Sari la conținut

Casca silentioasa


Sterdragos310
 Share

Postări Recomandate

Aceeași cască pe 🏍️🏍️ diferite are niveluri de zgomot mult diferite. Probat cu 2 căști din dotare pe vreo 4 🏍️🏍️🏍️🏍️, 3 tot din dotare. 

Acum 1 minut, sprike a spus:

O varianta ar fi un SHOEI GT AIR II 

Și_a luat în iarnă (reducere la Louis) un amic cu care ies frecvent, e total dezamăgit. HJC pe care îl are de vreo 2 sezoane i se pare superior cam la toate capitolele, inclusiv silențiozitate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Sterdragos310  uite inca o casca care vad ca este acuma la reducere la Louis:

https://www.louis.de/artikel/hjc-i90-davan-mc5sf-klapphelm-klapphelm/215980?list=2bac21cbf957ea70a491eba9ca7a13a4

Am avut ocazia sa probez una acuma 2 ani. Am mers vreo 2000 km cu ea, inclusiv pe ploaie torentiala.

In privinta zgomotului, caci acesta este subiectul, a fost dupa parerea mea la un nivel comparabil cu Schuberth.

In rest a fost comoda, bine ventilata, nu s-a aburit viziera (are pinlock, acea dublura de pe viziera),

Asadar si aceasta ar putea fi o optiune buna.

 

PS  Am schimbat link-ul intrucat prima oara am gresit modelul

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ENEOS a spus:

GT AIR II dezamăgit. HJC RPHA pe care îl are de

subscriu, asteptarile au fost prea mari de la un Shoei, este your standard average, altfel nu hjc, oricare, ci gama RPHA, am avut 10+ si am facut greseala sa nu iau 70 in log de gt.. ca am vrut sa fiu eu deschis la minte si sa incerc chestii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Scorpion Exo-920 flip-up si mi-am luat anul acesta un Shoei GT Air II.

Mi se par similare ca nivel de zgomot, am fost putin dezamagit de Shoei, ma asteptam sa fie o diferenta mai sesizabila. Mie cu dopuri nu imi place.. sau nu am nimerit eu dopuri adecvate.

Ce dopuri recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Razmar a spus:

Am un Scorpion Exo-920 flip-up si mi-am luat anul acesta un Shoei GT Air II.

Mi se par similare ca nivel de zgomot, am fost putin dezamagit de Shoei, ma asteptam sa fie o diferenta mai sesizabila. Mie cu dopuri nu imi place.. sau nu am nimerit eu dopuri adecvate.

Ce dopuri recomandati?

Există topic dedicat pentru dopuri:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

23 hours ago, Sterdragos310 said:

Castile Flip-up nu sunt mai naspa decat cele integrale ?

 

Principalul lor dezavantaj este că sunt mai grele. Sunt utile dacă ai o singură cască pentru urban/extraurban și faci mulți km în ambele scenarii. Personal eu aș opta pentru (cel puțin) două căști - una ușoară și aerisită pentru oraș care să se pună/dea jos ușor (un open face cu mască sau o cască enduro sunt cele mai bune) și una mai serioasă și aerodinamică pentru ieșirile din oraș. Dar fiecare face cum crede.

 

Cum s-a mai spus, silențiozitatea depinde în primul rând de poziție și stil de mers. Ca exemplu, am o AGV Corsa care este teribil de silențioasă într-o poziție aplecată/agresivă și foarte gălăgioasă într-o poziție verticală. Din nou, personal aș lua o cască în care mă simt bine și confortabil și care-mi place, și aș folosi dopuri de urechi/căști la drum lung.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, ENEOS said:

Aceeași cască pe 🏍️🏍️ diferite are niveluri de zgomot mult diferite. Probat cu 2 căști din dotare pe vreo 4 🏍️🏍️🏍️🏍️, 3 tot din dotare. 

