Sari la conținut

Azi Trebuia Sa Mor


zahei
 Share

Postări Recomandate

am iesit pe la 10 seara sa trag o plimbare cu motorul, asa.. ca era frumos afara. ies din oras - stiti ca nu-mi place cu motorul prin bucuresti - si ma asez pe DN1 spre otopeni, fara o tinta precisa. pana in semaforul de la scoala de militieni, trec pe langa un vento de politie si o las moale la 65 km/h.. ma indepartez putin de ei, mai pun doua masini intre noi si cand ajung la semafor, o calc! [..]km/h.. [..]km/h... [..]km/h... in fata mea rasare un perete lat exact cat toata soseaua! la.. (sa nu exagerez).. 30 de metri. un AUTOBUZ. care mergand cuminte pe banda 1 decide sa intoarca brusc.

 

da. un autobuz plin de calatori intoarce pe DN1 peste linia continua noaptea fara sa se asigure si imi ofera instantaneu in minte (reved cu incetinitorul) imaginea castii care loveste tabla si zgomotul oaselor care se rup surd. cad.. carpa, mort. ma trezesc brusc din soc si rup aderenta intr-o incercare disperata de a frana. nimic. derapez si pierd si fatza. le dau drumul la amandoua, ma rog si ma napustesc prin dreapta.. la mare fix.. am culoar exact cat sa supravietuiesc, pentru ca autobuzul trece greoi pe sensul celalalt.

 

opresc, fara sa-mi dau inca seama cat de aproape am fost de moarte. ma dau jos de pe motor si sar in mijlocul strazii sa opresc masina de politie care din spatele meu vazuse toata treaba si mergea la fel de linistita. gaborii ma iau in serios si intoarcem dupa autobuz. il prindem catre bucuresti, aproape de selgross. il tragem pe dreapta.

 

descalec din nou. acum incep sa-mi tremure mainile. de nervi? de soc? as vrea din tot sufletul meu sa-i rup nasul chiar acum, cu manusile mele de carbon. ghinion, sunt militienii de fatza. ma rezum sa-i povestesc ca este ucigas cu sange rece. ma priveste plictisit de la inaltimea celor 1.50 metri si 90 de kile.

 

acum incepe sa-mi vina sa vomit. pentru ca gaborii imi multumesc frumos pentru interventie si imi ureaza o seara placuta in continuare: ne vom ocupa noi de el. inteleg imediat ce se intampla. urmeaza sa primeasca spaga. refuz frumos si insist sa semnez procesul verbal de constatare. desigur, buletinul dumneavoastra. noteaza atent in procesul verbal datele mele, ma pune sa-l semnez (in alb) si imi ureaza din nou craciun fericit etc. numai ca NU VREAU SA PLEC. sa vad cand completeaza procesul verbal. sa vad cand completeaza dovada care ii va tine loc de carnet. le explic frumos ca nu il iert si astept cuminte sa termine formalitatile. intr-un sictir total, criminalul este amendat cu un milion jumate si i se ia permisul.

 

ma urc inapoi pe motor. nu mai am chef de nimic. ma intorc acasa. doua ore mai tarziu mi-e din ce in ce mai rau. imi revin obsesiv in minte imaginile cu autobuzul care creste vertiginos in pupilele mele si zgomotul surd (ultimul?) al oaselor care se rup. mi se ridica parul de pe maini si simt nevoia sa vomit.

 

vomit si ma simt mai bine. noapte buna. n-am murit nici azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pai bine ma, de cand merge tramvaiul cu viteze de-astea warp ?

 

lasand gluma la o parte, bine c-ai scapat, si asteptati-va ca orice imbecil sa faca orice manevra. asa puteti evita la timp. Se numeste "conduita preventiva" si salveaza vieti.

 

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare... M-am trezit si am vazut SMS-ul de la tine... m-am (cuvant urat) pe mine. Sa te sun, sa nu te sun?... Apoi mi-a cazut fisa si am intrat aici. Bine ca nu ai patit nimic! Cand am vazut mesajul de la tine m-am gandit la ce e mai rau. Slava Domnului ca esti intreg.

Altfel... ce sa zic... las-o mai moale o vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ma simt mai bine. noapte buna.

Fraticule, bine ca mesajul acesta a fost scris de tine si nu de altii... :ph34r:

Motociclistii au 9 vieti...sper ca tu tocmai ti-ai "ras-o" doar pe prima :(

 

Bafta in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Frunza

Uraaaaaaaaa!!! Aplauze, urale, ovatii, multimea e in picioare. Bravo ma! Serios ... daca ai fi aici te-as pupa ca ai stat sa ii ia boului carnetu'. Cat despre ala .. ce sa zic .. %@#& :( ^%#@ :ph34r: $$^$@@ :( #&^#@% :( !! Dai si tu o bere ca ai scapat si noi dam ca nu te-am pierdut de pe forum. Felicitari pentru prezenta de spirit. Hai sa ne traiesti!

 

Cica bine ca era politia acolo. Astia, daca stai pe capul lor, fac treaba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scary...

