Sari la conținut

11. Motul TT Assen 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

9 minutes ago, Cavaleru said:

si cand credeam ca e jucat campionatu Q face gafa de gaga fix pe stilul lui Peco din cursa anterioara.

 

La cât de inconstant este Bagnaia, campionatul este în continuare jucat. Nu-l văd pe Fabio s-o mai comită așa. La Pecco în schimb este fie victorie, fie căzătură.

 

8 minutes ago, TETEA. said:

Aleix ce sa mai zic... Infloreste la batranete.

 

Sau poate a fost tot timpul bun dar nu a avut niciodată motocicletă pe măsura talentului lui? Mereu l-am considerat ca fiind fratele mai talentat al familiei.

 

Pe vremea CRT-urilor era constant primul, nu avea contracandidat. Mi-a părut rău când Suzuki l-au înlăturat, dar se pare că i-a prins bine pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, TETEA. a spus:

Unde mai pui ca mai respiră și @damager... 😅

 

 


☺️...mai am sperante ca nu saracesc.

n-am vazut cursa dar am inteles ca a fost misto. O sa ma uit si eu la ea.

Aprilia power ✊✊✊✊. Incepe sa imi placa din ce mai mult☺️

 

 

719D49B6-5637-4A99-8332-268081718165.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

La cât de inconstant este Bagnaia, campionatul este în continuare jucat. Nu-l văd pe Fabio s-o mai comită așa. La Pecco în schimb este fie victorie, fie căzătură.

Daca il consideram pe Bagnaia, principalul contracandidat la titlu (ceea ce in contextul actual este  o eroare), da, campionatul este jucat. Greu de recuperat 66 de puncte, desi in partea a doua a campionatului vin niste circuite care ii plac italianului. Dar daca privim, din perspectiva celui de-al doilea clasat, campionatul nu este chiar deloc jucat. Diferenta intre Q si Aleix este perfect recuperabila si nu este exclusa o mare surpriza la final de sezon. Daca Q mai comite o nefacuta, ca astazi, nu il vad bine. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Dupa parerea mea, cea mai frumoasa cursa de anul acesta.

:agree:

Aleix de departe cea mai buna cursa din cariera.Mult mai buna și mai matura cursa de acum decât cea în care a castigat.Nota 20.

 

Q....prima data când o comite asa.A chip în the armor?

După cum spuneam - nimeni nu e imbatabil.Ok,asta nu înseamnă că Aleix are vreo șansă reală,dar oricum bună cursa spaniolului.A și punctat solid când Q a luat zero.Frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quartararo a recunoscut singur că a fost o încercare de depășire greșită. Cred că și Laverty spunea în comentariu că a venit de mult prea departe pentru a putea depăși. Când și-a dat seama, a strâns linia și a căzut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi una e pilotaj periculos si alta e greseala de pilotaj. adica pilotaj periculos a fost la Zarco in 2020 cand l-a luat pe morbi cu fulgi cu tot..

asta de azi e (cuvant urat) in ploaie

plm exagereaza astia cu penalizari pt orice. 

 

numai zic ca au fost anul asta altele mai rele care nu s-au penalizat..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A gresit, nu a facut-o intentionat. Nu a fost o depasire a la MM, in dispret total fata partenerul de competitie. Gresala lui a fost ca a fortat un pic. Asta trebuia sa fie incident de cursa. Acu doua curse, Taka vine din fundul curtii si se infige pe frane, in primul viraj, ia dupa el doi piloti (unul se si accidenteaza), intr-un context foarte periculos si se da doar incident de cursa. Nici la Taka nu se poate vorbi de intentie, insa se vedea din satelit ca era vorba de pilotaj iresponsabil. Q pierde fata pe o depasire si i se da LL. De asta spun ca regulamentul este unul de cacao, aplicat intr-o maniera absolut arbitrara. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cavaleru a spus:

....pilotaj periculos a fost la Zarco in 2020 cand l-a luat pe morbi cu fulgi cu tot..

dl.Morbido a întrat atunci pe franare în Zarco din câte mai țin eu minte și nu invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Method a spus:

dl.Morbido a întrat atunci pe franare în Zarco din câte mai țin eu minte și nu invers.

Uiti. Zarco a venit la interior, l-a depasit si i-a intrat pe trasa. Morbi nu a mai avut ce face, l-a percutat in plin.. de unde franare? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Urât highside. Mă întreb dacă era supărat pentru că echipa l-a împins să continue.

El a intrat, a oprit și motorul.

