Sari la conținut

Accident Târgu-Mureș, 12 Iulie 2022.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Asa este, doar cacaonteaza mai putin. Acesta este un model tipic de manevra prin care o cauti cu lumanarea. Nu cedatul iesirii cetateanul a produs accidentul ci berbecul care a depasit o coloana.

 

Discutabil, insa chiar nu merita sa mori cu (o parte din) dreptate in mana. 

- depasirea coloanei

- in viteza care nu-ti permite sa opresti la chestii neasteptate

- fara sa incetineasca in momentul in care coloana s-a oprit

- aparent fara sa vada ca intra masina in fata.

 

In plus, nu vedem ce era in fata motociclistului - poate ca omul l-a lasat pe ala sa intre pentru ca traficul era blocat, samd.

 

Mobristul accidentat n-are pic de instinct de conservare, din pacate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca prostul cu motoreta sa fii invata lectia, daca depasesti coloana in oras, o faci incet, masina cu masina si cu ochii beliti, mai ales la traficul de pe strazile adiacente, mai ales cand masina din coloana franeaza.

 

zero instinct de conservare, ii urez sanatate si sa invete din greseli, sa nu caute vinovatu decat in oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru corect.

Daca doresti sa supravietuiesti in trafic , mai ales pe 2 roti, trebuie sa treci peste "arbitri sunt de vina" si sa judeci ceea ce depinde strict de tine ca sa eviti astfel de situatii.

Colegul nostru a renuntat la tot ceea ce depindea de el si s-a lasat pe deciziile celorlalti. Si iata ce a iesit.

 

Stie cineva daca e ok flacaul?

Asa nu parea prea ciobit, desi atunci cand galgaie adrenalina prin sange, nu simti diversele probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, emp said:

este în aceeași poveste.fiecare cu vina imprudența lui

Am corectat ideea ... cu scuze.

Unii își arată /oferă ”politețea” și ”bunăvoința” (pe care nu le-a cerut-o nimeni - nu se poate mârlănie mai mare), alții exploatează ”oportunitatea” primilor (ca ”oportuniști”) ... în fine, cel grăbit și imprudent profită de lipsa marcajului și ... buf.

Putea veni și din sens contrar ... efect egal.

Mai puțin șocul de ciocnire frontală.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 14.07.2022 la 17:59, chv a spus:

imbecilul e cel care pe drumul prioritar oprește aiurea sa-l lase pe cel de pe drumul secundar să iasă !

Nu exista drum principal și drum secundar. Exista drum prioritar dacă este indicator de drum prioritar, știi, semnul ala galben. 

 

Dacă intersecția este nedirijata (din video nu pare sa fie indicatoare) se aplica regula priorității de dreapta, chiar dacă un drum este mai lat ca celalalt. 

 

Asta cu drum principal și drum secundar era în legislație acum vreo 20 de ani...... 

Nu o spun eu, o spune legislația. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Bonzai a spus:

Nu exista drum principal și drum secundar. Exista drum prioritar dacă este indicator de drum prioritar, știi, semnul ala galben. 

 

Dacă intersecția este nedirijata (din video nu pare sa fie indicatoare) se aplica regula priorității de dreapta, chiar dacă un drum este mai lat ca celalalt. 

 

Asta cu drum principal și drum secundar era în legislație acum vreo 20 de ani...... 

Nu o spun eu, o spune legislația. 

Despre ce vorbești aici? Aia au ieșit gen din parcare. Erau locuri de parcare și porți de acces acolo deci nici nu se pune problema de prioritate de dreapta aici. Ca ala a fost băiat și i-a lăsat sa iasă, iar motociclistul a avut funcția de autoconservare pe off e alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc despre eroarea cu drum principal și drum secundar, nu exista. 

 

In cazul de fata, nu as baga mana în foc ca e este ieșirea din parcare,parcarea e lângă. 

 

Doar vad ca mulți o țin pe aici cu drum principal și drum secundar, ai semne respecți semnele, nu ai semne e prioritatea de dreapta, nu cred ca e complicat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

41 minutes ago, Bonzai said:

Asta cu drum principal și drum secundar era în legislație acum vreo 20 de ani...... 

Și erau mai puține accidente!

Acum (chiar și) drumurile se pretind egale (în fața ”legii”) însă unele pot fi mai egale decât altele :crack:

8 minutes ago, Bonzai said:

nu cred ca e complicat

image.thumb.png.1410867c0ba4ca1ecb8073cc7d27db78.png

(34)

”În cazul în care vizibilitatea în spate este împiedicată, vehiculele pot fi manevrate înapoi numai atunci când conducătorii acestora sunt pilotaţi de alte persoane.”

13 minutes ago, Bonzai said:

nu cred ca e complicat

image.thumb.png.1410867c0ba4ca1ecb8073cc7d27db78.png

(34)

”În cazul în care vizibilitatea în spate este împiedicată, vehiculele pot fi manevrate înapoi numai atunci când conducătorii acestora sunt pilotaţi de alte persoane.”

Spre exemplu:

image.png.4495f762e15483d32ec196d600634b84.png

Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Bonzai a spus:

Vorbesc despre eroarea cu drum principal și drum secundar, nu exista. 

