Sari la conținut

Accident mortal - Ploiesti 06.03.2022


RedRat

Postări Recomandate

Recent a postat cineva pe facebook:

 

https://www.facebook.com/groups/137051223442385?multi_permalinks=1375364766277685&hoisted_section_header_type=recently_seen

 

Din cate am inteles marcajele alea au fost nesemnaliazte si au fost montate in aceeasi zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

”(4)Mijloacele de semnalizare rutieră, precum și alte dispozitive speciale de acest fel se asigură, se instalează și se întrețin prin grija administratorului drumului public respectiv ori al căii ferate, după caz. Instalarea mijloacelor de semnalizare rutieră și a dispozitivelor speciale se execută numai cu avizul prealabil al poliției rutiere.” :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

06.03 (Martie).2022 sau 03.06 (Iunie).2022?

https://republikanews.ro/accident-mortal-in-ploiesti-un-tanar-motociclist-si-a-pierdut-viata/

 

Dacă și aici este falsificată (”potrivit polițiștilor”) omisiv informația (lipsă parapet) și este falsificată și fotografia (pe timp de zi), atunci ...

https://www.realitatea.net/stiri/actual/video-accident-grav-in-ploiesti-motociclist-mort-pe-loc-dupa-ce-a-intrat-intro-masina-de-pe-contrasens_629af7cff789585f520e1c63

... trăiască presa și ”realitatea” liberă! :P Și potriveala ...

 

R.I.P.! :rose::rose:

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, mobiletron a spus:

Un accident urat dar din ce vad in filmare nu avea ce cauta pe acolo.

Exact, se vede clar cum motociclistul era foarte aproape de masina pe care incerca sa o depaseasca, masina care mergea cu viteza mare pe banda 2. In plus motociclistul incerca sa depaseasca pe linia dubla continua. 
Avand in vedere ca separatoarele erau din plastic pe o portiune redusa, nu vad cum ar fi putut sa fie semnalizate si mai ales sa fie vazuta acea semnalizare. Ca oricum, separatoarele nu le-a vazut.

Pacat. O viata irosita.
P.S. Nu pot sa nu remarc comentariile de pe FB ale cre(s)tinilor care ne inconjoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare ca s-au sicanat mai inainte si fiecare a vrut sa demonstreze ceva dar s-a terminat prost. Mai intalnesc si eu in trafic cretini care daca te vad ca vrei sa depasesti cu motocicleta incep sa accelereze dar ii las in pace cand ii vad cat de prosti sunt pt ca oricum la primul semafor trec pe langa ei.

Editat de mobiletron
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, mobiletron said:

Pare ca s-au sicanat mai inainte si fiecare a vrut sa demonstreze ceva dar s-a terminat prost. Mai intalnesc si eu in trafic cretini care daca te vad ca vrei sa depasesti cu motocicleta incep sa accelereze dar ii las in pace cand ii vad cat de prosti sunt pt ca oricum la primul semafor trec pe langa ei.

Intr-adevar, pare sicanare. S-au luat de la ceva... Insa imi pare ca soferul stia de despatitoarele alea ... Motociclistul nu stia de ele...  Parca l-a directionat special in ele...

Pacat de o viata pierduta aiurea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, ENEOS said:

Hsmbp, separatoarele, conservarul, Mercur retrograd, orice/oricine e de vină numai motociclistul nu... 

Parerea ta. Nu am spus ca e altcineva de vina in afara de motociclist (parapet, amurg, soare la asfintit, conservar ... )

Motociclistul a murit pe mana lui, fara Mercur retrograd, alea alea... Am constatat ca au fost o serie de lucruri care au dus la acest accident. Incepand cu lipsa de empatie a soferului si lipsa de maturitate a motociclistului.

Concluzie "scurt/2": Motociclistul a gresit, a platit.

Acu e bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are cum să fie bine când un om a murit... 

Doar că am citit tot felul de aberații. Nu știu, separatoarele alea de obicei se semnalizează? 🤔 Oricum la cât l-au interesat regulile mă îndoiesc că un indicator de avertizare ar fi schimbat ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

46 minutes ago, ENEOS said:

N-are cum să fie bine când un om a murit... 

Doar că am citit tot felul de aberații. Nu știu, separatoarele alea de obicei se semnalizează? 🤔 Oricum la cât l-au interesat regulile mă îndoiesc că un indicator de avertizare ar fi schimbat ceva. 

