Sari la conținut

Problema schimbare viteza


Postări Recomandate

Nu merge sa bag motorul in treapta 1 doar pe loc sau la viteza mica. Sunt la inceput si nu imi dau seama daca asa e de obicei sau am ceva la motor.(restul treptelor merg normal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te referi că se aude un poc când bagi in treapta întâi e ok, cum zicea un mare om "așa face toate".

Dacă nu prinde in treapta întâi când apeși pe pedala, ia și împinge-o câțiva centimetri și după o să fie ok.

 

Tu sa fii sănătos și să ai timp sa te obișnuiești cu motocicleala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, TudorD a spus:

Nu merge sa bag motorul in treapta 1 doar pe loc sau la viteza mica. Sunt la inceput si nu imi dau seama daca asa e de obicei sau am ceva la motor.(restul treptelor merg normal)

La mașina poți sa bagi in a-ntaia la viteza mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Speedy.K said:

La mașina poți sa bagi in a-ntaia la viteza mare?

nu stiu n-am masina:)

38 minutes ago, Supa La Plic said:

Dacă te referi că se aude un poc când bagi in treapta întâi e ok, cum zicea un mare om "așa face toate".

Dacă nu prinde in treapta întâi când apeși pe pedala, ia și împinge-o câțiva centimetri și după o să fie ok.

 

Tu sa fii sănătos și să ai timp sa te obișnuiești cu motocicleala.

Nu chiar poc. Ii blocata treapta adica nu coboara si scartaie cumva:)) dar nu e asa mare problema doar eram curios sa vad daca e de la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, TudorD said:

nu stiu n-am masina:)

 

Speedy te-a intrebat acest lucru pentru ca treptele de viteza se schimba in anumite zone de turatie a motorului si viteza de deplasare. Daca ai 40km/h si vrei sa bagi a intaia e posibil sa nu intre in viteza fara sa ai ceva defectiuni la cutia de viteze. Tocmai ca treapta intai este pentru plecari de pe loc sau viteze foarte mici, celelalte trepte sunt mai permisive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bună seara în primul rând! - ca să folosesc o formulă iubită de către grosul fotbaliștilor analfabeți.

Folosește și tu o formulă de salut la deschiderea discuției.

Ar mai fi și amplasarea topicului pe aria corectă - avem arie de service pe forum.

Revenind la problema ta, nu văd nicăieri despre ce motor este vorba.

Unele sunt mai permisive decât altele la accesarea treptelor.

Mai este și varianta ca el să nu aibă nimic și problema să fie la tine - te-au sfătuit bine colegii.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, TudorD said:

Nu merge sa bag motorul in treapta 1 doar pe loc sau la viteza mica. Sunt la inceput si nu imi dau seama daca asa e de obicei sau am ceva la motor.(restul treptelor merg normal)

Ai ambreiajul corect reglat sau ți s-a ”lungit” cablul (cu ”luft” excesiv)?

 

image.thumb.png.c454a0a0b44d21498f2dc3f844e77e92.png

Testul e simplu: ridici ”mobra” pe cricul central (dacă are), cu spatele sus, cuplezi o treaptă de viteze cu ambreiajul decuplat (tras de manetă) și ar trebui ca roata să nu se învârtească sau să o poți opri cu talpa piciorului. Bine încălțată, desigur.

Asta pe anvelopă, nu între spițe :D

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...