Sari la conținut

Sfat scuter 125-200cc


Alex1987
 Share

Postări Recomandate

Salut!

În momentul de fata urmez cursurile școlii pentru a obține categoria A (B ul îl am de vreo 17 ani). 

Am decis sa nu mai merg cu mașina prin București, motiv pentru am zis ca cel mai potrivit ar fi un scuter între 125cc și 200cc.

 

Dintre toate modele văzute, m-am oprit la următoarele două:

1. Yamaha 155cc 2022 (are un mare plus pentru ABS pe ambele roti). 

2. Honda Pcx 125cc

 

Am 186 cm înălțime și vreo 83 de kg deci as vrea ceva mai robust dar nu ma atrag maxi scuterele (nu mai sunt atât de practice în oraș). 

 

Exista alternative mai bune? 

Mulțumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Orice ți-ai lua, caută cu diametrul roților cât mai mare.

ABS ul în oraș nu cred ca e un must have pentru subiectul discutat, vitezele de deplasare și masa scuterului sunt mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Alex1987 a spus:

Salut!

În momentul de fata urmez cursurile școlii pentru a obține categoria A (B ul îl am de vreo 17 ani). 

Am decis sa nu mai merg cu mașina prin București, motiv pentru am zis ca cel mai potrivit ar fi un scuter între 125cc și 200cc.

 

Dintre toate modele văzute, m-am oprit la următoarele două:

1. Yamaha 155cc 2022 (are un mare plus pentru ABS pe ambele roti). 

2. Honda Pcx 125cc

 

Am 186 cm înălțime și vreo 83 de kg deci as vrea ceva mai robust dar nu ma atrag maxi scuterele (nu mai sunt atât de practice în oraș). 

 

Exista alternative mai bune? 

Mulțumesc! 

Te strecori cu unul de 300 la fel cum o faci și cu unul de 125 sau 200. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eterna discutie legata de scuterul potrivit pentru oras :)
Din experienta proprie:
- scuter de 169 cmc (Kymco People S 200) - roti de 16", fara ABS, decent in trafic, condus 2 sezoane / 4000km

- maxi-scuter de 300 cmc (Kawasaki J300) - roti de 14"/13", ABS, chiar daca are 200kg, se strecoara la fel de bine ca si precedentul, e la al 5-lea sezon si am facut 14000km.
Daca as fi avut posibilitatea, as fi luat din prima maxi-scuterul. ABS-ul m-a salvat de cateva ori si este foarte util. Configuratia rotilor este foarte buna si ea, nu simt nevoia unor roti mai mari, dar nu as spune la roti de 16".

Legat de cele 2 modele, Yamaha (NMax banuiesc) are roti 13", frane disc, ABS si un motor putin mai puternic. Honda PCX are roti de 14", tambur pe spate, ABS si CBS.
Cred ca diferenta o va face bugetul si/sau accesoriile incluse (ca de pilda un Top Case) :D
P.S. Un maxi-scuter iti permite sa faci iesiri din oras fara nici o problema. Mult mai confortabil si in siguranta decat un 125/155.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc tuturor! 

Într-adevăr, nu arata rău Kawasaki J300 doar ca din ce observ nu se mai comercializează în magazine. Sunt doar unele modele sh. Probabil cam depășește bugetul meu. Cât a fost nou modelul 2020?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Contabil a spus:

@Alex1987 Decent j300, daca nu ma insel are acelasi motoras ca ninja 300. Dezavantaj - roti mai micute, atentie la cit de "inghesuit" ai fi ( nu esti chiar micut). 🙂

Nu cred ca ar fi inghesuit.
Oricum, si celelalte doua (Yamaha si Honda) au acelasi profil, trebuie incercate, pentru a vedea care este mai adaptat.
Motorul nu este la fel. Ninja 300 are un bi-cilindru in linie, J300 are un monocilindru :)
Asa cum am spus, combinatia de roti 14/13 este foarte OK pentru traficul urban (si extra-urban).
 

Acum 40 minute, Alex1987 a spus:

Mulțumesc tuturor! 

Într-adevăr, nu arata rău Kawasaki J300 doar ca din ce observ nu se mai comercializează în magazine. Sunt doar unele modele sh. Probabil cam depășește bugetul meu. Cât a fost nou modelul 2020?

Nu se mai comercializa deoarece nu au vrut sa treaca la Euro 5.
Pretul unuia nou era in jur de 5400€, eu l-am luat SH cu 3500€ (era nou, 86km in 4 ani :) , confirmati cu istoricul de service).
Exista si Kawasaki J125, dar le vei gasi doar SH. Si combinatia greutate - motor de 125cmc nu te va lasa sa mergi sportiv (spre deosebire de motorul de 300).

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Alex1987 a spus:

Am sa le iau în calcul. Repet, vreau să-l folosesc strict în oraș (București). 

Mersi! 

