Sari la conținut

Pareri traseu pentru primul meu concediu in RO


DiarM
 Share

Postări Recomandate

Spre rusinea mea, nu am fost niciodata mai sus de Brasov (din BUC). Am nevoie de niste pareri legate de un traseu pentru o sapt (intentionez sa plec marti si sa ma intorc luni)

 

 

Ma gandesc marti sa bag clasic buc - brasov direct pe dn1, am tot iesit pe cheia si siriu asa ca acum as vrea sa profit de ziua libera in brasov ca nu am mai fost de ani de zile in oras. Poate sa intru pe predeal rasnov si poiana dar in rest am de gand sa o iau pe dn1 in prima zi.

 

Dupa care nu mai stiu in ce directie sa o iau, care sunt drumurile misto (doar asfalt) sau ce alte obiective sunt de bifat

Ma gandeam la cheile bicazului si dupa sa urc spre muntii rodnei, in mod normal as avea timp sa ajung pana la Sighetul marmatiei.  Duminica seara trebuie sa fiu in Brasov in rest sunt liber sa o iau pe unde am chef.

 

Am gasit niste drumuri care cica ar fi misto, dar poate au mai aparut altele mai noi.

 

Orice sfat e binevenit.

 

Untitled.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinspre sau spre Brasov ai putea sa o iei pe culoarul Rucar-Bran, eventual cu o deviere scurta spre pestera Dambovicioara, poti sa mergi cu motorul pana acolo fara probleme, printre pereti de stanca. Se lucra la o portiune de drum anul trecut, cu semafor, se lucra si acum cateva luni, poate intre timp au terminat. Probabil de preferat in zi lucratoare, pentru ca trafic.

 

Drumul de-a lungul lacului Bicaz e frumos, dar absolut mizerabil, n-am mai mers pe drum de asfalt atat de prost - gropi cu gropi, damburi cu damburi, plombe peste plombe, iti ia toata placerea drumului daca n-ai motor adecvat. Poate au mai rezolvat ceva de anul trecut.

 

Prin muntii Rodnei, soseaua e perfecta si drumul o placere, munti cu un aer parca mai arhaic decat clasicii Bucegi. Iar daca ajungi spre Sighet, iti recomand sa faci urcarea dintre Baia Sprie si Mara, mie mi-a placut atat de mult ca am facut-o de doua ori dus-intors cand am trecut pe acolo - asfaltul e nou, serpentinele "cuminti" si largi, trafic spre zero. Mergi mai mult prin padure si nu vezi multe, dar poti sa faci si varianta ocolitoare pe la Cavnic, iar acolo ai o perspectiva fantastica cat vezi cu ochii, peisaje complet deschise. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa asa: https://en.mapy.cz/s/cacavezufo
Sunt drumuri ok, necirculate asa mult si ai ce vedea: sate, oameni, padure, peisaje. Ar mai fi cateva dar nu le pot prinde pe un singur traseu. Neaparat sa mergi pe trans-ceahlau, nu pe acolo pe langa lacul Bicaz cum apare pe harta ta.

 

LE: am refacut harta (imi pusese tot traseul ala pe langa lacul bicaz)

Editat de raikk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat in prima zi buc dn1 brasov, proasta idee, desi era marti, am prins bineinteles si accidente si aglomeratie pe dn1 si s-a dus ziua de brasov in coloana. 

azi am mers brasov - sf gheorghe - cheile bicazului si piatra neamt. Pe chei asfaltul este complet distrus, nici cu tancurile nu pot inainte rusii daca vin. in schimb asfaltul a fost foarte bun cu o singura banda pe sens. Nu prea aglomerat dar in schimb lumea conduce super mega naspa, se baga in depasiri in curbe fara vizibilitate sau peste tine de pe contrasens fara nicio treaba. Le arati semnul ala cu degetul, iti arata si ei. Am ajuns sa merg in spatele tirurilor ca sa ajung intreg acasa. Nu mai zic de zona asta scarboasa unde toti vorbesc numai ungureste.  Eu oricum merg incet de fel (la consum) dar jegurile astea te baga in pamant, daia nu e bine sa iti faci concediu in RO (nu am patit o chestie de genul in 24 de zile in spania si portugalia iar azi cred ca au fost lejer vreo 5+)

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, DiarM a spus:

Nu mai zic de zona asta scarboasa unde toti vorbesc numai ungureste. 

