Sari la conținut

Accident cu moto de la SMURD


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

moto SMURD venea pe Regina Elisabeta spre Universitate cu semnalele acustice si luminoase, l-am auzit cu mult inainte sa apara in peisaj, iar accidentul s-a intamplat la intersectia cu Academiei.

 

taximetristul nu a vazut/auzit si s-a trezit cu motociclistul percutandu-l in usa soferului.

 

eram la terasa la pizza hut astfel incat nu am vazut decat moto de smurd venind cu aplomb si apoi un POC tare  am vazut de la distanta urmarile. motociclistul s-a ridicat si s-a dus sa se intereseze de starea taximetristului. imedia a aparut si o motoreta de politie, apoi dupa 10-15 minute a trecut un duster de la pompieri si s-a auzit si o ambulanta.

 

Nu am stat sa fac poze sau sa ma duc sa casc gura pe acolo in conditiile in care deja se stransese ceata de gura casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea dreaptă, se vede clar. :moron:

Se poate face amiabilă după ce vin echipaje de intervenție? Ce treabă mai au organele de anchetă atunci 🤔

Mă rog, bine că nu a fost cu vătămări grave. 

Screenshot_20220619_172112_com.huawei.browser.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amiabila = exclusiv doua autovehicule, fara victime, fara daune in afara celor doua autovehicule (nu alte autovehicule, nu garduri, nu panselute, nu copaci etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Partea dreaptă, se vede clar. :moron:

Se poate face amiabilă după ce vin echipaje de intervenție? Ce treabă mai au organele de anchetă atunci 🤔

Mă rog, bine că nu a fost cu vătămări grave. 

Screenshot_20220619_172112_com.huawei.browser.jpg

 

Nu conteaza daca vin salvarea si politia, contaza daca se constata vatamari si daca victima vrea la spital. (daca e inconstienta e automat cu spital). 

Cand am avut un acrosaj cu un Focus, oprisem pe dreapta si ne contram care a fost de vina (eu schimbasm de pe 1 pe 2 si el de pe 3 pe 2, ambii crosetand traficul) si a oprit o ambulanta SMURD sa ne i trebe daca e careva accidentat. Mie imi curgea o dara de sange de pe lateralul genunchiului, acolo unde ii indoisem aripa fraierului. Instant i-am zis "Merg la spital, sa ramai fara permis un an pentru cercetari la accident cu vatamare?!" A raspuns "Aaa, hai ca facem amiabila, eu am fost de vina" si eu catre ambulanta "Nu e nimeni ranit, facem amiabila"... 🤪😝😋

 

 

Ce ma mir eu e cum a scapat motociclistul SMURD neaccidentat la asa impact in usa... S-o fi ridicat in scarite?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Speedy.K a spus:

 

eu schimbasm de pe 1 pe 2 si el de pe 3 pe 2

Deci vinovat erai tu, pt că în cazul ăsta prioritate are cel care vine dinspre axul drumului! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, ENEOS a spus:

Deci vinovat erai tu, pt că în cazul ăsta prioritate are cel care vine dinspre axul drumului! 

Da. Dar ce relevanta are in discutia de fata? Eu iti povesteam ca, daca nu te ceri la doftor sau nu esti pe targa, nu se considera accident cu vatamare si se poate face amiabila.

PS Mi-am adus aminte, eu aveam o roata in fata masinii cand am inceput sa schimb banda, deci conform regulamentului aveam dreptul sa-mi aleg trasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Speedy.K a spus:

Ce ma mir eu e cum a scapat motociclistul SMURD neaccidentat la asa impact in usa... S-o fi ridicat in scarite?!

cred ca a franat cat l-a tinut cotetzu, probabil si cu calcaiele. echipamentul l-a scapat de julituri, probabil mai tarziu s-a resimtit dar na, atunci mergea ok de la distanta la care l-am vazut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Silver Arrow a spus:

Eu stiu ca este fix pe dos😔

Asa o fi cum spui tu? 🤔

 

 

Asa e, cum spune el. Pare total ilogic, dar asa e.

Acum 8 ore, Cavaleru a spus:

cred ca a franat cat l-a tinut cotetzu, probabil si cu calcaiele. echipamentul l-a scapat de julituri, probabil mai tarziu s-a resimtit dar na, atunci mergea ok de la distanta la care l-am vazut. 

 

Ma mir cum de a scapat de a se lovi rau de masina, la cum s-a facut furca de la mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, patrick1 a spus:

Sub șocul anesteziei de moment nu prea ”simți” nimic (pe țesuturile moi). Abia după 24 de ore ... 

Din poză văd că jugurile (și /sau telescoapele) motocicletei s-au rupt (smuls) în loc să se deformeze plastic cu absorbție din energia de impact (cum ar fi normal) :(

 

Și mai văd ceva deformare pe tabla superioară a ramei portierei taxiului, spre pavilion ...

cred ca rama usii e trasa inauntru de la impact.

