Sari la conținut

Motocicleta A1! Pareri,recomandari etc


robert99
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Peste un an voi implini 16 ani si ma gandesc sa imi iau si eu permisul A1. Acum, intrebarea mea este, ce motor 125cc mi-ati recomanda? As opta spre motor cu 4 timpi deoarece de atat am nevoie. Am pus ochii pe un honda cbr125 si ma gandeam si la aprilia rs125 un 2012-2013 dar am auzit ca nu este foarte fiabila si are consum destul de mare (2 timpi).Voi ce imi puteti recomanda?Ce sfaturi puteti sa mi oferiti?Nu stiu foarte multe despre motoare. Motorul o sa l folosesc prin oras,liceu,sa ma deplasez printr un oras vecin etc. Doresc sa precizez si ca bugetul maxim este de  1500-1700 si daca puteti sa mi spuneti consumul motorului pe care il recomandati. Multumesc anticipat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Robert!

 

Sper sa reusesti sa iti indeplinesti dorinta cu carnetul si motorul.

 

Iata cateva sfaturi si intrebari:

- Primul pas: ai vorbit cu parintii tai despre faptul ca vrei sa sa iti iei motocicleta?

   Ei trebuie sa fie de acord cu dorina ta si  sa dea si o declaratie la scoala de soferi ca sunt de acord sa o urmezi. 

   Asta este, inca esti minor.

- Pasul doi: te apuci de scoala de soferi si promovezi examenul de carnet

- Cum vine treaba asta: ''As opta spre motor cu 4 timpi deoarece de atat am nevoie'' ?   2 timpi sunt prea putini?  Voi mai invatati la scoala la fizica despre motoare, chestiuni generale?

- Consumurile nu sunt un element critic la 125 cmc. Si depinde si cum te porti cu moto ca sa obtii consumuri mici. Degeaba spune 2,5% daca tu ii dai in guse si tragi de ea ca nebunul.

- eu cred ca nu ar fi rau sa incerci sa mai gasesti ceva resurse si sa mai adaugi ceva bani pina pe la 2300-2500 €.  Asta doar pentru motocicleta

- motivul cu suplimentarea de buget: sa iti iei o motocicleta cu ABS. Vei gasi Honda CBR125, Yamaha MT125, Yamaha YZF R125, etc.

- am lasat la sfarsit lucrul cel mai important: echipamentul de protectie: Casca, manusi, jacheta, protectii genunchi (daca nu pantaloni dedicati), incaltari (pot fi si niste bocanci care sa iti protejeze calcaiul si glezna)

   Si echipamentul costa, asa ca nu uita sa mai ai poate vreo 3-500 € pentru ceva de calitate.

 

Asadar una peste alta ar fi bine sa incerci sa ajungi la un buget de vreo 3000 €.

Evident ca se poate si cu mai putin, dar este vorba de siguranta si sanatatea ta, care nu se pot exprima in bani.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, Silver Arrow said:

Salutare Robert!

 

Sper sa reusesti sa iti indeplinesti dorinta cu carnetul si motorul.

 

Iata cateva sfaturi si intrebari:

- Primul pas: ai vorbit cu parintii tai despre faptul ca vrei sa sa iti iei motocicleta?

   Ei trebuie sa fie de acord cu dorina ta si  sa dea si o declaratie la scoala de soferi ca sunt de acord sa o urmezi. 

   Asta este, inca esti minor.

- Pasul doi: te apuci de scoala de soferi si promovezi examenul de carnet

- Cum vine treaba asta: ''As opta spre motor cu 4 timpi deoarece de atat am nevoie'' ?   2 timpi sunt prea putini?  Voi mai invatati la scoala la fizica despre motoare, chestiuni generale?

- Consumurile nu sunt un element critic la 125 cmc. Si depinde si cum te porti cu moto ca sa obtii consumuri mici. Degeaba spune 2,5% daca tu ii dai in guse si tragi de ea ca nebunul.

- eu cred ca nu ar fi rau sa incerci sa mai gasesti ceva resurse si sa mai adaugi ceva bani pina pe la 2300-2500 €.  Asta doar pentru motocicleta

- motivul cu suplimentarea de buget: sa iti iei o motocicleta cu ABS. Vei gasi Honda CBR125, Yamaha MT125, Yamaha YZF R125, etc.

