Sari la conținut

Casca silentioasa


Sterdragos310
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

castile silentioase le gasesti la bugete mult mai mari pt ca sunt casti premium, daca pot sa porti dopuri de urechi e cel mai bun ajutor a avea liniste.

conteaza in plus si ce motoreta ai si cum arata parbrizul unde iti loveste casca curentul care acesta il creeaza

 

nu-i asa de simplu sa iti zica cineva ia Schubert C3 (sau la ce versiune or fi ajuns) si gata s-au rezolvat probleme tale..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Sterdragos310 a spus:

Ce casti silentioase imi puteti recomanda ? As fi dispus sa dau maxim 1500 de lei pe ea

Integrală: HJC RPHA 70.

Dacă mai adaugi un parbriz mare și dopuri de urechi e un vis. Îți spun din propria experiență 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vrei sa faci ca motociclist și depinde și de casca. E cel mai bine sa probezi și sa cauți review-uri înainte sa faci o investiție. Mie îmi place flip-ul pentru touring și pt oraș. Depinde de tine, orice îți iei sa îți placă și sa te simți în siguranță că până la urmă tu dai banii pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, HondaRider said:

Depinde ce vrei sa faci ca motociclist și depinde și de casca. E cel mai bine sa probezi și sa cauți review-uri înainte sa faci o investiție. Mie îmi place flip-ul pentru touring și pt oraș. Depinde de tine, orice îți iei sa îți placă și sa te simți în siguranță că până la urmă tu dai banii pe ea.

Eu mi-as lua motocicleta naked (n-am bani de altceva). Abia vinerea asta am luat permisul si ma gandeam ca in sezonul urmator sa imi cumpar tot ce trebuie. Eu m-as deplasa prin oras si ocazional sa bag un traseu pe drumurile patriei. Ma gandesc ca sunetul unul dintre aspectele importante ale unei casti doar cand e sa merg cu viteza mare pe autostrada sau alte drumuri care permit asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări pentru permis! Fiind supus intemperiilor pe motor n-ai cum sa te ferești de zgomot ca într-o mașină. Cum ziceau colegii mai sus dopurile sunt o soluție ft bună iar la bugetul tău cred ca poți găsi căști de calitate. Ideea e sa te informezi și sa mergi la magazine sa probezi, dacă ai posibilități în zona ta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, HondaRider said:

Felicitări pentru permis! Fiind supus intemperiilor pe motor n-ai cum sa te ferești de zgomot ca într-o mașină. Cum ziceau colegii mai sus dopurile sunt o soluție ft bună iar la bugetul tău cred ca poți găsi căști de calitate. Ideea e sa te informezi și sa mergi la magazine sa probezi, dacă ai posibilități în zona ta. 

Daca as tinde catre casca adventure pe o motocicleta naked as arata ridicol ?😂😂 Adica mi-am amintit de ele si imi place cum arata modelul de baza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Sterdragos310 a spus:

Daca as tinde catre casca adventure pe o motocicleta naked as arata ridicol ?😂😂 Adica mi-am amintit de ele si imi place cum arata modelul de baza

castile adventure nu au nimic in comun cu silentiozitatea. Eu am Shark Explore-R si nu sta bine la silentiozitate nici cu nici fara cozoroc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Sterdragos310 said:

Abia vinerea asta am luat permisul ...

Să presupun că medicul ORL te-a examinat cu casca silențioasă pe cap (și eventual cu dopuri în urechi) după care a semnat /parafat cu ”APT” în fișa medicală? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Sterdragos310 a spus:

Looking good

Dar..trebuie sa intelegi ceva. Poate fi casca oricat de silentioasa - pe un naked tot nu vei putea merge ca si cum ai fi in spatele unui parbriz. Eu daca imi las parbrizul jos nu mai aud muzica la peste 110. Cu parbrizul ridicat se face liniste si pot auzi muzica. Pana pe la 150. Dezavantajul - te coci ca nu mai vine aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Notiunea de silentioasa este cam neclara. Ceea ce pentru unii este silentioasa pentru altii poate ca nu este.

@Sterdragos310 poti sa ne spui cu ce casca ai mers si ti s-a parut galagioasa?

