Sari la conținut

Păreri despre Volvo S90, 2020


Tornada
 Share

Postări Recomandate

Am găsit oportunitatea de a achiziționa un Volvo S90 din 2020, motor de 2 litri diesel de la o cunoștință, deci în mințile ei. 

 

Problema este că nu știu mai nimic despre această mașină, în afară de faptul că Volvo știu că a investit destul de mult în siguranță (sau poate ăsta este marketingul lor, habar nu am).

 

Ce știți sau ce îmi puteți spune despre acest Volvo S90?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Never si niciodată! Știu personal 3 cunoștințe cu volvo-uri noi și absolut toate cu probleme majore - gen schimbat motorul cu totul, cutiile de viteze, samd. Valea plângerii cu volvo-urile noi. De evitat dpmdv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Tornada a spus:

Am găsit oportunitatea de a achiziționa un Volvo S90 din 2020, motor de 2 litri diesel de la o cunoștință, deci în mințile ei. 

 

Problema este că nu știu mai nimic despre această mașină, în afară de faptul că Volvo știu că a investit destul de mult în siguranță (sau poate ăsta este marketingul lor, habar nu am).

 

Ce știți sau ce îmi puteți spune despre acest Volvo S90?

Candva Volvo era leader-ul de necontestat al sigurantei auto: ei au inventat centura de siguranta in 3 puncte si airbag-ul.

Asa este ca acuma unul din actionarii Volvo sunt chinezii de la Geely Automotive, care mai au si pe britanicii Lotus.

 

Si acuma incearca sa ramana in fruntea sigurantri auto si au dat chifla cu sistemul anticoliziune la prezentarea in fata presei: 

 

Asta nu inseamnaca sistemul.nu este bun si nu a fost adoptat de msi toti aia mari.

 

Am avut ocazia acuma cativa ani sa merg o vreme cu un Volvo V40 d3 cu motor 2L benzina. Foarte buna masina.

 

Faptul ca Volvo nu mai este ce a fost este o chestiune care tine de toata industria auto. 

 

Eu zic sa o iei si daca nu iti place o vinzi.

Pe mine personal nu ma atrage fiind diesel, prefer benzina.

 

@SenorPink ce spui tu a ajuns din pacate un lucru comun la marci de top si nu numai. Mercedes G Klasse cu motor inlocuit la 1000 km, BMW seria 4 cu axul pompei de apa rupt pe la vreo 5000 km.

Asta e lumea de azi.

Masini cat mai ieftine si profituri cat mai mari. Rezultatul se vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

 

@SenorPink ce spui tu a ajuns din pacate un lucru comun la marci de top si nu numai. Mercedes G Klasse cu motor inlocuit la 1000 km, BMW seria 4 cu axul pompei de apa rupt pe la vreo 5000 km.

Asta e lumea de azi.

Masini cat mai ieftine si profituri cat mai mari. Rezultatul se vede.

 

Bineinteles ca si la vecinii lor teutoni situatia este oarecum similara.  

 

Intr-un clasament de fiabilitate top 10 sunt japoneze iar in coada (adica de la locul 20 la 30) e bataie intre Land Rover, Jaguar, Mercedes, BMW, Volvo, VW, Opel. 

 

+ cele italienesti care nici la dusmani nu se recomanda 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Tornada said:

Ce știți sau ce îmi puteți spune despre acest Volvo S90?

 

Nu cred că vei primi răspunsuri relevante aici. În cel mai bun caz va fi câte o părere proprie dar izolată și din care nu poți trage concluzii generale; în cel mai rău caz vor fi păreri terțe, "din auzite". Asta se aplică nu doar la Volvo S90, ci pentru orice vehicul care nu este teribil de comun.

 

Sfat: acordă-ți 2-3h și sapă pe forumuri dedicate. Așa-ți vei face o idee mai clară. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, Tornada said:

 

Ce știți sau ce îmi puteți spune despre.............. Volvo S..... ?

Am avut un S80 (nu în România). Cumpărat de nou, parcurs cam 200.000km cu el. Nu am avut nicio problemă, a fost nevoie doar de consumabile, în condițiile în care nu am menajat-o deloc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi place mașina, îmi plac dotările, dar încă am o reținere. Nu e foarte populară, cel puțin la noi, la o eventuală revânzare probabil se pierde mult plus că poți aștepta un client destul de mult.

Mai am câteva zile să mă gândesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Volvo a fost și rămâne masina! Nu sunt populare în România, dar sunt destui clienți și pentru ele!!!

As fi mai suspicios la formula " cumpărată de la o cunostinta" !!! Cele mai mari tepe la iei de la cunoștințe și prieteni!!

De curând, este pe forum la Mercedes o poveste...cineva a cumpărat un S de la o cunoștință de încredere care a investit mulți bani în masina și apoi i-a vândut-o lui .. A descoperit surprins, după câteva săptămâni ca masina...are dpf off, galeriile de admisie anulate plus alte mici surprize..asta după ce i-a apărut eroare în bord și masina întra în limp... Nu e cazul la tine, dar pot fi alte motive de nemulțumire care îl fac sa o vândă...Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegi, vă mulțumesc pentru părerile oferite aici! Renunț la a-l achiziționa din 2 motive personale: prețul destul mare în sensul în care la aceeași bani am și alte opțiuni care îmi fac cu ochiul un pic mai mult parcă. Al doilea motiv este că își va pierde destul de mult valoarea în cei 3-4 ani maxim cât aveam de gând să o țin.

 

Mașina este absolut superbă. Are niște opțiuni extraordinare, dar care sunt normale la cei 47k euro cât ajungeam la finalul leasing-ului pe care aveam de gând să îl preiau. Inițial când am spus că are un preț bun, era o idee la cald, "amăgit" fiind și de avansul considerabil mai mic pentru avans. 

 

Pare genul ăla de mașină care îți place mult de tot sau nu îți place deloc.

Nu are o piață SH și asta a cântărit destul de mult.

 

Tehnic nu știu să o apreciez. Dotările sunt wow, dar poate la o vârstă ceva mai târziu. :) 

 

Mai caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...