 

Totusi, daca aveai 80-90, situatia era aceeasi ? Nu zic ca ar trebui sa ne taraim pe sosea, dar mie combinatia noaptea-nu-foarte-tarziu + viteza + DN1 nu mi se pare cea mai fericita :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc fapta. stiu ca aveam viteza. ma gandeam la altceva. eram absent. nu stiu cand am accelerat. pe o clipa de neatentie din partea mea si din cauza inconstientei si nepasarii unui сacat de RATB-ist era sa mor. atata tot.

 

mai scarba mi-au facut gaborii. nici cand vezi ca putea sa-l omoare nu-l pedepsesti frate? mortii ei de spaga.. chiar atat va e de foame, lupalb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca aveam viteza. ma gandeam la altceva. eram absent. nu stiu cand am accelerat. pe o clipa de neatentie din partea mea si din cauza inconstientei si nepasarii unui сacat de RATB-ist era sa mor. atata tot.

 

Ziceam "scary" pentru ca ma recunosc, desi in situatii mult mai putin nasoale. Circumstantele conteaza mai putin (ratb-ist/politisti inconstienti). Pana la urma, e vorba de viata ta si esti singur impotriva tuturor. E foarte neplacut sentimentul asta ca nu esti invincibil...

 

Bine ca n-ai patit nimic. Ride safe! :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine povestesti,mai vatmane!Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit.

Bine c-ai scapat!Si bravo si pt. chestia cu asteptatul pana cand i-au luat nemernicului carnetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belea de om ce esti ma bucur pt. tine ca nu ai patit nik si sper sa ai 19 nu 9 vieti ca la cata atentie acorda nemernicii astia la motoristi si 190 de vieti sunt putine.

Sau poate o fi "tramvaiul" de vina , nu de alta dar si eu am patit exact acelasi lucru,numai ca nu cu un autobuz ci cu un Jeep verde PH...JJJ(tipul are ceva restaurante si un hotel in Ploiesti) iar eu nu eram cu "tramvaiul" ci cu "metroul usor" FZ 750-individul a iesit in principala ca pe soseaua lu' masa chiar daca eram cu farul aprins ,am clacsonat, am "flesuit"pe jos ud ( veneam de la MotorRock) si intr-un final "apoteotic" i-am semnalizat o"muyee personalizata", cu tot respectul cuvenit...deh...

Am uitat sa-ti spun:

cum mergi pe DN1 imediat dupa paralela 45 pe dreapta este o biserica de lemn intr-o livada de ciresi (se vede din DN-u)"Biserica Calatorului" preotul paroh Daniel este un bun prieten al motociclistilor.

Eu zic sa mergem impreuna la el poate o indeparteaza pe "doamna cu securea" de langa noi...aaa...ce zici??? si dupa aia bem o bere la mine...sau o palinca..sa ne treaca de sperietura!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo tie ca nu ai culcat motoru' ca nu mai puteai sa-l ocolesti...de astfel de situatii ma cac pe mine de frica sa nu ma trezesc cu vreun bou de-a latul soselei ca i sa sculat brusc sa-ntoarca fara sa se asigure. :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai avut sange rece in tine si nu l-ai luat la pumni, eu din cauza unei dubite de la noi din Mangalia si a unor politisti am incasat un pumn si apoi tarata prin tribunal ca i-am dat si lui un pumn.A fost mai destept si s-a dus la medic ala. Oricum am platit amenda insa o are rau promisa.

Ma bucur pentru tine ca ai scapat cu viata, e trist cand auzi cat de nepasatori sunt soferii la noi.

Bafta multa tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a venit sa cred ca asta e topicul lui zahei. Asa de serios si tragic!

El care scria numai la panarama!

Iti urez sa nu mai ai parte de asa ceva! Si sper ca ti-ai revenit din cosmar.

 

P.S. nu biserica va ajuta, ci ochii cascati si viteza moderata!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre... bine c-ai scapat intreg. Urata situatie. Era sa o patesc asemanator si eu aseara pe la 21.00 pe Expozitiei... cu un (cuvant urat) cu o Dacie. Si mai eram si cu nevasta in spate. Dar asta s-a trezit la realitate in ultima secunda si a oprit exact cat sa am loc sa trec... dupa flash-uri, claxoane si tot tacamul. Conservari cretini...

 

 

Hai sa avem bafta si de acum incolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, super prezenta de spirit si atitudine in faza cu politistii. Dar esti sigur ca i-au luat carnetul? Ca dupa legea noua nu se ia carnetul pentru astfel de situatii decat daca se lasa cu accident. Ceea ce din fericire nu s-a intamplat.

 

... si bine c-ai scapat :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepe sa mi se faca frica de DN1.

iti doresc sa nu mai ai parte de asemenea situatii, dar daca totusi se intampla sa ai cel putin atata noroc si prezenta de spirit cat ai avut acum!

Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zahei: acum am vazut threadul...ce pot sa zic...slava Domnului ca esti intreg si ai grija...

 

@katy: cind il arzi pe ala, vin si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...