O casca trebuie sa iti asigure cateva chestii:

- nivel ridicat de protectie in caz de accident

- sa fie comoda si sa stea corect pe cap

- sa aiba o ventilatie buna, sa nu se abureasca viziera

Aceste elemente tin de casca, sau de geometria capului tau, si nu ai ce face.

In plus ce mai poti face tu:

- daca ti se pare ca nu este suficient de silentioasa, dupa cum iti doresti tu, atunci poti sa iti iei dopuri de urechi, pe care le gasesti chiar pe diverse nivele de atenuare, sau poti sa iti montezi un parbriz, sau chiar poti sa mergi mai incet :crack:

- daca nu iti place culoarea castii, desenul etc poti sa rezolvi cu usurinta si aceaste probleme.

 

@tzunoi exista grile speciale de ventilatie care se pot monta in parbriz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Cavaleru said:

castile adventure nu au nimic in comun cu silentiozitatea. Eu am Shark Explore-R si nu sta bine la silentiozitate nici cu nici fara cozoroc

 

Am inteles

Just now, Silver Arrow said:

Notiunea de silentioasa este cam neclara. Ceea ce pentru unii este silentioasa pentru altii poate ca nu este.

@Sterdragos310 poti sa ne spui cu ce casca ai mers si ti s-a parut galagioasa?

O casca trebuie sa iti asigure cateva chestii:

- nivel ridicat de protectie in caz de accident

- sa fie comoda si sa stea corect pe cap

- sa aiba o ventilatie buna, sa nu se abureasca viziera

Aceste elemente tin de casca, sau de geometria capului tau, si nu ai ce face.

In plus ce mai poti face tu:

- daca ti se pare ca nu este suficient de silentioasa, dupa cum iti doresti tu, atunci poti sa iti iei dopuri de urechi, pe care le gasesti chiar pe diverse nivele de atenuare, sau poti sa iti montezi un parbriz, sau chiar poti sa mergi mai incet :crack:

- daca nu iti place culoarea castii, desenul etc poti sa rezolvi cu usurinta si aceaste probleme.

 

@tzunoi exista grile speciale de ventilatie care se pot monta in parbriz

Abia am terminat vineri cu traseu. Mergeam cu un open-face cu maxim 35 km/h. Vreau doar sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Silver Arrow said:

O casca trebuie sa iti asigure cateva chestii:

- nivel ridicat de protectie in caz de accident

- sa fie comoda si sa stea corect pe cap

- sa aiba o ventilatie buna, sa nu se abureasca viziera

Ultimele două ”chestii” se pot verifica de tine în prealabil. Prima ... se verifică pe alții :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti-au spus colegii: cuvantul silentios se aplica in context: respectiv pe capul tau si pe mobra ta. Orice casca va fi galagioasa intr-un anumit context. Pe de alta parte, unele casti o sa fie galagioase in orice context. Incearca sa gasesti de probat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detin rpha 70 de la HJC, pe naked cu tobs "sport" 🤣, fara parbriz.E mult mai silentioasa comparativ cu agv k5s, k3, multe mt uri mai scumpe fata de media lor de pret(le am probat). Mai pui putin la buget si iti iei una si o sa fii multumit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, patrick1 a spus:

Ultimele două ”chestii” se pot verifica de tine în prealabil. Prima ... se verifică pe alții :P

Pana una alta si acest criteriu cu cine a scapat cu casca sau nu ..... este un criteriu

Oricum mai uman decat ce facea Renault in testele de siguranta pentru copii 🙈

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Silver Arrow said:

Pana una alta si acest criteriu cu cine a scapat cu casca sau nu ..... este un criteriu

Oricum mai uman decat ce facea Renault in testele de siguranta pentru copii 🙈

Eu focalizam pe chestiunea clasic formulată: ”să nu-ți rupi gâtul” pe motocicletă (atlas, axis ...).

Asta ține mai mult de echilibru decât de cască. Sigur că în off-road mai ”zboară” pietre, lemne, dacă e cineva în față care poate accelera brusc și ești aproape de el.

Și cred că e bine să poți localiza și acustic prezența unei mașini lângă tine, urban, în unghiurile ”moarte” ale oglinzilor retrovizoare (ceea ce cu dopuri în urechi e imposibil).

Nu degeaba e interzisă acoperirea urechilor (în regulamentele militare) pentru cei ”în gardă”, cel puțin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...