 

In cazul de fata, nu as baga mana în foc ca e este ieșirea din parcare,parcarea e lângă. 

 

Doar vad ca mulți o țin pe aici cu drum principal și drum secundar, ai semne respecți semnele, nu ai semne e prioritatea de dreapta, nu cred ca e complicat. 

+1
Si eu cred ca vorbim de prioritatea de dreapta (pe care coloana trebuia s-o acorde).
Bizonul pe 2 roti s-a considerat Superman. A zburat la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intersecția nedirijată a două drumuri de categorii diferite nu se aplică regula priorității de dreapta, se va acorda prioritate vehiculelor care circulă pe „drumul superior”. Regula priorității de dreapta se va aplica doar dacă drumurile sunt de aceeași categorie (de exemplu două drumuri comunale). Dacă drumurile sunt de categorii diferite se va acorda prioritate vehiculelor care circulă pe „drumul superior”. Prin urmare, la intersecția nedirijată dintre un drum județean și unul comunal sau local, prioritate de trecerea se acorda vehiculelor care circulă pe drumul județean. Regulament - Articolul 135 Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii: a) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judeţean, comunal sau local; b) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum judeţean venind de pe un drum comunal sau local; c) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;
 

https://www.e-drpciv.ro/intrebare/816/la-intersectia-nedirijata-dintre-un-drum-judetean-si-unul-comunal-sau-local-prioritatea-de-trecere-se-acorda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, Penetru said:

...

Adică tot legea veche este cea mai bună (și vinul și motocicleta ...) și cea aplicabilă.

Din link:

La intersecția nedirijată a două drumuri de categorii diferite nu se aplică regula priorității de dreapta, se va acorda prioritate vehiculelor care circulă pe „drumul superior”. 

 

Însă aceste chestiuni de mare finețe sunt accesibile numai pentru cunoscători (DRPCIV).

Și pentru populația cititoare de carte (mai greu pentru cea de internet) :crack:

image.thumb.png.0ee2b963fd7c767df434de3dfd9ff5fa.png

(Victor Beda si Mihalache Stoleru - 1979)

Mno ... juriștii de fabricație mai nouă ar invoca ”desuetitudinea” (nu cea proprie, evident) :)

Scopul? Paguba altora!

 

(Scuze, postarea anterioară a avut ”bâlbâială de internet”).

Q.E.D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Bonzai a spus:

Doar vad ca mulți o țin pe aici cu drum principal și drum secundar, ai semne respecți semnele, nu ai semne e prioritatea de dreapta, nu cred ca e complicat. 

 

https://www.google.com/maps/@44.4334361,26.1034305,3a,75y,71.98h,75.66t/data=!3m7!1e1!3m5!1s8NfIqkJIP7adXTgj-pAFRg!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D8NfIqkJIP7adXTgj-pAFRg%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D161.59428%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192

 

e romania, uneori strazi care evident nu au prioritate nu au semne

straduta de mai sus nu a avut niciodata

 

nu cunosc cazul de fata, presupun ca aia care au pareri foarte puternice pe aici stiu exact toate circumstantele accidentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, prafrau a spus:

 

e romania, uneori strazi care evident nu au prioritate nu au semne

straduta de mai sus nu a avut niciodata

 

Ai dreptate, dar dacă ieși de pe străduță aia mica (pe care o știu) și te izbește unul care iese din pasaj, politia nu are cum sa îți spună ca e vina ta ca nu ai dat prioritate. Da, poate sa îți spună ca e vina administratorului de străzi ca nu a montat indicator, dar tu nu ieși vinovat, în cel mai rău caz dacă polițistul o tine pe a lui, în instanta vei câștiga. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, prafrau said:

 

e romania, uneori strazi care evident nu au prioritate nu au semne

straduta de mai sus nu a avut niciodata

Ei nu!

Dacă privești cu atenție semnul este un stâlp (nr.5, pitic) înclinat notabil spre dreapta și care semnifică obligatoriu la dreapta.

Semn că au urcat și alții pe el.

Uneori, semnele sunt mai discrete

image.thumb.png.dbb49b23fca02b5de072c6183cabe7bf.png

însă cu aceeași înclinare :)

18 minutes ago, prafrau said:

stiu exact toate circumstantele accidentului

A fost un accident stârnit din ”politețe” (vezi filmarea).

Combinată cu ”oportunități”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Bonzai a spus:

Ai dreptate, dar dacă ieși de pe străduță aia mica (pe care o știu) și te izbește unul care iese din pasaj, politia nu are cum sa îți spună ca e vina ta ca nu ai dat prioritate. Da, poate sa îți spună ca e vina administratorului de străzi ca nu a montat indicator, dar tu nu ieși vinovat, în cel mai rău caz dacă polițistul o tine pe a lui, în instanta vei câștiga. 

 

cred ca ai descris foarte bine ce s-ar intampla in filme, nu sunt sigur ca are legatura cu realitatea fiindca nu avem acelasi tip de sistem legal cu cel din filme

din experienta mea judecatorul va considera ca daca nu ai suficient discernamant pentru a lua o decizie rezonabila in cazul ala poate nu ar trebui sa conduci

 

fiecare cu experienta lui presupun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...