Pare că l a trimis echipa.

Poate un senzor bușit de la căzătură?

Vorba englezilor, nu a fost în primul hot lap incidentul.

 

Aiurea că l au trimis iar, șanse mici să ia 1 punct, nu mai avea nici aripioare pe stânga.

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

Primul podium pt MV de cand a plecat de la Yamaha. nu-mi place si nu-l halesc dar imi doresc sa aibe o contributie si el la succesele Aprilia.

După ce a ieșit pe 2 tot aici anul trecut au început tensiunile. 

Și Q pe 1.

Acum 4 ore, MirceaB a spus:

Dupa parerea mea, cea mai frumoasa cursa de anul acesta. Ma bucur pentru Aprilia si pentru pilotii echipei. Buna treaba.

Aleix a reusit sa faca ce facea in urma cu ceva vreme MM. Pleca printre ultimii si reusea o cursa de recuperare extraordinara.

Dubla depășire a fost geniala, credeam că rămâne pe 6.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Sau poate a fost tot timpul bun dar nu a avut niciodată motocicletă pe măsura talentului lui?

Te pune pe gânduri.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

La cât de inconstant este Bagnaia, campionatul este în continuare jucat. Nu-l văd pe Fabio s-o mai comită așa. La Pecco în schimb este fie victorie, fie căzătură.

Peco n are nimic de pierdut, Q are in teorie totul de pierdut :grinbandit:

 

 

Nu știu de voi da mie nu mi place cum își freacă Pac-Man moto înainte de start, e ceva dubios cu scena aia.

Acum 1 oră, danypop a spus:

Q penalizat cu tur lung în cursa următoare. O prostie. O merita atunci când umbla cu cheptu dezgolit dar în nici un caz acum. Csf, încearcă să-l stopeze puțin ca să mai animeze puțin lupta pentru campionat. 

Da, ampulea.

Chiar că zicea mai sus cineva, Taka a primit LL?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca penalizarea lui Q este mai degraba un avertisment dat nu strict pentru manevra ci mai ales pentru asupra cui a avut loc manevra, adica rivalul sau din campionat, cel putin dpdv matematic. Ne amintim usor de cateva situatii din F1 prin ultimele etape e drept,cand X l-a scos in decor pe Y, anuland astfel orice sansa pentru Y de a-l depasi in clasament. Nu cred ca Dorna isi doreste ca viitorul campion sa se decida de comisarul de cursa asa cum s-a intamplat sezonul trecut in F1 sau sa mai avem parte de ceva asemanator cu "duelul" dintre MM si Rossi cu castigator Lorenzo, asa ca le transmite mai voalat celor implicati in lupta la varf sa nu sara calul cand se lupta intre ei.

 

Evident ca Naka trebuia penalizat drastic dupa prostia facuta, macar o cursa sa o vada de la televizor. Plus ca eu sunt curios daca s-a luat vreo decizie in legatura cu Mir, nu pot sa inteleg ce dracu a facut la start de a intrat in Marini, dupa parerea mea si el ar merita un LL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, RuInCV a spus:

eu sunt curios daca s-a luat vreo decizie in legatura cu Mir, nu pot sa inteleg ce dracu a facut la start de a intrat in Marini, dupa parerea mea si el ar merita un LL.

cum au comentat englezii incidentul asta:

moto la start poate sa se duca putin intr-o parte.

 

se intampla  si nu prea ai ce sa faci + ca nimeni nu va lua mana din gaz sa corecteze.

mai bine te duci acasa decat sa lasi gazul - pierzi 5-7-10 locuri daca ai intrerupt accelerarea.

Acum 6 ore, RuInCV a spus:

nu strict pentru manevra ci mai ales pentru asupra cui a avut loc manevra

se prea poate, i-a stricat cursa cam inutil.

daca era untimul tur intelegeai o disperare si o urgenta + graba etc dar a fost gratuita manevra.

 

ciudata cursa pt q.

presupun ca asta-i viata, acum merg toate bune, acum cazi in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, xt600 a spus:

Un regulament de rahat, aplicat intr-o maniera de rahat. Ne mai miram ca nu sunt depasiri si ca sufera spectacolul. 

 

Da,dupa ce ca mai vedem 2-3 depasiri pe cursa daca nu se intampla ceva aiurea, iti dai seama ca nici nu mai vor sa incerce sa riste ceva si cu penalizariile ulterioare :(.

Ce a reusit sa faca Taka cand i-a dat jos pe Bag si Rins trebuie penalizat, dar daca incepi sa penalizezi orice incercarea soldata cu o greseala nu o sa mai riste nimeni.

