Sari la conținut

HONDA X-ADV 750 scuter sau mocicleta


ianachim
 Share

Postări Recomandate

după tura de aproape 8000 km de la inceputul verii prin europa,  cu SYM CRUISYM 300, am început sa mă gândesc serios la un X ADV 750

am văzut foarte multe pe drumuri în Spania și Portugalia așa ca .....cu ajutorul lui Dan de la Motor Team  am intrat în posesia lui CAT .... un HONDA X-ADV 750 din 2021 la 0 km

după 400 km parcurși :

 

ciclistica ok 

Inca sunt în turații de standard deci puterea nu este la maxim

pozitie de pilotat ok

protectie la vant ...intre un scuter si un street

undeva la 5 % consum afisat

sub sa intra doar o casca integrala

 

MINUSURI

 

- la o jucarie" a anilor 2020 sa nu ai langa bord un `USB....îmi pare de toată jena

- buzunarul" lateral de langa bord este exact cat sa pui o cutie de prezervatie...nu are nici o logica  

- keyless ....telecomanda nu are cheia fizica înglobată în ea așa ca ...trebuie sa cari și cheia și telecomanda .....

- accesoriile.... accesorii care defapt sunt ESENTIALE...suport pentru instalare topcase, trebuie sa te apuci de demontat sa l poti monta iar prețurile sunt MAMA

- capacelul care acoperă yala de la sa... în caz ca Ramai fără baterie ..... este o CRETINATATE" inginereasca a JAPONIEI

- sub sa ai SINGURUL loc unde găsești un USB C, iar dacă vrei sa duci firul spre bord trebuie sa desfaci Jumatate din carenele

- pachetele de accesorii sunt scumpe și prost gândite.....1200 400 2300 euro ...și ziceam de BMW ca e scump.... 

- sistemul de culisare al parbrizului ....sus /jos.... vibrează pe asfalt ce sa mai discutam pe macadam- protectie ghidon (în dreptul mâinilor).....3 cm .....vrei mai mult ...suplimentar ...scoți banii 

- nu ai de unde sa agăți un cârlig de plasa

 

dacă i mai aud ca HONDA ......ii HONDA .....  JAPONEZE...kkat

CRUISYM ul ala Taiwan...avea 2 ....BAAAAA 2 prize în buzunarul bordului ....una de 12V normala și un USB

și pentru cârcotași......de ce am făcut schimbarea..... l am schimbat ca pe drumurile de munte ...GROSSGLOCKNER... de exemplu îmi doream o putere mai mare sa mă dau pe curbe....dar nu era ceva OBLIGATORIU

 

IMG_1291.JPG

IMG_1159.jpg

IMG_1150.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

33 minutes ago, ianachim said:

MINUSURI

 

- la o jucarie" a anilor 2020 sa nu ai langa bord un `USB....îmi pare de toată jena

- buzunarul" lateral de langa bord este exact cat sa pui o cutie de prezervatie...nu are nici o logica  

...

Ehh ... 

”Farurile LED ascuțite cu tehnologie DRL oferă vizibilitate, în timp ce spațiul de stocare a fost crescut până la 21l pentru a putea încăpea o cască full-face adventure. vei găsi și o priză de încărcare USB C.”

https://honda-moto.ro/modele/x-adv/?gclid=EAIaIQobChMIkomIrrXa-AIVEo9oCR3hxglMEAAYASAAEgKWdvD_BwE

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stăpânești sănătos și cât mai multi km!!

 

Și Yamaha au început la fel cu golaneli pe accesorii: am luat un xmax 300 nou nouț și la fel suportul de top case de cumpără separat. Vrei și top case original Yamaha? Top Case 275 euro + butuc 25 (nu are by default, are o gaura) + 60 panouri laterale (nu are și dacă nu le comanzi îți ploua in top case) + perna pentru pasager => 400 de euro total. Și zic ok și culmea că nici nu mergea cum trebuie, ba nu se deschidea, ba nu se închidea, așa ca l-am dat înapoi și mi-am luat un Givi. 

Sistemul keyless la Yamaha: vrei da deschizi torpedou - oprești motorul și apeși butonul, vrei da deschizi șaua - oprești motorul și apeși butonul. Tot timpul trebuie apăsat butonul ăla și pus în poziția de on. Implementare cretina. La BMW ai cheia cu tine și doar apeși pe butonul care vrei și aia a fost. Simplu, eficient. 

