Sari la conținut

Trusa de scule DIY Pentru un R1200GS LC


Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa imi completez "trusa de scule" pentru un GS LC din 2014. Lucruri ce vreau sa le tin in permanenta in 2 saculeti aflati pe crashbarul de 'sus'

 

Pana acum am asa:

- Minicompresor 12v + 2 Cartuse de CO2

- Kit de pana cu snur

- Manusi de unica folosinta + carpa microfibra

- Lanterna

- Cateva chingi micute si o plasa elastica

- Banda adeziva de cateva feluri

- Arici/sorici sau cum se numec alea (zip ties)

- Surubelnita la care se poate schimba capul, plus cateva capete de plat/stea/torx (pana la torx40)

 

In continuare as vrea sa adaug si un set de chei si imbusuri, si aici am nevoie de ajutorul vostru.

Nu sunt mecanic, dar as vrea sa pot repara pe loc mici daune specifice GSului meu in idea de a ajunge intr-un loc unde pot pune motorul la punct cum trebuie.

 

Cu ce incidente v-ati intalnit pe prin calatoriile voastre care au avut nevoie de un quick fix mai mult sau mai putin durabil?

Ce chei/imbusuri merita sa adaug? 

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de cine stie ce trusa. Esentiale sunt kitul de pana, compresorul si chei/imbus/torx obisnuite (de la 6 pana pe la 12-14 parca) si chei pt roti (desi nu cred sa ai nevoie daca nu pleci prin desert).

As adauga un adeziv gen poxilina, metal weld etc.

 

Vezi si aici ce este inclus https://sbvtools.com/product/bmw-motorcycle-tool-set/

https://www.bahnstormer.co.uk/product/r-1200-1250-gs-gsa-rt-tool-kit/

 

Mai vezi pe la baietii astia ce iau la ei.

 

 

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Cap0ne said:

Nu ai nevoie de cine stie ce trusa. Esentiale sunt kitul de pana, compresorul si chei/imbus/torx obisnuite (de la 6 pana pe la 12-14 parca) si chei pt roti (desi nu cred sa ai nevoie daca nu pleci prin desert).

As adauga un adeziv gen poxilina, metal weld etc.

 

Vezi si aici ce este inclus https://sbvtools.com/product/bmw-motorcycle-tool-set/

https://www.bahnstormer.co.uk/product/r-1200-1250-gs-gsa-rt-tool-kit/

 

Mai vezi pe la baietii astia ce iau la ei.

 

 

 

Exact ce cautam. mersi!

Cu cateva exceptii, am cam tot :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai inspira-te si de pe la baietii astia pt chestii de carat la modul general la drum lung

 

 

 

Si ia in considerare eventual si o asigurare gen A24 sau similare. Sunt relativ ieftine si in caz de ceva te scutesc de bataie de cap si cheltuieli ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu esti mecanic atunci la ce iti trebuie trusa de scule.

 

cel mai simplu e sa te uiti la motoreta si faci o trusa cu sculele pt suruburile uzuale care le ai pe ea, astfel incat sa nu cari inutilitati. Bmwul se bazeaza cel mai mult pe torxuri

 

poti adauga la trusa si un multitool de la leatherman gen wave+ sau surge

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Daca ai compresor, nu iti mai trebuie si cartusele de co2.

Ia o trusa de scule langa motor, ia-l la analizat din cm in cm si gandeste-te ce s-ar putea lovi/strica la un drum lung + sa le poti regla/fixa/repara pe loc.

Faci un imventar la ce ai scos din trusa si mergi cu lista si iti iei cheile/bitii/sculele respective de la un magazin de scule.

 

O cheie reglabila este o idee f buna.

Powertape infasoara pe o surubelnita sau ceva de genul.

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Baxxter a spus:

Un briceag tip multitool si o punga de cable ties (soricei) ar trebui sa fie in permanenta la motocicleta.

Un set de sigurante de schimb.

 

Eu am inceput sa car zilnic un Leatherman Surge indiferent ca sunt cu moto, auto sau pe jos :)

IMG_20220603_120745.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aveam și eu în coburi un minicompresor (doar ca îmi arde siguranțele la priză,  trebuie să pun ceva de max 2 Amp și drăcia asta cere peste).

 

Port tot timpul un briceag multifuncțional cu clește pe el.

Câteva siguranțe

O rola powertape

Un bec rezerva

Trusa mica de scule cu torx, biți și tubulare până la 16 parcă plus una de chei fixe.

Cu astea de mai sus desfaci cam tot ce poți repară ușor la o mobră.

De asemenea doua lavete și un puff din ăla în care am o combinație de apă și săpun lichid pe care le folosesc întotdeauna la ștergerea vizierei.

Umezesc, las să se înmoaie și șterg - nu folosesc niciodată hârtie din peco la viziere, sunt ca glasspapierul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cutia de scule am la mine cheile fixe/inelare uzuale motocicletei,compresor(ceva model american un pic mai mare decat un pachet de tigari),coarba&cele doua tubulare aferente piulitelor rotilor,bujie de rezerva cu cheie,surubelnita cu mai multe varfuri,clichet mic(cu maner extensibil) cu bitii allen(imbus)si cateva de torx,sigurante de rezerva,doua bucatele de smirghel,ziper-e si o chestiune multifunctionala cu cleste patent,cutit,etc.

 

 

WhatsApp Image 2021-08-28 at 10.24.09.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, l.u.v a spus:

Ultimele două chei să nu-ți lipsească!

