Sari la conținut

11. Motul TT Assen 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Exact! Odata, regulamentul nu face distinctia foarte clara intre eroare de pilotaj, pilotaj periculos si intentia de a obstructiona un alt concurent. Apoi, regulamentul, este aplicat dupa bunul plac al Directiei de cursa, cu unitati de masura numai de ei stiute. Taka produce un carambol care se putea lasa cu morti sau, in cel mai bun caz, cu raniri foarte grave si nu primeste nimic. Q face o eroare de pilotaj, pierde 25 de puncte (sau cate ar fi castigat, daca nu se intampla nimic) si ii este compromisa, la masa verde si cursa urmatoare. Numai ca Taka este undeva la subsolul clasamentului, in timp ce Q este principal favorit la titlu. E o oportunitate de a (re)echilibra campionatul din condei, nu?. Cine trage foloase din toata treaba asta? 

 

carambolul lui Taka s-a lasat cu daune umane, Rins mana rupta sau incheietura... bataie de joc  iar Yamaha ar trebui sa faca  contestatie

Acum 2 ore, frigider a spus:

a fost o manevra f dubioasa si inutila.

si Aleix i-a facut loc bine de tot, putea sa iasa nasol.

 

 

pe interviu zice Aleix ca nu se astepta sa vina acolo Q, dar da a fost o greseala de pilotaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 13 minute, Cavaleru a spus:

pe interviu zice Aleix ca nu se astepta sa vina acolo Q, dar da a fost o greseala de pilotaj

Da, când s a dus q la Aleix așa a zis că nici nu l a văzut pe Q dar cum nu l a văzut dacă i a făcut atâta loc?

Plm

 

Acum 14 minute, Cavaleru a spus:

carambolul lui Taka s-a lasat cu daune umane, Rins mana rupta sau incheietura

+ L a dat jos pe Pac-Man, care teoretic se bate la campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mir a avut 2 incidente la start:

- la formarea grilei stoppi si trece un KTM prea aproape si zboara bucati din aripioara fata a KTMului

- la start Mir si Luca Marini au avut amandoi traiectorii de plecare care s-au suprapus si a fost un mic impact acolo

Acum 18 minute, frigider a spus:

Da, când s a dus q la Aleix așa a zis că nici nu l a văzut pe Q dar cum nu l a văzut dacă i a făcut atâta loc?

Plm

 ca noua ni se pare ca a facut loc, doar ca el probabil a avut alta trasa mai larga usor, drept urmare Q a vazut spatiu a zis ma bag, doar ca s-a dus taras si l-a luat fara sa vrea si pe Aleix

 

nu stiu dar LLP aici nu are sens in cursa urmatoare, trebuia sa ii dea in cursa actuala ca a rulat destule ture...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cavaleru a spus:

Mir a avut 2 incidente la start:

- la formarea grilei stoppi si trece un KTM prea aproape si zboara bucati din aripioara fata a KTMului

- la start Mir si Luca Marini au avut amandoi traiectorii de plecare care s-au suprapus si a fost un mic impact acolo

 ca noua ni se pare ca a facut loc, doar ca el probabil a avut alta trasa mai larga usor, drept urmare Q a vazut spatiu a zis ma bag, doar ca s-a dus taras si l-a luat fara sa vrea si pe Aleix

 

nu stiu dar LLP aici nu are sens in cursa urmatoare, trebuia sa ii dea in cursa actuala ca a rulat destule ture...

pai cursa urmatoare o sa doara mai mult.

acum era deja ultimul, facea long lap si tot ultmimul era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

.... bataie de joc  iar Yamaha ar trebui sa faca  contestatie

 

Nu va derpune nici o contestatie... Nu imi amintesc vreo situatie in care Jarvis sa fi luat apararea pilotului sau. Aminteste-ti situatia din 2015 de la Sepang, cand in loc sa il sustina pe Rossi, in declaratii o dadea din fanta in cola, ca sa-l citez pe colegul Method. Din punctul asta de vedere, Pugi sau Jiji sunt jos palaria. Se bat pentru pilotii lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil să mă înșel, dar dacă agăța alt pilot acolo probabil scăpa de penalizare. Aleix se bucură de o simpatie generală în momentul de față și este (?) principalul lui contracandidat la titlu. Poate a avut și asta o influență în decizie, nu știu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, ENEOS a spus:

 

Dacă o făcea mm nu dădeau nici un LL

Asta este axioma. MM poate omorâ pe cineva, verdictul ar fi  race incident. 

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Poate a avut și asta o influență în decizie, nu știu.

Cu siguranta a fost unul din motive. Poate chiar principalul. Dar nu dupa astfel de criterii trebuie judecate aceste situatii. Au inregistrari video, din diferite unghiuri, au acces/ pot solicita datele de telemetrie ale cursei, etc, etc.. nu dai penalizari pe criterii politice sau de simpatie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, bmdbmw a spus:

Excelent, acum am un motiv bun sa nu ma mai uit nici la MotoGP, e penibil sa penalizezi asa ceva. 

