Sari la conținut

Suport telefon cu montare pe ghidon


Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am și nu folosesc, dar am făcut la un moment dat puțin research pe temă. Pentru offroad vrei ceva cu amortizare a vibrațiilor, atfel s-ar putea să-ți strice amera telefonului. Nu știu dacă sunt singurii, dar Quad Lock au așa ceva:

 

 

Au mai multe opțiuni și pentru montaj - pe jug, pe ghidon sau pe oglindă și mai multe opțiuni de customizare. Uită-te la ei pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ram mounts sunt ok dar transmit vibrațiile. Eu mi-am pus și pe scuter și îmi face telefonul ca un geko pe un Harley. Acum caut sa pun niște spuma ceva în locurile de contact pentru a mai atenua din vibrații. 

În afara de asta sunt foarte bune Ram-urile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, DiarM a spus:

 

 

Nu am nevoie de încărcare wireless, îl folosesc la ture de o zi maxim.

 

Speram să găsesc ceva mai prietenos cu bugetul, un suport de quadlock cu amortizare și husa văd că e in jur de 500 lei, eu am telefonul de 6-700 maxim.

 

Mulțumesc pt. Sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, SenorPink a spus:

Ram mounts sunt ok dar transmit vibrațiile. Eu mi-am pus și pe scuter și îmi face telefonul ca un geko pe un Harley. Acum caut sa pun niște spuma ceva în locurile de contact pentru a mai atenua din vibrații. 

În afara de asta sunt foarte bune Ram-urile.

Hmmm, eu am Ram Mount.
Sistem de fixare cu bila https://www.rammount.com/part/RAM-B-149Z-PD4U, am pus una pe scuter si alta pe motocicleta si doar conectez suportul.
In nici o situatie nu am avut probleme de vibratie. 
E drept ca e un suport rigidizat, nu e ca asta https://www.rammount.com/part/RAM-B-149Z-A-UN10U. Unul dintr-asta am avut in masina, dupa 2 ani i-au cedat nervii (adica unul din picioarele de cauciuc).
P.S. Acum nu stiu cum se comporta pe un off-road (https://www.rammount.com/part/RAM-B-149Z-PD4U), dar eu zic ca e OK.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei să fii la modă ia-ți suporturi d-astea scumpe și ineficiente (dpmdv). Dacă vrei s-asculți de un om bătrân care a pierdut două telefoane până acum pe coclau, ia-ți ce nu ai crede (că nici eu n-am crezut) că e cel mai eficient și culmea, ieftin. 

https://www.aliexpress.com/item/32877651296.html?

image.thumb.png.cb1a42ac19552c757428b30998c8ea64.png

 

Dacă îți mai iei și un telefon rezistent, gen Outkitel, Blackview, etc. uiți că ai telefon pe moto... Iarnă, vară, ploaie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 minutes ago, vis-a-vis said:

Dacă îți mai iei și un telefon rezistent, gen Outkitel, Blackview, etc. uiți că ai telefon pe moto... Iarnă, vară, ploaie...

 

Mai există telefoane "rezistente"? Am avut chestii de genul în trecut, dar de când există huse solide iar majoritatea telefoanelor sunt IP67/68, nu le mai văd logica. Sunt practic hardware depășit încastrat în ceva mai mult plastic și vândut la suprapreț.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, vis-a-vis a spus:

Dacă vrei să fii la modă ia-ți suporturi d-astea scumpe și ineficiente (dpmdv). Dacă vrei s-asculți de un om bătrân care a pierdut două telefoane până acum pe coclau, ia-ți ce nu ai crede (că nici eu n-am crezut) că e cel mai eficient și culmea, ieftin. 

https://www.aliexpress.com/item/32877651296.html?

image.thumb.png.cb1a42ac19552c757428b30998c8ea64.png

 

Dacă îți mai iei și un telefon rezistent, gen Outkitel, Blackview, etc. uiți că ai telefon pe moto... Iarnă, vară, ploaie...

Sincer nici măcar nu am luat în seamă acești suporți... Am văzut pe eMag unul la 25 lei, o sa îl comand și îl incerc pe bicicleta, daca se comporta decent îl incerc și pe motor...

