Sari la conținut

Accident moto pe Pasajul Pipera din București.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

Marți, 07.06.2022  ora 16:00, un isteț s-a hotărât el că poate întoarce și pe acolo, că deh, aici suntem în Românica. Fiecare întoarce pe unde îl taie capul. Toată lumea "se orientează". Băiatul acuza dureri și a fost dus la spital. Multă sănătate rider-ului îi doresc.

 

 

Zilele trecute și un motociclist din brigada rutieră București nu a scăpat și a făcut ”buf” cu o tanti care se pare că - ”nu v-am văzut”.

 

 

4C695AC2-974A-4AB3-9F24-A0AF160FA842.jpeg

72DBC44E-4392-4A58-98E2-CDB8D1F85958.jpeg

53F4B030-BC6E-4E6E-B3F8-178EBD8D21F5.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Dan Ny said:

Marți, 07.06.2022  ora 16:00, un isteț s-a hotărât el că poate întoarce și pe acolo, că deh, aici suntem în Românica. Fiecare întoarce pe unde îl taie capul. Toată lumea "se orientează". Băiatul acuza dureri și a fost dus la spital. Multă sănătate rider-ului îi doresc.

 

 

Zilele trecute și un motociclist din brigada rutieră București nu a scăpat și a făcut ”buf” cu o tanti care se pare că - ”nu v-am văzut”.

 

 

4C695AC2-974A-4AB3-9F24-A0AF160FA842.jpeg

72DBC44E-4392-4A58-98E2-CDB8D1F85958.jpeg

53F4B030-BC6E-4E6E-B3F8-178EBD8D21F5.jpeg

:( Grabnică însănătoșire rider-ului! (Sper că mai e viu, motocicleta nu mai e ...).

Repet: legiuitorul (un tâmpit) a eliminat obligația de oprire, pentru o asigurare temeinică, înaintea efectuării manevrei de întoarcere (fie aceea și neregulamentară ca loc ales).

 

Astea sunt rezultatele ...

”Articolul 54

(1) Conducătorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.”

https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/74028

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:


Asa pare...dar zilnic vad acolo manevra asta...sunt multi care incurca benzile si vor sa se intoarca.

Deloc . Nu incurca nimic. In loc sa se intoarca pe sub pod inapoi spre a3 centura, pe unde faci minim 30 minute ca e belita rau, te duci tu ca smecheru sus pe pod si intorci brusc peste dubla continua. Am patit si eu sa imi intoarca asa in fata, fix acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, patrick1 a spus:

:( Grabnică însănătoșire rider-ului! (Sper că mai e viu, motocicleta nu mai e ...).

Repet: legiuitorul (un tâmpit) a eliminat obligația de oprire, pentru o asigurare temeinică, înaintea efectuării manevrei de întoarcere (fie aceea și neregulamentară ca loc ales).

 

Astea sunt rezultatele ...

”Articolul 54

(1) Conducătorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.”

https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/74028

ai dubla continua pe pod, n-ai ce sa intorci acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Pandy a spus:

 

FullSizeRender.MOV 19 MB · 19 downloads  


Eram sub pod cand s-a intamplat, bine ca nu a ajuns sarit de pe pod, precum telefonul. 

Nu înțeleg filmulețul...adică ce ar trebui sa vad și nu vad..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Flower-Power a spus:

Nu înțeleg filmulețul...adică ce ar trebui sa vad și nu vad..

look again!

se vede in dreapta sus cum ceva loveste parapetul, si sar resturi de plastice, fiare.. etc.

nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Flower-Power said:

Nu înțeleg filmulețul...adică ce ar trebui sa vad și nu vad..

Ai putea să vezi un telefon mobil care coboară ”din cer”, înainte de semafor (min.0:05), pe banda 1.

Dacă nu vezi ... asta e ... cine are ochi ... vede.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Flower-Power said:

Nu înțeleg filmulețul...adică ce ar trebui sa vad și nu vad..

Priveste cerul!Cad bucati din motor ,pe tuja si un telefon, pe carosabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Adrian M. a spus:

deci ti-a scapat ceva :)

Da, dar nu telefonul..

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

Si cica femeile au atentie orientata catre detalii... :crack: - @Flower-Power touche!

