Sari la conținut

11. Motul TT Assen 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Drept sau nedrept, mai grav este ca se aplica cu unitati de masura diferite. 

 

Pentru asta ar trebui ca pe pista sa fie barbati, nu .. "boys".. 

 

 

 

Adevărat. După același regulament ar fi trebuit penalizați și Taka în Catalunya și Miller în Portugalia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ERA bun Vinales.Pe Silverstone Suzuki era si el bun.Nu cred ca se mai poate vorbi la prezent despre nici unul.

Da,da parca si eu imi aduc aminte ca aici a luat prima victorie dar mi-e lene sa caut.Eh,mai e pana pe 7 august.

Personal sunt si voi fi hater Vinales,mi se pare ca nu prezinta nimic si dupa cum am mai zis,tine locul la uzina ocupat.Si pe langa lipsa rezultatelor chiar in ciuda faptului ca a calarit niste motorete mai mult decat decente in scurta (dar totusi lunga) lui cariera,mai si vorbeste aiurea.Si e si paranoia.

 

Sper sa isi incheie cariera intr-un mod corespunzator la KTM,sa le explice la aia ca nu e bun fierul,macar acolo va fi amuzant.

Si nu va ocupa vreun loc care sa merite deranjul.

 

Deloc nu se strange campionatul dupa parerea mea.Lui Aleix ii trebuie o minune ca sa il bata pe Q.

Iar restul nici matematic aproape nu mai pot fi bagati in seama...vorba vine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Method a spus:

ERA bun Vinales.Pe Silverstone Suzuki era si el bun.Nu cred ca se mai poate vorbi la prezent despre nici unul.

Da,da parca si eu imi aduc aminte ca aici a luat prima victorie dar mi-e lene sa caut.Eh,mai e pana pe 7 august.

Personal sunt si voi fi hater Vinales,mi se pare ca nu prezinta nimic si dupa cum am mai zis,tine locul la uzina ocupat.Si pe langa lipsa rezultatelor chiar in ciuda faptului ca a calarit niste motorete mai mult decat decente in scurta (dar totusi lunga) lui cariera,mai si vorbeste aiurea.Si e si paranoia.

 

Sper sa isi incheie cariera intr-un mod corespunzator la KTM,sa le explice la aia ca nu e bun fierul,macar acolo va fi amuzant.

Si nu va ocupa vreun loc care sa merite deranjul.

 

Deloc nu se strange campionatul dupa parerea mea.Lui Aleix ii trebuie o minune ca sa il bata pe Q.

Iar restul nici matematic aproape nu mai pot fi bagati in seama...vorba vine.


☺️. omul e asa cum e. Nici mie nu imi place ca si om, dar ca si pilot, cel putin mie imi place stilul lui de pilotaj.
cel putin pe hartie Q mai are 21 de puncte in loc de 30 sau cat ar fi fost dc terminau 1-2. 
in plus are LL, deci sansele la victorie scad dramatic, mai ales ca, cf lu li Q, ca sa depasesti trebueiw sa mergi peste limita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Doctor X a spus:

Adevărat. După același regulament ar fi trebuit penalizați și Taka în Catalunya și Miller în Portugalia. 

Iar mm ar fi trebuit legat la stâlpul infamiei și biciuit de mai multe ori! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, damager a spus:

...dar ca si pilot, cel putin mie imi place stilul lui de pilotaj.

E rapid.Tot timpul am zis ca e rapid...daca se aliniaza astrele si ii prepara cineva motoreta perfect.

De depasit...imi pare rau da nu stie.A demonstrat-o in multe randuri,e prea surescitat si greseste.Si pe partea cealalta,supus presiunii din spate,gresea foarte des.

1 oră în urmă, damager a spus:

cel putin pe hartie Q mai are 21 de puncte in loc de 30 sau cat ar fi fost dc terminau 1-2. 
in plus are LL, deci sansele la victorie scad dramatic, mai ales ca, cf lu li Q, ca sa depasesti trebueiw sa mergi peste limita.