 

Dar na, safety, bla ,bla bla...nici nu sti cum e mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, frigider a spus:

 

 

ciudata cursa pt q.

presupun ca asta-i viata, acum merg toate bune, acum cazi in cap.

las ca merge la psiholog, are timp vreo luna si jumate sa se recupereze

eu zic ca marea trauma pt el e cea mentala, nu cea fizica din cazatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, frigider a spus:

El a intrat, a oprit și motorul.

Pare că l a trimis echipa.

Poate un senzor bușit de la căzătură?

Vorba englezilor, nu a fost în primul hot lap incidentul.

Aiurea că l au trimis iar, șanse mici să ia 1 punct, nu mai avea nici aripioare pe stânga.

Mi se pare ca Q a gresit-o toata cursa,inclusiv acea intrare 4nothing la boxe - a intrat la boxe pt ca "nu mai avea rost ca eram cu o tura in urma?" Poftim?Motoreta e capabila sa faca timpii?Keep pushing.Nu e alta varianta.Nu am inteles de ce a venit la pit si a oprit motorul atata timp cat motoreta mergea si era capabila de timpi buni.Ca esti cu o tura in urma?Asa si?Chiar daca nu iei nici un punct,nu conteaza,e good for data.Ar avea cate ceva de invatat din F1 - nu te opresti decat cand utilajul nu mai merge.

Cred ca sunt multe lucruri unde MM ar trebui sa invete de la Q - stapanirea de sine samd - dar aici nu pot decat sa ma gandesc ca MM nu ar fi tras la boxe never cu o moto capabila.Cum a facut MM'lu la COTA?"A luat-o moto razna la start,nu a mai luat startul cum trebuie,maparea etc,s-au aprins becuri galbene in bord",dar pentru asta MM s-a dus repede la boxe?NU.Diferenta mare de abordare.

 

Echipa i-a zis - foarte corect - "du-te pe circuit - s-ar putea sa vina ploaia si brusc sansele tale de puncte ar creste considerabil odata cu intrarile la boxe".Dar cred ca trebuia sa isi dea si el seama de asta.Senzorul stricat intradevar a fost o chestie nasoala (a cazut pt ca wheel speed sensor a fost lovit in crash si pana la urma nu a mai functionat,si cu el nu a mai functionat nici TC'ul brusc),dar nu cred ca avea acea problema cand a intrat la boxe,un senzor damaged i-ar fi dat instant o eroare vizibila la bord,sunt convins.

Chiar si un punct poate face diferenta in campionat,nu se poate sa cedezi asa repede.

Acum 12 ore, frigider a spus:

După ce a ieșit pe 2 tot aici anul trecut au început tensiunile. 

Și Q pe 1.

Mda,tensiunile lui Maravilla...de fapt el cred ca avea tensiuni pt ca Q il batea cu ceasul de la gara...precum mai nou face si Aleix.

Ok,e o bila alba pt Maravilla acest podium,dar nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca Aleix a pierdut 11s in crash,a depasit..11?rideri si tot s-a descurcat sa iasa imediat in spatele lui Villa-Maravilla....

 

Iar intrebarea fatala este - cu cat per lap e mai rapid Aleix Espargaro decat Vinales daca a putut face acest tur de forta?0.5s/lap minim as zice

(de skill'ul necesar pt a face fast lap dupa fast lap si atatea depasiri fara sa faci vreo tampenie nu mai zic - ma indoiesc maxim ca Vinales ar fi fost capabil de asa o revenire chiar si cu o moto mult mai rapida - revenirile si depasirile nu au fost niciodata punctul lui forte)

Acum 12 ore, frigider a spus:

Peco n are nimic de pierdut, Q are in teorie totul de pierdut :grinbandit:

Nici Q nu are nimic de pierdut...in lupta cu Pecco.Pecco e la fuckin'66 de puncte de Q.Campionatul e jucat pt el.La revedere.

Zarco...dupa cum am zis si anul trecut cand era pe cai mult mai mari,Zarco nu e un contender viabil.

Singura problema pe care ar putea-o avea Q este cu "un" Aleix la fel de matur ca aici echipat cu o moto la fel de rapida pe virajele de viteza mare (a fost vreodata un V4 asa de puternic pe curbe?never).Nota 20 pt aprilia btw.Jos palaria.

 

 

Acum 17 ore, PzKpfW a spus:

La cât de inconstant este Bagnaia, campionatul este în continuare jucat. Nu-l văd pe Fabio s-o mai comită așa. La Pecco în schimb este fie victorie, fie căzătură.

