Sari la conținut

Accident mortal - Ploiesti 06.03.2022


RedRat

Postări Recomandate

Acum 17 ore, DjLeco a spus:

 

"Riderii de noapte" ar face slalom printre ele, ca si aici, unde nenea zmeul, a avut un dram de noroc.

A doua oara, nu se stie...

Tic-tac, tic-tac.

 

 

 

Haha... Exact ce spuneam pe alt Topic: Baietii care o ard pe circuit merg cel mai prost pe strada.

La fel si cei care n-au experienta mersului in grup sau cu pasager. De acolo vine o anumita disciplina, pe care solo-riderii stradali si mai ales riderii de circuit nu o au.

Am mers si eu la drum cu baieti care se dadeau la modul serios si foarte bine pe circuit, dar care in trafic m-au inspaimantat prin deciziile pe care le luau. Pe langa faptul ca ii pierdeai pe drum, pt. ca faceau greseli ca cele din filmulet, daca-i lasai in fata erai tot timpul in pericol.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 34 minute, Asimplu a spus:

Ca sa mai adaug niste detalii: riderul nu era la primul motor, iar cel din accident este un bmw f900r din 2021 cu suficienta putere si cuplu pt strada, frane brembo, suspensii bune si far cu led. Ca sa nu mai spun de toate elementele de siguranta si control pe care le are acea motocicleta. Si totusi...

Bun motorul pt facut glovo in bucuresti si cam atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Asimplu a spus:

...bmw f900r din 2021

putere

cuplu

frane

suspensii

led

elementele de siguranta

control

 

ABS, cauciucuri, echipamente de mii de euro si alte prostii cu care ma mai contrau unii pe aici.

Acum 25 minute, terowf a spus:

 ...daca ai o pompa radiala + niste gume decente, cum iti reduci distanta fe franare cu 1-2 lungimi de mobra...

Dar casca aia changli?

 

Exact ce spuneam... 🙂

 

Adevarul este ca a mai si apucat sa schiteze o franare, doar ca nu l-a ajutat frana pt. ca nu era din aia radicala sau cum i-o zice.

Iar cu o casca de calitate avea sansa sa... faca ceva mai multa paguba masinii, probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glovo merge cu al meu, am carat niste vopsea la muncitori de dimineata, apoi am trecut pe la lidl si am luat si un bax de apa, intra si al 2 lea lejer.

Daca nu mai merge cu calculatoarele sigur gasesc loc la livrari dupa cum se merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu sunt surprins deloc de numarul mare de habarnisti ( incepatori -experti) care se uita la clipul accidentului ca mata-n calendar si nu vad acolo decat faptul ca ei au mai mult discernamant decat a avut baiatul ala si nu pot decat sa se umfle in pene. 

 

Sunt surprins de cei mai batrani ca nu au observat ca motociclistul a incalcat o regula ( care ar trebui sa fie auto-impusa foarte ferm ) in orice situatie inclusiv ca factor in decizie daca ne bagam la huliganisme sau nu, acum sau mai tarziu.

 

Axact asa cum iti auto-impui sa nu te pui in situatii in care trebuie sa bruschezi comenzile pe timp de ploaie, tot asa trebuie sa iti impui sa nu tebagi in depasiri daca traficul este destul de intens incat o sa fii fortat sa rulezi direct pe marcajele longitudinale. Nu se ruleaza niciodata direct pe marcajele longitudinale pentru ca uneori vopseaua este extrem de alunecacioasa si daca mai este si nevoie de franare de urgerta, sau accelerare de evitare , e nasol.

Asta este informatie absolut elementara ...dar nu e in manuale ...vine doar din experienta si de la aia mai veterani. 

 

 

 

 

 

Defapt, in trecut, am vazut personal rideri din grupul meu care mergeau direct pe marcaje chiar daca sensul opus era total liber si puteau sa mearga paralel , la juma de metru -1 metru distanta.

Unora le poti spune ca e periculos . Altora nu are sens pentru ca ei stiu deja tot , pentru ca au vazut motovlogeri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca F900R are acelasi motor cu F900XR, ceea ce cred ca are, atunci pot sa confirm ca nu e un motor de facut Glovo sau alt cacao de delivery. 

