Sari la conținut

Pareri traseu pentru primul meu concediu in RO


DiarM
 Share

Postări Recomandate

@Lucian_M asta a fost un concediu spontan, tocmai m am intors dupa 24 de zile de spania :)) am experienta pe alpi, grecia, italia, muntenegru, croatia, slovenia, putina austria

 

Am bagat azi vatra dornei prin munti pana in sighet si dupa baia mare. Foarte misto drumul, gol pe alocuri dar tot asa am vazut azi o gramada de depasiri pe curbe fara vizibilitate si totusi, nu am trecut pe langa un accident de cand am plecat din brasov

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi așa zi, nu lăsa omul în derută. 😁

Noi mergem spre casă, dar prin Slovacia, ca să îmi rămână cât mai puțin din Ungaria, care mă plictisește de moarte. Am băgat la pass-uri in tura asta de am amețit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.07.2022 la 12:24, GoodKat a spus:

Cand cacanarii de judecatori....  si catalogheaza drept omor din culpa un accident de acest gen, logic ca toti cretineii depasesc dupa cum li se nazare. Mnah...numa' culpa nu este un accident atunci cand berbecul depaseste in curba fara vizibilitate peste linia continua.... 

Pai asta este: ucidere din culpa. Pentru ca nu exista intentia de a ucide sau, altfel spus, uciderea din culpa este o infractiune contra vietii care nu are ca forma de vinovatie intentia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu, culpa s.a debatut si in cazul cu bossu care a aruncat cu casca dupa trotinetist si l.a aruncat pe contrasens sub rotile unei masini.

 

Acolo ati stabilit pe forum ca nu avea cum sa prevada ca ala moare daca arunca cu casca in el, in trafic aglomerat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, GoodKat a spus:

 

Este sau nu, culpa?

Contraexemplul tau, cu focurile de arma, nu este cel mai fericit ales.

Uite mai jos ce spune Codul penal, art 16, in legatura cu vinovatia. 

 

Conform Codului Penal, fapta constituie infractiune cand a fost savarsita cu o forma de vinovatie (art 16. alin 1 CP)

(2) Vinovăţie există când fapta este comisă cu intenţie, din culpă sau cu intenţie depăşită.

3) Fapta este săvârşită cu intenţie când făptuitorul:

a) prevede rezultatul faptei sale, urmărind producerea lui prin săvârşirea acelei fapte;

b) prevede rezultatul faptei sale şi, deşi nu-l urmăreşte, acceptă posibilitatea producerii lui.

 

(4) Fapta este săvârşită din culpă, când făptuitorul:

a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l acceptă, socotind fără temei că el nu se va produce;

b) nu prevede rezultatul faptei sale, deşi trebuia şi putea să îl prevadă.

(5) Există intenţie depăşită când fapta constând într-o acţiune sau inacţiune intenţionată produce un rezultat mai grav, care se datorează culpei făptuitorului.

(6) Fapta constând într-o acţiune sau inacţiune constituie infracţiune când este săvârşită cu intenţie. Fapta comisă din culpă constituie infracţiune numai când legea o prevede în mod expres.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...