Sari la conținut

Accident mortal - Ploiesti 06.03.2022


RedRat

Postări Recomandate

19 minutes ago, Flower-Power said:

Bai nene ,știe cineva vreo știre din Arad, ca nu știu cum s-a întâmplat și deja fac o fixație cu chestiile macabre..aveți vreo știre ceva? Ca nu pot sa îmi explic pozele..merci

Screenshot_20220607-220110_Messenger.jpg

Screenshot_20220607-220118_Messenger.jpg

 

E ceva recent? cred ca lipseste poza 3 cu restul :(

Doamne ce urat si in cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

P.S. a mai fost unul tot la Arad, acum cativa ani, a zburat fix într-un cablu de ancorare al unui stalp. S-a rupt la fel, de la mijloc, doar ca nu s-a sprijinit la fel de sexy de prima camionetă. Asta daca nu o fi cumva acelasi si pozele de fapt mai vechi.

A mai fost unul acum vreo 3 ani pe centura Craiovei, care a trecut printr-un panou rutier si a iesit in 3 bucati: cap, membru superior drept si restul.

Altul acum 2 sau 3 ani tot langa Craiova, i-a intors o masina in fata si jumatatea de jos a ramas cu masina, cea de sus si-a continuat drumul... (karma a facut ca masina sa ia foc si soferul masinii, initial ramas incarcerat, sa moara de la arsuri la cateva zile).

Si astea sunt cele de care stiu eu. Poze sunt o gramada pe net. Nu ca ar invata cineva ceva din ele.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am observat că pe Chitila, în dreptul fostului baumax, au crescut separatoare din beton între sensuri. Guess what, nu au nici un indicator la capăt, nici marcaj. Culmea, nu m-am urcat pe ele! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, RedRat a spus:

 

E ceva recent? cred ca lipseste poza 3 cu restul :(

Doamne ce urat si in cazul asta.

Da , e ceva recent, dar eu am ratat știrea.. oricum am înțeles ca masina era parcata pe iarba...iar motociclistul nu știu cum a ajuns acolo

Acum 11 minute, ENEOS a spus:

Azi am observat că pe Chitila, în dreptul fostului baumax, au crescut separatoare din beton între sensuri. Guess what, nu au nici un indicator la capăt, nici marcaj. Culmea, nu m-am urcat pe ele! 

Nu aveai viteza corespunzătoare ca să te surprindă.. 

Acum 24 minute, XaeL a spus:

A nimerit fix pe traiectoria perfecta ca sa se rupa in doua si sa intre acolo in modul ala. La fel cum, teoretic, si fazele din Final Destination pot sa se intample in realitate dar probabilitatea este extrem de mica.

Da, nu știu ce sa zic, masina era parcata pe iarba între un stâlp și un gard...cum a ajuns acolo...nu știu...dar poate tu poți explica dinamica ..intep un pic dar știi ca te pup sa iti treaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Flower-Power said:

Bai nene ,știe cineva vreo știre din Arad, ca nu știu cum s-a întâmplat și deja fac o fixație cu chestiile macabre..aveți vreo știre ceva? Ca nu pot sa îmi explic pozele..merci

 

https://www.aradon.ro/aradon-stirile-judetului-arad/un-motociclist-italian-a-murit-dupa-ce-a-lovit-un-microbuz-pe-dj-782-in-sanleani-1542020/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Horror! Dumnezeu să-l ierte!

 

Un hobby pentru mulți, clar, dar în marea lor majoritate, odată urcați în șaua motocicletei  uită că cel mai important lucru este să te întorci acasă teafăr, să intri pe ușă și să spui - bună mamă, am venit! Am văzut și acel clip aici, cu cei doi care o ardeau cu 200km/h pe la Arcul de Triumf....ce idioți. Probabil își spun în barbă -”senzații tari, sunt bun.”  Copchii care nu știu că timpul de reacție nu mai este același, motocicleta nu mai reactionează la fel cănd ai 200. Păcat...uite așa dăm cu RIP și părinții își plâng copiii.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare jmecherie si pentru unii de pe aici pana cand in locul femeii de pe contrasens sunt ei, daca era unu dintre noi in locul masinii aleia probabil acum eram la o bere cu protagonistul asteptand sa ne trieze petre.