 

Din cate am inteles, separatoarele alea au fost puse in aceeasi zi, zicea cineva prin commenturi (caz in care poate nu stia riderul de ele), cat despre semnalizare, din moment ce erau noi si/sau temporare puteau adauga lampe semnalizatoare de constructii, situatie care probabil ar fi schimbat deznodamantul:

loomini.thumb.PNG.a9f72aee15a4aa2472170d25b2322b9c.PNG

Nu am observat nici macar ceva reflectorizant pe separatoarele alea, sau mi-a scapat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, RedRat a spus:

 

Din cate am inteles, separatoarele alea au fost puse in aceeasi zi, zicea cineva prin commenturi (caz in care poate nu stia riderul de ele), cat despre semnalizare, din moment ce erau noi si/sau temporare puteau adauga lampe semnalizatoare de constructii, situatie care probabil ar fi schimbat deznodamantul:

loomini.thumb.PNG.a9f72aee15a4aa2472170d25b2322b9c.PNG

Nu am observat nici macar ceva reflectorizant pe separatoarele alea, sau mi-a scapat?

 

Tu chiar vrei să găsești pe cineva/ceva care să fie de vină, altcineva decât motociclistul? separatoarele alea sunt roșu-albe, au benzi reflectorizante pe piesele de unire... nu vrei eventual să stea și un polițist lângă fiecare cu câte un felinar d-ăla galben în brațe? (și care apropo... semnalizatoarele ale de lucrări se pun după niște reguli clare, nu așa oriunde...) 

Urmatoarea chestie e să zici că este de vină și ăla care venea cu mașina de pe contrasens și l-a lovit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca avem niste sosele mai aducatoare de moarte decit alte tari,si stim asta,macar unii din noi

Iar accidentele frontale si cu masina sunt de multe ori fatale,iar cu moto spre 100%

Dumnezeu sa il ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ar fi că o depășire la ”ohaa!”, fără vizibilitate și pe linie dublă continuă ... nu pare cea mai inspirată alegere pentru o motocicletă, noaptea, în România.

Puțină prudență (conduită preventivă) nu strică.

 

Pe mijlocul drumului pot fi parapeți, stâlpi, borduri, melețieni nesemnalizați, cadavre de câini, gropi sau ... în cel mai bun caz rășină-vopsea destul de alunecoasă la condens, seara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca avea cineva la semnatura un citat care zicea :"nu viteza ucide...".Pai in cazul de fata se vede cum trec ambii (si ala cu masina si motociclistul) pe langa cel care filma,culmea si el tot pe motor.Daca ar fi sa estimez,clar peste suta...In cazul asta nu e ghinion ca a intrat in alea ,e noroc ca a ajuns pana acolo!

Bine, acum nu stiu cine isi ia vitezana ca sa mearga cu 60km/h ....Din ce am vazut la stiri avea un BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, medevac106 said:

 

Tu chiar vrei să găsești pe cineva/ceva care să fie de vină, altcineva decât motociclistul? separatoarele alea sunt roșu-albe, au benzi reflectorizante pe piesele de unire... nu vrei eventual să stea și un polițist lângă fiecare cu câte un felinar d-ăla galben în brațe? (și care apropo... semnalizatoarele ale de lucrări se pun după niște reguli clare, nu așa oriunde...) 

Urmatoarea chestie e să zici că este de vină și ăla care venea cu mașina de pe contrasens și l-a lovit ...

 

De vina este motociclistul (viteza, noapte, dubla continua), dar... sunt chestii care daca facute puteau sa ajute in a evita accidentul. de exemplu iluminatul ala 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu mai puneti linkuri de pe grupuri sau akte bisericute "da pa net", pentru oamenii normali, care nu servesc genul ala de rahaturi sunt degeaba. ori puneti linkuri spre chestii publice, ori nu mai puneti. Mare treaba a facut initiatorul, a facut un topic p forum cu date pe care nu le poate vedea mai nimeni.

2. Sa o arzi agresiv cu mobra in Romania NOAPTEA e riscant din start. Sa te iei cu toti cretinii, e deja risc imns. Sa le combini pe astea doua e de-a dreptul prostie.

3. Sa ai pretentia de la o mobra sa mearga cu 60 afara din localitati, se numeste ca ori esti incepator, ori fatalau.

4. Afara orice despartitor, narcaj, baliza, ce rahat o fi se vede de la 100 m iar daca e dupa curba sunt presemnalizate. La noi apar si dispar de pe o zi pe alta, alea temporare sunt lasate cu anii aiurea (Vezi limitarea la 80 de pe A3 cu semnalizare galbena, temporara, de dupa iesirea de Snagov care zace acolo de cand s-a facut autostrada), deci nu mai luati aparea nici CNADNR sau altora care se ocupa de celelalte categorii, ca sunt o gramada de semnalizari,marcaje sau indicatoare vai de capul lor peste tot.

 

 

Acum 21 ore, patrick1 a spus:

”(4)Mijloacele de semnalizare rutieră, precum și alte dispozitive speciale de acest fel se asigură, se instalează și se întrețin prin grija administratorului drumului public respectiv ori al căii ferate, după caz. Instalarea mijloacelor de semnalizare rutieră și a dispozitivelor speciale se execută numai cu avizul prealabil al poliției rutiere.” :moron:

Degeaba isi da acordul rutiera daca Dorel uita sa puna reflectorizantele sau becurile sau presemnalizarile. 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...