Sari la conținut

Concediu SRB-BIH-HR-MNE august 2022


Raoul766
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Dupa cum scrie si in titlu, planuiesc o tura moto solo la vecini, pe la inceputul lunii august. Fiind liber toata luna august, am zis ca nu ma grabesc si o sa explorez cat pot zona . Am facut si un traseu dar e mai mult orientativ si cazare am doar pt prima noapte tot din motive de flexibilitate.

tura.thumb.png.e10ff2dfa4e86a75f36fba9c9f14624e.png

Am citit cam tot ce este scris pe aici despre zonele pe care urmeaza sa le tranzitez dar unele informatii sunt mai vechi si nu stiu daca se mai aplica si m-ar interesa niste informatii de la cei care au fost recent pe acolo:

- stiu ca Seria, Bosnia nu sunt in UE si as evita sa imi vand un rinichi dupa concediu ca sa imi platesc factura la telefon asadar, voi ce cartele ati folosit pt internet pe acolo si unde se gasesc (benzinarii, magazine, etc)?

- calitatea benzinei...ati avut probleme cu benzina de acolo?

- mai trebuie carte verde? citisem ca prin 2020-2021 a incheiat Romania ceva acord cu Bosnia(cred ca si Serbia si Muntenegru intra aici) si se poate trece granita doar pe baza placutei de inmatriculare.

- fiind luna de concedii, va fi plin peste tot. Ati avut probleme in a gasi cazari pe croatia (in special campinguri si fara sa coste jumatate de motor)?

- urmeaza sa imi fac asigurare de calatorie si asistenta rutiera. A24 e ok pt asistenta rutiera?(ati fost nevoiti sa apelati la ei?)

In mare cam astea sunt nelamuririle mele dar orice sfaturi ati mai avea, vor fi maxim apreciate.

Multam fain!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin Serbia-Muntenegru-Croatia in iunie 2022. Rapunsurile mele se refera doar la aceste tari!!!! Nu stiu cum este in Bosnia.

 

"- stiu ca Seria, Bosnia nu sunt in UE si as evita sa imi vand un rinichi dupa concediu ca sa imi platesc factura la telefon asadar, voi ce cartele ati folosit pt internet pe acolo si unde se gasesc (benzinarii, magazine, etc)?"

Traseul tau trece si prin Muntenegru. Si nici ea nu este in UE. Eu am folosit roaming-ul de pe abonament in Serbia si Muntenegru in cele trei zile cat am trecut pe acolo. Costul total de pe factura a fost de ~17RON fara TVA. Am folosit internetul doar pentru cazari pe booking sau navigatie (cand greseam ruta si google maps offline nu mai stia sa faca re-routing). Daca vrei sa urci content pe youtube sau altele atunci probabil iti trebuie cartela de Serbia/Bosnia/MN.

 

"- calitatea benzinei...ati avut probleme cu benzina de acolo?"

Nu. Am alimentat doar de la benzinariile mari, cu aer conditionat in interior.

 

"- mai trebuie carte verde? citisem ca prin 2020-2021 a incheiat Romania ceva acord cu Bosnia(cred ca si Serbia si Muntenegru intra aici) si se poate trece granita doar pe baza placutei de inmatriculare."

Nu m-a intrebat nimeni nimic de RCA/carte verde/placuta de inmatriculare. La plecare am verificat ca RCA-ul sa aiba acoperire si prin tarile prin care urma sa trec si am plecat.

 

"- fiind luna de concedii, va fi plin peste tot. Ati avut probleme in a gasi cazari pe croatia (in special campinguri si fara sa coste jumatate de motor)?"

In luna iunie am gasit cazari in Croatia fara probleme. Dar era iunie nu august.

 

"- urmeaza sa imi fac asigurare de calatorie si asistenta rutiera. A24 e ok pt asistenta rutiera?(ati fost nevoiti sa apelati la ei?)"

Am avut de clatorie dar nu si de asistenta rutiera. Si nu am avut nevoie. Nu stiu sa iti raspund daca A24 este ok sau nu.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! O varianta de a iesi din tzara spre Serbia ar fi si Naidas (CS),pentru a evita Moravitza (TM).Despre reteaua mobila si internet nu stiu.Pentru nevoi urgente foloseam roaming.Dar nu a fost cazul.In schimb traseul era facut de acasa cu obiectivele de vizitat pe traseu.Pentru,statii de benzina magazine,camping,hotel etc. ,foloseam GPS din dotare,eventual info de la localnici.Benzina luata de la statii mai rasarite si cu acoperire cat de cat nationala .Atentie la viteza! Necesar cartea verde de asigurare (RCA) ,talonul cu verificarea I.T.P., cat si pasaportul valabil minim 6 luni ( asa stiu).Le ai la tine si nu ocupa loc mult.