- am lasat la sfarsit lucrul cel mai important: echipamentul de protectie: Casca, manusi, jacheta, protectii genunchi (daca nu pantaloni dedicati), incaltari (pot fi si niste bocanci care sa iti protejeze calcaiul si glezna)

   Si echipamentul costa, asa ca nu uita sa mai ai poate vreo 3-500 € pentru ceva de calitate.

 

Asadar una peste alta ar fi bine sa incerci sa ajungi la un buget de vreo 3000 €.

Evident ca se poate si cu mai putin, dar este vorba de siguranta si sanatatea ta, care nu se pot exprima in bani.

 

Succes!

Multumesc frumos! Nu am fost destul de clar cand am specificat de timpi,recunosc.Vreau sa spun faptul ca cele cu 2T prind mai multa viteza (ceea ce nu ma intereseaza,nu am nevoie de viteza) si nu sunt de mare durata,consum mai mare etc (asa am vazut pe alte articole)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza 2 sau 4 timpi.  Poti sa ai si cu 8 timpi 🤪, viteza ''o prinzi'' in functie de puterea motorului (ma rog, mai depinde si de transmisie, de aerodinamica mobrei,  dar in principiu puterea conteaza).

Consumul unui motor in 2 timpi este mai mare pentru ca are randament mai prost.

 

Ia spune: ai informat si familia despre gandurile tale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vârsta și cunoștințele tale, scoate 2t din calcul. Motoarele alea au avantajele lor dar necesită atenție și ceva experiență, nu sunt pentru ceea ce vrei tu.

 

Folosește cu încredere olx, ai multiple filtre (capacitate, preț). Vezi ce găsești acolo în funcție de cerințele pe care le-ai dat. Apoi revino cu întrebări mai precise despre un model care te-a atras. Nu o să găsești un răspuns direct și absolut aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29 minutes ago, Silver Arrow said:

Nu conteaza 2 sau 4 timpi.  Poti sa ai si cu 8 timpi 🤪, viteza ''o prinzi'' in functie de puterea motorului (ma rog, mai depinde si de transmisie, de aerodinamica mobrei,  dar in principiu puterea conteaza).

Consumul unui motor in 2 timpi este mai mare pentru ca are randament mai prost.

 

Ia spune: ai informat si familia despre gandurile tale?

Am vorbit cu parintii mei ,inca se mai gandesc din pricina evenimentelor nefericite saptamanale/zilnice cu motoarele…ii conving eu !

29 minutes ago, PzKpfW said:

La vârsta și cunoștințele tale, scoate 2t din calcul. Motoarele alea au avantajele lor dar necesită atenție și ceva experiență, nu sunt pentru ceea ce vrei tu.

 

Folosește cu încredere olx, ai multiple filtre (capacitate, preț). Vezi ce găsești acolo în funcție de cerințele pe care le-ai dat. Apoi revino cu întrebări mai precise despre un model care te-a atras. Nu o să găsești un răspuns direct și absolut aici.

Cateva modele care m au atras pot spune ca sunt: kymco quannon 125, Honda cbr125 si cele de 135 de la yamaha imi plac (MT125 si YZF R125). Nu ma grabesc deoarece mai este timp ,poate mai apare ceva n cale. Multumesc pentru informatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, robert99 a spus:

Am vorbit cu parintii mei ,inca se mai gandesc din pricina evenimentelor nefericite saptamanale/zilnice cu motoarele…ii conving eu !

Nu este de mirare. Nu este o decizie usoara pentru ei.

Dar daca vei deschide subiectul despre cum vrei tu motocicleta, echipamentul etc, sa ii faci si pe ei parte din visul tau, atunci poate o sa fie mai usor.

Mai pune pe lista ta si  KTM Duke. Nu stiu nimica despre fiabilitatea ei, dar cauti si tu pe net

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea un pusti de 15 ani singurele optiuni cu care as fi de acord ar fi un scuter sau un 125cc offroad. Riscurile sunt uriase si nu pari omul cel mai stapan pe situatie.