 

🥺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pacat ca n a avut noroc, sau , ca a avut ghinion. Cum suna mai bine? Nevasta mea e amica cu sotia riderului accidentat. Din ce au discutat ele doua inainte de accident, tipul se credea invincibil, daca el are grija de el, nimic nu i se poate intampla. Altii cad, el nu cade. Inainte de accident, tocmai isi lasase sotia  la serviciu. Omul n are nici o vina dpdv legal, insa putea sa moara cu dreptatea in brate si nimeni nu patea nimic.

 Rani destul de nasoalle, multe suruburi in mana, osul e facut praf, plus spatele raschetat.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, JAGI a spus:

tipul se credea invincibil, daca el are grija de el, nimic nu i se poate intampla. Altii cad, el nu cade.

 

Adevarat ca atunci cand ai o ragalie ca a lui ai toate atuurile sa te simti invincibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, _Raul_ a spus:

 

Adevarat ca atunci cand ai o ragalie ca a lui ai toate atuurile sa te simti invincibil.

Nu contează fierul man.

 

Nu trebuie sa înțelegem greșit omul, poate el mergea legal, prudent etc și na, ajută să te gândești că tu faci tot ce poți să fii safe.

 

Daca pleci cu gândul că "azi mor" pleci cu autobuzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce vroiam sa spun este ca, in conditiile de trafic din Bucuresti (participanti + starea carosabilului), nu ai cum sa crezi ca poti fi invincibil pe un powerplant de 1 litru, din secolul trecut, fara ABS.

Dpmdv.

 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salut băieți eu sunt băiatul care am fost lovit . Va mulțumesc din suflet pentru gândurile bune aduse . Daca are cineva poze sau video de la accident orice va rog sa îmi dați pe WhatsApp 0721286510 mulțumesc din suflet 🤗❤️🥰

 

 

La 17.06.2022 la 8:02, JAGI a spus:

Pacat ca n a avut noroc, sau , ca a avut ghinion. Cum suna mai bine? Nevasta mea e amica cu sotia riderului accidentat. Din ce au discutat ele doua inainte de accident, tipul se credea invincibil, daca el are grija de el, nimic nu i se poate intampla. Altii cad, el nu cade. Inainte de accident, tocmai isi lasase sotia  la serviciu. Omul n are nici o vina dpdv legal, insa putea sa moara cu dreptatea in brate si nimeni nu patea nimic.

 Rani destul de nasoalle, multe suruburi in mana, osul e facut praf, plus spatele raschetat.

Frate nu știu de unde atata prietenie și vorbești aiurea daca tot vorbești și că ști tot ce vina am avut eu că idiotul ăla mi a întors din in fata la 30 de metri nimeni nu e invincibil pe motocicleta in 16 ani e primul accident

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Gabriel Marin 1989 a spus:

Frate nu știu de unde atata prietenie și vorbești aiurea daca tot vorbești și că ști tot ce vina am avut eu că idiotul ăla mi a întors din in fata la 30 de metri nimeni nu e invincibil pe motocicleta in 16 ani e primul accident

 

Asta da scriere... 50 de cuvinte si 0 semne de punctuatie.

Vrei sa spui ca n-ai reusit sa opresti mobra in 30 de metri??? Nu cumva mergeai cam repede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la 100 la 0 km/h parcă se poate opri în vreo 40 metri. Posibil să mă înșel, depinde de reflexe, cum se frânează, ABS, anvelope, starea carosabilului etc. 30 m e distanță suficientă la vitezele permise în orașe (maxim 60/h).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

De la 100 la 0 km/h parcă se poate opri în vreo 40 metri. Posibil să mă înșel, depinde de reflexe, cum se frânează, ABS, anvelope, starea carosabilului etc. 30 m e distanță suficientă la vitezele permise în orașe (maxim 60/h).

 

teoretic da, practic nu, depinde de cat de bun chilot esti: la 60 la ora te opresti in 30m, dar aici tre sa tii cont defaptul ca nu poti anticipa manevra lu ala ca la franarea cu conuri. ai timp mort in care reactionezi, plus ca nu toti sunt Rossi sau MM pe franare...

 

image.thumb.png.b84de3862ba5c5ee8e7920ee14919455.png

uite aici alt table care e mai corect in situatia data

image.thumb.png.f822c8590ac69a7b053cce68263cbc35.png

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...