Sari la conținut

Sfat achizitie moto joasa


breek
 Share

Postări Recomandate

Buna tuturor, mi-am luat de curand permisul pt cat. A iar acum incerc sa-mi fac prima achizitie, problema este ca sunt o persoana scunda (165cm) si cam tot ce gasesc mi se pare prea inalt pentru mine, mi-a fost greu si in scoala putin. Deci caut sugestii de moto, am un buget de aprox 3000e, caut ceva neaparat cu injectie si ABS, motor intre 500-750cc si o sa cat mai joasa. Prima opiune pe lista ar fi un Triumph Street Triple R, din pacate sunt extrem de rare pe  la noi. As aprecia daca ma puteti indruma spre alte modele asemanatoare. Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, breek a spus:

Buna tuturor, mi-am luat de curand permisul pt cat. A iar acum incerc sa-mi fac prima achizitie, problema este ca sunt o persoana scunda (165cm) si cam tot ce gasesc mi se pare prea inalt pentru mine, mi-a fost greu si in scoala putin. Deci caut sugestii de moto, am un buget de aprox 3000e, caut ceva neaparat cu injectie si ABS, motor intre 500-750cc si o sa cat mai joasa. Prima opiune pe lista ar fi un Triumph Street Triple R, din pacate sunt extrem de rare pe  la noi. As aprecia daca ma puteti indruma spre alte modele asemanatoare. Ms

Salut

Choppere in general. Dar la 3000EUR nu te prea incadrezi la injectie.

Pe de alta parte multe modele se pot cobora. Gasesti kit-uri de coborare, "dogbones" si telescoapele prinse mai sus in jug.

Depinde ce motocicleta vrei sa iti cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, breek said:

Buna tuturor, mi-am luat de curand permisul pt cat. A iar acum incerc sa-mi fac prima achizitie, problema este ca sunt o persoana scunda (165cm) si cam tot ce gasesc mi se pare prea inalt pentru mine, mi-a fost greu si in scoala putin. Deci caut sugestii de moto, am un buget de aprox 3000e, caut ceva neaparat cu injectie si ABS, motor intre 500-750cc si o sa cat mai joasa. Prima opiune pe lista ar fi un Triumph Street Triple R, din pacate sunt extrem de rare pe  la noi. As aprecia daca ma puteti indruma spre alte modele asemanatoare. Ms

 

Învață să mergi pe motociclete normale/înalte. Altfel te autolimitezi foarte mult ca îndemânare și ca modele de motociclete pe viitor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, apriliacluj said:

si la ABS nici atat...

 

mai trebuie ingrasat bugetul pana la Craciun :)

Chopper ca prima moto m-as feri, vreau un naked bike, sport touring, bugetul nu este foarte fix ma pot duce putin in sus daca as gasi ceva bun dar atunci o sa trebuiasca sa fac rabat la echipamente. 

Azi am fost si am vazut o Yamaha FZ6 din 2008, nu reusesc sa pun toata talpa jos stau mai pe varf, daca ii gasesc un kit de coborare vreo 4-5cm atunci ii o optiune foarte buna.  Urmeaza sa mai vad zilele urmatoare un CBF600 si un GSF 650. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pai vad ca tu ai raspunsurile la toate intrebarile, asa ca nu vad ce rost mai are topicul.

Adica stii deja ca trebuie injectie si nu carburatie, stii ca trebuie obligatoriu ABS, stii ca de choppere trebuie sa te feresti, musai echipament (scump, ca de-aia tai din bugetul pentru motocicleta), stii tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.07.2022 la 16:03, breek a spus:

Azi am fost si am vazut o Yamaha FZ6 din 2008[...] Urmeaza sa mai vad zilele urmatoare un CBF600 

Nu are rost sa o vezi, au aceeasi inaltime. Le-am avut pe amandoua, dar sunt cu un cap mai inalt ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Bugetul tau este un pic limitat. Acum, depinde si ce categorie vrei.

La o prima analiza, as spune ca poti cauta urmatoarele modele: z650, xj6n sau xj6f diversion-modelele mai noi, spre 2010 incoace, er6n, sau er6f, cb500f, nc700s, nc750s, sv650 sau gladius, f650cs scarver, astea toate au saua relativ joasa, si sunt bune ca prima moto pentru incepatori. Apoi, ai urmatoarele modele naked, mai toate au seile pe la 800-820. Si pe astea poti, dar trebuie sa iti iei un kit de coborare-"oase", si sa faci manevra la un service, fiindca trebuie coborata si fata din prindere jug. Poate va fi necesara si scurtarea cricului lateral, depinde cat de mult cobori moto-kiturile sunt pe dimensiuni. Mai poti cauta si de la bmw, variante de low suspension, din categoria f650, f700 , etc, advurile lor.

Pe langa acestea, ai toate cruiserele, sunt joase. Dar imi pare ca nu asta vrei. 

Vezi ca triumph ul cautat are saua inalta, ai o pozitie cam ciudata pe motoreta aia, desi este compacta, e sus saua-am probat una un pic. Cred ca e cam aiurea pentru 1.65.

 

Din toata lista de mai sus, arunca in primul rand un ochi la sv650 sau gladius. Desi in bugetul tau vei gasi doar fara abs, gladius, svurile mai noi se duc spre 5k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...