 

Echipamentul de 300-500 de euro mentionat mai sus e poate per articol, nu total. O casca destul de slaba e 250 de euro, una decenta e 4-500. O geaca e vreo 2-300, cizme vreo 200, manusi vreo 100 si tot asa. S-au dus vremurile in care luam casca HJC varf de gama cu 150 de euro (Scorpio AZ avea niste lichidari de stoc foarte misto) sau manusi Revit la 35 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, robert99 said:

ii conving eu

 

Eu sint in postura parintilor tai, fii-mea vrea motor la 16 ani. Trebuie sa intelegi ca daca nu voiau, nu stateau la discutii. Deci acorda-le credit pt ca ati discutat. Pe de alta parte gandeste-te ca in postura de parinte trebuie sa strangi din buci ca sa fii de acord cu chestia asta. Fiindca pe de o parte vrei sa se bucure odrasla ca si-a implinit un vis, te bucuri ca o sa fie si mai cool in cercul ei de prieteni, vrei sa-i  arati ca ii acorzi incredere, vrei sa "slabesti lesa" fiindca din prea mult confort si tinut copchii in bol de cristal nu iese nimic bun. Dar pe de alta parte nu te poti impiedica sa te gandesti la un accident, la sechele (in cel mai fericit caz) si ca tu esti responsabil pentru copil indiferent de situatie: tu esti cel care ar fi trebuit sa aiba mai multa minte si sa acopere toate situatiile naspa posibile inainte sa-i dai "binecuvantarea". Pt cea mai mica situatie care ii provoaca disconfort de orice natura, parinte fiind, tu vei fi cel vinovat, intotdeauna! Intelege ca nu le e usor deloc si e o decizie care implica consecinte pe termen lung.  

 

3 hours ago, robert99 said:

Ce sfaturi puteti sa mi oferiti?

 

Respecta decizia parintilor tai, ca nu vor lucra niciodata impotriva ta. O sa intelegi pe parcurs.

Daca iti iei motor, fi cerebral (sau macar incearca) in orice situatie. Important e sa te intorci acasa cu bine ca maine sa poti iesi iar.

Ia-ti echipament cat mai bun, chiar daca asta vine in detrimentul sumei destinata pt achizitia motocicletei. E vorba de siguranta ta. Motorul nu o sa-l tii o vecie. Un echipament bun il poti folosi si cand vei trece la A2.

Orienteaza-te spre o motocicleta cat mai buna (dpdv tehnic), nu cat mai frumoasa. Cel mai bine cu ABS.

Cu cat bugetul mai mare, cu atat mai bine: mai multi bani inseamna motocicleta mai noua, adica o tehnologie mai avansata si mai putine probleme care pot apare dpdv tehnic. Parerea mea subiectiva e ca ti-ar fi mai comod un naked decat o carenata.

 

Adrian propunea un off-road. Eu nu m-as avanta pana acolo. Motocicletele de iesit in afara asfaltului mi se par mai mult pt avansati. Desi inteleg unde batea: in padure nu exista consecinte decat de pe urma greselilior (doar ale) tale.

 

2 hours ago, Silver Arrow said:

Consumurile nu sunt un element critic la 125 cmc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AdrianB1 sigur ca poate lua echipament si cu 2000 €. Dar intrebarea era daca pina in 500 € gaseste ceva rezonabil.

Crezi ca o casca Schuberth la 300 € este OK?

https://www.louis.eu/artikel/schuberth-c3-louis-edition-flip-up-helmet/217999

Chiar si pana in 200€ gaseste casti rezonabile.

https://www.louis.eu/produkte/full-face-helmets/837?sort=price_desc&price=200EUR&page=1&article_view=grid&brand=

O jacheta din textil pana in 150 € gaseste, uite pe la Louis

Pentru manusi 70 € este suficient: https://www.louis.eu/artikel/vanucci-vug-2-gloves/210565?list=29cb7e037aeae1f645ff38d9c603a503

Cizme nu cred ca sunt musai .....

Gaseste ciubote in jur de 100 € care sunt suficiente.

Adica un 520 € ar fi suficient pentru inceput, inclusiv incaltari dedicate.