Nu e tocmai XR ul meu insa nici vreo trompeta nu e. L-am condus, e super fun, punchy, rapid si f usor de manevrat. 

Mai mult, la o faza similara, daca te lansezi de pe un 1000cc de 150cp+, asa pe la vreo 7k rotatii, cam ce sanse ai tu sa eviti bidoanele alea pe centrul drumului?

Singura ta sansa e ca viteza mult mai mare sa te ajute sa zbori peste masina si eventual sa-ti rupi poponeata intr-un sant, nimic mai mult. 

In imagine XR ul meu si F900XR ul pe care l-am avut in test.

 

image.thumb.png.e8db198f9e468f3b5a12180c1870a56e.png

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Aha, deci mizeria aia de motorta e asa de puternica incat nu ar pute sa existe una care sa fie destul de rapida sa fi termiat depasirea inainte de a ajunge la balize...hm...

Ca fapt divers...o motoreta de genul bmw 900, o fi punchy doar la viteze mici . La peste 120 devine o lesinatura. O motoreta adevarata ajunge la 220 intr-un ritm unuitor si abia dupa aia incepe sa se domoleasca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, goe 75 a spus:

Aha, deci mizeria aia de motorta e asa de puternica incat nu ar pute sa existe una care sa fie destul de rapida sa fi termiat depasirea inainte de a ajunge la balize...hm...

Ca fapt divers...o motoreta de genul bmw 900, o fi punchy doar la viteze mici . La peste 120 devine o lesinatura. O motoreta adevarata ajunge la 220 intr-un ritm unuitor si abia dupa aia incepe sa se domoleasca .

 

 

Ai condus-o? Am mers cu ea si tragea f bine pana-n 80-90 mph. Repet, nu se compara cu S1000XR care e un altfel de animal. Dar nici cu vreo mobra de 500cc. 

Oricum ai da-o, omul a gresit fatal. Nu avea ce sa caute acolo in conditiile alea de vizibilitate. E trist, in definitiv un om si-a pierdut viata cat se poate de tragic.

Imaginea e de cosmar, o sa-mi ramana intiparita o vreme pe retina. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ianachim a spus:

intr o tara civilizata si MAROCANUL’ cu auto ar fi luat de urechi de AUTORITATI!!!

oricum am comenta, manevra motociclistului este cea care a generat tragedita….

ma tot uit la imagini si nu imi vine sa cred ce forta si viteza a avut corpul la impactul

cu auto de l a ridicat asa de la sol.. fuck

 

 

 

Tare mi-e teama ca masina nu s-a ridicat de la impactul cu mobra, ci s-a ridicat cand a trecut peste nefericitul motociclist. Din pacate.

Ai vazut cum a ajuns sa arate bietul om?

 

Am vazut niste filme de la ADAC in care se prezenta ce este mai grav:  sa lovesti cu masina o saltea cazuta pe asfalt sau o masina de spalat cazuta pe asfalt. Nu iti vine sa crezi cum arunca salteaua masina in sus cand se face ghem sub masina.

 

Intr-o tara civilizata nu vedem curse pe strada, nu vedem mobre/masini cu burlane in loc de tobe, nu vedem carute/tractoare/pietoni pe marginea drumului, noroi scos pe sosea de masini agricole, si lista poate continua.

 

Si tocmai pentru ca in Romania stim cum sunt drumurile, nu te aventurezi in prostii de genul asta cu ''cine o are mai mare''.

 

Pe motocicleta nu iti permiti luxul de avea un moment de nebunie, in care sa actionezi fara discernamant. Uneori ai noroc si scapi, alteori nu.

 

Si din pacate unii cand fac cate o nefacuta si scapa au impresia ca au ''skill'' sau ca i-a ajutat moba puternica, cu frane si amortizoare profi.   Nu, ei au scapat pentru ca au avut noroc.