F bine, reiei din 23 când vine MM și ia campionatul :grinbandit:

 

Asta e deja luat de Q :) nu pierzi nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Asta este axioma. MM poate omorâ pe cineva, verdictul ar fi  race incident. 

Klar! Numai sărakii plătesc, mai ales ăia de la Yamaha. Se știeee! :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, frigider a spus:

a fost o manevra f dubioasa si inutila.

si Aleix i-a facut loc bine de tot, putea sa iasa nasol.

 

? Cum adica dubioasa? In ce sens dubioasa?

ca mai putea astepta, probsbil ca era mai castigat. S-o fi gandit ca se duce Bag in fata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

Da, când s a dus q la Aleix așa a zis că nici nu l a văzut pe Q dar cum nu l a văzut dacă i a făcut atâta loc?

Plm

 

+ L a dat jos pe Pac-Man, care teoretic se bate la campionat.

Nu i-a facut nici un loc. vezi si turul anterior, trasa lui Esp e mai larga acolo,  ca sa aibe iesire, de aia a incercat acolo. Doar ca, cred ca a fost prea optimist pe frana cu supraincalzirea... deja avea mai bine de 1 tur fix in spatele lui Esp.

el doar a ridicat mobra cand l-a simtit pe q la interior

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, damager a spus:

? Cum adica dubioasa? In ce sens dubioasa?

ca mai putea astepta, probsbil ca era mai castigat. S-o fi gandit ca se duce Bag in fata. 

E posibil sa fiu f influențat de comentariul BT Sport cărora li s a părut manevra de ultimul tur, repet - a venit din spate  f tare. 

Când se întâmplă asta nu se termina niciodată bine.

A greșit / a judecat greșit , dar Q ce a zis? Că el știe mai bine mă gândesc.

 

Oricum eu debitez chestii neavizate deci nu pune la suflet ce zic eu sau alții pe aici :)

Acum 18 minute, bmdbmw a spus:

 

Pune tag de "sarcasm", MM nu mai pupa vreun campionat :))

Nush man, trăim și vedem :)

Acum 17 minute, damager a spus:

Nu i-a facut nici un loc. vezi si turul anterior, trasa lui Esp e mai larga acolo,  ca sa aibe iesire, de aia a incercat acolo. Doar ca, cred ca a fost prea optimist pe frana cu supraincalzirea... deja avea mai bine de 1 tur fix in spatele lui Esp.

el doar a ridicat mobra cand l-a simtit pe q la interior

Acum înțeleg.

Pare și mai nedrept daca trasa lui Aleix invita o depășire.

 

Văzând că a ieșit bine la urma pt Aleix puteau s-o lase așa.

Parca după cursa s-a decis?

 

Asta cu presiunea și stat in spatele cuiva plm, a stat atunci MM lipit de Miller mult timp in cursa aia cu Aleix in grup și tot l-a depasit până la urmă pe Miller. Era lipit lipit de Miller ture la rând.

 

Toată lumea vb de problema asta, înseamnă că ea există doar că poate e mai mult la unii decât la alții?

 

*La final de campionat sa facem un calcul - puneți la Aleix punctele pierdute când a crezut că s a terminat cursa cu 1 tur mai devreme. :)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, frigider a spus:

E posibil sa fiu f influențat de comentariul BT Sport cărora li s a părut manevra de ultimul tur, repet - a venit din spate  f tare. 

Când se întâmplă asta nu se termina niciodată bine.

A greșit / a judecat greșit , dar Q ce a zis? Că el știe mai bine mă gândesc.

 

Oricum eu debitez chestii neavizate deci nu pune la suflet ce zic eu sau alții pe aici :)

Nush man, trăim și vedem :)

Acum înțeleg.

Pare și mai nedrept daca trasa lui Aleix invita o depășire.

 

Văzând că a ieșit bine la urma pt Aleix puteau s-o lase așa.

Parca după cursa s-a decis?

 

Asta cu presiunea și stat in spatele cuiva plm, a stat atunci MM lipit de Miller mult timp in cursa aia cu Aleix in grup și tot l-a depasit până la urmă pe Miller. Era lipit lipit de Miller ture la rând.

 

Toată lumea vb de problema asta, înseamnă că ea există doar că poate e mai mult la unii decât la alții?

 

*La final de campionat sa facem un calcul - puneți la Aleix punctele pierdute când a crezut că s a terminat cursa cu 1 tur mai devreme. :)


well, asta-i regulamentul acuma. Drept/nedrept.... pe mine ma enerveaza ca, din punctul meu de vedere omoara spectacolul, care oricum a incepuyt sa lipseasca daca nu se intampla ceva neprevazut.

daca ei considera ca ai fortat daca nu ai mai avut un tur cu acelasi punct de franare, eu nu inteleg cum o sa mai depasesti.

