria


Ciprian_B
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Undeva pe la jumatatea lui Iunie as vrea sa trec putin granita la vecini. In lipsa de experienta in afara granitelor, m-am gandit la tura asta, in ideea ca pe langa cascada de la Krushuna (aici am mai fost de doua ori), poate reusesc sa prind si ceva mai aproape de ideea de munte, intr-o tura de o zi.

 

A facut cineva vreo parte din traseu? Poate aveti alte recomandari?

 

Din ce am reusit sa gasesc pe google, inca nu pare ca pentru moto trebuie platita vreo taxa de drum.

 

Legat de covid, puteti sa ma lamuriti si pe mine daca mai trebuie completat vreun formular, daca mai sunt in vigoare restrictii la reintrarea in tara?

 

Multumesc,
Ciprian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Ciprian_B a spus:

Salut,

 

Undeva pe la jumatatea lui Iunie as vrea sa trec putin granita la vecini. In lipsa de experienta in afara granitelor, m-am gandit la tura asta, in ideea ca pe langa cascada de la Krushuna (aici am mai fost de doua ori), poate reusesc sa prind si ceva mai aproape de ideea de munte, intr-o tura de o zi.

 

A facut cineva vreo parte din traseu? Poate aveti alte recomandari?

 

Din ce am reusit sa gasesc pe google, inca nu pare ca pentru moto trebuie platita vreo taxa de drum.

 

Legat de covid, puteti sa ma lamuriti si pe mine daca mai trebuie completat vreun formular, daca mai sunt in vigoare restrictii la reintrarea in tara?

 

Multumesc,
Ciprian

 

Du-te fara stres și mergi cu atenție. Cam atât, in rest bucură-te de excursie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

In Bulgaria drumurile sint libere, o masina la 5 min, politia este prezenta mai mult in orase, dar e bine sa nu mergi foarte tare prin comune, in rest nu sint probleme, ca peste tot nu au sens exagerarile. Nu sint taxe, poti intra in fata la vama daca nu te blocheaza vreun cocalar, preturile sint putin mai mici la benzina, cazare si masa, mai ales in Lidl, unde gasesti in principal cam aceleasi produse dar la o calitate superioara(conservele de peste, zacusca, pate si carne, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie in sate ca e plin de bampere de aceeasi culoare cu asfaltul! Nu se vad mai deloc. Sunt semnalizate cu smn de restrictie la 30 la ora si dedesubt semn "drum cu  denivelari", dar cine se uita la ele?! 

Asfaltul e in general vechi si crapat, o gramada de plombe si de onduleuri, mai ales pe judetene. 

Mare grija la masinile cu nr de RO, ai nostri cocalari merg acolo ca austriecii dupa ce treg granita in Ungaria, adica tare si pe mijlocul drumului. Bulgarii merg in general incet, cu exceptia cocalarilor lor care tot Bemveuri au.

O gramada de radare si controluri de vigneta (pentru masini). Bulgarii obisnuiesc sa dea flashuri cand e politie, ca la noi pana sa se inventeze Waze.

LE: Controluri?! Am scris "contoluri"?! Sindromul Eba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venind dinspre Grecia, am avut emoții într-un sat bulgăresc, unde unu' mai bronzat, la bustul gol și cu o sticlă goală în mână, făcea break-dance cu înjurături în mijlocul uliței, exact pe "trasa" mea. 

În rest, apă, paie și bătaie. 

M-a amuzat că în câteva sate prin care am trecut, era câte un indicator în centrul satului, pe care scria "Library".

Să fiu al naibii dacă nu-mi venea să merg să citesc un Balzac și să schimb păreri cu cetățenii prezenți la bibliotecă:

- Ă? Ți-a plăcutătă?

Eu dau din cap că da.

- Auzi, că nu i-a plăcutătă! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...