 

Mulțumesc de sfat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru eliminarea vibrațiilor fac un pic de lucru manual. Work in progress:

 

 

20220714_123100.jpg

20220714_123049.jpg

20220714_123042.jpg

20220714_123039.jpg

 

O sa și pun aici dacă a funcționat sau e complet inutil

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Doctor X said:

o copie mai ieftină de Quad Lock, chiar dacă e proiectat pentru biciclete

 

Și Quad Lock era inițial pentru biciclete dacă-mi aduc bine aminte.

 

13 minutes ago, SenorPink said:

Pentru eliminarea vibrațiilor fac un pic de lucru manual.

 

Vibrațiile cred că sunt mai mult pe verticală, nu? Ar merge niște spumă și la nivelul spatelui telefonului (în zona siglei RAM).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, PzKpfW a spus:

 

Și Quad Lock era inițial pentru biciclete dacă-mi aduc bine aminte.

 

 

Vibrațiile cred că sunt mai mult pe verticală, nu? Ar merge niște spumă și la nivelul spatelui telefonului (în zona siglei RAM).

Uite cum am făcut 20220714_124744.thumb.jpg.1519229659579faa653445ca748f550b.jpg

 

practic spatele telefonului nu mai atinge punctul ala central ci doar spuma asta.

 

Și mai pun spuma și pe bile 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, SenorPink a spus:

Uite cum am făcut 20220714_124744.thumb.jpg.1519229659579faa653445ca748f550b.jpg

 

practic spatele telefonului nu mai atinge punctul ala central ci doar spuma asta.

 

Și mai pun spuma și pe bile 

 

 

Interesanta ideea, trebuie vazut si cat de bine securizeaza telefonul.

 

Am comandat vreo 2-3 modele de silicon, cele mai ieftine de pe emag, daca nu isi fac treaba o sa trec la unul de la RAM iar cele de la quadlock vor fi cam ultimele pe lista din cauza pretului.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.emag.ro/suport-de-telefon-gub-by-oz-pentru-bicicleta-motocicleta-scuter-trotineta-aluminiu-negru-d7cb6rbbm/pd/D79Q62MBM/?X-Search-Id=44d362e2835c4bdb1e03&X-Product-Id=64200718&X-Search-Page=1&X-Search-Position=6&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Pe acesta il  folosesc ca backup (al doilea telefon de ex), iar la moto de 250cc, daca merg pe asfalt la turatii mari, se desfileteaza singur surubul si pierd telefonul.

 

https://www.emag.ro/suport-telefon-moto-atv-auto-priza-usb-de-2-1-a-include-2-tipuri-de-prindere-cd-3072/pd/DZNY5FMBM/?X-Search-Id=44d362e2835c4bdb1e03&X-Product-Id=89323969&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Asa ceva folosesc cel mai des, sta bine telefonul. A cazut de 2 ori, odata cand s-a dat motocicleta peste cap si a doua oara cand o creanga destul de groasa a lovit telefonul. (mai bine sa cada telefonul decat sa mi-l sparga)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, SenorPink a spus:

20220714_123042.jpg

Restu-s ok, dar asta-i frecție, ca tot metal pe metal rămâne. 

Trebuie un tampon din cauciuc ca alea de la prinderea eșapamentelor.

image.thumb.png.f08efe3561d28fba2d1b5567a20381c0.png sau mai degrabă ăsta, că poți înfileta bila... image.thumb.png.e7221b3b99f429c408a730f883c19b97.pngimage.thumb.png.80497045a20af2feeecbd83a57e4eeb4.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Andry a spus:

Prima variantă am avut-o și eu pe Vulcan, fiind foarte ok, din punctul meu de vedere, însă doi prieteni au renunțat la modelul ăsta deoarece li s-au dereglat camerele(Huawei). 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, SenorPink a spus:

Uite cum am făcut 20220714_124744.thumb.jpg.1519229659579faa653445ca748f550b.jpg

 

practic spatele telefonului nu mai atinge punctul ala central ci doar spuma asta.

 

Și mai pun spuma și pe bile 

Să ne spui când sare ☎️ din culcușul ăla! Cei 4 craci n-o să-l mai țină cum trebuie, spuma de pe brațe îl împinge afară, treabă socoteală. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ENEOS a spus:

Să ne spui când sare ☎️ din culcușul ăla! Cei 4 craci n-o să-l mai țină cum trebuie, spuma de pe brațe îl împinge afară, treabă socoteală. 

Pentru asta exista prinderea aia de cauciuc din spate ca sa fie ca extra siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...