Sari la conținut

9. Gran Premi Monster Energy de Catalunya 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Q ia campionatul pe chill.

Peco...am văzut din declarația lui ca e plin de draci vrea penalizări.

Taka ...omfg bine ca nu și-a rupt gatul la cum i l-a întors roata lui Peco...dar după cum bine a zis Peco în declarație "e rider profesionist,ce vroia sa facă,sa depășească 14 piloți pe frane?"

Eh,incident de cursă ce sa.i faci.imi pare rău pt Peco totuși.

 

Dar btw a văzut cineva de pe shoulder cam ul lui Peco cum i-a făcut Q pe frânare în 1 la start?Masterclass.

 

Enea o dadu de pământ fix când nu trebuia,iar contracandidatul JM a făcu un 2 nesperat.Va fi interesant cine vine la Ducati....dar cred ca deja sunt semnate contractele.

 

Aleix săracul....mi-e mila de el dar a fost și amuzant pe de o parte cum și-a dat seama abia când l-a depășit Marini ca the race is still on😅

Ma uitam și nu înțelegeam...scria Last lap și era prim plan cu Aleix relaxat care dădea din mâini fericit.Nu mai înțelegeam nimic...zic ba s-a terminat deja?wtf?😂

Aia la Aprilia au cam făcut spume când au văzut dar mna...rookie error totuși.

 

Maravilla a mers bine având în vedere....performantele lui anterioare.Ma așteptam la mullt mai rău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

de mult nu am mai dat cu pumnu in masa de nervi, am cazut ca are problema mecanica apoi am vazut ca el saluta publicul.. ba baiatule.. cum sa te opresti ca nu vezi ca flutura cel mai important steag din toata panoplia? cum bah nene cum ... ti-ai batut joc de munca atator oameni, si de munca ta... mare mare prostie... pe de alta parte nici nu vreau sa fiu in shoshonii lui dupa asa gafa..

o gramada de puncte pierdute...

 

 

A fost o gresala. Foarte greu de digerat dar a fost o gresala. Nici vorba sa-si bata joc de munca echipei. Daca era asa, Aprilia continua sa fie printre ultimele motociclete din MotoGP, asa cum a fost in ultimii trei sau patru ani. Locul unde a ajuns acum Aprilia in mare parte i se datoreaza si lui Aleix, care sa ne aducem aminte la un moment dat era in pragul depresiei pentru ca motoreta mergea foarte prost. A strans din dinti si a continuat sa caute metode de imbunatatire. Asadar cred ca de data asta o sa-l ierte cei de la Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, MirceaB a spus:

A fost o gresala. Foarte greu de digerat dar a fost o gresala. Nici vorba sa-si bata joc de munca echipei. Daca era asa, Aprilia continua sa fie printre ultimele motociclete din MotoGP, asa cum a fost in ultimii trei sau patru ani. Locul unde a ajuns acum Aprilia in mare parte i se datoreaza si lui Aleix, care sa ne aducem aminte la un moment dat era in pragul depresiei pentru ca motoreta mergea foarte prost. A strans din dinti si a continuat sa caute metode de imbunatatire. Asadar cred ca de data asta o sa-l ierte cei de la Aprilia.

Si a ramas la Aprilia cand nici un pilot nu a vrut sa vina. Unii au ales ktm:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, MirceaB a spus:

A fost o gresala. Foarte greu de digerat dar a fost o gresala. Nici vorba sa-si bata joc de munca echipei. Daca era asa, Aprilia continua sa fie printre ultimele motociclete din MotoGP, asa cum a fost in ultimii trei sau patru ani. Locul unde a ajuns acum Aprilia in mare parte i se datoreaza si lui Aleix, care sa ne aducem aminte la un moment dat era in pragul depresiei pentru ca motoreta mergea foarte prost. A strans din dinti si a continuat sa caute metode de imbunatatire. Asadar cred ca de data asta o sa-l ierte cei de la Aprilia.

L-au iertat pe loc, n-ai vazut ce atmosfera i-au facut la boxa cand plangea saracu prabusit in scaun?! Mi-a placut maxim atitudinea intregii echipe, mai ales ca n-a fost doar de fatada, s-a vazut clar. Am inteles ca era si un mare sef la un moment dat acolo, frumos. O sa-l urmareasca faza, dar daca au psiholog bun la echipa, o sa-i treaca. Depinde foarte mult si de rezultatele din cursele astea doua care vin acum, rapid, inainte de vacanta. Iar pentru psihicul lui de pilot pe anii care urmeaza, va fi important si cat vor conta punctele astea pierdute la finalul campionatului astuia.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

 

Dar btw a văzut cineva de pe shoulder cam ul lui Peco cum i-a făcut Q pe frânare în 1 la start?Masterclass.

 

Enea o dadu de pământ fix când nu trebuia,iar contracandidatul JM a făcu un 2 nesperat.Va fi interesant cine vine la Ducati....dar cred ca deja sunt semnate contractele.

 

 dar mna...rookie error totuși.