 

@Krimh are aproape 16 ani. Pana pe la 18-20 de ani posibil sa mai creasca. Nu stiu daca echipamentul de acuma o sa mai fie bune si la A2....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis offroad pentru ca e mai putin periculos. Poti mult mai usor sa iti rupi un picior, dar are 2 avantaje uriase: nu intri intr-un BMW care iti intoarce in fata cu 100 km/h si inveti mult mai multe despre motociclit mai repede decat pe sosea.

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

@AdrianB1 sigur ca poate lua echipament si cu 2000 €. Dar intrebarea era daca pina in 500 € gaseste ceva rezonabil.

Adica un 520 € ar fi suficient pentru inceput, inclusiv incaltari dedicate.

Din start ai ajuns la peste 500 cu o singura pereche de manusi (vara? 3 sezoane? de ploaie?), o singura jacheta, fara genunchiere, etc. Asa am inceput si eu, veneam de pe drum ud fleasca pentru ca jacheta, manusile si bocancii nu rezistau la apa, pantalonii erau niste blugi normali, am avut drumuri in care m-a udat pana la piele, m-am uscat in mers si 2 ore mai tarziu eram iarasi ud. Viata de caine, nu de motociclist.

 

Nu am zis sa ia casca de 800 de euro, am zis doar ca 500 nu ii ajung pentru tot echipamentul. Poate sa mearga si in adidasi, tricou si cu o galeata de plastic pe cap daca vrea, dar nu ii recomand. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AdrianB1  eu tocmai ce am aratat ca poti gasi si cu 500 €, mai ales daca ai rabdare, mai stai la panda cu ceva pomeni (oferte). Si prietenul nostru are timp de asa ceva. Vine toamna, apar promotii, vine Black Fraierday, Craciunul etc.

Ai vazut ca au un Schuberth cu 300 €. E drept ca cel de culoare neagra nu este cea mai indicata, dar mai pune ceva reflectorizant pe casca.

Nu cred ca este pasionat de off-road.

El vrea cu moto la scoala, mai se uita colegii si mai ales colegele, intelegi cum sta treaba...

Nu e nimica nou si nici gresit.

Nu cred ca se gandeste el la drumuri lungi la care sa fie nevoie de echipament impermeabil de top.

In oras, te uda, ajungi acasa, te schimbi si gata. Asta daca tii musai se mergi prin ploaie 😂

Asa este, ai dreptate, am uitat de genunchiere. Mai punem 30 €.

Deci 550 € zic eu ca este suficient pentru un echipament rezonabil pentru un  incepator.

 

Important va fi sa aiba o motocicleta cu ABS, aflata in stare tehnica buna, anvelope bune si destul de noi. Ca sa nu mai dea bani si cu reparatiile.

 

@robert99  daca doresti, poti sa le arati parintilor si ce am povestit si noi cu tine pe aici (mai ales ca inca s-a discutat elegant :crack:).

Poate ca ei nu sunt familiarizati cu lumea asta  a motociclismului.

Am fost si noi tineri, stim cum au fost discutiile cu parintii nostri - adica am fost in situatia ta,  avem copii care si ei au vrut carnet la 16 ani (si l-au luat) - adica am fost in situatia parintilor tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, robert99 a spus:

Salutare! Peste un an voi implini 16 ani si ma gandesc sa imi iau si eu permisul A1. Acum, intrebarea mea este, ce motor 125cc mi-ati recomanda? As opta spre motor cu 4 timpi deoarece de atat am nevoie. Am pus ochii pe un honda cbr125 si ma gandeam si la aprilia rs125 un 2012-2013 dar am auzit ca nu este foarte fiabila si are consum destul de mare (2 timpi).Voi ce imi puteti recomanda?Ce sfaturi puteti sa mi oferiti?Nu stiu foarte multe despre motoare. Motorul o sa l folosesc prin oras,liceu,sa ma deplasez printr un oras vecin etc. Doresc sa precizez si ca bugetul maxim este de  1500-1700 si daca puteti sa mi spuneti consumul motorului pe care il recomandati. Multumesc anticipat !!

Poti sa iei si un dual-sport cum e Suzuki DR 125 SE.