 

Am vazut ca a mai aparut un filmulet in care ''colegii'' spun ca vezi doamne era o pata de ulei pe care a alunecat 🤦‍♂️. Pe bune!? Exista impresia ca daca spui ca a gresit este mai rau decat sa il injuri de mama. Aceeasi placa la toate accidentele cu moto.

 

De ce incearca toti sa gaseasca alt vinovat decat motociclistul? Stia cum sunt strazile, stia care sunt pericolele, si totusi a ignorat toate aceste lucruri. Poate doar o data, poate asta a fost prima oara, dar iata ca a fost suficient.

 

Daca vrem ca cineva sa invete ceva din nenorocirile altora, atunci asa zisii prieteni ai celor care mor dintr-o prostie sa spuna ''A gresit, nu faceti ca el''.

 

@goe 75 sa fortezi o depasire pe linia continua unde se aduna cel putin tot nisipul si pietrisul de pe carosabil, inseamna sa o cauti cu lumanarea.

Dar sa presupunem ca avea o mobra capabila, si ii reusea manevra. La ce i-ar fi folosit? Care era utilitatea unei astfel de manevre cand ai iesit la plimbare cu mobra?

 

Din pacate sunt inca destui care nu au maturitatea sa faca diferenta intre filme si realitate. Asa ca indifernet de ce spunem noi pe aici, de ce mobre vor zburda pe sosele patriei, astfel de accidente vor continua sa existe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

Tare mi-e teama ca masina nu s-a ridicat de la impactul cu mobra, ci s-a ridicat cand a trecut peste nefericitul motociclist. Din pacate.

Ai vazut cum a ajuns sa arate bietul om?

 

Am vazut niste filme de la ADAC in care se prezenta ce este mai grav:  sa lovesti cu masina o saltea cazuta pe asfalt sau o masina de spalat cazuta pe asfalt. Nu iti vine sa crezi cum arunca salteaua masina in sus cand se face ghem sub masina.

 

Intr-o tara civilizata nu vedem curse pe strada, nu vedem mobre/masini cu burlane in loc de tobe, nu vedem carute/tractoare/pietoni pe marginea drumului, noroi scos pe sosea de masini agricole, si lista poate continua.

 

Si tocmai pentru ca in Romania stim cum sunt drumurile, nu te aventurezi in prostii de genul asta cu ''cine o are mai mare''.

 

Pe motocicleta nu iti permiti luxul de avea un moment de nebunie, in care sa actionezi fara discernamant. Uneori ai noroc si scapi, alteori nu.

 

Si din pacate unii cand fac cate o nefacuta si scapa au impresia ca au ''skill'' sau ca i-a ajutat moba puternica, cu frane si amortizoare profi.   Nu, ei au scapat pentru ca au avut noroc.

 

Am vazut ca a mai aparut un filmulet in care ''colegii'' spun ca vezi doamne era o pata de ulei pe care a alunecat 🤦‍♂️. Pe bune!? Exista impresia ca daca spui ca a gresit este mai rau decat sa il injuri de mama. Aceeasi placa la toate accidentele cu moto.

 

De ce incearca toti sa gaseasca alt vinovat decat motociclistul? Stia cum sunt strazile, stia care sunt pericolele, si totusi a ignorat toate aceste lucruri. Poate doar o data, poate asta a fost prima oara, dar iata ca a fost suficient.

 

Daca vrem ca cineva sa invete ceva din nenorocirile altora, atunci asa zisii prieteni ai celor care mor dintr-o prostie sa spuna ''A gresit, nu faceti ca el''.

 

@goe 75 sa fortezi o depasire pe linia continua unde se aduna cel putin tot nisipul si pietrisul de pe carosabil, inseamna sa o cauti cu lumanarea.

Dar sa presupunem ca avea o mobra capabila, si ii reusea manevra. La ce i-ar fi folosit? Care era utilitatea unei astfel de manevre cand ai iesit la plimbare cu mobra?

 

Din pacate sunt inca destui care nu au maturitatea sa faca diferenta intre filme si realitate. Asa ca indifernet de ce spunem noi pe aici, de ce mobre vor zburda pe sosele patriei, astfel de accidente vor continua sa existe.

masina de pe contrasens s a ridicat la impactul cu CORPUL MOTOCICLISTULUI!!!