In Croatia ,autostrada se plateste  ( si )cu cardul) .Este valabila cartea de sanatate europeana.In celelalte tzari poti eventual sa-ti faci din tzara asigurare medicala pentru tzarile respective sau la vreun broker local.

Daca ai numai mobilul la tine ,aplicatia SYGIC ( ca GPS) ,foloseste locatia telefonului tau ,fara acces internet ( pe care-l poti inchide), care te ajuta la trasee,locatii. Sper ca nu gresesc )).Descarci aplicatia si hartile tzarilor care te intereseaza. Altele au nevoie de acces internet.

Asistentza rutiera o poti face in cadrul politzei de asigurare,sau  la A24,daca vei primi raspunsuri favorabile de la alti colegi.

Fiind in concediu,nu te grabi si nu te hazarda in trafic sau in decizii.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Raoul766 a spus:

- stiu ca Seria, Bosnia nu sunt in UE si as evita sa imi vand un rinichi dupa concediu ca sa imi platesc factura la telefon asadar, voi ce cartele ati folosit pt internet pe acolo si unde se gasesc (benzinarii, magazine, etc)?

- calitatea benzinei...ati avut probleme cu benzina de acolo?

- mai trebuie carte verde? citisem ca prin 2020-2021 a incheiat Romania ceva acord cu Bosnia(cred ca si Serbia si Muntenegru intra aici) si se poate trece granita doar pe baza placutei de inmatriculare.

- fiind luna de concedii, va fi plin peste tot. Ati avut probleme in a gasi cazari pe croatia (in special campinguri si fara sa coste jumatate de motor)?

- urmeaza sa imi fac asigurare de calatorie si asistenta rutiera. A24 e ok pt asistenta rutiera?(ati fost nevoiti sa apelati la ei?)

1. Nu am avut nevoie de cartela.

2. Nu am avut probleme cu benzina

3. Da, trebuie carte verde, e deja inclusa in RCA-ul romanesc, doar sa nu ai tara taiata in RCA

4. Da, preturile sunt uriase in perioada aia a anului si da, am avut probleme in a gasi cazare de orice fel, nu doar ieftina. Acum vreo 6 ani in Plidvice erau vreo 2 locuri la 400 de euro pe noapte sau altele la 100 de euro la vreo 80 km si o granita distanta (in Bosnia).

5. Nu am avut nevoie. dar nu as pleca singur in ture lungi prin afara decat daca as avea o motocicleta relativ noua si fiabila - nu KTM sau BMW, nu chestii mai batrane ca bunica la care poate sa pice orice, oricand si eventual la care sa nu gasesti piese de schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, KarolyTM said:

Salut! O varianta de a iesi din tzara spre Serbia ar fi si Naidas (CS),pentru a evita Moravitza (TM).Despre reteaua mobila si internet nu stiu.Pentru nevoi urgente foloseam roaming.Dar nu a fost cazul.In schimb traseul era facut de acasa cu obiectivele de vizitat pe traseu.Pentru,statii de benzina magazine,camping,hotel etc. ,foloseam GPS din dotare,eventual info de la localnici.Benzina luata de la statii mai rasarite si cu acoperire cat de cat nationala .Atentie la viteza! Necesar cartea verde de asigurare (RCA) ,talonul cu verificarea I.T.P., cat si pasaportul valabil minim 6 luni ( asa stiu).Le ai la tine si nu ocupa loc mult.

In Croatia ,autostrada se plateste  ( si )cu cardul) .Este valabila cartea de sanatate europeana.In celelalte tzari poti eventual sa-ti faci din tzara asigurare medicala pentru tzarile respective sau la vreun broker local.

Daca ai numai mobilul la tine ,aplicatia SYGIC ( ca GPS) ,foloseste locatia telefonului tau ,fara acces internet ( pe care-l poti inchide), care te ajuta la trasee,locatii. Sper ca nu gresesc )).Descarci aplicatia si hartile tzarilor care te intereseaza. Altele au nevoie de acces internet.

Asistentza rutiera o poti face in cadrul politzei de asigurare,sau  la A24,daca vei primi raspunsuri favorabile de la alti colegi.

Fiind in concediu,nu te grabi si nu te hazarda in trafic sau in decizii.

Bafta!

Nu are nevoie de pasaport. Conform MAE se poate circula doar cu CI. Si iti pot confirma pentru ca eu nu am pasaport si m-am plimbat pe acolo luna trecuta.

Nu stiu daca are nevoie de pasaport in Bosnia. Trebuie sa verifice pe site-ul MAE.

