Sari la conținut

Sfat achizitie enduro


Denisbr196
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua! Scriu aici pentru ca as avea nevoie de un sfat in legatura cu o achizitie de motor enduro. Precizez ca sunt incepator dar as vrea sa imi iau ceva care sa il am pe mai multi ani sa nu trebuiasca sa il schimb dupa 1 an. Bugetul maxim ar fi undeva la 3500-3800 de euro.

Motorul vreau sa fie inmatriculat sau sa il pot inmatricula pentru ca detin permis categoria A.
Precizez ca am  1.90 inaltime si 100kg. 
as prefera motor in 4 timpi. 
Pana acum ce am vazut pe olx dar nu sunt neaparat modele de incepatori ar fi:

ktm exc 450 2008-2011

ktm exc 350 2013

honda crf 2015

husqvarma fe501-2014

de prefarat ar fi un ktm dar si husqvarna mi s-a parut interesanta doar ca din ce am citi desprea ea am inteles ca e destul de joasa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te uita la cele cu "acte pentru inmatriculare". O motocicleta din 2011-2015 care nu a fost inmatriculata pana acum nici nu mai poate fi inmatriculata, conform legilor. Indiferent ce acte are.

Husqvarna e joasa? E aceeasi bicicleta ca si KTM-ul, sunt facute de acelasi producator (KTM e proprietarul Husqvarna). Au aceleasi suspensii, acelasi cadru, doar prolink-ul pe spate difera la Husqvarna.

Cat despre "incepatori"...ce vrei sa faci cu motocicleta? Sa te dai pe drumuri de carute, de taf-uri? Sau sa si accesezi urcari-coborari dificile? Vrei sa te dai si pe asfalt? Pentru drumuri de taf, merge orice. Pentru urcari-coborari dificile trebuie cat mai mic, un 350 sau chiar 250. Restul sunt prea grele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci poate nu vrei neaparat enduro, merge si un dual sport, ex. Honda CRF 250L. E aproape 6000 un 300L nou, un 250L de prin 2012 ar trebui sa fie in limita de pret pe care o cauti. E o varianta de luat in seama, nu neaparat mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cam aceeasi inaltime cu Denis, dar sunt mult mai usor, si am facut mai mult decat o proba cu Honda (cea de 300). Cu suspensia de fabrica se cam lasa un pic, daca gaseste una cu suspensie aftermarket nu mi-as face probleme. Pozitia in sea si a scaritelor sunt bune pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 1.87m si KTM este la limita acceptabilului ca inaltime sa, in sensul ca este cam joasa. Husqvarva este efectiv "taburet" in ceea ce priveste inaltimea seii.

Motocicletele japoneze sunt mai inalte si mai OK pt cineva cu 1.90m. Incearca si Sherco.

Mai trebuie tinut cont si de setarea suspensiei spate, dar oricumn KTM si Husqvarna sunt cam joase fata de o Yamaha WR450F sau Kawasaki KLX 450 R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...