 

Are niste franari fenomenale. Nu gresim daca spunem ca, in acest moment, este cel mai bun franar din campionat. 

 

Am auzit o informatie, conform careia Mir ar negocia si cu Ducati, pentru locul de la Ducati-Lenovo, alaturi de Bag. Nu stiu cat de reala este stirea, dar asta ar explica de ce Ducati amana anuntul privind al doilea pilot de la echipa oficiala.  

 

Pai in materie de podiumuri si victorii este cam ... rookie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My people [with the pit board] were the first ones [out of the last corner],” he said. “So some laps I had no time to look at the laps [remaining on the pit board] as well as the gap with Martin.

“I was pushing to the limit so I just watched the gap with Martin, +0.6, then I watched the tower and I saw ‘L1’. So I did one more lap and I didn't remember that here in Barcelona last lap is ‘0’ not ‘1’. And I closed the gas on the straight.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, MirceaB a spus:

A fost o gresala. Foarte greu de digerat dar a fost o gresala. Nici vorba sa-si bata joc de munca echipei. Daca era asa, Aprilia continua sa fie printre ultimele motociclete din MotoGP, asa cum a fost in ultimii trei sau patru ani. Locul unde a ajuns acum Aprilia in mare parte i se datoreaza si lui Aleix, care sa ne aducem aminte la un moment dat era in pragul depresiei pentru ca motoreta mergea foarte prost. A strans din dinti si a continuat sa caute metode de imbunatatire. Asadar cred ca de data asta o sa-l ierte cei de la Aprilia.

 

ma refeream strict la ce s-a intamplat in cursa asta la final. asta e, nu se mai poate face nimic acum. capu sus si mergem mai departe.

 

departe de mine de a blama munca lui Aleix in toti anii astia la Aprilia, sunt foarte ofticat ca era un loc 2 meritat cu varf si indesat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ArgesBiker a spus:

Si asta mi se pare o prostie. De ce nu fac si astia aceeasi regula ca la celelalte circuite ?

exact...daca se hotara ca peste tot este 1 sau peste tot 0, atunci era mai simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

My people [with the pit board] were the first ones [out of the last corner],” he said. “So some laps I had no time to look at the laps [remaining on the pit board] as well as the gap with Martin.

“I was pushing to the limit so I just watched the gap with Martin, +0.6, then I watched the tower and I saw ‘L1’. So I did one more lap and I didn't remember that here in Barcelona last lap is ‘0’ not ‘1’. And I closed the gas on the straight.

 

Cee, ma, astia nu au o regula de indicat nr de ture ramase valabila pentru toate cicuitele din calendar?! Pe bune?! La nivelul asta?!

Niste idioti astia de la Dorna in cazul asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mă, și un pilot care nu a picat ieri din cosmos în campionat nu știe că nu se termină nici o cursă fără steag în pătrățele! Iar marmota învelește ciocolata... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

 

departe de mine de a blama munca lui Aleix in toti anii astia la Aprilia, sunt foarte ofticat ca era un loc 2 meritat cu varf si indesat

Aici iti dau dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Da, mă, și un pilot care nu a picat ieri din cosmos în campionat nu știe că nu se termină nici o cursă fără steag în pătrățele! Iar marmota învelește ciocolata... 

Trebuie sa ii acorzi circumstante atenuante. Toata cariera lui a terminat cursele cand ii vedea pe ceilalti facand acelasi lucru... Acum a trebuit sa fie atent si sa decida daca s-a terminat sau nu. A dat o buleala, asta este...   :D :D Sa speram ca data viitoare nu va continua cu inca un tur rapid , dupa ce cade steagul cu patratele. Pe principiul "mai bine unul in plus, ca sa fiu sigur, decat unul in minus.." 😂

Glumesc.. chiar imi pare rau de om...  a meritat cu prisosinta acel loc doi si ar fi fost frumos sa tina aproape de Q in clasament. Nu ca ar fi foarte departe, insa puctele pierdute s-ar putea sa conteze la final. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, xt600 a spus:

Trebuie sa ii acorzi circumstante atenuante. Toata cariera lui a terminat cursele cand ii vedea pe ceilalti facand acelasi lucru... Acum a trebuit sa fie atent si sa decida daca s-a terminat sau nu. A dat o buleala, asta este...   :D :D Sa speram ca data viitoare nu va continua cu inca un tur rapid , dupa ce cade steagul cu patratele. Pe principiul "mai bine unul in plus, ca sa fiu sigur, decat unul in minus.." 😂

Glumesc.. chiar imi pare rau de om...  a meritat cu prisosinta acel loc doi si ar fi fost frumos sa tina aproape de Q in clasament. Nu ca ar fi foarte departe, insa puctele pierdute s-ar putea sa conteze la final. 

