Sari la conținut

A-nceput de ieri să cadă ... câte-un pod, acum (l)a stat ...


patrick1
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, smar2 a spus:

Asta ma uitam si eu... Primul subiect (30 puncte) l-am facut integral in minte, fara sa pun pixul pe foaie, in vreo 3 minute.

Pe de alta parte, cu atatia prosti in devenire, o sa gasesc de munca pana la adanci batraneti, ca pensie oricum nu cred ca mai are cine ne plati...

 

 

astea?

 

 Subiecte-mate-info-real-1.jpg

 

ce exact lucrezi de stii de compunerea functiilor si valori ale lui cosinus pe de rost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da de astea am vorbit si eu.

Totusi niste valori importante ale lui cos si sin si tangenta ar trebui sa stie oricine la sfarsit de liceu si nu numai: 30, 45, 60 si 90 de grade.

BAC-ul asta este la nivel de lucrare de control ca sa se prinda profu' ce au inteles copchii din proprietatile matricilor, al operatiilor cu puteri sau din functii.

se indeplineste visul nenorocitei de Andronescu: sa ia toata populimea bac-ul ca e lipsa mare de studenti in general si la "particulare" in special.

Si cand te gandesti ca sunt cate unii gem Micula jr sau Firea jr care nu sunt in stare sa ia un astfel de bac...

Ca astia oricum nu vor pricepe nimica din ce se va preda in facultate, este alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact astea.

Inginer telecom la baza. Momentan lucrez ca dezvoltator IT si proiectare electronica.

 

Compunerea functiilor din cate imi aduc aminte e: (f * g)(x) = f(g(x)), unde am folosit simbolul "*" pentru compunere. Oricum, rezolvand cu formula asta, rezultatul pe care l-am obtinut e cel corect, deci presupun ca imi amintesc corect formula pentru compunerea functiilor.

Valorile lui sin si cos (si automat si pentru tan/tg) in valorile importante (0, 30, 45, 60, 90 grade) sunt simple si cred ca o sa le tin minte toata viata. Sunt niste chestii atat de elementare incat ca inginer nu prea ai voie sa nu le stii, indiferent de tipul de inginerie:

sin(0) = 0,

sin(30) = 1/2,

sin(45) = radical(2)/2,

sin(60) = radical(3)/2,

sin(90) = 1

la cos e invers: cos(x) = sin(90 -x)

tan = sin(x) / cos(x)

 

Cu determinantii, trebuie sa recunosc ca nu mai stiu formula, dar nici n-am mai avut treaba cu matricile de vreo 20 de ani.

 

Subiectul II-2, iar e de o banalitate crunta:

punctul a: inlocuiesti x cu 1 si y cu 0, si rezolvi suma de fractii rezultata

punctul b: element neutru inseamna ca x*e = x

punctul c eusor mai complex, iti ia 3 minute cu creionul in mana

 

La subiectul III nu mai stiu formulele pentru derivatele functiilor elementare, dar daca ma uit acum pe formule, le mai tin minte inca 10 ani de-acum.

 

(Daca e offtopic, nu ma supar daca imi sterge postarea vreun moderator)

 

 

ON-TOPIC:

Azi a cazut un foisor in capul mai-marilor Salajului, ca tot vorbeam de calitatea invatamantului si a absolventilor rezultati:

https://www.graiulsalajului.ro/a-decedat-subprefectul-virgil-turcas-a-156203

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam de dimineata la ministrul Tampeanu, ce mandru spunea ca s-a inregistrat o rata de promovabilitate la BAC de sta pisica in coada.

 

La ce subiecte au fost, promovabilitatea trebuia sa fie peste 95%. A fost vreo 70%🤦‍♂️.

 

Ne-a povestit mai amanuntit @smar2 despre banalitatea subiectelor, cel putin astea de la mate.

 

Offtopic: @smar2 din valorile trecute de tine poti calcula rapid si valorile sin si cos pentru 15 grade fiind 45-30 sau pentru 75 grade fiind 30+45. Fara eforturi majore, doar sa stii cum se descompun sin(a+b), sin(a-b), si la fel cu cos. Dar daca dadeau un subiect de genul: stiind ca

sin(30) = 1/2 si sin(45) = radical(2)/2 sa se calculeze sin(15) , se termina cu promovabilitatea de 70%.

 

Dar asta este, ca sa cresti promovabilitatea ori cresti calitatea scolii ori reduci dificultatea examenului. Este evident ce este mai usor.

 

Acest examen ne-a aratat ca 30% dintre copii desi au terminat 12 clase,  nu sunt nici macar la nivel de clasa 7-8.

 

Ei se lauda ce invatamant bengos avem iar mie mi se pare avem imaginea unui dezastru total cu acest BAC.

 

Iar acesti promovati, vor intra la facultate fara examen. Va fi o foame maxima de studenti din partea Universitatilor, intrucat vor fi candidati sub numarul de locuri. Cel putin la Politehnica. Pentru prima oara de la infintarea ei.

 

Evident ca 9-10 candidati pe un loc vor fi la Academia de Politie. :moron:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Silver Arrow said:

”Parchetarii”, nu injinerii.

Au ”cheresteaua” prea subțire pentru caii liberi și copitele lor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si legat de ''marele succes de la BAC''.

Tampeanu asta este un PSD-ist pur sange si numara fix cum numara PSD procentele la alegeri si spunea ca ''a castigat'' cu 38% ei avand real un 15% dintre votanti, sau cati draqu ieseau.

Asta se lauda cu 73% promovabilitate cand de fapt din total de absolventi - vreo 166.500 - s-au prezentat la BAC ''decat'' 126.500.

Daca socotesti promovabilitatea la numarul total de posibil candidati (asa cum este normal), ce sa vezi iese una de 55%.

 

Marele Tampeanu este fix la nivelul lui Pristanda cu steagurile lui ...

 

Cel mai probabil , Caragiale trebuia pus ca stema pe drapelul RO 😪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i tatăl plagiatorilor din România, ce te miri? 

Dar nu-i nimic, mazgaliti voi mai departe buletinele de vot, lăsați-i pe toți asistații social și clientela de partid sa voteze, ei o fac corect, sau pur și simplu boicotati alegerile. Asa e toată lumea împăcată, fiecare face ce vrea, iasă tot cine trebuie asa cum ne-am obișnuit, iar noi putem sa ne plângem în continuare cu năduf că e totul de cacao și nimic nu merge. 

Editat de Farfuridi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Farfuridi a spus:

Asta-i tatăl plagiatorilor din România, ce te miri? 

Dar nu-i nimic, mazgaliti voi mai departe buletinele de vot, lăsați-i pe toți asistații social și clientela de partid sa voteze, ei o fac corect, sau pur și simplu boicotati alegerile. Asa e toată lumea împăcată, fiecare face ce vrea, iasă tot cine trebuie asa cum ne-am obișnuit, iar noi putem sa ne plângem în continuare cu năduf că e totul de cacao și nimic nu merge. 

o spui de parca exista minim 1 partid care vrea sa faca bine si sa nu fure dar nu ajunge la putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...