Noi vorbeste romaneste si ie mandri.
Eu nu am avut genul asta de probleme si am vizitat de mai multe ori secuimea. Inclusiv cu dormit la localnici.
Asfalt uscat!

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e problema, atat cat cand zici Salut! Iti vb romaneste. Ce nu imi place e cand vad steagul cu verde atarnand de turla bisericii. Ca e mare, sa se vada de departe si sa n'ajunga la el fun romanas suparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, DiarM a spus:

am bagat in prima zi buc dn1 brasov, proasta idee, desi era marti, am prins bineinteles si accidente si aglomeratie pe dn1 si s-a dus ziua de brasov in coloana. 

azi am mers brasov - sf gheorghe - cheile bicazului si piatra neamt. Pe chei asfaltul este complet distrus, nici cu tancurile nu pot inainte rusii daca vin. in schimb asfaltul a fost foarte bun cu o singura banda pe sens. Nu prea aglomerat dar in schimb lumea conduce super mega naspa, se baga in depasiri in curbe fara vizibilitate sau peste tine de pe contrasens fara nicio treaba. Le arati semnul ala cu degetul, iti arata si ei. Am ajuns sa merg in spatele tirurilor ca sa ajung intreg acasa. Nu mai zic de zona asta scarboasa unde toti vorbesc numai ungureste.  Eu oricum merg incet de fel (la consum) dar jegurile astea te baga in pamant, daia nu e bine sa iti faci concediu in RO (nu am patit o chestie de genul in 24 de zile in spania si portugalia iar azi cred ca au fost lejer vreo 5+)

Se merge fain la noi, dar să vezi prin SV și BT... Două aspecte mă deranjează și pe mine: depășirile in orb (curbe, de obicei) și neacordarea priorității. Dai semnal de depășire, intri în depășire, se bagă și prostul din fața ta. Așa mi-a făcut un ungur in Harghita, care ulterior a încercat să ne lovească (nu exagerez). Ungurul e mândru tare, de obicei, iar dacă îi arăți o 🖕, meritată, ia foc instant. Ai dreq, în Ungaria n-am pățit faze de astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Lucian_M a spus:

Se merge fain la noi, dar să vezi prin SV și BT

Cam asa e.. Sambata am vazut pe unu cu numere de Belgia care s-a bagat absolut criminal peste dubla continua in curba fara absolut nicio vizibilitate. Fara cuvinte..

Tot ce tine de europene in SV le urasc cu pasiune si le evit pe motocicleta. E bine ca avem ceva alternative necirculate cu asfalt bun unde te mai poti relaxa oleaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru traficul ăsta haiducesc este responsabilă: Poliția Rutieră, Justiția cu legislația ei foarte relaxată în domeniu și conducătorii nației care de zeci de ani întrețin un putregai al corupției. Ah, să nu uităm Parlamentul care legiferează! O adunătură sinistră de persoane care n-au nici o treabă pe acolo decât să-și facă propriile afaceri.

