Sari la conținut

Renault Oroch


Krimh
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Krimh a spus:

Bine.

De ce?

Nu incerca sa cauti logica in decizia unor MBA-isti. Este inutil.

La fel au omorat si Dacia Papuc,  dupa care s-au gandit ca nu a fost o decizie buna, la fel si cu Logan MCV (primul, cel cu usi de sifonier in spate) etc. Asta vorbind de Renault. Ca nici pe la alte firme nu au decizii mai stralucite.

La fel se petrece si cu anumite modele de motociclete care apar de ex in USA iar in UE e pauza.

Cel mai probabil nivelul prognozat pentru vanzari nu este considerat suficient.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oroch a fost făcut în Brazilia pentru piața internă, specifică. Benă în care să intre (culmea) un europalet, motor de 2 litri pe benzină și etanol, tracțiune doar pe față. Varianta 2 are și 4x4. 

Nu se vinde în Europa pentru că deciziile se iau la nivel global. Și Arkana a fost făcută doar pentru piața rusă. În primă fază chiar s-a abandonat proiectul câteva luni. Acum văd că o vând și în Europa. Păcat că sub sigla Reno, chiar dacă totul a fost proiectat la București și sub hainele alea e un duster...

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu, nu mă pasionează genul ăsta de mașină, dar ca fapt divers...

Pickupuri compacte sau subcompacte pe care nu le veți găsi în Europa...

 

image.thumb.png.6fc4f2c66c8458d6fef94223c115733c.pngimage.thumb.png.7ea9bb8620d51df50d10b97d56c79c7e.pngimage.thumb.png.647f2ada60968e418bcb6e47f6d5208b.pngimage.thumb.png.23f2d1cd549182076690bf840dc0d6eb.pngimage.thumb.png.30466c5ad1f606d18b7864cf5587a90a.pngimage.thumb.png.03de69ba85eb45c61246a84dd76ca8eb.pngimage.thumb.png.5f96d597e85e2b6777ad52e1d2b6c47e.pngimage.thumb.png.116f143dbdf977afc21c933c653c488d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.07.2022 la 13:25, Krimh a spus:

Sal.

Asta nu o gasesc la vanzare in EU. Nu indeplineste normele, or WTF?

Voi ce stiti?

o sa apara si aici

deocamdata este doar versiunea cu 2 usi

image.thumb.png.04d6552520ddadbb76ffd86f48536813.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-o să apară. Papucul ăla e făcut la Romturingia după specificațiile de fabrică. Adicătelea fabrica s-a ocupat cu documentația și omologarea. Romturingia ia Dusterul normal și îl ciopârțește... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vis-a-vis a spus:

N-o să apară. Papucul ăla e făcut la Romturingia după specificațiile de fabrică. Adicătelea fabrica s-a ocupat cu documentația și omologarea. Romturingia ia Dusterul normal și îl ciopârțește... 

Adica un Duster chopper? 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Alo?!

Alo?!

 

Zic ca nu are rost sa deschid alt topic.

Dar inspirat de discutia de aici as vrea sa va aud despre Duster.

E bine Duster nou? E bine SH de 20k in loc de Duster nou? De ce nu e bine Duster nou?

Prefer sa scrie posesorii de Duster care pot veni cu feedback in urma unui nr de km facuti de la achizitie. Cum oricum nu se va intampla, e binevenita sa comenteze toata lumea.

Acuma, de ce ma intereseaza Duster? Cum altii nu vor Dacia, consoarta mea vrea, daca e masina de la Dacia, doar Duster. Nu am bani de alta masina noua. Am avut 1 maina noua care l-a revanzare m-a bagat in depresie cand am vazut care e pretul dictat de piață. Si am avut in rest Sh-uri, ca nu mi-am mai permis masina noua. Dupa cum s-au nimerit (SH-urile). Bomboana de pe coliva e actuala: 307SW 1.6hdi care mi-a mancat ficatii. Mai are sa pice turbina, ca in rest i-am schimbat cam tot, dupa cum zice mecanicul. Ei, astea fiind treburile, aducandu-mi aminte de vorba care zice ca nu e laba ca vaginul, ma gandesc ca nu e nici SH-ul ca masina noua. Cu care speri 4 ani sa nu ajungi in service. Masinile noi au doua hibe dupa mine: is scumpe; 2) fiind facute sa fie dobitoc friendly au o gramada de gadgeturi si senzori si cacaturi care nu-ti trebuie. Dar care le fac mai scumpe. Si b): ai mai multe posibile motive sa mergi in service pt stricaciuni diverse decat la o masina cum zic eu ca e Dacia, adica what you see is what you get: si nu vezi prea multe pe ea! Exista, sigur si ideea ca Dacia nu e la fel antifonata, ca o mananca rugina mai repede, si ce-o mai fi de spus ca eventuale minusuri comparativ cu ce conserve mai cumpara romanul.

Intrebarea ramane: Dacie noua sau "straina" veche cu dotari?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Krimh a spus:

Alo?!

Alo?!

 

Zic ca nu are rost sa deschid alt topic.

Dar inspirat de discutia de aici as vrea sa va aud despre Duster.

E bine Duster nou? E bine SH de 20k in loc de Duster nou? De ce nu e bine Duster nou?

Prefer sa scrie posesorii de Duster care pot veni cu feedback in urma unui nr de km facuti de la achizitie. Cum oricum nu se va intampla, e binevenita sa comenteze toata lumea.