Da,clar ca sansele la victorie scad dramatic odata cu un LL,dar nici sansele lui Aleix nu sunt fantastice la win.

Q in mod clar nu va mai face prostii la Silverstone,va puncta solid si atat.

Aleix nu e un contender clar la victorie (cum e Q sau Pecco) pe majoritatea circuitelor,deci acel deficit de puncte pe care il are eu cred ca se va adanci pe viitor.

Desi mi-ar placea,(chiar ar fi super tare sa vedem "un" Aleix in lupta pt titlu),nu prea vad asta in real life.

 

Acum 12 minute, bmdbmw a spus:

Care sunt regulile pentru long lap? Poti sa alegi cand faci long lap? Ca daca merge Q ca in Germania si pune 5 secunde pana in ultimele tururi poate sa faca long lap fara prea multe batai de cap.

Ai 3 tururi la dispozitie dupa ce ti se da penalizarea.

Deci probabil va trebui de cand ii apare in 3 tururi sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, bmdbmw a spus:

Care sunt regulile pentru long lap? Poti sa alegi cand faci long lap? Ca daca merge Q ca in Germania si pune 5 secunde pana in ultimele tururi poate sa faca long lap fara prea multe batai de cap.

dep.

Acum 7 minute, Method a spus:

Ai 3 tururi la dispozitie dupa ce ti se da penalizarea.

Deci probabil va trebui de cand ii apare in 3 tururi sa faca.

ai fi crezut ca o poti face cand vrei tu.

Da, daca calci verdele de peste 3 ori ai alea 3 ture, dar asa ce inseamna?
Q trebuia sa o faca in primele 3 ture? ceea ce e nasol rau.

 

nu alege el cand sa o faca?

nu mai stiu miller cand a facut-o.

ca doar a avut 2 curse la rand LL de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, xt600 a spus:

Cand isi baga stewarzii si directia de cursa coada, nu mai este bine. 

 

artificial nu e nici corect nici pt cel din fata nici pt cel care vine din urma. sa te bucuri asa de "pomeni electorale" ...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Method a spus:

 

Q in mod clar nu va mai face prostii la Silverstone,va puncta solid si atat.

 

Aleix nu e un contender clar la victorie (cum e Q sau Pecco) 

Cu un LL ma tem ca sansele lui de a puncta solid sunt foarte reduse. Pe un LL se pierd secunde, asta inseamna sa cada in mijlocul plutonului, in cel mai bun caz. Mai ales daca trebuie sa faca LL dupa un anumit nr. de ture. So.. cu LL v-a pierde foarte multe puncte. 

 

Trebuie sa iti reamintesc ca Aleix, daca nu avea clinciul cu Q, putea castiga cursa. In acest moment, Aleix + Aprilia este o combinatie win, win. Mai multe astre trebuie sa se alinieze la Bagnaia, decat la Aleix, pentru victorie. Trebuie sa recunosti, ca duminica lui Bag i s-au aliniat, altfel cu Aleix si Q pe urmele lui, nu sunt sigur ca ar fi facut mai mult decat un podium. 

Acum 2 ore, Method a spus:

ERA bun Vinales.Pe Silverstone Suzuki era si el bun.Nu cred ca se mai poate vorbi la prezent despre nici unul.

 

Sper sa isi incheie cariera intr-un mod corespunzator la KTM,sa le explice la aia ca nu e bun fierul,macar acolo va fi amuzant.

Pare ca incepe sa ii dea de capat Apriliei. Un podium ar putea scoate. Cu victorieinsa... nu stiu ce sa zic.. parca nu l-as credita.

 

Pfff.. Vin + KTM = amestec exploziv. Un pilot nevrotic, cu aere de geniu neinteles si o echipa in care sa spui ceva de rau despre troaca, este ca si cum l-ai injura pe Beirer de mama. Show total! ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, xt600 a spus:

Trebuie sa iti reamintesc ca Aleix, daca nu avea clinciul cu Q, putea castiga cursa. In acest moment, Aleix + Aprilia este o combinatie win, win. Mai multe astre trebuie sa se alinieze la Bagnaia, decat la Aleix, pentru victorie. Trebuie sa recunosti, ca duminica lui Bag i s-au aliniat, altfel cu Aleix si Q pe urmele lui, nu sunt sigur ca ar fi facut mai mult decat un podium. 