 

Cica putea sa le evite daca era semnalizate sau daca avea cazanul mai nu stiu cum, desi el a schimbat traiectoria spre ele cu 2 secunde inainte de impact :))))

 

Asteptam motoarele de lupta cu autoeject si parasuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.06.2022 la 10:43, Mariusik85 a spus:

intrebare pentru dezbatere subiect : daca era semnalizat (orice : parapeti, depasirea interzisa, trecere de pietoni etc) se mai intampla accidentul ? pentru ca parerea mea personala este ca orice ar fi fost (semnalizare din satelit cu lumini, stroboscoape, etc) tot acolo s-ar fi ajuns, in mare parte. Asta cu "nu te asteptai sa fie acolo un parapet" personal cred ca este pueril... Putea sa fie un caine, nu trebuia sa fie neaparat un parapet. Un pieton beat/tampit , o pasare etc. Pe alea cum le semnalizezi ?!  Aaa, si sa nu uitam, viteza legala sigur era semnalizata, asta tot legat de informatii pentru soferi in general...  Pe unul care nu-l intereseaza , nu-l intereseaza si gata, poti sa ii pui ce semnalizari vrei tu. El "isi asuma"

 

cu parere sincera de rau, pentru ca nimeni nu ar trebui sa aibe asa o soarta, indiferent cine ar fi : RIP

Viteza, depasirea pe dubla continua, balizele nesemnalizate, toate au legatura de cauzalitate in producerea accidentului. Principala cauza va fi stabilita de instanta. Ca si raspuns la afirmatia ta “putea fi un caine” in acest caz, stapanul cainelui are parte din vina si va raspunde conform legii. Citez din lege: “

 În cazul producerii unui eveniment rutier ca urmare a stării tehnice necorespunzătoare a drumului public, a nesemnalizării sau a semnalizării necorespunzătoare a acestuia, precum şi a obstacolelor ori lucrărilor care se execută pe acesta, administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrărilor răspunde, după caz, administrativ, contravenţional, civil sau penal, în condiţiile legii. Hai sa nu aruncam cu toate pietrele in motociclist , sa mai pastram si pentru altii!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, zar a spus:

Ca si raspuns la afirmatia ta “putea fi un caine” in acest caz, stapanul cainelui are parte din vina si va raspunde conform legii. Citez din lege: “

 

De asemeni, oricarui caine fara stapan i se va desemna un stapan din oficiu, de catre instanta pe a carei circumsctiptie teritoriala s-a produs accidentul.

In cazul in care cainele fara stapan era deja mort cand s-a produs accidentul, intreaga raspundere penala si civila revine conducatorului auto care a omorat cainele fara stapan, in solidar cu stapanul desemnat de instanta.

 

Bai baieti, voi traiti in filme?! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zar ideea era ca indiferent cine va stabili ca a fost vinovatul accidentului, condusul cu capul pe umeri (nu vreau sa zic preventiv, ca nu are rost), macar cat de cat, nu ar fi dus la RIP. indiferent de starea drumului, indiferent de skillul motociclistului, indiferent de capacitatile mobrei pe care o conducea, ca a fost parapete, caine, betiv, pieton, alta masina care venea de pe contrasens etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, emilian_rks a spus:

Ihm...la naiba. Ce naiba s-o fi întâmplat sa ajungă în duba aia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, The_Sin_Eater said:

Sincer nu inteleg de ce atata dezbatere. :what:

Pentru mine, totul se incheie la "a depasit dubla linie continua".  Indiferent ce era pe dubla linie, semnalizat sau nu, el nu avea ce sa caute acolo.

Acum înțelegi ”de ce”?

 

”Articolul 5

...

(2) În cazul producerii unor evenimente rutiere, administratorul drumului public este obligat să îl curețe, să înlăture obstacolele aflate pe partea carosabilă și să readucă drumul la starea inițială.”

 

https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/225788

 

Mno ... dacă (și numai dacă :moron:) a murit cineva (eveniment rutier) administratorul drumului public este obligat să înlăture obstacolele aflate pe partea carosabilă (indiferent de marcaje).

 

 

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss, conform DEX:

CAROSÁBIL, -Ă, carosabili, -e, adj., s. n. (Drum) care permite circulația vehiculelor rutiere; (parte a unui drum) care este rezervată circulației vehiculelor rutiere. – Din fr. carrossable.

sursa: DEX '09 (2009)

Totodata, conform Codului Rutier tu, ca participant la trafic, nu ai ce sa cauti pe dubla linie continua.

 

Ce-i asa greu de inteles?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, robert23mg a spus:

Asteptam motoarele de lupta cu autoeject si parasuta.

Cu parașute există, super sport-urile cu șaua pasager cât buletinul pe care stă parașuta cu bombeul la vedere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.

”cazul producerii unor evenimente rutiere” (plural /DEX) înseamnă cel puțin două (doi morți).

Pentru doar unul (mort) nu există jurisprudență și nici obligația legală de a readuce drumul la starea inițială

(drumul, nu partea carosabilă a acestuia) :P

Relax!

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...