Sari la conținut

Cum schimb becul la Kawasaki ZZR 1100


Postări Recomandate

Salutare tuturor ! Incep prin a-mi cere scuze daca s-a mai discutat aceasta problema, dar precizez ca am tot cautat si nu am gasit nimic ajutator.

Detin de ceva timp un Kawa ZZR 1100 si aseara am decis sa-mi inlocuiesc becul farului, intrucat nu ma ajuta chiar deloc lumina pe timp de noapte.

M-am chinuit ore bune sa caut pe net un video legat de pasii necesari pentru inlocuirea becului, fara succes. Intr-un final, am reusit sa scot becul din soclu, insa printr-o pozitie groaznic de incomoda care ulterior nu mi-a mai permis sa montez becul nou.

Ma poate ajuta cineva cu o sugestie despre aceasta operatiune ? Va multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Cum schimb becul la Kawasaki ZZR 1100

Salutare!

Nu vreau sa te descurajez, dar este destul de greu! 

Deasupra aripii față,  pe carena centrală ai un "capac" de vizitare, prins în 2 șuruburi! 

Pe acolo reușești sa schimbi becul, doar dacă: 1- ești proctolog și veterinar de vaci (în același timp); 2 - ești incredibil de norocos.

 

Cel mai bine ar fi sa dai carena centrală jos, asa ai acces la toată șandramaua, mai dai cu spary de contacte, mai strângi un șurub....

 

Or mai fi și alte metode, dar eu nu am găsit nici una în 3 zile de bântuit pe lângă mobră!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Alinache said:

Or mai fi și alte metode, dar eu nu am găsit nici una în 3 zile de bântuit pe lângă mobră!

Nu știu ce obiceiuri (tradiții) or mai fi și pe la alții însă eu, când înlocuiesc ciorapii, descalț bocancii mai întâi sau demontez farul, înlocuiesc becul, îl montez la loc.

Fără ... încă nu am încercat (cu ciorapii).

Or fi ”sealed beam”? :)

image.thumb.png.43514ae2552a53c0fb2c2a721e97adbc.png

Vrsiune alternativă:

1.Innenverkleidung entfernen

2.Tankbefestigung oben lösen

3.Untere Innenverkleidung entfernen - Halteschraube der unteren Verkleidung muss dazu ebenfalls entfernt werden!

4.Spiegel ab

5.Verkleidungsschrauben der oberen Verkleidung entfernen

6.Kanzel nach vorne ziehen und auf Fender ablegen

7.tecker abziehen

8.Gummitülle der Lampenfassung umstülpen

9.Sicherungsklammer öffnen

10.Lampe wechseln

http://zzr-forum.de/Thread-Abblendlichtbirne-wechseln

 

Erată: Versiune în loc Vrsiune; 7.Stecker în loc de 7.tecker.

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa cum arată în link-ul lăsat de l.u.v, pe partea de sus poți schimba becul. Eu m-am chinuit destul de mult până am reușit așa cum îți arată în link, timp în care mai bine dai jos carena superioară și poți efecta lucrarea fără probleme.

Editat de Dan Ny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.07.2022 la 11:23, CRUDU MARIUS ANDREI a spus:

Salutare tuturor ! Incep prin a-mi cere scuze daca s-a mai discutat aceasta problema, dar precizez ca am tot cautat si nu am gasit nimic ajutator.

Detin de ceva timp un Kawa ZZR 1100 si aseara am decis sa-mi inlocuiesc becul farului, intrucat nu ma ajuta chiar deloc lumina pe timp de noapte.

M-am chinuit ore bune sa caut pe net un video legat de pasii necesari pentru inlocuirea becului, fara succes. Intr-un final, am reusit sa scot becul din soclu, insa printr-o pozitie groaznic de incomoda care ulterior nu mi-a mai permis sa montez becul nou.

Ma poate ajuta cineva cu o sugestie despre aceasta operatiune ? Va multumesc .

Am trecut prin aceiași aventura cu scuterul Kawasaki unde a trebuit sa schimb 2 becuri. Conform manualului trebuia sa demontez carena centrala și cea din fata.

Pana la urma am mers la un dealer Kawasaki (sunt în București) care mi-a schimbat becurile făcând același gen de manevră ca cea descrisă de tine. Doar că a reușit și demontarea, și reinstalarea.

Încearcă un service moto sau poate chiar auto. Că și la mașini ai aceleași provocări...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

Doar că a reușit și demontarea, și reinstalarea.

Încearcă un service moto sau poate chiar auto. Că și la mașini ai aceleași provocări...

Bravo lui dacă le-a și instalat corect. Nu de alta, dar pt un dealer Kia a fost imposibil, a îndesat becul acolo cumva iar lumina era... altcumva, numai pe drum nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, ENEOS a spus:

Bravo lui dacă le-a și instalat corect. Nu de alta, dar pt un dealer Kia a fost imposibil, a îndesat becul acolo cumva iar lumina era... altcumva, numai pe drum nu.

Este vorba de "Mașinuță" 😀 Confirm că l-a instalat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, pierrotlefou said:

...

Că și la mașini ai aceleași provocări...

Ai aceleași provocări ... Și aceleași ”proceduri” :)

La Dacia, scoteam ornamentul din plastic (șuruburi /piedică sub capotă, ea trebuia ridicată), demontam farul (cleme elastice, arcuri), scoteam cupla becului (hâța-hâța), scoteam garnitura-guler de cauciuc (dacă mai avea), ridicam blocatoarele becului, înlocuiam becul și ... retur la asamblare.

Mno ... la altele diferă forma și poziția ”piedicilor-obstacol” ascunse. Ba chiar și spațiul de manevră disponibil.

 

Ideea-concept este:

image.thumb.png.335ba698493b7eebab909d7a00a33194.png

și

image.thumb.png.c7089fce4dd15091d6c97107d8d517e0.png

sau

image.png.e5e9722bc843a63ba75157ddbf2f8d18.png

 

Go to service, go to if, go to schrott, go to hell, go ...! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...