 

Aleix nu cred ca ar fi putut castiga cursa in conditiile in care Q era mai rapid in spatele lui. Daca nu se calicea (cum a si recunoscut) tot il depasea la un moment dat. Q era cel mai rapid in acel moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, bmdbmw a spus:

 

Aleix nu cred ca ar fi putut castiga cursa in conditiile in care Q era mai rapid in spatele lui. Daca nu se calicea (cum a si recunoscut) tot il depasea la un moment dat. Q era cel mai rapid in acel moment.

Posibil. Nu m-am uitat pe timpii pe tur, dar are sens ceea ce spui. Insa asta nu contrazice ceea ce ii spuneam colegului, anume ca in acest moment binomul AEsp-Aprilia este unul potential castigator si trebuie luat in calcul pentru victorie, cam pe orice circuit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

E rapid.Tot timpul am zis ca e rapid...daca se aliniaza astrele si ii prepara cineva motoreta perfect.

De depasit...imi pare rau da nu stie.A demonstrat-o in multe randuri,e prea surescitat si greseste.Si pe partea cealalta,supus presiunii din spate,gresea foarte des.

Da,clar ca sansele la victorie scad dramatic odata cu un LL,dar nici sansele lui Aleix nu sunt fantastice la win.

Q in mod clar nu va mai face prostii la Silverstone,va puncta solid si atat.

Aleix nu e un contender clar la victorie (cum e Q sau Pecco) pe majoritatea circuitelor,deci acel deficit de puncte pe care il are eu cred ca se va adanci pe viitor.

Desi mi-ar placea,(chiar ar fi super tare sa vedem "un" Aleix in lupta pt titlu),nu prea vad asta in real life.

 

Ai 3 tururi la dispozitie dupa ce ti se da penalizarea.

Deci probabil va trebui de cand ii apare in 3 tururi sa faca.

 Well, Aprilia pare rapida pe majoritatea circuitelor acuma. da, Esp nu e Q, are momente si momente, dar, a inceput sa mearga constant. 
desi mi-ar placea sa castige Esp, mie imi pare ca la un moment dat se va speria de propriul succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, bmdbmw a spus:

 

Aleix nu cred ca ar fi putut castiga cursa in conditiile in care Q era mai rapid in spatele lui. Daca nu se calicea (cum a si recunoscut) tot il depasea la un moment dat. Q era cel mai rapid in acel moment.

Hmm, nu sunt f sigur, Q/Yamaha suferă mult mergând în spatele cuiva (celebrul aer jegos), probabil de aia a și fost disperat să treacă repede de Aleix. 

Și Yamaha chiar nu contestă penalizarea, sunt cu capu'?!? :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Cu un LL ma tem ca sansele lui de a puncta solid sunt foarte reduse. Pe un LL se pierd secunde, asta inseamna sa cada in mijlocul plutonului, in cel mai bun caz. Mai ales daca trebuie sa faca LL dupa un anumit nr. de ture. So.. cu LL v-a pierde foarte multe puncte. 

 

Trebuie sa iti reamintesc ca Aleix, daca nu avea clinciul cu Q, putea castiga cursa. In acest moment, Aleix + Aprilia este o combinatie win, win. Mai multe astre trebuie sa se alinieze la Bagnaia, decat la Aleix, pentru victorie. Trebuie sa recunosti, ca duminica lui Bag i s-au aliniat, altfel cu Aleix si Q pe urmele lui, nu sunt sigur ca ar fi facut mai mult decat un podium. 

Pare ca incepe sa ii dea de capat Apriliei. Un podium ar putea scoate. Cu victorieinsa... nu stiu ce sa zic.. parca nu l-as credita.