Diferentele intre mobre sunt extrem de mici, clar ca orice depasire inseamna fortare la limita. 
dar, ma rog, o sa asteptam sa vina cei de la ducati cu un sistem drs ca sa mai vedem depasiri.

 

eu, chiar as vrea sa castige Esp campionatul, scap de dat si berile, dar vreau sa vad oarce spectacol, niste depasiri la limita, niste block-pass-uri adevarate cu recuperari.... nu doar sa vad 3-4 piloti cum se "plimba" unul in spatele celuilalt Si sa ma incat ca se tot doboara recordul pe tur.

astq cu recordul e suficient in calficari.

in rest, as prefera sa vad niste batai acolo, niste depasiri barbatesti, care uneori se termina si prost, dar macar vedem ceva. 
altfel vad cum merge Bag cu Bez pe urma lui si pastreaza o distanta controlabila de 1 secunda. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să vezi cursa următoare depășiri, o sa recupereze Q.

 

Au fost destule și acum, doar pe ale lui Aleix daca le numeri.

 

Plus bonus aia dublă chiar a fost specială.

 

Soooo...

Și au fost și câteva "racing incident" deci nu penalizează orice.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, frigider a spus:

O să vezi cursa următoare depășiri, o sa recupereze Q.

 

Au fost destule și acum, doar pe ale lui Aleix daca le numeri.

 

Plus bonus aia dublă chiar a fost specială.

 

Soooo...

Și au fost și câteva "racing incident" deci nu penalizează orice.


se intampla in pluton😔. Eu as vrea sa vad bataie la podium intre 4-5-6 piloti. Asa, pot sa incerce 2 curse si sa intoarca grila. Dar idea e sa vezi bataie sus, nu in pluton , si doar daca greseste vreunul.

 

anyway, la Silverstone o sa vedem prima victorie a lui Vinales cu Aprilia:). Am zis☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

se intampla in pluton😔. Eu as vrea sa vad bataie la podium intre 4-5-6 piloti. Asa, pot sa incerce 2 curse si sa intoarca grila. Dar idea e sa vezi bataie sus, nu in pluton , si doar daca greseste vreunul.

Hmmmmm asta cam așa e.

Scapă unul în fața și aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

anyway, la Silverstone o sa vedem prima victorie a lui Vinales cu Aprilia:). Am zis☺️

 

Așa să-i rămână numele! 😁

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, damager a spus:


well, asta-i regulamentul acuma. Drept/nedrept.... 

 

 niste depasiri barbatesti, care uneori se termina si prost, dar macar vedem ceva.. 
 

Drept sau nedrept, mai grav este ca se aplica cu unitati de masura diferite. 

 

Pentru asta ar trebui ca pe pista sa fie barbati, nu .. "boys".. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, damager a spus:

anyway, la Silverstone o sa vedem prima victorie a lui Vinales cu Aprilia:). Am zis☺️

Haha.

Daca ar abandona Q,Pecco,Aleix,poate Rins/Mir...atunci da are sanse :P

 

Q destul de acid in legatura cu penalizarea care i s-a dat :

“Well… A long lap for the next race. Now you cannot try an overtake because they think you are too ambitious.

"From the beginning of the year some riders made “RACING INCIDENT” but apparently mine was too dangerous.

“Congratulations to the Stewards for the amazing job that you are doing.

"Next time I will [not] try any overtake to think about not taking a penalty.

“GREAT HOLIDAYS AND SEE YOU IN SILVERSTONE.”

 

Cred ca stim toti la cine se refera cand spune ca altii nu primesc penalizari si orice ar face e considerat "racing incident" :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Haha.

Daca ar abandona Q,Pecco,Aleix,poate Rins/Mir...atunci da are sanse :P

 

Q destul de acid in legatura cu penalizarea care i s-a dat :

“Well… A long lap for the next race. Now you cannot try an overtake because they think you are too ambitious.

"From the beginning of the year some riders made “RACING INCIDENT” but apparently mine was too dangerous.

“Congratulations to the Stewards for the amazing job that you are doing.

"Next time I will [not] try any overtake to think about not taking a penalty.

“GREAT HOLIDAYS AND SEE YOU IN SILVERSTONE.”

 

Cred ca stim toti la cine se refera cand spune ca altii nu primesc penalizari si orice ar face e considerat "racing incident" :bounce:

Vezi ca e bun Vinales pe Silverstone...parca acolo a avut si prima victorie cu Suzuki daca nu ma insel :).

 

Mda, cu declaratia lui Qua, in asentimentul meu. Cum zicea colegu' de mai sus, problema e ca interpretarea e subiectiva.

ce a facuta taka tb penalizat, dar daca ajungi sa penalizezi orice incercare de depasire, o sa moara si farama de spectacol care a mai ramas.

Una peste alta, se strange campionatul si asta e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 11. Motul TT Assen 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...