Este o motocicleta docila,usor/ieftin de intretinut si te poate duce atat in oras cat si pe macadam.Consum maxi urban 3 litri la 100 de km.

Este cea albastra din mijloc:

 

 

 

d778da42-1f5a-4e33-8139-7a0d35f9c0b4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, robert99 a spus:

Salutare! Peste un an voi implini 16 ani si ma gandesc sa imi iau si eu permisul A1. Acum, intrebarea mea este, ce motor 125cc mi-ati recomanda? As opta spre motor cu 4 timpi deoarece de atat am nevoie. Am pus ochii pe un honda cbr125 si ma gandeam si la aprilia rs125 un 2012-2013 dar am auzit ca nu este foarte fiabila si are consum destul de mare (2 timpi).Voi ce imi puteti recomanda?Ce sfaturi puteti sa mi oferiti?Nu stiu foarte multe despre motoare. Motorul o sa l folosesc prin oras,liceu,sa ma deplasez printr un oras vecin etc. Doresc sa precizez si ca bugetul maxim este de  1500-1700 si daca puteti sa mi spuneti consumul motorului pe care il recomandati. Multumesc anticipat !!

Buna Robert,
Pot sa recomand https://romania.keeway.com/product/rkf-125-e5
Cunosc personal un motociclist fericit (un adolescent entuziast ca tine), care a descoperit respectivul motor si care acumuleaza km.
La baza este un Benelli, fiabil si decent. Sunt convins ca ai tai vor intelege si te vor ajuta (cu un mic efort) sa-ti iei un motor nou.
Asfalt uscat!
P.S. in sfarsit un proaspat forumist cu bun simt. Speranta moare ultima!
P.P.S. Un as ezita vis-à-vis de un Suzuki Van-Van. Pentru detalii, nu ezita sa discuti cu @Kristian K 😇

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, pierrotlefou a spus:

Buna Robert,
Pot sa recomand https://romania.keeway.com/product/rkf-125-e5
Cunosc personal un motociclist fericit (un adolescent entuziast ca tine), care a descoperit respectivul motor si care acumuleaza km.
La baza este un Benelli, fiabil si decent. Sunt convins ca ai tai vor intelege si te vor ajuta (cu un mic efort) sa-ti iei un motor nou.
Asfalt uscat!
P.S. in sfarsit un proaspat forumist cu bun simt. Speranta moare ultima!
P.P.S. Un as ezita vis-à-vis de un Suzuki Van-Van. Pentru detalii, nu ezita sa discuti cu @Kristian K 😇

Nu gasesti Van Van la banii ce ii are.Eu am spus de Suzuki DR 125 SE,nu RV 125 Van Van.

Van Van-ul pleaca de la 2000 euro in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Kristian K a spus:

Nu gasesti Van Van la banii ce ii are.Eu am spus de Suzuki DR 125 SE,nu RV 125 Van Van.

Van Van-ul pleaca de la 2000 euro in sus.

Știu că era altă motocicletă, dar poate face un efort, că tare fain îi VanVan-ul 😇

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, robert99 a spus:

Am vorbit cu parintii mei...... …ii conving eu

Dar nu insista prea mult. Trebuie sa fii receptiv la argumentele lor si sa te supui hotararii lor. Trebuie sa gandesti ca pentru ei este o situatie cu o miza foarte mare. Daca ti se intampla ceva, nu isi vor putea ierta cate zile mai au... Daca vrei un sfat de bun simt, pe care l-am dat fiului meu, el suna cam asa: decizia de a conduce o motocicleta trebuie sa fie una care sa iti apartina 100%. Nu este moral sa implici pe altcineva in luarea unei astfel de decizii, asa ca ar fi bine sa astepti pana in momentul in care vei avea capacitatea sa iei decizii pentru tine. Chiar daca asta inseamna sa mai astepti ani buni. Esti tanar si ai viata inainte.