 

dap d-asta imi pare si mie rau

Q profita de orice pas gresit al adversarilor. e constant, e mereu in top, si cand merge prost tot scoate puncte 

Nici unul de la ducati nu are constanta necesara pana acum sa ii dea lui Q de gandit.

singurul care e la fel de constant ca el e chiar Aleix, eu il vad pe omul asta vicecampion

go go go aprilia!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Cavaleru a spus:

 

singurul care e la fel de constant ca el e chiar Aleix, eu il vad pe omul asta vicecampion

go go go aprilia!

 

Sper sa ajunga chiar campion. Ar fi ceva extraordinar si, cel putin din ceea ce a aratat pana acum, chiar are sansa lui. O sansa unica, as zice. Marea problema, pentru el, este sa gestioneze succesul, sa nu se "sperie' de el si sa nu faca greseli, cum a fost si cea de ieri... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, xt600 a spus:

Sper sa ajunga chiar campion. 

ar fi o minune....

deja are si o varsta, plus ca nu a realizat nimic pana anul asta la nici o clasa (A. Esp.)

e baiat bun, simpatic, si cam atat :)

ca si Nationala noastra de fotbal, compusa numai din baieti buni, cum a zis Marica zilele astea....

 

PS. fra'su Pol, a vut rezultate mult mai bune de-a lungul carierei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, apriliacluj a spus:

 

ca si Nationala noastra de fotbal, compusa numai din baieti buni, cum a zis Marica zilele astea....

Pai a spus bine Marica. Baieti buni. Le mai lipseste talentul, inteligenta si determinarea. Totusi nu il putem compara pe Aleix, cu Morutan, Cicaldau si Alibec..., AEsp este acolo, in lumea buna a motociclismului mondial.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, damager a spus:

Si a ramas la Aprilia cand nici un pilot nu a vrut sa vina. Unii au ales ktm:)

true true

Loialitatea trebuie rasplatita.

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Am auzit o informatie, conform careia Mir ar negocia si cu Ducati, pentru locul de la Ducati-Lenovo, alaturi de Bag. Nu stiu cat de reala este stirea, dar asta ar explica de ce Ducati amana anuntul privind al doilea pilot de la echipa oficiala. 

M-as mira dar nu e exclus.

Sa se teama si Mir ca si Zarco de demonul MM?Mai ales acum cu mana bandajata?

Hai ma ca doar nu ii mananca ce shit le e teama sa vina la HRC?

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Q profita de orice pas gresit al adversarilor. e constant, e mereu in top, si cand merge prost tot scoate puncte 

Nici unul de la ducati nu are constanta necesara pana acum sa ii dea lui Q de gandit.

singurul care e la fel de constant ca el e chiar Aleix, eu il vad pe omul asta vicecampion

:agree:

Q nu prea are cu cine se bate anul asta.

Pecco...sincer cu asta a cam pierdut contactul cu campionatul...nu ca ar fi avut el cine stie ce sanse si pana acum.

Cine mai e pe acolo ? Mir? Slab anul asta.

MM out,in rest la Honda bate vantul.

Nu prea vad pe nimeni.

 

As zice Q campion cu minim 3 etape inainte de final (daca nu pateste vreo accidentare nasoala,dar la cat cade Q de rar...cam exclus).

Ca vice eu totusi mizez pe Pecco.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Da, mă, și un pilot care nu a picat ieri din cosmos în campionat nu știe că nu se termină nici o cursă fără steag în pătrățele! Iar marmota învelește ciocolata... 

 

daca asculti declaratia lui Zarco si Martin, aman2 au zis ca este destul de greu sa observi nr de tururi ramase mai ales dc esti angajat intr-o batalie. Si aman2 ai zis ca pitboard-ul e sfant.

In declaratie Esp si-a asumat toata vina, si a declarat ca pitboard-ul lui era primul si nu l-a vazut in fiecare lap mai ales ca la fiecare iesire din ultimul viraj se pregatea sa apara Martin.

greseala a fost ca nu si-a mai dat seama ca la Barcelona, ultimul lap e 0 nu 1 cum e pe alte circuite. Btw... steagul in patratele tre sa-l cauti cu ochi, nu iti sare in ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai văzut - deși doar la clasele mici. Nu-mi aduc aminte să se fi întâmplat vreodată așa ceva la MotoGP/GP500.

 

 

 

Cam multă ură la adresa lui Aleix. A greșit nescuzabil, a plătit. În același timp, dacă o dădea pe jos și lua 0 puncte, mulți ar fi spus "asta e" și ar fi mers mai departe.

 

De subliniat și că fără el, Aprilia oricum nu ar fi fost probabil unde este acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ENEOS a spus:

Da, mă, și un pilot care nu a picat ieri din cosmos în campionat nu știe că nu se termină nici o cursă fără steag în pătrățele! Iar marmota învelește ciocolata... 

uneori nu se vede steagul ca e pe partea ailalta cica. plm

 

 

iar defileaza Q frate. sa-i dea cupa de pe acum :) 

 

asta e, o sa stam dupa MM sa revina sa il dea cineva jos pe *Q. :crack: 

 

*jos de pe nr 1 nu la propriu pe circuit :grinbandit:

sau ambele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...