Se putea și mai bine de atât dar n-a fost să fie! Poate la următoarea revoluție  :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă laud, sunt în Germania acum, am trecut prin Ungaria, Austria, Slovenia, Italia, Elveția. Nicăieri în aceste țări n-am văzut cazuri de forță majoră, se merge civilizat, fără depășiri în forță, tăiat curbe etc. Dar la ăia sunt radarele fixe, care te taxează instant (să văd ce-mi vine acasă, că am furat două în Elveția, puțin peste limită, nu eram atent la bord). Trecând peste astea, lumea de la vestul țării noastre e civilizată, mi-e groază că mă întorc acasă și iar văd dobitoci în trafic, gropi, asfalt denivelat și porțiuni raschetate în curbe, tu-i în gâtul ălora care au venit cu ideea asta cretină...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aia se merge civilizat pentru ca au drumuri civilizate. Acolo nu se grabeste nimeni, daca ai de facut 170 km, gen Buc-Bv, nu tre sa mergi ca vita cu medie de 20 km/h pe DN1, te sui pe autostrada si inntr-o ora esti acolo. Cine merge pe DN-uri are de facut maxim 30-40 km si nu e nici o problema, mai ales ca sunt goale, toata lumea e deasupra, pe autostrada. Ca sa nu mai vorbim ca au trenuri care nu fac Buc-Cta. in 5 ore, ci in 2.

Stand 10 zile in Austria si facand cam 2000 km cu masina si cu mobra am avut medii de viteza pe autostrada 120 km/h si 80 km/h pe dnuri. La noi daca te duci maine la mare scoti 90 medie pe A2.

De-aia la aia nu depaseste nimeni pe linie continua, pentru nu simt nevoia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos 89 media, bucuresti-halkidiki (neos marmaras) am mers relax pana la Sofia ca am plecat tarziu si nu stiam daca opresc pe drum, putin Mai tare dupa, cand am decis sa merg dintr.o bucata, apoi iar Mai incet cand s.a lasat bezna.

 

Merg civilizat, prudent, ai zice ca sunt vestic daca ma vezi in trafic cu masina sau motorul, dar nu sunt :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://goo.gl/maps/m8Vwb1u68rE83HJo7

 

Mult mai ok azi, am prins vreme buna si asfalt mult mai bun ca ieri. Chiar e misto zona asta de bucovina. Continui maine spre sighetul marmatiei. 

 

Traficul mai chill azi, de cand am plecat de acasa am vazut 0 politie in trafic sau pe drumuri.

20220714_104449.jpg

20220713_152446.jpg

20220714_125109.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Speedy.K a spus:

Daca ai fi facut distanta asta in Austria scoteai medie 115 in loc de 89 mergand la fel de cuminte.

Scoteai fix o 🍌, pt că YGL! Maxim 100 km/h pe A1 a lor. 

Iar ăia în vest merg civilizat pt că poliție și pt că amenzi. La fel cum o fac și bizonii autohtoni când trec granița. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, ENEOS a spus:

Scoteai fix o 🍌, pt că YGL! Maxim 100 km/h pe A1 a lor. 

Iar ăia în vest merg civilizat pt că poliție și pt că amenzi. La fel cum o fac și bizonii autohtoni când trec granița. 

IGL sunt niste limitari temporare, in general pe "centurile" marilor orase. Ele se activeaza sau se dezactiveaza automat pe panourile electronice in functie de poluarea din zona citita de niste senzori.

Dinspre Graz spre Salzburg n-am vazut nicaieri IGL. Pentru ca autostrazi prin munti si orase mici. Sunt doar in zonele metropolitane, Graz, Wiena, Klagenfurt.

Si nu, ai nostri nu merg civilizat dupa ce ies in Austria, merg doar incet si prost, gen pe banda a doua din trei cu 120 la ora, chiar daca prima e libera. Si austriecii nu merg incet, se merge frecvent peste limita de viteza pe autostrada, inclusiv cand e zapada pe jos. Dar merg corect, nu se deranjeaza intre ei, ocupa benzile in ordine indiferent cu cat merg (n-am reusit sa ma tin pe o bucata de autostrada virajata prin munti cu zapada pe jos dupa o cucoana la vreo 60 de ani. Mergea cu 150 pe banda intai pe cruise control, ca autostrada era goala. Mie mi-a fost frica, mi s-a parut cam tare... Dar aia fac scoli de mers pe zapada in fiecare iarna, cred ca am vazut vreo 10. Ai nostri umbla cu allseazon de 10 ani pe benveuri cu tractiune spate si raman intepeniti pe Poiana, dupa care se plang ca n-au dat drumarii zapada. La aia nu exista iarna DJ-uri montane "la negru" iarna, o dau doar cat sa se poata circula.