Și_a luat în iarnă (reducere la Louis) un amic cu care ies frecvent, e total dezamăgit. HJC pe care îl are de vreo 2 sezoane i se pare superior cam la toate capitolele, inclusiv silențiozitate. 

HJC care 

 

16 hours ago, l.u.v said:

Ce înseamnă la tine "nașpa" în contextul discuției despre căști?

Adica ofera mai putina protectie decat cele integrale, daca (Doamne fereste) sa cad in fata si sa se desprinda mandibula

 

8 hours ago, Silver Arrow said:

@Sterdragos310  uite inca o casca care vad ca este acuma la reducere la Louis:

https://www.louis.de/artikel/hjc-i90-davan-mc5sf-klapphelm-klapphelm/215980?list=2bac21cbf957ea70a491eba9ca7a13a4

Am avut ocazia sa probez una acuma 2 ani. Am mers vreo 2000 km cu ea, inclusiv pe ploaie torentiala.

In privinta zgomotului, caci acesta este subiectul, a fost dupa parerea mea la un nivel comparabil cu Schuberth.

In rest a fost comoda, bine ventilata, nu s-a aburit viziera (are pinlock, acea dublura de pe viziera),

Asadar si aceasta ar putea fi o optiune buna.

 

PS  Am schimbat link-ul intrucat prima oara am gresit modelul

Mersi de link. Pare interesanta.

 

4 hours ago, PzKpfW said:

 

Principalul lor dezavantaj este că sunt mai grele. Sunt utile dacă ai o singură cască pentru urban/extraurban și faci mulți km în ambele scenarii. Personal eu aș opta pentru (cel puțin) două căști - una ușoară și aerisită pentru oraș care să se pună/dea jos ușor (un open face cu mască sau o cască enduro sunt cele mai bune) și una mai serioasă și aerodinamică pentru ieșirile din oraș. Dar fiecare face cum crede.

 

Cum s-a mai spus, silențiozitatea depinde în primul rând de poziție și stil de mers. Ca exemplu, am o AGV Corsa care este teribil de silențioasă într-o poziție aplecată/agresivă și foarte gălăgioasă într-o poziție verticală. Din nou, personal aș lua o cască în care mă simt bine și confortabil și care-mi place, și aș folosi dopuri de urechi/căști la drum lung.

Ce inseamna open-face cu masca ? Adica modulara?

4 hours ago, PzKpfW said:

 

Principalul lor dezavantaj este că sunt mai grele. Sunt utile dacă ai o singură cască pentru urban/extraurban și faci mulți km în ambele scenarii. Personal eu aș opta pentru (cel puțin) două căști - una ușoară și aerisită pentru oraș care să se pună/dea jos ușor (un open face cu mască sau o cască enduro sunt cele mai bune) și una mai serioasă și aerodinamică pentru ieșirile din oraș. Dar fiecare face cum crede.

 

Cum s-a mai spus, silențiozitatea depinde în primul rând de poziție și stil de mers. Ca exemplu, am o AGV Corsa care este teribil de silențioasă într-o poziție aplecată/agresivă și foarte gălăgioasă într-o poziție verticală. Din nou, personal aș lua o cască în care mă simt bine și confortabil și care-mi place, și aș folosi dopuri de urechi/căști la drum lung.

Castile icon airflite au si vizor integrat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Sterdragos310 said:

Adica ofera mai putina protectie decat cele integrale, daca (Doamne fereste) sa cad in fata si sa se desprinda mandibula

 

Sunt testate la fel ca și căștile integrale. Sunt (teoretic) la fel de sigure.

 

7 minutes ago, Sterdragos310 said:

Ce inseamna open-face cu masca ? Adica modulara?

 

Modulară pentru mine este sinonim cu flip-up. Mă refeream la căștile open-face (fără mandibulă) care au o mască de protecție pentru față, împotriva insectelor, prafului, pietrelor, mizeriei, etc. Exemple sunt Caberg Ghost, Shark Drak/S-Drak, Scorpion Covert-X/Exo-Combat, Bell Broozer, etc.

