Sari la conținut

Cum soliciti daune dupa accident


alexvidia
 Share

Postări Recomandate

Daca ati fost implicati in accidente cu leziuni in urma carora ati necesitat ingrijiri medicale cum ati procedat?

Ati apelat la un avocat oarecare? am vazut ca acum sunt active si niste firme care te contacteza imediat sa se ocupe ei de dosar si percep un comision de 25%

Daca ati avut incidente de genul asta hai sa vedem cum ar fi mai usor de procedat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Ce daune și ce probleme fizice ai avut după accident?

picior in gips, traumatism cranian...nu foarte grav dar 1 luna am stat in pat

la cap am avu o fisura care evident se vindeca foarte greu

la picior am fost operat pentru repunerea oaselor de la picior in articulatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Caută un avocat care a mai lucrat în civil cu accidente și lasă excrocii firme care îți propun că-ți rezolvă problema.

Oricum, dacă ajungi la proces e bine să știi că toată tărășenia va dura minim 3-4 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, caracterincompatibil a spus:

Ești victima in accident? Daca da,faci plângere penală în termen de 3 luni de la data producerii accidentului, polițistul care se ocupa de caz,da ordonanța pentru iml,se eliberează certificat medico legal cu un Nr de îngrijiri medicale.ulterior te va reprezenta un avocat in procesul la sectia comercială cu firma de asigurări.ai făcut plângere penală în termenul de 90 zile de la producerea accidentului?

Multumesc pentru raspuns, datele acestea le stiam deja. Partea complicata apare in mometul in care trebuie sa te decizi intre o firma care percepe comision si a cauta un avocat (care asa cum stim in Romania este un fel de loterie pentru ca sunt foarte expeditivi sau dezinteresati)

Daca cineva are ceva sfaturi bazate pe experienta personala il rog sa le impartaseasca.

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Caută un avocat care a mai lucrat în civil cu accidente și lasă excrocii firme care îți propun că-ți rezolvă problema.

Oricum, dacă ajungi la proces e bine să știi că toată tărășenia va dura minim 3-4 ani.

Daca cineva a rezolvat cu un avocat il rog sa faca o recomandare. Informatii se gasesc putine. Imi este greu sa compar firmele cu avocatii deoarece nu gasesc suficiente informatii despre tarife/comisioane. Firmele exploateaza lipsa asta de informatii si isi opresc si ei "comisionul" ceea ce mi se pare corect.

De exemplu am intrebat biroul unui avocat specializat pe asa ceva si nu mi-a dat niciun raspuns. Pe scurt sunt foarte ocupati si isi gestioneaza timpul "romaneste".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad pana acum ofertele arata cam asa:

- firma intermediere comision 25%, aici ar fi avantajul ca te gasesc ei si vin acasa la tine fara probleme -  isi iau angajamentul ca plimba toate hartiile

- firma avocatura/avocat, comision  20-25%, cam aceiasi abordare par mai austeri la facut deplasari

- firma avocatura/avocat, comision ? + onorariu fix, am intalnit aceasta lipsa de transparenta in care evita sa iti spuna clar cat te costa. Mi se pare descurajant pentru ca la un moment dat te saturi de repetat povestea de 10 ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 06.06.2022 at 10:08, alexvidia said:

Din cate vad pana acum ofertele arata cam asa:

- firma intermediere comision 25%, aici ar fi avantajul ca te gasesc ei si vin acasa la tine fara probleme -  isi iau angajamentul ca plimba toate hartiile

- firma avocatura/avocat, comision  20-25%, cam aceiasi abordare par mai austeri la facut deplasari

- firma avocatura/avocat, comision ? + onorariu fix, am intalnit aceasta lipsa de transparenta in care evita sa iti spuna clar cat te costa. Mi se pare descurajant pentru ca la un moment dat te saturi de repetat povestea de 10 ori

Am o curiozitate. "Firma intermediere" nu tot cu avocati functioneaza? Ca nu inteleg prin ce e diferita de urmatoarea liniuță, "firma avocatura/avocat"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.06.2022 la 19:56, XaeL a spus:

Am o curiozitate. "Firma intermediere" nu tot cu avocati functioneaza? Ca nu inteleg prin ce e diferita de urmatoarea liniuță, "firma avocatura/avocat"...

Firma de intermediere doar colaboreaza cu avocati - adica ei fac hunting de clienti si fac legatura mai departe cu diversi avocati. Din onorariu sau comisionul de succes o sa castige ambele pari bineinteles.

LIniuta este pentru ca firma de avocati sau un avocat individual are aceiasi valoare pentru noi dar pot aparea anumite confuzii, de exemplu poti crede ca firma de intermediere este firma de avocati. FIrma de intermediere nu are niciun avocat angajat, ei doar gasesc clienti (victime ale accidentelor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am decis sa apelez la o firma de avocatura, comision 25% - alegerea am facut-o pe baza intuitiei personale si a feedback-ului referitor la comision iar 25% este in grafic 

Cum o sa iasa o sa vedem, nu o sa ma imbogatesc din asta dar nici nu era asta scopul.

Scopul postarii este de a avea o idee pe ce cale sa mergem pe baza experientelor nefericite anterioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...