S-ar putea sa fii nevoit sa iesi pe centura, spre aeroport sau chiar pe "autostrada urbana" ;)
Si atunci se simt avantajele unui motor mai puternic si a unui (maxi)scuter care se aseaza bine pe sosea.
Spor la gasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, pierrotlefou a spus:

 

Nu se mai comercializa deoarece nu au vrut sa treaca la Euro 5.
 

 

  Nu inteleg de ce unii producatori au renuntat sa mai comercializeze anumite modele maxiscutere  - pentru ca nu sunt respectate normele de poluare Euro 5-6 ?- naiba sa le ia de norme de poluare 

  La noi in Romania sunt bagate pe „gat ” anumite modele  -- Voriam sa cumpar O Honda SH 300 nou - Raspuns de la  dealer nu mai comercializam modelul SH pt nu mai sunt respectate normele de poluare dar avem oferta modelul Froza - Raspuns de (cuvant urat) - L-am intrebat daca omu este (cuvant urat) sau vrea un punm in gura de la mine 

  Merg in Sicilia dealerul Honda vinde pe banda rulanta Honda SH - La noi  nu si nu 

  Am sa ma duc de nebun pana in Sicilia sa cumpar unul

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ca observatie legata de dimensiunea rotilor, singura data cand am cazut din cauza lor a fost ca m-am oprit lipit de sina de tramvai care iese in relief si la plecarea de la semafor am incercat sa fac stanga iar rotile mici ale chinezului de 49cmc au preferat sa alunece inainte in loc sa faca virajul si m-am trezit cam scuteru era pe jos sau eu cracanat deasupra lui dar in picioare..

 

totul tine de tehnica si atentie in zona sinelor. cu majesty care are 14 pe fata si 13 pe spate n-am avut probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pot uploada aici exceluri.  Înainte sa îmi iau și eu le-am pus pe toate pe lista cu plusuri, minusuri, tehnice, preț, etc. Într-un final au ieșit xmax si forza la categoria 300cc. Poate ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Băi, voi inginerii ăștia IT sunteți de groază cu Excel urile! 🤣

Cred ca faceți câte unul și înainte de a face piața la roșii,  cartofi..

 

Ps: fă poze la tabele dacă nu sunt prea mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Băi, voi inginerii ăștia IT sunteți de groază cu Excel urile! 🤣

Cred ca faceți câte unul și înainte de a face piața la roșii,  cartofi..

 

Ps: fă poze la tabele dacă nu sunt prea mari.

❤️❤️❤️❤️

iti dai seamna cand isi aleg nevasta😂😂

7 tabele si tot degeaba😜😜😜

Acum 13 ore, ianachim a spus:

cumpara un  SYM jet 14 de 200cc

 

dupa 24000 km cu el tot nu l as da pe altceva 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ianachim a spus:

❤️❤️❤️❤️

iti dai seamna cand isi aleg nevasta😂😂

7 tabele si tot degeaba😜😜😜

Eu l-am mai întrebat pe un coleg dacă are tabel și cu activitatea sexuală... 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, ENEOS a spus:

Eu l-am mai întrebat pe un coleg dacă are tabel și cu activitatea sexuală... 😇

si nu ti a zis ca arata ca la PRONOSPORT

plin de x si o si din cand in cand cate un 1 😂😂😂😂

Acum 3 ore, SenorPink a spus:

image.thumb.png.6a3ffd11d5765c21a29d1b82acb0e6d4.png

jos palaria

sincer, daca trebuia sa fac asa ceva in viata asta pentru a mi cumpara ORICE …. ma lasam pagubas 

sunt un norocos imi dau seama ca am putut alegee ceea ce mi a placut fara sa bag TABEL COMPARATIV in seama

 

un scuter 100-200 cc este in jur de 2000- 4000 NOU

acum daca stai sa vina pe culoare,,,, sa vina pe amortizor dublu…. sa consume 1 % ….. sa aibe janta de 15 

trece viata pe langa tine si tot CALCULEZI SI ANALIZEZI

nu i NEVASTA SA O IEI PANA LA MOARTE 

si de asta mai scapi daca stai la etaje superioare😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.07.2022 la 14:25, l.u.v a spus:

Orice ți-ai lua, caută cu diametrul roților cât mai mare.

ABS ul în oraș nu cred ca e un must have pentru subiectul discutat, vitezele de deplasare și masa scuterului sunt mici.

iarta ma dar dpmdv pe honda mea , abs-ul (  +cbs ) m-au scos din cateva magarii ale conservarilor la viteze mai mult decat mici - 50.60.

usor ud, praf, conservari cretini(scuze pentru pleonasm).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.07.2022 la 13:49, SenorPink a spus:

image.thumb.png.6a3ffd11d5765c21a29d1b82acb0e6d4.png

Mulțumesc! 

Mi-a atras atenția și Aprilia SR GT 200. Dar pare mai mic decât Yamaha 155 NMAX, ca dimensiuni ma refer. 

 

Mi-am făcut un top 3 (cele de mai sus și Honda Pcx 125) și cred ca cel mai ok ar fi sa le vad, implicit sa fac un test drive cu fiecare. 

Editat de Alex1987
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...