 

 

referitor la UTILITATEA MANEVREI…

TOTI CARE MERGEM PE 2ROTI am avut momentul nostru de PROSTIE’

 

unii au avut noroc … unii nu😔

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ianachim a spus:

masina de pe contrasens s a ridicat la impactul cu CORPUL MOTOCICLISTULUI!!!

 

S-a ridicat cand a trecut peste el. Daca ai vazut, s-a dus taras cu el vreo 5-6 metri, motociclistul fiind sub masina.

Priveste filmul ca sa vezi ce a mai ramas din el.

Dupa care poti sa te minunezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
18 minutes ago, Silver Arrow said:

 

Intr-o tara civilizata nu vedem curse pe strada, nu vedem mobre/masini cu burlane in loc de tobe, nu vedem carute/tractoare/pietoni pe marginea drumului, noroi scos pe sosea de masini agricole, si lista poate continua.

 

 

 

 

 

Aici exagerezi mult. Iti pot da adrese exacte unde poti asista la scene ( repetate saptamanal)  care te determina sa-i apreciezi fiarte mult pe victorienii nostri ca pe niste oameni foarte pasnici si de treaba.

 

Sa te fereasca d-zeu de ce brazde pun pe sosele si tractoarele din anumite zone din vest, in special la NV de Wiena si in NL

 

Singurul fenomem cu adevarat rar intanit in afara este balega in drum . Restul sunt mai putine , dar vai cat de prezente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

32 minutes ago, Silver Arrow said:

De ce incearca toti sa gaseasca alt vinovat decat motociclistul?

Ești sigur că ... numai ”mortul e de vină” și de fiecare dată sau așa se poate ”mântui” (mânări) mai simplu câte un dosar?

 

https://www.cotidianul.ro/mortul-e-de-vina-incaierare-in-politie-dupa-tragedie/

 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/cine-erau-cei-doi-politisti-care-au-murit-in-accidentul-rutier-din-braila-reactia-sindicatului-europol-1320777

:(

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 minutes ago, ianachim said:

TOTI CARE MERGEM PE 2ROTI am avut momentul nostru de PROSTIE’

 

Mda, dau si eu cu subsemnatul aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, ianachim a spus:

TOTI CARE MERGEM PE 2ROTI am avut momentul nostru de PROSTIE’

 

Nu stiu daca se gaseste careva care sa te contrazica referitor la treaba asta.

Acum 5 minute, GoodKat a spus:


Ca fapt divers, indiferent de motoreta pe care o ai, fie ca e Mobra...

 

In mainile cui trebuie chiar si o Mobra este suficienta. Altii pot fi calare pe racheta, ca tot nu-i ajuta cu nimic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
11 minutes ago, GoodKat said:


Ca fapt divers, indiferent de motoreta pe care o ai, fie ca e Mobra 50 Super sau Hayabusa, incerci sa nu te pui in situatii de genul. Nu de alta, dar sunt prea multe variabile pe care nu le controlezi pe strada, caini, gropi, betivi, praf, ulei, motorina, marcaje, cuie, giboni, resturi de la alte accidente etc. Din fata monitorului isi flexeaza toti muschii, cu pompe radiale, anvelope proaspat scoase din incalzitoare, sute de cai si asa mai departe. 

Si nu iti garanteaza nimeni ca nu muscai din parapet si cu o motoreta mai puternica.

 

Ce spui e corect , dar acolo era vorba de habarnismul unora care apreciaza o motoreta drept racheta fara sa stie cu adevarat care este racheta pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Eu ma retrag oricum , pentru ca sunt plictisit de toate comentariile care se repeta la toate accidentele. 

Prea multi perfecti( in sens de moralitate ideala si obedienti ca cei vrajiti in bazme) si incepatori experti...

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, goe 75 a spus:

 

Aici exagerezi mult. Iti pot da adrese exacte unde poti asista la scene ( repetate saptamanal)  care te determina sa-i apreciezi fiarte mult pe victorienii nostri ca pe niste oameni foarte pasnici si de treaba.