IMG_20220610_143158.jpg

Ca bautor de bere,am ultima la brelocul cu chei. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Kristian K a spus:

In cutia de scule am la mine cheile fixe/inelare uzuale motocicletei,compresor(ceva model american un pic mai mare decat un pachet de tigari),coarba&cele doua tubulare aferente piulitelor rotilor,bujie de rezerva cu cheie,surubelnita cu mai multe varfuri,clichet mic(cu maner extensibil) cu bitii allen(imbus)si cateva de torx,sigurante de rezerva,doua bucatele de smirghel,ziper-e si o chestiune multifunctionala cu cleste patent,cutit,etc.

 

 

WhatsApp Image 2021-08-28 at 10.24.09.jpeg

 

jpg si link cu clicetul mic cu maner extensibil te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il am de muuulti ani,e Yato.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

jpg si link cu clicetul mic cu maner extensibil te rog

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/antrenoare/12/yato/yt-0299-antrenor-cu-clichet-maner-telescopic-12?gclid=CjwKCAjw14uVBhBEEiwAaufYxwiqCpQOFgCi2cfI5VIxKKzMxsEbLBHkA8bHWrxjBc0O2Io6m-jvmRoCZo0QAvD_BwE

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 09.06.2022 at 20:47, _Raul_ said:

Daca ai compresor, nu iti mai trebuie si cartusele de co2.

 

 

Nu stiu de ce, dar de fiecare data cand il conectez imi 'sare siguranta' dar cum e bemve de fapt canbusul sau cum ii zice il opreste.

Am canistrele alea daca fac vreo buba si nu reusesc sa conectez compresorul direct pe baterie. Oare e 'safe' sa faci asta? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Hmm, m-ai pierdut, nu ma știu cu CanBus ul BMW. 

Cred ca găsești adaptor de la mufa de bricheta clasica la "bricheta" BMW.

Acum nu știu dacă o sa fie și folositoare manevra asta. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu îi folosește, curentul pe acea priză e limitat. Singura variantă e să lege direct la baterie o alta (cu siguranță, normal) pe care să o poată folosi la compresor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.06.2022 la 22:43, RedRat a spus:

 

 sa conectez compresorul direct pe baterie. Oare e 'safe' sa faci asta? 

Da, este. Trage-ti pe ghidon sau undeva sub sa eventual o priza normala de bricheta, conectata direct la baterie. Doar sa nu uiti ceva conectat in ea pt mult timp cu mobra oprita :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Cap0ne a spus:

Da, este. Trage-ti pe ghidon sau undeva sub sa eventual o priza normala de bricheta, conectata direct la baterie. Doar sa nu uiti ceva conectat in ea pt mult timp cu mobra oprita :)

poate pune o mufa rapida + siguranta, conectata la baterie si inlocuita mufa de pe compresor (precum cele de la incarcatoare de baterii)

https://electro-az.ro/home/1794-conectori-auto-2-fire-waterproof

https://electro-az.ro/home/3210-conector-2-pini-cu-imbinare-rapida-22-20-awg

https://tor-online.ro/produse/399-auto---accesorii-si-conectica/432-conectoare-mufe-si-pini/6953-cupla-auto-cu-2-papuci-pereche-mama---tata-si-fire-ca8086.html

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee si asta, dar cred ca e de pastrat totusi pe compresor mufa "universala". O mai folosesti si la o masina, o mai dai unui prieten etc

PS - ca si compresor foarte compact si versatil, il recomand pe cel cu acumulator de la Xiaomi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cap0ne a spus:

E o idee si asta, dar cred ca e de pastrat totusi pe compresor mufa "universala". O mai folosesti si la o masina, o mai dai unui prieten etc

PS - ca si compresor foarte compact si versatil, il recomand pe cel cu acumulator de la Xiaomi.

 

nu te opreste nimic sa iei inca o mufa si sa adaugi si un cablaj cu priza de bricheta in pachet. Eu evit sa pun prize pe direct pe baterie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.06.2022 la 9:09, Kristian K a spus:

In cutia de scule am la mine cheile fixe/inelare uzuale motocicletei,compresor(ceva model american un pic mai mare decat un pachet de tigari),coarba&cele doua tubulare aferente piulitelor rotilor,bujie de rezerva cu cheie,surubelnita cu mai multe varfuri,clichet mic(cu maner extensibil) cu bitii allen(imbus)si cateva de torx,sigurante de rezerva,doua bucatele de smirghel,ziper-e si o chestiune multifunctionala cu cleste patent,cutit,etc.

 

 

WhatsApp Image 2021-08-28 at 10.24.09.jpeg

Cutia aia e de pe Allexpress sau ai gasit pe la noi ? Asa ceva vreau si eu, dar trebuie sa improvizez o prindere.

 

Acum 3 ore, Cap0ne a spus:

PS - ca si compresor foarte compact si versatil, il recomand pe cel cu acumulator de la Xiaomi.

Din ala am si eu. Il recomand 100%

Editat de raikk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

31 minutes ago, raikk said:

Cutia aia e de pe Allexpress sau ai gasit pe la noi ? Asa ceva vreau si eu, dar trebuie sa improvizez o prindere.

Pana raspunde Kristian K, eu am luat ceva asemanator de pe Aliexpress cu livrare din Franta: 

https://www.aliexpress.com/item/33000537784.html?spm=a2g0o.store_pc_allProduct.8148356.71.32cbca3cfWHvbK&pdp_npi=2%40dis!EUR!€ 27%2C11!€ 13%2C83!!!!!%40210318cb16552126859248876ea0e0!12000022188266506!sh

 

Eu am luat cutia simpla, a ajuns in 7 zile si vine cu niste suporti de prindere exact ca in pozele din manual:

image.thumb.png.fb89aedfbe4308d67c6418cb880ac1e7.png

 

Din pacate s-a scumpit, inainte era 48Eur plus vreo 5Eur transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...