Sari la conținut

Accident Galati


Vicarious
 Share

Postări Recomandate

Oricat ar incerca unii sa o dea in diverse, baiatul cu motorul a ars-o suicidal. Noaptea, ca si sofer, nu ai cum sa apreciezi viteza luminitei aleia de se vede undeva acolo, ca si cum ar sta. Timp in care tu, mare rider, ii dai blana cu "am prioritate" in suflet. Niste cretini care au vazut alti cretini pe YouTube crosetand printre masini, noaptea, cu viteza mult prea mare. Ce nu stiu ei e ca multi din aia sunt miorlau deja. Ironia e ca noi discutam aici, despicam firul in 4, etc timp in care pe genul asta de rider outlaw wannabe ii doare-n pewla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Bart Bz a spus:

Mi se pare mie, sau era în bermude și tricou cu mânecă scurtă?! Vai de capul lui... Însănătoșire grabnică,ce sa mai zic...

Nu ți se pare....era echipat complet pentru racing 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e usor sa judeci din afara dar nu pot sa nu ma intreb:

 

pe langa omul cu masina gri au trecut din sens opus 8 baieti pe moto mergand repejor.

el urma sa faca stanga in zona, nu s-a gandit ca "poate mai vin"? adica sa fie o idee mai atent? zic nimeni nu vrea intentionat sa faca accident.

 

daca venea doar baiatul accidentat era altceva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider Cel mai probabil ne vine tare greu sa intelegem ca luminita vazuta ca "de la capatul tunelului" pentru soferii din masini, are ca rezultat o motocicleta si o masina facute zob plus o constiinta incarcata, in probabil 2-3 secunde.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Contabil a spus:

@frigider Cel mai probabil ne vine tare greu sa intelegem ca luminita vazuta ca "de la capatul tunelului" pentru soferii din masini, are ca rezultat o motocicleta si o masina facute zob plus o constiinta incarcata, in probabil 2-3 secunde.

Daca venea băiatul singur era de înțeles dar pe langa om trecuseră deja 8 inși Intr un mod similar.

 

I am numărat și 8 sunt.

Chiar nu i a observat?

 

Nu zic că a făcut o intenționat dar observi și fara sa vrei 8 rachete, nu neapărat viteza că nu era astronomică dar sunetul măcar.

 

 

Sunt dezamăgit că putea fi evitat.

1. De băiat cu moto 

2. De șofer știind că abia au trecut pe langa el 8 moto "repejor"

 

 

 

 

Totuși nu știm de băiat, poate avea 60 la ora.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Contabil said:

@frigider Cel mai probabil ne vine tare greu sa intelegem ca luminita vazuta ca "de la capatul tunelului" pentru soferii din masini, are ca rezultat o motocicleta si o masina facute zob plus o constiinta incarcata, in probabil 2-3 secunde.

Pentru șoferii de mașini care virează la stânga (sau efectuează manevra de întoarcere) fără oprire (și fără o prealabilă asigurare că ”ideea” cășunată nu deranjează, schilodește sau omoară pe un altul). Mă refer la o asigurare de bună calitate, nu una de ”mântuială” ... Oamenii pot greși, greșeli se pot ierta ... totul depinde de alegere și adâncime (la cimitir). :D

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, frigider a spus:

Daca venea băiatul singur era de înțeles dar pe langa om trecuseră deja 8 inși Intr un mod similar.

 

I am numărat și 8 sunt.

Chiar nu i a observat?

 

Nu zic că a făcut o intenționat dar observi și fara sa vrei 8 rachete, nu neapărat viteza că nu era astronomică dar sunetul măcar.

 

 

Sunt dezamăgit că putea fi evitat.

1. De băiat cu moto 

2. De șofer știind că abia au trecut pe langa el 8 moto "repejor"

 

 

 

 

Totuși nu știm de băiat, poate avea 60 la ora.

 

Aici vorbiți de conduită preventivă.

Și de un început de proces de intenție că "broscarul are și el o vină ".

Atâta timp cât nu se știe ce manevre au condus la accident, nu are rost să ne dăm cu presupusul.

Inclusiv pentru motociclist, că poate nu gonea.

Poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se spune că de la o anumită vârstă atunci când cauţi un loc de parcare eşti tentat să dai radioul mai încet ca să vezi mai bine, de fapt e un simptom că ai prea puţin RAM.

Aici probabil că la fel, era concentrat să vadă unde e gaura spre stânga şi nu s-a mai asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers pe noapte, lipsa echipament

Conducere preventiva ?

 

Cine nu s-a urcat pe motor puternic nu intelege ca in 2 secunde faci suta de metri. Si daca au trecut 8 motoare,ce daca?  ma asigur si gandesc ca am timp sa trec , ca lumina e la distanta mare.Nu ma gandesc ca pot ramane blocat pe axul drumului(pieton pe trecere paralel) si sa incurc , ca nu imi pasa de asta

Te gandesti la asta daca ai avut motor si stii cu ce se mananca.Ai scenarii pentru ca mintea ta cunoaste ce inseamna doar sa dezechilibrezi un participant pe 2 roti-bicicleta ,moto, trotineta

 

In plus eu pe motor de multe ori eram invizibil, ca si pe bicicleta. Imi taiau fata ca desteptii. Cel mai bine e sa mergi incet (cu minte) si sa te rogi sa ai norocul de partea ta. Sau altfel renunti si cauti alta pasiune

Cam de 4-5 ani s-a stricat treaba cu motociclismul in Ro,o parere de la un simplu cetatean care merge si pe 2 roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Spaceghost said:

Cine nu s-a urcat pe motor puternic nu intelege ca in 2 secunde faci suta de metri.

