Sari la conținut

Recomandare moto super confortabila pasager


Dorin99
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Puteti sa-mi recomandati o motocicleta care sa fie super confortabila pentru pasager, preferabil un sport touring? Detin un Kawasaki ER 5 dar sotia se plange ca este destul de inconfortabil, momentan nu am facut calatorii foarte lungi, max 100km intr-o zi, dar avem de gand in viitorul apropiat sa facem calatorii care pot ajunge si la 600-800km intr-o zi. As dori ceva nu foarte mare, fiind incepator ( max 3000km la bord :P )  eu fiind mai mic de inaltime (170) iar impreuna cu sotia avem undeva la 125kg . Momentan am in minte un Triumph Tiger 800. Ce alte moto mai detineti si consoartele sunt inca fericite dupa o calatorie lunga? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Razmar said:

Cel mai confortabil este sa mearga sotia pe motorul ei..

Say what? 🤨

Daca era curios cum scapa de soție, sunt convins ca gasea solutii.

 

https://cycle-ergo.com/

 

Uite aici un tool foarte util pentru documentare. Ai optiune de simulare cu pasager si fara, pentru majoritatea motocicletelor din piata.

Mai important decat atat, cauta ceva cu ABS, avand in vedere ca esti incepator si ai responsaibilitate marita cu sotia in carca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Dorin99 a spus:

Salutare tuturor. Puteti sa-mi recomandati o motocicleta care sa fie super confortabila pentru pasager, preferabil un sport touring? Detin un Kawasaki ER 5 dar sotia se plange ca este destul de inconfortabil, momentan nu am facut calatorii foarte lungi, max 100km intr-o zi, dar avem de gand in viitorul apropiat sa facem calatorii care pot ajunge si la 600-800km intr-o zi. As dori ceva nu foarte mare, fiind incepator ( max 3000km la bord :P )  eu fiind mai mic de inaltime (170) iar impreuna cu sotia avem undeva la 125kg . Momentan am in minte un Triumph Tiger 800. Ce alte moto mai detineti si consoartele sunt inca fericite dupa o calatorie lunga? 

Sotia o sa se planga mereu si de orice.

Superconfortabile pt ea n-o sa fie decat mobre gen Goldwing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O motocicleta touring, confortabila, cu ABS, putere blanda si pret prietenos SH ar fi Honda Deauville 750... 

Cu siguranta, sotia va sta mai bine ca pe ER5.

Ce buget ai?

 

De asemenea poti sa te orientezi si catre BMW R1100/1150/1200 RT sau GS in functie de buget. Confortabil poate si BMW K1200/K1300 care nu mai sunt foarte scumoe... depinde de gusturi si buget

O  varianta de achizitie noua ar putea fi si noua Yamaha Tenere...

Poti arunca un ochi si la Honda NC750 sau chiar si un maxi scuter Honda Forza 750...

Confortul pe Maxi scuter este foarte bun, ai spatiu de stocare, dar e scuter nu motor...

Editat de Papa_Bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Dorin99 a spus:

Salutare tuturor. Puteti sa-mi recomandati o motocicleta care sa fie super confortabila pentru pasager, preferabil un sport touring? Detin un Kawasaki ER 5 dar sotia se plange ca este destul de inconfortabil, momentan nu am facut calatorii foarte lungi, max 100km intr-o zi, dar avem de gand in viitorul apropiat sa facem calatorii care pot ajunge si la 600-800km intr-o zi. As dori ceva nu foarte mare, fiind incepator ( max 3000km la bord :P )  eu fiind mai mic de inaltime (170) iar impreuna cu sotia avem undeva la 125kg . Momentan am in minte un Triumph Tiger 800. Ce alte moto mai detineti si consoartele sunt inca fericite dupa o calatorie lunga? 

 

1. Touring/Sport Touring:

BMW K1600 GT/GTL/Grand America/Bagger - testat K1600 GT la drum de 900 intr-o zi nici un stres pentru pasagera

Honda Goldwing

 

2. Cele adventure sunt destul de inalte dar daca te incumeti atunci:

 

Kawasaki Versys 1000 - testat drum de 800 de km intr-o zi la fel relax pentru pasagera

BMW R1250GSA - testat si asta si a fost foarte confortabil pentru pasagera (mai putin pentru mine)

 

3. Cum a zis si colegu' Papabear poti lua in calcul si maxi scutere (care sunt motociclete in toate regula indiferent de ce zic unii pe aici):

 

Yamaha TMax - eu am XMax si e ok chiar si in afara dar pentru ture lungi clar TMax

Honda Forza 750

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goldwing, Voyager, Venture, Road Glide, Street Glide si altele asemenea care au efectiv fotoliu in spate. Mari, grele, confortabile la superlativ. 

 

Google it ca sa vezi despre ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

Sotia o sa se planga mereu si de orice.

Superconfortabile pt ea n-o sa fie decat mobre gen Goldwing.

Corect!

