Sari la conținut

Motociclist somat cu pistolul


ShadowAdy
 Share

Postări Recomandate

1 hour ago, Tornada said:

Nu comentez incidentul în sine  pentru că motoristul trebuia să oprească ...

În videoclip văd o amenințare cu pistolul după oprire, din partea ambilor polițiști și nu cu țeava armei orientată pentru o eventuală imobilizare (spre picior) ci ... spre ”ținta piept nr. 3”

Cine i-a ”instruit” pe ăștia?

 

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, patrick1 a spus:

În videoclip văd o amenințare cu pistolul după oprire, din partea ambilor polițiști și nu cu țeava armei orientată pentru o eventuală imobilizare (spre picior) ci ... spre ”ținta piept nr. 3”

Cine i-a ”instruit” pe ăștia?

 

:moron:

Infractorul fugea amenintator de la locul faptei. Politia e o cardasie oficiala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, patrick1 a spus:

În videoclip văd o amenințare cu pistolul după oprire, din partea ambilor polițiști și nu cu țeava armei orientată pentru o eventuală imobilizare (spre picior) ci ... spre ”ținta piept nr. 3”

Cine i-a ”instruit” pe ăștia?

Treaba cu trasul in picior e o tampenie, chiar si pentru avansati e dificil, pentru un politist care trage 10 cartuse pe an e imposibil.

 

Dar am aflat care e de fapt neintelegerea: motociclistul facea o reintrare balistica in atmosfera, avea viteza initiala peste Mach 25 si i-a luat 40 km sa opreasca. Era un scurt reportaj pe o televiziune unde spune clar ca a oprit dupa 40 km, se poate calcula usor viteza initiala presupunand o franare de 1G, cam asta e limita pentru un om cu performante de top sau un ABS modern.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca s-a lamurit ulterior. Daca la inceput se spunea ca  eroul  n-a oprit ca venea cu viteza si cauta un loc sigur sa se opreascca, de faaaapt, eroul n-a oprit la trei semnale diferite , 3 echipaje diferite, respectiv era zmeu cu numar rabatat :))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi amintesc bine că la examenul de conducere moto în poligon, după ”jaloane” și ”opturi”, milițianul (de pe atunci) m-a pus să repet la proba de mers în linie dreaptă cu o mână pe ghidon (50m) pe motiv că nu am ținut brațul stâng (perfect) întins în plan orizontal (exact la 90*), deși eu am condus corect și stabil cu o singură mână (dreapta) dovedind că stăpânesc motocicleta.

 

În consecință, acum, când melețeanul (fie acela ”botezat” și polițist) nu ține regulamentar perfect brațul cu semnalul lui de oprire ... îl pun să repete manevra de semnal (pe el, pe altul).

Adică se activează automat subrutina ”ignore” 

 

(erreur de syntaxe = abandon de travail)

 

image.png.fefa660094cc96af881a5e784d997bc5.pngregulamentar

 

image.thumb.png.5062f7b4030f591c65b1dda828b6843f.pnghttps://www.gorjonline.ro/politist-lovit-de-o-masina-cum-s-a-produs-incidentul/

 

Corect?

 

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.

88, 1)

a) braţul ridicat vertical semnifică "atenţie, oprire" pentru toţi participanţii la trafic care se apropie, cu excepţia conducătorilor de vehicule care nu ar mai putea opri în condiţii de siguranţă ...

”b) braţul sau braţele întinse orizontal semnifică "oprire" pentru toţi participanţii la trafic care, indiferent de sensul lor de mers, circulă din direcţia sau direcţiile intersectate de braţul sau braţele întinse ...”

90

Persoanele prevăzute la art.88 ... trebuie să fie echipate şi plasate astfel încât să poată fi observate şi recunoscute cu uşurinţă de către participanţii la trafic ...”

 

Așe scris leje ... exact. Rabat = 0 :D

 

 

Eu respect legea! (alte ”semnale” nu cunosc).

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...