Acuma, de ce ma intereseaza Duster? Cum altii nu vor Dacia, consoarta mea vrea, daca e masina de la Dacia, doar Duster. Nu am bani de alta masina noua. Am avut 1 maina noua care l-a revanzare m-a bagat in depresie cand am vazut care e pretul dictat de piață. Si am avut in rest Sh-uri, ca nu mi-am mai permis masina noua. Dupa cum s-au nimerit (SH-urile). Bomboana de pe coliva e actuala: 307SW 1.6hdi care mi-a mancat ficatii. Mai are sa pice turbina, ca in rest i-am schimbat cam tot, dupa cum zice mecanicul. Ei, astea fiind treburile, aducandu-mi aminte de vorba care zice ca nu e laba ca vaginul, ma gandesc ca nu e nici SH-ul ca masina noua. Cu care speri 4 ani sa nu ajungi in service. Masinile noi au doua hibe dupa mine: is scumpe; 2) fiind facute sa fie dobitoc friendly au o gramada de gadgeturi si senzori si cacaturi care nu-ti trebuie. Dar care le fac mai scumpe. Si b): ai mai multe posibile motive sa mergi in service pt stricaciuni diverse decat la o masina cum zic eu ca e Dacia, adica what you see is what you get: si nu vezi prea multe pe ea! Exista, sigur si ideea ca Dacia nu e la fel antifonata, ca o mananca rugina mai repede, si ce-o mai fi de spus ca eventuale minusuri comparativ cu ce conserve mai cumpara romanul.

Intrebarea ramane: Dacie noua sau "straina" veche cu dotari?

 

Salut

Depinde la ce vrei sa folosesti masina. Daca vrei strict sa te duca din A in B e perfecta. Daca vrei confort pe drum lung eu as alege o japoneza de 20K, second. (E doar parerea mea)

Am mers cu Duster cat timp mi-a fost stricata masina. Socrul meu are Duster si pot zice ca finisajele din interior sunt ft slabe, tot bordul, ceasurile, etc. Scaunele moi si incomode daca stai mult in ele. Antifonare slabuta. Usile si portbagajul cand le inchizi zici ca ai trantit o oala, aproape ca are ecou.  Putere slaba, de aici si consum ft bun(in jur de 5.5 media pt motor de 1.5 diesel). Motoarele de Renault sunt destul de fiabile. Garantia e cu cantec. Cand ajungi la ei chiar si injectoarele sunt consumabile dupa 60000km, de electrice sa nu mai vorbim. Iar schimburile de ulei si filtre facute in garantie sunt cam de 2-3 ori pretul fata de un service privat.

 

Cam astea stiu despre Duster, sper sa te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta stiu si eu.

 

28 minutes ago, zo10000 said:

Depinde la ce vrei sa folosesti masina

 

Naveta: 25km/zi.

Drumuri de peste 200 km ocazional (ca Napalm Death vine la Arenele Romane, nu in Focsani).

Am uitat sa zic ca daca reusesc sa-mi iau o masina noua, desi cred ca e valabil si pt SH, cumpar doar pe benzina, nu mai vreau diesel (hibridele deja is in alta liga in ce priveste costul de achizitie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre motoarele pe benzina la Dacia nu stiu sa iti zic.

Dar pt naveta eu as alege o masina mai comoda cu mai multe dotari si eventual mai mica. Ma gandesc aici la scaune incalzite, oglinzi incalzite, bluetooth, comenzi pe volan, etc. lucruri care vin standard la masinile japoneze de exemplu sau la altele dar sunt contra cost sau nu exista deloc pt Dacia.

Din nou, doar parerea mea :)

Editat de zo10000
completare info
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut închiriat un Logan cu mizeria aia de 900 cmc şi 85 hp, nu trage, nu fuge, doar consumă.  Cu Berlingo benzinar scoteam consum urban de 6,5 şi la asta nu a căzut sub 8,5. Am auzit de bine despre noul 1,3 cu injecţie directă, are cuplu aproape ca un diesel şi consum chiar mai mic, problema ar fi diferenţa de preţ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, zo10000 a spus:

 Ma gandesc aici la scaune incalzite, oglinzi incalzite, bluetooth, comenzi pe volan, etc. lucruri care vin standard la masinile japoneze de exemplu sau la altele dar sunt contra cost sau nu exista deloc pt Dacia.

Din nou, doar parerea mea :)

Tot ce ai enumerat aici e si pe dacia. Daca astfel de dotari vin standard pe alte marci, nu inseamna ca sunt gratis. Apropo, pe site-ul dacia, pt un anumit model, nu am reusit sa configurez versiune cheala, nu se mai ofera, deci vin standard si pe dacia. Problema rezolvata.

Acum 49 minute, Penetru a spus:

Cu Berlingo benzinar scoteam consum urban de 6,5 şi la asta nu a căzut sub 8,5. 

Poate in anumite conditii ai scos asemenea consum, sau intr-un oras mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

Tot ce ai enumerat aici e si pe dacia. Daca astfel de dotari vin standard pe alte marci, nu inseamna ca sunt gratis. Apropo, pe site-ul dacia, pt un anumit model, nu am reusit sa configurez versiune cheala, nu se mai ofera, deci vin standard si pe dacia. Problema rezolvata.

Poate in anumite conditii ai scos asemenea consum, sau intr-un oras mort.

Într-adevăr, acum sunt aceste opțiuni. Greșeala mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...