Ca o completare, un prieten are k1200LT, autobuz cu marșarier. Cât de confortabilă poate fi pentru pasager, n-am cuvinte. Are inclusiv șeile și spătarul cu încălzire, difuzoare în spate și alte minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul e inceptor , are er5 , adica moto de cca 2000 euro, si voi ii dati cu k1600, goldwing, doamneeeee:)))))

De unde le scoateti oameni buni :))

 

Acum 11 ore, Dorin99 a spus:

Salutare tuturor. Puteti sa-mi recomandati o motocicleta care sa fie super confortabila pentru pasager, preferabil un sport touring? Detin un Kawasaki ER 5 dar sotia se plange ca este destul de inconfortabil, momentan nu am facut calatorii foarte lungi, max 100km intr-o zi, dar avem de gand in viitorul apropiat sa facem calatorii care pot ajunge si la 600-800km intr-o zi. As dori ceva nu foarte mare, fiind incepator ( max 3000km la bord :P )  eu fiind mai mic de inaltime (170) iar impreuna cu sotia avem undeva la 125kg . Momentan am in minte un Triumph Tiger 800. Ce alte moto mai detineti si consoartele sunt inca fericite dupa o calatorie lunga? 

Ideal ar fi sa spui si un buget. Deja ai primit o sugestie ok , deauville de 700, cardan, moto comoda, potolita, e o idee buna.

Vad ca spui de tiger 800, sa inteleg ca bugetul e cca 4000 5000 euro? SI ca inclini spre adventure touring?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 4-5000 gasesti un goldwing 1.2/1.5... :)

 

in alta ordine de idei, er5 nu e chiar o motocicleta nasoala pentru pasager. clar nu e vreun touring, dar e vorba de antrenament (da, muschii au nevoie de timp pentru acomodare) si de experienta. pune-o sa caute tutoriale pe net despre cum sa stai ca pasager, va va ajuta enorm pe amandoi! un touring (indiferent de tipul lui) nu e tocmai o alegera fericita pentru un incepator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Dorin99 a spus:

 Ce alte moto mai detineti si consoartele sunt inca fericite dupa o calatorie lunga? 

VStrom 650 are o sa foarte comoda pentru pasagera. 

Am fost acum cativa ani cu unul prin Europa si consoarta nu s-a plans ca e incomod, dimpotriva...

 

Nu mai am Vstrom, dar am avut vreo 3 de-a lungul istoriei. Daca saua este criteriul tau, asta e cea mai buna alegere, de buget (se gasesc incepand cu 2500 euro).

Eu ti-l recomand, mai ales ca esti incepator si vad ca mai sus se tot vorbeste de miare si de autobuze pe 2 roti. N-ai nevoie de asa ceva, mai ales cu experienta ta de sub 3000 km pe moto...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, MotoS Garage a spus:

la 4-5000 gasesti un goldwing 1.2/1.5... :)

 

in alta ordine de idei, er5 nu e chiar o motocicleta nasoala pentru pasager. clar nu e vreun touring, dar e vorba de antrenament (da, muschii au nevoie de timp pentru acomodare) si de experienta. pune-o sa caute tutoriale pe net despre cum sa stai ca pasager, va va ajuta enorm pe amandoi! un touring (indiferent de tipul lui) nu e tocmai o alegera fericita pentru un incepator!

Din nou, Gl pentru incepaor? really? voi va auziti? :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, MotoS Garage a spus:

 

Din pacate va inmultiti voi, analfabetii functionali!

Pe bune? 

Daca cineva nu e de acord cu tine, simti nevoia sa-l jignesti ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Omul e inceptor , are er5 , adica moto de cca 2000 euro, si voi ii dati cu k1600, goldwing, doamneeeee:)))))

De unde le scoateti oameni buni :))

 

Ideal ar fi sa spui si un buget. Deja ai primit o sugestie ok , deauville de 700, cardan, moto comoda, potolita, e o idee buna.

Vad ca spui de tiger 800, sa inteleg ca bugetul e cca 4000 5000 euro? SI ca inclini spre adventure touring?

 

da pt ca omul a zis o singura conditie, sa fie confortabila pt pasager. nu a zis nimic de  buget sau de ce gen de moto isi doreste. iar cand prima fraza cu care incepi cand ceri ajutor/sfaturi e confortul atunci aia s-a luat in calcul si i s-au oferit alternativele cele mai bune

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Razmar a spus:

Cel mai confortabil este sa mearga sotia pe motorul ei..

Corect. Si intrucat are deja echipament (ca merge ca pasager), o moto de 2000 de euro e una din cele mai ieftine variante. Orice ai face, nu se compara statul in spate cu datul din maini si din picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de de sugestii, o sa tin cont de ele si ma apuc de research. Imi cer scuze ca am ratat sa scriu de buget, aveam de gand dar mi-a scapat, ar fi max 5000euro daca ii ready to ride, inmatriculata si nu mai necesita alte inevstitii initiale. Genul de moto l-am specificat de la inceput preferabil un Sport Touring, iau in calcul si unele adventure touring mai mici. Le iau in considerare pentru viitor dar in nici un caz in primi 3 ani un moto cu motor peste 1000cc si inalte/grele. 

 

Editat de Dorin99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...