Sari la conținut

Recomandare casca open face maxi scuter


Ionuț-vvd
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Am achizitionat recent un yamaha x max 300 si intentionez sa-l folosesc in mare parte din timp in oras.

Mentionez ca am 1,93 m inaltime.

 

Puteti sa ma ajutati, va rog, cu un sfat in alegerea tipului de casca open face: cu vizor full face transparent + vizor protectie solara sau doar cu vizor protectie solara?

 

M-ar ajuta tare si o recomandare de model de casca specifica in acest sens.

Pana acum am remarcat doar: Nolan N21, Premier Helmet NX Open face, MT Helmets Viale SV Break Open Face, Grex G4.2 Pro Kinetic

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este sa aiba ambele vizoare. Pentru ca cel full face apara mai bine de insecte si alte proiectile care-ti vor aparea pe traiect, iar vizorul protectie solara este foarte bun si la a mai reduce curentii de aer.

 

Am avut si casti open face, insa pe maxiscuter e mai bine sa ai o casca adevarata, cea mai versatila fiind una flip. Si nu doar pe maxiscuter... In caz de impact, o casca open face nu prea face mare lucru (si nici una flip in pozitia ridicata).

 

Poti sa incerci si gama de la Tucano Urbano, ii gasesti la The Bike Hub (https://www.tucanourbano.com/en/pl/scooter/helmets/helmets+and+visors).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut și sa îl stăpânești sănătos (scuterul)

Au dreptate colegii  cu casca flip up, protejează mai bine, în caz de ceva. Totuși, dacă vrei open face (care are și ea avantajele ei), poate ar fi o opțiune HJC i40. Eu pe asta o am și ma înțeleg bine cu ea. Gama variata de culori și modele. Ochelari de soare integrați, viziera clara MARE, posibilitate montare intercom, aerisiri, inclusiv pini pentru pinlock (cam inutili, dar sunt).

Orice hotărăști, PROBEAZA în magazin fizic, min 10 min

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si LS2 au casti solide si faine open-face.

Totusi cu open face e cam zgomot si curent,asa ca e buna de oras doar,sau daca mergi mai incet;altfel fa un efort si ia un flip up

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un compromis rezonabil, ar fi de recomandat sa iei casca flip-up.

Pot sa iti recomand ce am incercat si au fost corespunzatoare:

 

https://www.louis.at/artikel/hjc-i90-davan-mc5sf-klapphelm-klapphelm/215980?list=e31037ff8682af3198403c0201b1ef4a

Foarte buna casca HJC.

 

Momentan folosesc Schuberth C3. Sunt la a doua casca.

https://www.louis.at/artikel/schuberth-c3-pro-klapphelm-klapphelm/215064?list=56120d176c5adce4049782e59a4a032e

 

Am mai avut un Shoei flip-up, relativ OK, dar nu avea ochelari de soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Flip up la scooter. Bună asta. 

😂😂😂

O sa ți se coacă mintea în flip up in oraș - unu la mana. 

Și doi la mana - sunt grele ca viata și foarte limitate ca oferta. În sensul ca majoritatea sunt niște chinezării penale. 

Azi dimineață eram în Louis Viena și ma minunam cât de penala e Agv carbon flip up. Deși Agv au niște integrale care dau clasa și la japonezi. 

Revenind - flip up-uri serioase sunt doar doua: Shoei Neotec și BMW System Evo ultimul (parca 7).

Schuberth C5 abia lansat e o plasticaraie chinezeasca ca majoritayea Schuberth urilor. 

Anul asta în Alpi as fi dat fără ezitări Shoei-ul GT pe un open face. 

Anul trecut în Madrid, când eram satul de 35 de grade minim, am triat tot ce am putut vedea in magazinele lor și am ajuns la doua modele de la HJC și Agv, care mi s-au părut cel mai bun raport preț calitate. 

Nu le mai știu exact și îmi e lene sa caut de pe telefon, dar sunt open face urile derivate din Rpha, respectiv K5 sau K6. Dacă te uiți la Motocard pe site le găsești acolo. 

Erau undeva pe la 200 euro. 

Tot azi Ia Louis mi-a sărit în ochi și open face-ul Shoei. 4 sau 5 sute euro 😂😂

Arai tot pe acolo și ea din ce îmi amintesc ca am văzut-o într-un magazin în Varșovia acum câteva săptămâni.

 

Dacă ai 6-700 euro de dat pe o casca (oricum o vei folosi undeva la 5 ani, asa ca...), ia BMW System Evo. 

Poți sa o faci open face din flip-up. Împaci doua lumi.