Asta la 180Km/h! (36Km/h = 10m/s, 180Km/h=50m/s).

Întrebare tehnică rămâne dacă poți opri într-o secundă când (”agresorul”) ți-a mai lăsat 10m (fie și 20m + timp de reacție).

Și la ce viteză. Calculăm?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.07.2022 la 15:24, ENEOS a spus:

Nu, clasicul 50 (+100) km/h pe bulevard... 

Corect! Cand "conservarul" il vede tocmai in capatul celelalt al bulevardului, se  gandeste ca are timp sa treaca fara nici o problema. De unde sa stie ca bolovanul, transformat in racheta, este pe curs de coliziune? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, xt600 said:

Corect! Cand "conservarul" il vede tocmai in capatul celelalt al bulevardului, se  gandeste ca are timp sa treaca fara nici o problema. De unde sa stie ca bolovanul, transformat in racheta, este pe curs de coliziune? 

Poți dovedi cu ceva ipotezele de mai sus (”vede”, ”gândește”)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.07.2022 la 12:10, Penetru a spus:

Se spune că de la o anumită vârstă atunci când cauţi un loc de parcare eşti tentat să dai radioul mai încet ca să vezi mai bine, de fapt e un simptom că ai prea puţin RAM.

Aici probabil că la fel, era concentrat să vadă unde e gaura spre stânga şi nu s-a mai asigurat.

hahaha nu stiu daca e de RAM, sper sa nu fie asta. Glumita cu muzica mai incetul (fara continuarea cu RAM) am mai auzit-o si mi-am dat seama ca si eu fac asta, daca am muzica tare cand ajung intr-o parcare de supermarket, etc. Insa explicatia pe care mi-am dat-o e ca de fapt vreau sa aud senzorii bipaind sau sa fiu mai constient de ce se intampla in jurul meu atunci cand fac manevrele printre masini :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, patrick1 a spus:

Poți dovedi cu ceva ipotezele de mai sus (”vede”, ”gândește”)?

Este o problema cu aprecierea distantei pana la un obiect gen motocicleta. Tine de natura umana, de modul de functionare al creierului.

Intrucat si prin tarile cu apa calda se intampla acelasi fenomen, s-au facut ceva teste. Concluzia a fost ca se fac erori de apreciere a vitezei de deplasare  (in minus) cat si a distantei pana la o motocicleta, (in plus) iar cauza pare a fi sileta subtire a mobrei.

De unde si recomandarea de a avea montate proiectoare suplimentare, cat mai deparate de axul mobrei si cat mai jos fata de far , pentru a crea impresia unui obiect mai mare. Faza lunga aprinsa nu ajuta la nimica.

Asta nu inseamna ca nu exista soferi care nici trenul nu il vad .....

 

@Asimplu ai uitat sa spui in filmulet ceea ce era mai important: de ce nu s-a ajuns la accident? Pentru ca nu aveai viteza mare.

Daca in cazul cu Audi rosu ideea este: sunt la tara, ma apropii de o intersectie, o masina vrea sa iasa de pe o strada laterala, asa ca reduc viteza. Si iata ca acest lucru te-a ferit de un pericol care nu parea atat de mare, respectiv masina rosie care ti-a taiat drumul.

Cu autobuzul, acolo sincer eu as fi mers pe banda 1, pentru ca din acea pozitie ii este greu soferului de autobuz sa te vada venind pe banda 3.

Oricum , filmul tau arata ca daca ai viteza potrivita ai sanse bune sa eviti acidente datorate exclusiv soferilor.

Iar titlul era mai bine sa fie "cum putem sa prevenim accidentele".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.07.2022 la 14:51, Spaceghost a spus:

 

Cam de 4-5 ani s-a stricat treaba cu motociclismul in Ro,o parere de la un simplu cetatean care merge si pe 2 roti

Mie mi se pare ca din contra lumea a inceput sa caste mai mult ochii si sa taie mai putin fata. Nu am facut un studiu sau ceva dar daca acu 10 ani imi venea sa bat cel putin un tampit la o iesire, n-am mai avut demult vreun incident cu cineva care sa dea peste mine. Sau am imbatranit eu...nu stiu.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Silver Arrow said:

...

Faza lunga aprinsa nu ajuta la nimica.

...

Ba ajută!

Asta și dacă aprinzi faza lungă (ca motociclist) la apropierea ta de posibilul ”berbec” care tinde să ”buie” în calea ta.

Și dacă diametrul spotului tău luminos este unul clasic (mare)

image.thumb.png.6b6977fe79036ef8f7a02fa54a9ecc7a.png

Ochiul ”berbecului” poate distinge o ”torță” (mare) de un ”licurici” (de bicicletă?) care se apropie.

image.thumb.png.82debfbff5ae12cf781895b4c85b8797.png

https://www.motea.com/en/led-headlight-for-bmw-r-1200-gs-adventure-04-13-main-headlight-with-ece-lumitecs-ql2-a030919-0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...