 

20 minutes ago, Sterdragos310 said:

Castile icon airflite au si vizor integrat ?

 

Dacă prin vizor înțelegi "ochelari de soare", cred că da. Nu sunt sigur că toate au, dar cel puțin unele (precum am eu, aici) au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 21 minute, Sterdragos310 a spus:

Adica ofera mai putina protectie decat cele integrale, daca (Doamne fereste) sa cad in fata si sa se desprinda mandibula

OK, atunci scrie ce vrei sa afli, fără ambiguități.

Legat de căzătură, dacă ajungi să spargi mandibula din șoc nu trebuie să-ți mai faci griji pentru cască, ești pa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, l.u.v said:

OK, atunci scrie ce vrei sa afli, fără ambiguități.

Legat de căzătură, dacă ajungi să spargi mandibula din șoc nu trebuie să-ți mai faci griji pentru cască, ești pa.

Mno ... se referea la ”mandibula” căștii (nu la a lui) :crack:

Respectiv la spargere, nu fractură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 6 ore, raikk a spus:

Eu merg cu cele vandute in Carrefour. Ieftine si bune.

dop.thumb.png.601beef95d818ef1e4936750f6b1ea5f.png

Există topic separat, mergi acolo și afli tot ce vrei, l-a pus un coleg mai sus.

Alpine Moto Safe sunt cele mai bune.

Acum 2 minute, patrick1 a spus:

Mno ... se referea la ”mandibula” căștii (nu la a lui) :crack:

Respectiv la spargere, nu fractură.

Știu, de mandibula căștii ziceam și eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ma intereseaza si pe mine sa schimb casca. Am un Nolan N86 din 2014. A fost ok pentru oras, dar acum fac naveta cate 80 km in fiecare zi, iar peste 110 km/h nu mai aud muzica. Am si N-com montat. Ce-i drept, merg pe un naked, Z750.

 

Ma uitam la Shoei GT-Air II, dar am vazut 3 colegi mai sus care sunt dezamagiti.

Dopuri de urechi nu vreau sa port, mi-s incomode.

 

Asadar ce model de casca integrala imi recomandati, sa fie cat mai silentioasa posibil (termen de comparatie am doar cu Nolanul meu), dar sa aiba si o optiune eleganta de bluetooth? N-COM la Nolan imi place la nebunie, isi face treaba perfect.

 

Multumesc! PS: Buget generos, deci accept orice propuneri cu drag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista casca silentioasa la peste 100 kmph fara dopuri sau fara un parbriz de goldwing in fata, oricat de multi bani ai da pe ea.

Poti testa mai multe tipuri de dopuri, pana gasesti unele care nu sunt incomode. Iti recomand Alpine Tour.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ShadowAdy a spus:

Ma intereseaza si pe mine sa schimb casca. Am un Nolan N86 din 2014. A fost ok pentru oras, dar acum fac naveta cate 80 km in fiecare zi, iar peste 110 km/h nu mai aud muzica. Am si N-com montat. Ce-i drept, merg pe un naked, Z750.

 

Ma uitam la Shoei GT-Air II, dar am vazut 3 colegi mai sus care sunt dezamagiti.

Dopuri de urechi nu vreau sa port, mi-s incomode.

 

Asadar ce model de casca integrala imi recomandati, sa fie cat mai silentioasa posibil (termen de comparatie am doar cu Nolanul meu), dar sa aiba si o optiune eleganta de bluetooth? N-COM la Nolan imi place la nebunie, isi face treaba perfect.

 

Multumesc! PS: Buget generos, deci accept orice propuneri cu drag.