 

Cat priveste echipamentul (daca totusi vei decide sa te apuci de sportul asta), colegul @Silver Arrow ti-a dat niste sfaturi foarte bune. Trebuie sa tii cont ca tu esti inca in crestere  si ca ceea ce cumperi anul asta, sigur nu iti va mai fi bun la anul, pe vremea asta. Asa ca nu are sens sa faci cheltuieli de mii de euro, asa cum ti se recomanda pe aici. Desigur, daca pentru bugetul perintilor nu este  un efort prea mare, go for it! Altfel, cauta cel mai bun raport calitate pret, cauta reduceri, etc. Pe masura ce vei capata experienta, vei sti si ce vrei de la echipament. Deocamdata  ia un echipament basic, care sa isi faca treaba. O casca  buna (full face!!!), insa, este recomandata!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, xt600 said:

Dar nu insista prea mult. Trebuie sa fii receptiv la argumentele lor si sa te supui hotararii lor. Trebuie sa gandesti ca pentru ei este o situatie cu o miza foarte mare. Daca ti se intampla ceva, nu isi vor putea ierta cate zile mai au... Daca vrei un sfat de bun simt, pe care l-am dat fiului meu, el suna cam asa: decizia de a conduce o motocicleta trebuie sa fie una care sa iti apartina 100%. Nu este moral sa implici pe altcineva in luarea unei astfel de decizii, asa ca ar fi bine sa astepti pana in momentul in care vei avea capacitatea sa iei decizii pentru tine. Chiar daca asta inseamna sa mai astepti ani buni. Esti tanar si ai viata inainte.

 

Cat priveste echipamentul (daca totusi vei decide sa te apuci de sportul asta), colegul @Silver Arrow ti-a dat niste sfaturi foarte bune. Trebuie sa tii cont ca tu esti inca in crestere  si ca ceea ce cumperi anul asta, sigur nu iti va mai fi bun la anul, pe vremea asta. Asa ca nu are sens sa faci cheltuieli de mii de euro, asa cum ti se recomanda pe aici. Desigur, daca pentru bugetul perintilor nu este  un efort prea mare, go for it! Altfel, cauta cel mai bun raport calitate pret, cauta reduceri, etc. Pe masura ce vei capata experienta, vei sti si ce vrei de la echipament. Deocamdata  ia un echipament basic, care sa isi faca treaba. O casca  buna (full face!!!), insa, este recomandata!!!!!

Ai perfecta dreptate! Nu voi insista foarte mult pe acest subiect. Daca ei nu doresc sa practic acest sport,nu o voi face ,fara suparare. Ei stiu ce este cel mai bine pentru mine! 

P.S: Legat de echipament,nu cred ca voi mai creste. Am in jur de 1.86 cu kg mai mult decat ce este necesar😅.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, robert99 a spus:

P.S: Legat de echipament,nu cred ca voi mai creste

Mai ales la cap si la picioare. Casca si cizmele poti sa le iei deja :)

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, pierrotlefou said:

Mai ales la cap si la picioare. Casca si cizmele poti sa le iei deja :)

😉

Just now, Silver Arrow said:

Asta nu decizi tu 😂.

Mai vedem la majorat cum o sa ai 1,90 😊.

Mai vedem,primesti pe de acum invitatie 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.07.2022 la 21:52, pierrotlefou a spus:

M-am uitat si eu la Keeway.

Simpatica, cel putin cea pe verde fosforescent.

Si cand ma uit cu atentie la pret: 16.999 Lei , iar la oferta este 18.399 Lei :crack:

image.thumb.png.bd77e2a4ee1efc1d9a3bdb1cb498d626.png

Vorba aceea: reclama , sufletul comertului!
 

Am vazut ca nu sunt cu ABS. Momentan din pacate in UE e musai cu ABS de la 125 cc in sus, asa ca ''merge si asa''.

 

Si mai interesant  este ca nu are catadioptru lateral, care stiu ca este obligatoriu.

 

Este la acelasi pret cu o  Honda CB125F fara ABS.

 

Pe mobile.de  se gasesc CB125F sau CB125R, cu ABS,  de la 2900 €, asa ca mai degraba mai strange niste banutzi ....

 

Ca idee am bagat de seama ca o gramada de vanzatori, intentionat sau nu, baga sistemul de franare combinat CBS ca fiind ABS  🤦‍♂️

 

Asteptam sa vedem rezultatele discutiilor lui @robert99 cu parintii si apoi mai stam de povesti.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...