 

Sau poate a fost tot timpul bun dar nu a avut niciodată motocicletă pe măsura talentului lui? Mereu l-am considerat ca fiind fratele mai talentat al familiei.

True,true.Pecco e inca inconstant si green,Q n-are de ce se teme - nici matematic macar.Dar Pecco are un potential fantastic.Repet,il vad pe Lorenzo - tehnic,mindset si profesionalism desavarasit.Mai are insa de lucrat la capitolul concentrare.Dar e de mare viitor.

 

Aleix...nu as zice ca e un mare pilot.Clar peste Pol,dar nu e un "alien".Insa e matur,serios,si peste masura de determinat si motivat - la acest capitol aduce cu MM.Si vede ca are (finally,dupa ce ani intregi a tot plans dupa ea) o motoreta capabila de lucruri mari pe mana.Vede ca are o sansa la ceva fantastic,si incearca sa se ridice la un nivel la care sincer n-a mai fost niciodata.Si la cursa asta chiar i-a reusit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, damager a spus:

daca incepi sa penalizezi orice incercarea soldata cu o greseala nu o sa mai riste nimeni.

a fost o manevra f dubioasa si inutila.

si Aleix i-a facut loc bine de tot, putea sa iasa nasol.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

se intampla  si nu prea ai ce sa faci + ca nimeni nu va lua mana din gaz sa corecteze.

mai bine te duci acasa decat sa lasi gazul - pierzi 5-7-10 locuri daca ai intrerupt accelerarea.

Foarte corect.Daca iei mana din gaz te poti duce acasa.100%.Trebuie lasata asa cum e pentru ca vorba lui Caragiu "asa e-n tenis".

 

Bai dar a vazut cineva ce s-a intamplat cu Mir cand s-a pus in bloc-start?A fost reluarea - erau sa se loveasca rau cand s-au pus in casute si nu am putut sa prind cine l-a lovit :

Incalzeau gumele si Mir a venit din turul de formare si si-a ocupat casuta facand un stoppie (probabil si pt a-si incalzi guma fata),ok - a oprit extrem de brusc dar la naiba - acolo trebuia sa opreasca...si cineva (cred ca un Mooney46) care era in spatele lui a fost total surprins de oprirea brusca si l-a lovit pe Mir in cizma stanga si in carena - au sarit bucati maricele din carena pe acolo si pe reluare la start s-a vazut clar ca Suzuki'ul avea carena stanga sparta in partea de jos.

Cert e ca era sa fie identic cu acel incident cu Zarco si Bastianini parca de la...Mugello?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, damager a spus:

 

Da,dupa ce ca mai vedem 2-3 depasiri pe cursa daca nu se intampla ceva aiurea, iti dai seama ca nici nu mai vor sa incerce sa riste ceva si cu penalizariile ulterioare :(.

Ce a reusit sa faca Taka cand i-a dat jos pe Bag si Rins trebuie penalizat, dar daca incepi sa penalizezi orice incercarea soldata cu o greseala nu o sa mai riste nimeni.

 

Dar na, safety, bla ,bla bla...nici nu sti cum e mai bine...

Exact! Odata, regulamentul nu face distinctia foarte clara intre eroare de pilotaj, pilotaj periculos si intentia de a obstructiona un alt concurent. Apoi, regulamentul, este aplicat dupa bunul plac al Directiei de cursa, cu unitati de masura numai de ei stiute. Taka produce un carambol care se putea lasa cu morti sau, in cel mai bun caz, cu raniri foarte grave si nu primeste nimic. Q face o eroare de pilotaj, pierde 25 de puncte (sau cate ar fi castigat, daca nu se intampla nimic) si ii este compromisa, la masa verde si cursa urmatoare. Numai ca Taka este undeva la subsolul clasamentului, in timp ce Q este principal favorit la titlu. E o oportunitate de a (re)echilibra campionatul din condei, nu?. Cine trage foloase din toata treaba asta? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, RuInCV a spus:

.. dupa parerea mea si el ar merita un LL.

Mda.. dam LL pentru orice ciocnire de carene. Incet, incet, MotoGp devine o competitie de pussy. De fapt a devenit.. 

Acum 50 minute, apriliacluj a spus:

michael masi?? :) :)

Poate il aduce Dorna in MotoGp, sa le arate cum se fac manariile. Tot este moda sa se angajeze oameni din F1.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 11. Motul TT Assen 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...