 

jambele furcii au tendinta sa se rupa cand impactul este suficient de puternic, nu mereu otelul lor doar se deformeaza. am mai vazut la bmw situatie de genul cu furca facuta bucati dupa un impact..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Eu stiu ca este fix pe dos😔

Asa o fi cum spui tu? 🤔

 

Da, asa este. La momentul patrunderii concomitent pe o banda de circulatie aflata pe acelasi sens de mers, prioritate are vehiculul ce patrunde de pe o banda superioara pe o banda inferioara. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Cavaleru a spus:

jambele furcii au tendinta sa se rupa cand impactul este suficient de puternic, nu mereu otelul lor doar se deformeaza. am mai vazut la bmw situatie de genul cu furca facuta bucati dupa un impact..

La bemve. La transșlap când am penetrat kangoo-ul cu măicuțe s-au făcut arce de cerc, dacă mai aveam încă una ar fi fost cerc complet. 

Acum 5 minute, Alexandru Boros a spus:

Da, asa este. La momentul patrunderii concomitent pe o banda de circulatie aflata pe acelasi sens de mers, prioritate are vehiculul ce patrunde de pe o banda superioara pe o banda inferioara. 

Urechiștii, predați permisele! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, ENEOS said:

 

Urechiștii, predați permisele! 😈

Eu mor de dragul astora care isi dau cu părerea pe legislație in functie de ce isi amintesc ei, dar nu ar da o căutare pe google nici bătuți.

 

 

Screenshot_20220620-084624_Samsung Internet.jpg

11 hours ago, Speedy.K said:

Mi-am adus aminte, eu aveam o roata in fata masinii cand am inceput sa schimb banda, deci conform regulamentului aveam dreptul sa-mi aleg trasa...

Alta aberatie. Sa imi arati unde scrie in lege chestia asta.

Eu zic ca daca ambii sunteti loviti pe lateral, politia va spune ca erati in paralel, nu va avea cum sa va masoare centimetrii, si ala din dreapta o suge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, bună dimineața doctorul copacilor! 

Acum 6 minute, XaeL a spus:

Eu mor de dragul astora care isi dau cu părerea pe legislație in functie de ce isi amintesc ei, dar nu ar da o căutare pe google nici bătuți.

 

 

Screenshot_20220620-084624_Samsung Internet.jpg

Alta aberatie. Sa imi arati unde scrie in lege chestia asta.

Eu zic ca daca ambii sunteti loviti pe lateral, politia va spune ca erati in paralel, nu va avea cum sa va masoare centimetrii, si ala din dreapta o suge.

Ei știe, nu caută ca ngunoy pe google! Și își închipuie că ei conduc legal și safe. 

Cm totdeauna contează. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, patrick1 a spus:

/

Aici scrie:

”Art. 106 (regulament)

(1) Pe un drum public prevazut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducatorii a doua autovehicule circula în aceeasi directie, dar pe benzi diferite, si intentioneaza sa se înscrie pe banda libera dintre ei, cel care circula pe banda din dreapta este obligat sa permita celui care vine din stânga sa ocupe acea banda.”

 

Mno ... dacă vii din stânga (cu o roată în avans) sau pui picior pe zebră (ca pieton în avans) ...

Preferabil să te și filmezi pentru a preveni intrepretări, ”percepții”, milițienisme ...

 

Atenție! Obligația de permisiune este între conducători (”cel care”, ”celui care vine”), nu și între (fără) autovehicule :crack:

 

Așe scris la leje, așe feckut!

 

 

 

 

Eu glumeam cu o roata in fata, apropos de regulamentul MotoGP.

 

 

Acum 10 ore, XaeL a spus:

Eu mor de dragul astora care isi dau cu părerea pe legislație in functie de ce isi amintesc ei, dar nu ar da o căutare pe google nici bătuți.

 

 

Screenshot_20220620-084624_Samsung Internet.jpg

Alta aberatie. Sa imi arati unde scrie in lege chestia asta.

Eu zic ca daca ambii sunteti loviti pe lateral, politia va spune ca erati in paralel, nu va avea cum sa va masoare centimetrii, si ala din dreapta o suge.

 

Nu mai fiti, frate asa constipati!

Asa cum am scris mai sus, glumeam apropos de MotoGP.

Da, eu eram in culpa. Si da, I-am luat asiguratorului lui 3000 de lei pe care i-am baut, ca nici eu, nici mobra n-am avut nimic spre deosebire de conserva careia i-am indoit o aripa cu genunchiul si i-am smuls bara spate cu scarita pasagerului.

Si n-am nicio remuscare!

Acum e bine?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Speedy.K said:

.

Si n-am nicio remuscare!

Acum e bine?

Pe de o parte, prostia se plateste. A soferului care nu stie legea cat sa isi dea seama ca e nevinovat.

 

Pe de alta parte, cum ai convins asigurătorul soferului sa iti plateasca? Daca ati completat corect amiabila trebuia sa te puna la plata pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neasigurare la schimbarea benzii de mers din partea lui. Ceea ce a si fost, el nu s-a uitat cand a schimbat spre dreapta, nici macar nu stia daca nu cumva eu eram de mult acolo. 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...