Asa cum cred ca am am mai spus pe aici, nivelul de zgomot perceput intr-o casca difera foarte mult de tipul de motocicleta, pozitia pilotului, protectia la vant oferita de mobra, etc. Am avut inainte o casca Schubert S2 (mi-a placut foarte mult) dar care avea insa o problema majora cand deschideam aerisirea din barbie. Nivelul de zgomot era atat de mare incat nu-mi auzeam gandurile, asta in conditiile in care motocicleta pe care o conduc ofera o protectie mai mult decat decenta. Revelatia am avut-o in momentul in care am ghidonat pentru o perioada scurta o sportiva (Aprilia RSV, adica protectie la vant ce tinde spre zero). S-a schimbat pozitia pe motor , am deschis aerisirea si surpriza...zero zgomot, incredibil de silentioasa.

Acum am trecut  la Shoei GT AirII. Apreciez ca este cam acelasi nivel de zgomot ca in cazul Schubert-ului, dar am scapat de problema zgomotului cand deschid aerisirea din barbie.

Cred ca cel mai bine este sa testezi. Exista tot mai multe magazine care ofera la test diferite marci si modele de casti. Dupa care te orientezi spre ceva ce are si un sistem de comunicatie dedicat, avantajul fiind ca acestea sunt destul de discrete, exact ca la Nolan.

Bafta.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am ajuns la RJC RPHA11 vs SHOEI GT AIR 2 si mi-e tare greu sa ma decid

 

RPHA11:

- e mai usoara

- e mai ieftina

- are varianta VENOM

 

GT AIR 2:

- are spatiu dedicat si elegant pt bluetooth SENA

- are ochelari

 

GT-AIR mi s-a parut ca se aseaza putin mai bine, dar tot RPHA mi-ar place mai mult fiind asa usoara. Ma enerveaza doar bluetoothul care vine aparent si trebuie pus fix pe limba lui Venom :)).

Chiar daca nu are ochelari, RPHA are si viziera fumurie, cred ca m-as putea obisnui. De silentioase, cica sunt la fel, nu le-am testat in mers.

Editat de ShadowAdy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, ShadowAdy a spus:

Am ajuns la RJC RPHA11 vs SHOEI GT AIR 2 si mi-e tare greu sa ma decid

 

RPHA11:

- e mai usoara

- e mai ieftina

- are varianta VENOM

 

GT AIR 2:

- are spatiu dedicat si elegant pt bluetooth SENA

- are ochelari

 

GT-AIR mi s-a parut ca se aseaza putin mai bine, dar tot RPHA mi-ar place mai mult fiind asa usoara. Ma enerveaza doar bluetoothul care vine aparent si trebuie pus fix pe limba lui Venom :)).

Chiar daca nu are ochelari, RPHA are si viziera fumurie, cred ca m-as putea obisnui. De silentioase, cica sunt la fel, nu le-am testat in mers.

 

RPHA70 nu ai încercat? Are și ochelari și spațiu pentru difuzoare. Și văd că e și compatibilă cu intercom dedicat:

 

Citat

SMART HJC 20B and 10B Bluetooth communication system co-developed with SENA tailored specially for HJC helmets. SMART HJC can be installed on HJC's various models and due to the compact size and aerodynamic design of the Bluetooth unit, it enhances the overall look and aerodynamic design of the shell.

 

https://hjchelmets.eu/product/rpha-70-carbon-full-face-motorcycle-sport-touring-helmet/

 

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am luat RPHA11 VENOM 1. E grozava! Am facut 2 ture cu ea si imi place tare mult.

 

E mult mai silentioasa fata de Nolan-ul vechi. Inca nu mi-a sosit bluetooth-ul 20B, dar imi place mai mult cu casca asta fara muzica decat cu Nolan-ul si cu muzica :)

E foarte usoara. Arata bestial.

Viziera fumurie e perfecta. Am mers dimineata cu soarele in ochi fara nicio problema si dupa-masa pe inserat, cu lumina mai slaba, tot asa fara nicio problema. Inca nu am mers noaptea, s-ar putea ca atunci sa fie deranjant, dar oricum circul foarte rar cand e intuneric.

 

Acum astept modulul bluetooth, am vazut ca are noise control, deci imi va fi mai mare dragul.

In concluzie: recomand casca.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...