 

Sa te fereasca d-zeu de ce brazde pun pe sosele si tractoarele din anumite zone din vest, in special la NV de Wiena si in NL

 

Singurul fenomem cu adevarat rar intanit in afara este balega in drum . Restul sunt mai putine , dar vai cat de prezente.

Adevarul ca nu te pot contrazice in privinta noroiului, desi nu stiu cum se face dar nu m-am intalnit cu el prin AT. Am avut eu noroc. Poate pentru ca de obicei merg la SV de Viena,

Ca sunt locuri unde se aduna lumea pentru curse de masini, asta este peste tot in lume, si cumva sunt tolerate de catre autoritati fiind in zone cu impact redus asupra altora.

Dar ai vazut o astfel de baieteala stupida la o iesire din ce oras vrei tu? Sa o arda unul voiniceste pe linia continua incercand cu disperare sa ii ia fata altui ratacit cu masina? Poate ca ai vazut, eu nu.

Ce am vazut a fost o gasca de cetateni alb inchis care erau de fapt un alai de nunta, cu Felali, Lamborghini etc si care o ardeau cu motoare turate si claxoane pe langa Stefansdom in Viena. I-a oprit o politia dupa 200 m pe Rotenturmstraße (banuiesc ca o stii care este). Si s-a terminat si cu scandalul si cu nunta.

 

Dar ai mare dreptate: la toate accidentele comentaiile sunt acealeasi, si mereu conculzia este ca motociclistul nu a avut nici o vina, altii nu si-au facut treaba si in plus el a avut si ghinion.

 

Ma retrag si eu.  Cine vrea sa priceapa ceva pricepe si invata, care nu, ramaneti sanatosi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremuri spuneam aici o vorba:

Motociclistii poarta o parte din vina in aproape 100% din cazuri.

...Chiar si atunci cand legea e de partea lor. Macar si pentru simplul motiv ca aproape niciun accident cu motociclisti nu se intampla in timp ce acestia respecta viteza legala de deplasare.

 

Zic doar ca trebuie sa ne asumam si sa nu mai cautam mereu vinovati doar in alta parte.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Asimplu a spus:

Si rezultatul. ATENTIE: Imagini care va pot afecta emotional

Vai...mi se face rău. Am înțeles ca a mai fost un accident saptamana trecuta în Arad și am primit 2 poze, ceva cumplit..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene ,știe cineva vreo știre din Arad, ca nu știu cum s-a întâmplat și deja fac o fixație cu chestiile macabre..aveți vreo știre ceva? Ca nu pot sa îmi explic pozele..merci

Screenshot_20220607-220110_Messenger.jpg

Screenshot_20220607-220118_Messenger.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 12 ore, Asimplu a spus:

Ca sa mai adaug niste detalii: riderul nu era la primul motor, iar cel din accident este un bmw f900r din 2021 cu suficienta putere si cuplu pt strada, frane brembo, suspensii bune si far cu led. Ca sa nu mai spun de toate elementele de siguranta si control pe care le are acea motocicleta. Si totusi...

 

Orice, numa sa nu faci un vlog în care susții cele de mai sus. 

Teoretic, orice motor la vremea lui a avut suficienta putere, cuplu, frane, suspensii și faruri ok pentru cât se ducea ea și pentru utilizarea pentru care fusese ea construita - mobra de fitza. 

Când vrei sa te dai ca DcFlash cu o căruță, surpriza, realizezi ca mobra asta este o căruță dacă vrei sa te dai tare cu ea. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, Flower-Power said:

Bai nene ,știe cineva vreo știre din Arad, ca nu știu cum s-a întâmplat și deja fac o fixație cu chestiile macabre..aveți vreo știre ceva? Ca nu pot sa îmi explic pozele..merci

Screenshot_20220607-220110_Messenger.jpg

Screenshot_20220607-220118_Messenger.jpg

A nimerit fix pe traiectoria perfecta ca sa se rupa in doua si sa intre acolo in modul ala. La fel cum, teoretic, si fazele din Final Destination pot sa se intample in realitate dar probabilitatea este extrem de mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...