Nu, nu sunt ironic, chiar îmi place f mult casca asta. In teorie deocamdată, din citit și ascultat pe net, dar sper sa îmi fac cât de curând timp sa merg la un dealer BMW sa o studiez îndeaproape 

 

 

 

Later edit:

Francezii de la Shark au o modulara care e cam uniforma printre posesorii de Gs-uri, prin străinătățuri.

Shark Evo GT parca. 

Are laterale pronunțate și o parte mobila foarte subțire și ușoară. 

Deschisa arata chiar ok. Închisă însă, arata ca un dovleac 

Iar materialele și mecanismele sunt, din punctul meu de vedere, în aceeași zona "made in china". 

Dacă nu încurc informațiile din memoria vizuala, Scorpion, în stilul caracteristic de chineji ai lumii moto au copiat și ei Sharkul asta, având un model ff apropiat. 

Premier au fost cândva un brand bun. Acum mai fac doar tigai interesante pt hipsteri. Integralele sunt niște chinezării penale la ora actuala. Spun asta după ce am fost atent la standul lor ultimele 3 ediții Eicma. 

MT e brand intern, made in China, al celor de la Louis.

Ls 2 sunt niște chinezării spaniole, materiale de te doare mintea și la carcase și la textile, dar promovate hyper agresiv. 

Când zic made in china ma refer la calitatea ff proasta spre riscanta a carcaselor (plastic ieftin) și la poliesterul ff prost/plasticos al textilului in care va sta și transpira capul tău. Și care se deformeaza/uzează instant la mărcile no name. 

Daca le studiezi atent vei vedea ca majoritatea brandurilor ăstora no name folosesc cam aceleași carcase, schimbând accesoriile și culorile. 

 

Trăgând linie - uită-te la branduri serioase. Agv, Hjc, Bell sau, după buzunar, Shoei, Arai, BMW. 

O data la zece ani, Schuberth fac și ei o casca bună. În general, mi-au plăcut de la ei doar căștile sport, Sr-urile. Restul sunt niște chinezării la capitolul carcase și mecanisme

. Sunt silențioase și au un material interior superb, dar (doar) asta nu înseamnă casca bună pt mine

Grex sunt gama ieftina de la Nolan (care mai nou sunt numai ieftinituri grele). Stai departe și de Nolan și mai ales de Grex. Xlite este gama de top de la Nolan. Au niște căști interesante, dar nu ce cauți tu, doar sportive. 

Later edit 2:

MTR (nu MT) este brand Louis. 

MT sunt însă cum am zis - entry /vapor level. Și MTR la fel. 

Treaba cu ochelarii e cu dus și întors în traficul de oraș, unde trebuie sa fii mult mai atent la tot ce se întampla în jur. Dar da, cred ca e mai bine sa ii ai, pentru rarele cazuri când mergi cu un soare ff puternic în fata. Mai practici decât ochelarii de soare pentru ca, la nevoie, ii poți elimina într-o fracțiune de secunda, din mers. 

Cred ca atât Agv-ul cât și Hjc-ul de care pomeneam mai sus au și ochelari incluși. 

 

 

Am cautat acum. Despre astea vorbeam:

* Hjc I 30 și Hjc FG Jet

și

* Agv K5 Jet

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveau cei de la Schuberth un model de open face, J1, care avea si o bara pt protectia mandibulei in caz de ceva. Dar nu cred ca se mai produce. Poate exista ceva similar la alti prroducatori

https://www.webbikeworld.com/schuberth-j1-review/

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 12 minute, Cap0ne a spus:

Aveau cei de la Schuberth un model de open face, J1, care avea si o bara pt protectia mandibulei in caz de ceva. Dar nu cred ca se mai produce. Poate exista ceva similar la alti prroducatori

https://www.webbikeworld.com/schuberth-j1-review/

 

Dap, faina casca. 

Din pacate, nu se mai produce.

Am cautat una mult timp, in ideea ca doar doar gasesc un new old stock pe undeva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

On topic : Si eu am cautat acum vreo 2 luni casca open face pentru scuter si am observat ca e importanta marimea vizierei (e doar o parere personala).

 

Nu as lua casca fara viziera sau cu viziera foarte mica care sa acopere doar ochii (iei toate musculitele \ albinele s.a) direct in fata. As merge pe o casca cu viziera cat mai mare care sa acopere cat mai mult fata \ gura.

Am vazut la o colega o casca MT helmet si una HJC Exo City . HJC mi-a placut mult si mi-a lasat o impresie de calitate mai buna\sigura . 

 

 

Off topic : cum se potriveste xmaxul la inaltimea ta ? Ai loc pe el ? Nu te incomodeaza la viraje ghidonul? 

 

Editat de B399ACT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...