 

Sa zici și cum trage cu adevărat după ce ieși din rodaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ianachim a spus:

după 400 km parcurși :

 

ciclistica ok 

Inca sunt în turații de standard deci puterea nu este la maxim

pozitie de pilotat ok

protectie la vant ...intre un scuter si un street

undeva la 5 % consum afisat

sub sa intra doar o casca integrala

 

MINUSURI

 

- la o jucarie" a anilor 2020 sa nu ai langa bord un `USB....îmi pare de toată jena

- buzunarul" lateral de langa bord este exact cat sa pui o cutie de prezervatie...nu are nici o logica  

- keyless ....telecomanda nu are cheia fizica înglobată în ea așa ca ...trebuie sa cari și cheia și telecomanda .....

- accesoriile.... accesorii care defapt sunt ESENTIALE...suport pentru instalare topcase, trebuie sa te apuci de demontat sa l poti monta iar prețurile sunt MAMA

- capacelul care acoperă yala de la sa... în caz ca Ramai fără baterie ..... este o CRETINATATE" inginereasca a JAPONIEI

- sub sa ai SINGURUL loc unde găsești un USB C, iar dacă vrei sa duci firul spre bord trebuie sa desfaci Jumatate din carenele

- pachetele de accesorii sunt scumpe și prost gândite.....1200 400 2300 euro ...și ziceam de BMW ca e scump.... 

- sistemul de culisare al parbrizului ....sus /jos.... vibrează pe asfalt ce sa mai discutam pe macadam- protectie ghidon (în dreptul mâinilor).....3 cm .....vrei mai mult ...suplimentar ...scoți banii 

- nu ai de unde sa agăți un cârlig de plasa

 

dacă i mai aud ca HONDA ......ii HONDA .....  JAPONEZE...kkat

 

IMG_1150.jpg

Sincer, era singurul OZN pe 2 roti care ma facea sa "vibrez". Dar la scorul cerut, a trebuit sa pun multa gheata. Nu in whisky, ca nu sunt Basescu...
Pacat de atatea minusuri, care denota ca niste solutii ingineresti nu au de-a face cu nevoia utilizatorului. Desi e un topic recurent in toate companiile care sustin "clientul nostru, stapanul nostru".
Pacat, pacat, pacat.
Solutii? Inclusiv, facut fericit pe altcineva?...
 

Acum 51 minute, mobiletron a spus:

 

Oare de ce i-au pus spite? De imagine sau o fi mai ieftin? 

Asa vin toate. Nu degeaba e o combinatie scuter - moto off-road

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, patrick1 a spus:

Ehh ... 

”Farurile LED ascuțite cu tehnologie DRL oferă vizibilitate, în timp ce spațiul de stocare a fost crescut până la 21l pentru a putea încăpea o cască full-face adventure. vei găsi și o priză de încărcare USB C.”

https://honda-moto.ro/modele/x-adv/?gclid=EAIaIQobChMIkomIrrXa-AIVEo9oCR3hxglMEAAYASAAEgKWdvD_BwE

 

tu intelegi ce ai vrut sa spui?

eu nu…

Acum 1 oră, SenorPink a spus:

Sa o stăpânești sănătos și cât mai multi km!!

 

Și Yamaha au început la fel cu golaneli pe accesorii: am luat un xmax 300 nou nouț și la fel suportul de top case de cumpără separat. Vrei și top case original Yamaha? Top Case 275 euro + butuc 25 (nu are by default, are o gaura) + 60 panouri laterale (nu are și dacă nu le comanzi îți ploua in top case) + perna pentru pasager => 400 de euro total. Și zic ok și culmea că nici nu mergea cum trebuie, ba nu se deschidea, ba nu se închidea, așa ca l-am dat înapoi și mi-am luat un Givi. 

Sistemul keyless la Yamaha: vrei da deschizi torpedou - oprești motorul și apeși butonul, vrei da deschizi șaua - oprești motorul și apeși butonul. Tot timpul trebuie apăsat butonul ăla și pus în poziția de on. Implementare cretina. La BMW ai cheia cu tine și doar apeși pe butonul care vrei și aia a fost. Simplu, eficient. 