 

Pfff.. Vin + KTM = amestec exploziv. Un pilot nevrotic, cu aere de geniu neinteles si o echipa in care sa spui ceva de rau despre troaca, este ca si cum l-ai injura pe Beirer de mama. Show total! ;) 

Haha,chiar ca geniu neinteles Maravilla :D

 

Eu pariez ca vor fi foarte ridicate sansele lui Q...cred ca mai daunator decat LL ar fi o vreme f calduroasa la Silverstone.

Dar in general pe virajele alea de viteza Q+Yamaka = LOVE.

 

Aleix+aprilia e o combinatie buna...dar nu win-win.

Suntem la jumatatea sezonului...win-win 1 cursa.Din 11.Podium-podium mai degraba decat win-win.Concurent puternic insa imi aduce aminte de Mir/2020.Numai ca acum nu mai merge ca atunci.

1 oră în urmă, damager a spus:

 Well, Aprilia pare rapida pe majoritatea circuitelor acuma. da, Esp nu e Q, are momente si momente, dar, a inceput sa mearga constant. 
desi mi-ar placea sa castige Esp, mie imi pare ca la un moment dat se va speria de propriul succes.

Aleix a facut....dupa parerea mea cea mai buna cursa din toata cariera lui aici la Assen.De departe.

Daca continua tot asa - e pe cai mari.Dar el nu prea a facut curse din astea magistrale...ok,ok - nici n-a prea avut cu ce,dar nici nu e genul.

Sa vedem sa vedem.Sper sa fie...precum a fost aici.Flawless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

well, F#ck

Se pare că Fabio trebuie să facă long lap-ul în primele trei tururi, altfel o pățește ca Morbidelli:

 

https://www.motorcyclesports.net/articles/franco-morbidelli-explained-to-long-lap-in-double-dose-in-assen-i-didn-t-see-the-first-message

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Doctor X a spus:

Se pare că Fabio trebuie să facă long lap-ul în primele trei tururi, altfel o pățește ca Morbidelli:

 

https://www.motorcyclesports.net/articles/franco-morbidelli-explained-to-long-lap-in-double-dose-in-assen-i-didn-t-see-the-first-message

mama ce bulangereala.

te ingroapa practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la "comiterea contravenției" ai la dispoziție 3 lap-uri. Și cum el a comis-o înaintea cursei se da sancțiunea din turul 2-4. În primul tur nu are voie sa facă LL-ul

Acum 3 minute, frigider a spus:

 

te ingroapa practic.

Deloc. Îți lasă restul cursei pentru a recupera, vezi Miller în cursele trecute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, danypop a spus:

Deloc. Îți lasă restul cursei pentru a recupera, vezi Miller în cursele trecute

hm, nu zici rau.

o sa fie depasiri :D 

 

dar parca tot mai bine e sa o faci cand vrei- cand le dai la fraeri 5 secunde gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai mare porcaiala este ca decizia nu poate fi dezbatuta niciunde. Adica, aia au decis si sunt d-zei pe decizie. O mare porcarie.

si eu care credeam da se analizeaza dataloggerele... de unde, e o decizie pur subiectiva, tipic american, sa poata sa isi bage coada pt spectacol.

 

https://www.crash.net/motogp/news/1006774/1/lin-jarvis-yamaha-wanted-appeal-quartararo-penalty-cas?fbclid=IwAR0pKt9wwT7PBVY9yRCMpuua7AfOb3NRh_oyOfJwEVhxdfh8J-5p1h2Ho7A#l4y89nzdttfppq3ucoo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate! Jarvis ia pozitie in favoarea propriului pilot... este drept, cu intarziere de cateva zile, dupa ce Fabio si Meregalli le-au batut deja obrazul oficialilor. Mai bine mai tarziu, decat niciodata... 

Din pacate, mizerii de genul asta tot vom vedea in campionat, cata vreme nu va exista un  regulament clar, care sa defineasca PRECIS tipurile de contraventii. 

In alta ordine de idei, este noaptea mintii, sa nu poti face apel la o decizie a stewarzilor, data pe genunchi, in functie de ce li se pare lor.. :rusinica:Ne mai miram de arbitrariul pedepselor??? 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 11. Motul TT Assen 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...