Sari la conținut

Suspensie față KTM EXC


SerbanMAD
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am un KTM 530 EXC 2008 pe care aș vrea să îl fac supermoto. Primu lucru la care tre să umblu îi suspensia față care îi mult prea moale pentru stradă.

Ca posibile rezolvări mă gândeam așa:

1. Schimb ulei furcă cu ceva mai gros + arcuri dar nu știu dacă ar fi de ajuns 

2. Schimb cartușe dar la o primă vedere e cam $$$

3. Să caut un sx și să încerc să fac schimb de suspensie, din ce am înțeles sunt mai tari doar că habar nu am dacă se potrivesc.

 

E cineva care a mai trecut prin procesul ăsta? Dacă da, ce ați făcut și ce recomandări aveți.

 

De asemenea, dacă aveți alte sfaturi legate de procesul de conversie sunt binevenite.

 

Mersi.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai de gand sa o folosesti in competitii, nu stiu daca merita.

Ai toate reglajele de care ai nevoie pe suspensia de exc.

Pe generatia anterioara (RFS) suspensia de sx se potrivra pe exc (dupa 2002), probabil si la a ta.

 

Eu am avut un 520 convertit supermoto, nu am simtit nevoia de suspensie mai buna.

 

_DSC5440.thumb.jpg.f17a15d7d85665b0492df210270c960b.jpg

 

Ps: ai nevoie de aripa fata SM?

 

20210506_194021.thumb.jpg.68088c1669206c80e78c6260200bb453.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu arcuri pt 105-110kg pt furca fata. Se intareste destul de mult

Ca si sfat :disc pe fatza de 320 si adaptor de etrier, eu am avut de 310 Beringer plus etrier cu 6pistonase tot de la Beringer si pompa frana radiala, aia classica Nu facea fatza,iti trebuie alt raport la pinioane eu am avut 13 cu 45, mai mult de fuga ,dar pe la 160-170 ma cam Batea vantul. pe fatza daca pui un cauciuc pt ploaie o sa fie super pe frane. Pe spate iti recomand o revizie si o configurare La RAMS in otopeni. Si Incearca sa gasesti roata de SM spate cu cuplaj de cauciuc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, pepsi a spus:

Daca nu ai de gand sa o folosesti in competitii, nu stiu daca merita.

Ai toate reglajele de care ai nevoie pe suspensia de exc.

Pe generatia anterioara (RFS) suspensia de sx se potrivra pe exc (dupa 2002), probabil si la a ta.

 

Eu am avut un 520 convertit supermoto, nu am simtit nevoia de suspensie mai buna.

 

_DSC5440.thumb.jpg.f17a15d7d85665b0492df210270c960b.jpg

 

Ps: ai nevoie de aripa fata SM?

 

20210506_194021.thumb.jpg.68088c1669206c80e78c6260200bb453.jpg

 

Hehe, chiar l-am văzut la vânzare acum ceva vreme, drăguț motor. 

 

Ce-i drept, nu m-am pus să îi fac setări că m-am panicat când am văzut ce barcă îi. Prefer totuși o suspensie mai tare și la mers pe stradă, mai puțin comfort dar îmi dă mai multă siguranță. Cel puțin psihic 😇

 

Acum 10 ore, un_aiurit a spus:

Am eu arcuri pt 105-110kg pt furca fata. Se intareste destul de mult

Ca si sfat :disc pe fatza de 320 si adaptor de etrier, eu am avut de 310 Beringer plus etrier cu 6pistonase tot de la Beringer si pompa frana radiala, aia classica Nu facea fatza,iti trebuie alt raport la pinioane eu am avut 13 cu 45, mai mult de fuga ,dar pe la 160-170 ma cam Batea vantul. pe fatza daca pui un cauciuc pt ploaie o sa fie super pe frane. Pe spate iti recomand o revizie si o configurare La RAMS in otopeni. Si Incearca sa gasesti roata de SM spate cu cuplaj de cauciuc. 

Pompă radială clar îi pun, disc de 320 dar etrierul mă gândeam să îl las pe originalul 🤔

 

Ai pm pt arcuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...