Sari la conținut

Spalare motocicleta


TudorD
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

Buei John, asta trebuia s-o postezi acolo la pasionati!

initiatorul inca e minor!! :)

Să-i dau datele mele să poată vedea clipul pe yt? 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate da cu jet, dar ai grija la elementele de cauciuc si cabluri.

Personal daca o duc la spalatorie (rar) o dau cu spuma si jet de la departare, sa dau majoritatea jegului jos, dupa care ii dau cu carpe si alte chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat o moto e gandita sa mearga si/sau sa stea in ploaie, orice spalare care seamana cu o ploaie nu poate deranja.

Partea cu spuma ..... atentie la partile din aluminiu, se pateaza. Ideal ar fi o solutie de spalare auto diluata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, apriliacluj said:

Buei John, asta trebuia s-o postezi acolo la pasionati!

initiatorul inca e minor!! :)

Ma descurc si eu😉

 

8 minutes ago, Silver Arrow said:

Atata timp cat o moto e gandita sa mearga si/sau sa stea in ploaie, orice spalare care seamana cu o ploaie nu poate deranja.

Partea cu spuma ..... atentie la partile din aluminiu, se pateaza. Ideal ar fi o solutie de spalare auto diluata.

Mda..o sa o spal probabil si la spalatorie din cand in cand da o sa mi cumpar si ceva motul sa o curat acasa mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, TudorD a spus:

Ma descurc si eu😉

 

Mda..o sa o spal probabil si la spalatorie din cand in cand da o sa mi cumpar si ceva motul sa o curat acasa mai bine

Daca ai acasa furtun de apa, nu are rost sa o speli la jet.

Treaba cu jetul de apa este ca reusesti cu apa putina sa obtii curatare foarte buna. Ma rog, uneori mai cureti si vopseaua 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Speedy.K said:

De la ce...departare? Adica ...2 km sau de la Suceava?!

 

adica daca jetul recomandat se tine la 30cm, eu tin la 60 sau mai mult. idea este sa nu pun presiune pe zonele sensibile, dupa cum am zis, chestii de guma/cauciuc si cablaj.

ulterior se pot folosi solutii speciale si carpe cu microfibra pentru a curata in detaliu.

 

cu spuma vs aluminiu / cabluri nu am patit-o, dar cred ca in 2 ani de cand am LCul de 3 ori am dat cu spuma pe el. voi incerca sa evit de acum incolo :D ca si asa nu sunt foarte multumit de rezultat si tot la carpe ajung.

 

uite, asa before si after, because why not:

 

 

IMG_20210920_175743.thumb.jpg.9adc8ea43445eaef1e432e79ab4e275a.jpgIMG_20210920_175750.thumb.jpg.b8d76bec3f76296be618ac0d6009a835.jpg

 

IMG_20210920_180734.thumb.jpg.115fc513723dc80cef6d85b57be5edaf.jpgIMG_20210920_180742.thumb.jpg.f94e0da0997ff6761b2c3101051bb0aa.jpg

 

Editat de RedRat
adding stuff
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.06.2022 la 14:54, Asimplu a spus:

Elementele de aluminiu de pe motoare sunt lacuite si nu patesc nimic de la spuma. Daca nu ar fi lacuite, s-ar oxida si de la umezeala din aer in timp.

P.S.: Frumoasa combinatia de culori de pe motorul tau!

Nu sunt lacuite

 Alumimiul nu este chior. Este aliat ca sa nu oxideze prea usor.

Apoi piesa mai are si un tratament numit anodizare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.06.2022 la 22:34, Lucian_M a spus:

aluminiul - apar pete care nu mai ies

materialele feroase - corodează

contactele electrice - afecteaza

 

In putine cuvinte, pe intelesul tuturor.

Desigur, mai sunt si alte probleme care deriva din spalarea cu jet, spume active, etc., dar esenta a fost prea bine surprinsa in postarea de mai sus, asa ca nu mai are rost sa venim cu alte adaugari.

Aici chiar nu mai e loc pentru alte discutii, decat daca ai boala contrazicerii sau alte boli...

 

Se poate inchide!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...