Sari la conținut

Husă/protecție rezervor lichid de frână


Postări Recomandate

Caut protecții textile pentru rezervorul de lichid de frână pe față (poză mai jos). Unde găsesc așa ceva la noi?

 

image.thumb.png.b20e6c7dd901c60df63b096a1a91b66a.png

 

Tot ce găsesc este fie în UK, fie în SUA sau China. La prima variantă costă transportul mai mult decât articolul în sine, iar China/SUA nu sunt viabile prin prisma timpului de așteptare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu dacă există mai multe mărimi, dar am încercat cu una pe care o am pe acasă și stătea cam larg. Cu vibrațiile unui v2 sigur s-ar fi deplasat constant. N-am mai încercat și cu altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De când rezervoarele sunt de obicei din plastic. Lichidul se încinge, deformează capacul (care este negru, nici soarele nu ajută) și încep să apară stropi pe margini. Este a 3-a motocicletă la care am problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, PzKpfW said:

De când rezervoarele sunt de obicei din plastic. Lichidul se încinge, deformează capacul (care este negru, nici soarele nu ajută) și încep să apară stropi pe margini. Este a 3-a motocicletă la care am problema asta.

Și o pompă de frână cu rezervor și capac metalic ”clasic” nu ți-ar fi mai de folos decât plasticăraia actuală?

image.thumb.png.201295b8fe5f7c022fe35a763c7d4050.png

 

image.thumb.png.3029e2d01c6f63b5df5add6f23bd3b94.png

 

Fără manșete, croșete și ”prezervative” ... :crack:

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 15 ore, PzKpfW a spus:

De când rezervoarele sunt de obicei din plastic. Lichidul se încinge, deformează capacul (care este negru, nici soarele nu ajută) și încep să apară stropi pe margini. Este a 3-a motocicletă la care am problema asta.

Interesant, nu am știut de fenomenul ăsta!

E undeva un compromis estetic vs calitate.

Acum 12 ore, patrick1 a spus:

Și o pompă de frână cu rezervor și capac metalic ”clasic” nu ți-ar fi mai de folos decât plasticăraia actuală?

Nu ar mai fi așa de frumos ansamblul.

Nici nu îmi dau seama dacă se poate adapta acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, l.u.v a spus:

Interesant, nu am știut de fenomenul ăsta!

E undeva un compromis estetic vs calitate.

...

Pompa de frana radiala are rezervorul separat,asa cu are @PzKpfW si banui ca e de plastic din frabrica pentru costuri,la fel cum sunt rezervoarele de lichid la frana spate.

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Kristian K said:

Pompa de frana radiala are rezervorul separat,asa cu are @PzKpfW si banui ca e de plastic din frabrica pentru costuri,la fel cum sunt rezervoarele de lichid la frana spate.

 

Exact, foarte bine rezumat.

 

5 hours ago, l.u.v said:

Nu ar mai fi așa de frumos ansamblul.

 

Nu are treabă, din contră, rezervorul metalic mi se pare mai estetic. Sunt elemente de cost, greutate și vizibiltate ușoară a nivelului lichidului.

 

17 hours ago, patrick1 said:

Și o pompă de frână cu rezervor și capac metalic ”clasic” nu ți-ar fi mai de folos decât plasticăraia actuală?

 

Nu se pot pune, vezi mai sus. Există varianta schimbării rezervorului de plastic cu unul metalic, dar vorbim de piese aftermarket de o calitate îndoielnică, preț ridicat și vreo oră de lucru. Cu prostia asta de cârpă se rezolvă în 5s.

 

M-am uitat inclusiv la schimbarea capacului rezervorului cu unul metalic (de acolo este problema de fapt), dar mi s-a părut nejusticicat să dau 50€ pe așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, PzKpfW said:

M-am uitat inclusiv la schimbarea capacului rezervorului cu unul metalic (de acolo este problema de fapt), dar mi s-a părut nejusticicat să dau 50€ pe așa ceva.

Mno ... când cumperi ceva portocaliu, cu siglă ... asta costă :P

Însă și mie îmi plac capacele metalice de la buteliile cu apa minerală Dorna, perfect etanșe și la pet-uri și rezistente bine în timp (nu curg).

image.thumb.png.452ba9a5da2d293b14a5aacfe3fffac3.png

image.thumb.png.c32c5e9b5d64b2dc49b1c6cf7168743f.png

Doar că le-am recuperat de la gunoi (no-cost) ...

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...