A, pe DN-uri n-am vazut niciodata radare, decat in localitati, gabori cu pistol in zone sensibile, gen scoli cu limitari la 30. Afara din localitati nu m-am uitat niciodata cu cat merg, nu intereseaza pe nimeni, ca e gol.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Speedy.K a spus:

IGL sunt niste limitari temporare, in general pe "centurile" marilor orase. Ele se activeaza sau se dezactiveaza automat pe panourile electronice in functie de poluarea din zona citita de niste senzori.

Dinspre Graz spre Salzburg n-am vazut nicaieri IGL. Pentru ca autostrazi prin munti si orase mici. Sunt doar in zonele metropolitane, Graz, Wiena, Klagenfurt.

 

A1, ăia care vine din Tirol, a avut la început IGL afișat temporar cu restricție 100 km/h, din 2015 e permanent afișat, iar mai nou și cu restricții la viteze <100 km/h. 

Deci succesuri la obținut medii de 115, că nu vin 20-30€ amendă că ai depășit viteza, vin sute pt că te amendează ca poluator! 

Acu' nu știu ce se întâmplă dacă depășești limita aia de IGL cu vreo teslă... 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Scoteai fix o 🍌, pt că YGL! Maxim 100 km/h pe A1 a lor. 

Iar ăia în vest merg civilizat pt că poliție și pt că amenzi. La fel cum o fac și bizonii autohtoni când trec granița. 

Poliție o lae, n-am văzut decât vreo 3 mașini în câteva zile, dar au băieții radare fixe. La nemți și elvețieni e și mai rău, au o grămadă. Sunt cu informații proaspete, nu din auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, Lucian_M a spus:

Poliție o lae, n-am văzut decât vreo 3 mașini în câteva zile, dar au băieții radare fixe. La nemți și elvețieni e și mai rău, au o grămadă. Sunt cu informații proaspete, nu din auzite.

La austrieci e plin de masini de politie la posturi fixe pe langa autostrazi. Apar doar cand primesc ordine de la dispecerat, unde stau niste multi baieti cu ochii pe camere.

Pendrumurile de munte umbla inclusiv politisti pe vitezane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să-mi bag picioarele dacă am văzut poliție pe drumuri de munte sau pe cele Express. Pe autostradă nu intru nici bătut. În Stuttgart am avut în spate o motocicletă de poliție și cam atât, a mers vreo 2-3 km după mine și nu l-am mai văzut. La broscari am văzut mobre de poliție, vreo 4 la un semafor, alb cu verde (parcă în Milano).

IMG_20220709_144742.jpg

IMG_20220709_144743.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, broscarii conduc diferit de nemți, totuși au stilul lor de condus, n-am văzut niciun accident de câte ori am fost pe la ei.

Funny thing, în străinătate merg mai relax, principala grijă fiind să ochesc radarele fixe și să stau geană pe limitele de viteză (cele de pe marginea drumului, că pe Waze sau Sygic arată uneori aaaaaltceva). La noi trebuie să am grijă la demenții din trafic, să nu-mi frâneze aiurea după depășire (în străinătate le fac semna cu mâna sau de la ghidon și ai dreq, din 10 mă depășesc maxim 2). La noi te depășesc inclusiv pe linie continua, în curbe sau în vârf de rampă.

Pentru inițiator: dacă vrei musai să vizitezi țara, înarmează-te cu răbdare și atenție. Dacă vrei totuși să faci o schemă și ai ceva bănuți și niște timp, fă o plimbare prin Alpii austrieci, o să mă pomenești. Când prinzi curaj, mergi la italieni și la elvețieni, nu o să-ți mai trebuiască Transfăgărășan și Transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...