 

Sa zici și cum trage cu adevărat după ce ieși din rodaj.

multam 

mi am comandat cam toate accesoriile de la givi… 

deja se joaca carti mari la toate marcile pentru a da pretul cat mai jos iar lucrurile care in mod normal le regaseai in trecut in stock/standard acum apar ca si ACCESORII🤮

Acum 2 ore, MirceaB a spus:

Omul cat traieste invata.

ce sa facem…. la toti ne e greu😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, ENEOS a spus:

@ianachim, ai dezvoltat 🦔 în buzunar de când ai coborât de pe GS! Mai multe extensii, protecții, wuderlichuri și bibiluri ca pt ăla nu pot încăpea pe un scutec, fie el și adventure

GSA…. dar asta pentru cunoscatori

amatorii stiu doar de GS😂😂😂😂

am dezvoltat o scarba in ultimii ani pentru PROSTIREA CUMPARATORULUI

sa ceri 26000 euro pentru plastice casante made in China e bulangerie pe fata

 

ma refer la bmw cu cei 26000

iar restul usor usor ii copiaza cum pot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

sa ceri 26000 euro pentru plastice casante made in China e bulangerie pe fata

Asta suna a "Parlez-vous français? Puƫăn"...
Sper ca pasiunea sa-si gaseasca satisfactia si, mai ales, sa impartasesti in continuare experienta pentru "Box populi, box Dei".
Ca esti un pionier (cu sau fara cravata 🤣)
Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, l.u.v a spus:

Să te bucuri de el,  arată foarte bine în realitate.

Yamaha Tmax 550 nu ar fi fost o soluție?

 

Vândute toate in toată Europa pe 2022! Am fost sa întreb și de abia în 2023 daca se face comanda de acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Păi și de ce să-l iei nou și nu SH, cu câteva mii de km?

Și asta e corect, nu am luat în calcul 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ianachim a spus:

tu intelegi ce ai vrut sa spui?

eu nu…

multam 

mi am comandat cam toate accesoriile de la givi… 

deja se joaca carti mari la toate marcile pentru a da pretul cat mai jos iar lucrurile care in mod normal le regaseai in trecut in stock/standard acum apar ca si ACCESORII🤮

ce sa facem…. la toti ne e greu😂😂

hai sa fie cu sanatate si km fara numar cu el.

ma mir ca " te miri" ca esti vechi in "meserie".

daca te ajuta cu ceva ..la SH300i-ul meu (la care am toate facturile de la 0km, inclusiv cea de achizitie) - te sperii cat au costat "Extra-urile", originale si montate inainte de livrare, la Honda!

- manere incalzite, alarma, parbriz ( asta nu e 'onda ci givi oem pt honda)topcase(cu suport), plapumioara pt picioare etc. Crezi ca se vor regasi in pretul de "revanzare" ? neah...

dar confortul merita!

 

a..si sa nu uit..jucaria de sh e vreo 6k!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ianachim a spus:

13250 pret in magazin…

Putain... Prin 2019 era undeva la 11000.
Vorba aia: da-i un ban, dar stii ca nu-l mai ai...
Totusi, e o combinatie aparte, sunt convins ca vei gasi placerea folosind-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Achime,sa ai kilometri frumosi si sanatosi! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Mariusik85 a spus:

@ianachim man, cu plusuri, cu minusuri, acum e al tau, si sa te bucuri de el fara incidente !

@SenorPinkacuma la cum vad ca schimba @ianachimscuterele, eu zic sa mai astepti putin si sa il iei de la el ca in maxim un an il cam vinde :)

🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.07.2022 la 14:53, pierrotlefou a spus:

Putain... Prin 2019 era undeva la 11000.
Vorba aia: da-i un ban, dar stii ca nu-l mai ai...
Totusi, e o combinatie aparte, sunt convins ca vei gasi placerea folosind-o.

Este model schimbat fata de  cel din 2019….

Acum 22 ore, Kristian K a spus:

Achime,sa ai kilometri frumosi si sanatosi! :)

Sa traiesti
multam la fel

Acum 6 ore, Mariusik85 a spus:

@ianachim man, cu plusuri, cu minusuri, acum e al tau, si sa te bucuri de el fara incidente !

@SenorPinkacuma la cum vad ca schimba @ianachimscuterele, eu zic sa mai astepti putin si sa il iei de la el ca in maxim un an il cam vinde :)

Multam la fel 

nu cred ca exista ceva fara minusuri…..inclusiv noi …oamenii😂😂

pai am facut cu sym cruisym 24000 km in 2 ani si in acelasi timp aproape cu sym jet 14 25000 km 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...