Editat de Bored Panda
Completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul < Raoul766> se va informa in plus si va afla de acte si de pass covid.)))

Am uitat sa scriu,ca in unele zone au mai ramas < resturi militare - mine >.Deci fara iesiri in decor pe moto sau la picior.Adevarat ,au deminat in multe locuri,dar....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit roamingul pentru convorbiri si am ferit datele cat am putut. dar pentru linistea ta vezi tabelul cu preturi al oeratorului tau. nu mai e un capat de lume in vremurile astea.

 

navigatie am folosit aplicatii offline combinat cu google maps actualizat cand si cand cu date (de exemplu la pauza, la carciuma cu wifi). pt offline am folosit un telefon mai vechi fara cartela.

 

in Croatia pt cazare eu am apelat si la nenea cu cheia. in zonele cu vad, dar nu numai, exista si oferte ale localnicilor care semnalizeaza corespunzator, iar in caz de nevoie se cauta unii pe altii.

ba mai mult, am batut si la poarta, la nimereala, si am fost primit sau indrumat.

in plin sezon am obtinut preturi ca de camping, peisaje deosebite direct de la fereastra si povesti frumoase, la o bere cu localnicii, chiar si prin semne.

 

sa nu iti fie teama de Bosnia - peisaje frumoase si oameni buni. poate cam bisniteaza uneori, dar sunt de inteles. oricum, e nesimnificativ si in ansamblu preturile sunt foarte bune.

 

in functie de granita tranzitata te mai ciupesc de 1-2 euro - taxa eco, de pod  sau alte inventii; ori se mai intampla sa nu iti dea rest ori sa calculeze la un curs stabilit ad-hoc.

in general sa ai ceva marunt la tine - cateva monede de euro si fractiuni, dar e bine si moneda locala (eu scot direct de pe card cate ceva, pentru ca daca socotesti paritatile, tot aia este sau macar e mai comod).

 

benzina ok. eu am pus de la statiile mai cunoscute (de exemplu retele nationale, chiar si de la gherete) sau mai asemanatoare cu ale noastre.

un exercitiu pe care l-am transformat in obicei si pe care l-am practicat mereu cat mai aproape de granita, a fost sa invat benzinariile cunoscute si uniformele si masinile de politie.

aici as puncta si un mic dosar electronic sau de hartie cu paginile de pe saitul MAE, cu tarile tranzitate.

 

eu am evitat la maximum autostrazile, dar tot am nimerit uneori in ele (in Croatia in special). am considerat ca sunt pierderi colaterale si am profitat ca sa ajung si in alte locuri.

 

drum bun si revino cu povesti!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Bored Panda a spus:

Nu are nevoie de pasaport. Conform MAE se poate circula doar cu CI. Si iti pot confirma pentru ca eu nu am pasaport si m-am plimbat pe acolo luna trecuta.

Nu stiu daca are nevoie de pasaport in Bosnia. Trebuie sa verifice pe site-ul MAE.

Nu trebuie niciun pașaport pentru țările din topic, le-am vizitat de câteva ori, fără probleme.

Benzină de la stațiile mari.

Roaming activat din țară, dar pe cartela mea, că m-am fript mai demult cu abonamentul.

Asigurare de sănătate și călătorie de la groupama, pentru moto de la A24, dar nu a fost niciodată nevoie, deși mobra e de pe vremea bunicii. Sper nici să nu am vreodată nevoie să sun după platforma.

Carte verde nu mai există, polița vine "pe hârtie albă".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

completare. repet si eu ce au spus colegii: rca cu tarile netaiate si itp valabil. dar ... nu intotdeuna astea sunt verificate de ai nostri, la iesirea din tara. cel mai bine este sa te asiguri ca le ai si sunt valabile. sunt patit si m-am intors in tara ca sa rezolv un itp. daca insa vrei sa tranzitezi Kosovo, atunci vei face asigurare la granita lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Bored Panda a spus:

 

Nu stiu daca are nevoie de pasaport in Bosnia. Trebuie sa verifice pe site-ul MAE.

 

Am fost eu luna trecută, nu e nevoie de pașaport nici în Bosnia. Am trecut cu CI.

Nu a cerut nimeni cartea verde, nici asigurarea ci doar talonul.

Nu mai e Bosnia ca acum 15 ani sau mai mult, de data asta mi s-au părut ospitalieri, mâncare bună, totul numai de bine, spre deosebire de acum 15 ani când am ales să doar să o tranzitez, sărăcia de pe vremea aia dându-mi o stare de neliniște. Nu mai e cazul acum.

Pentru date în Bosnia nu am găsit soluții, dar pentru restul cu Yoxo am avut opțiunile potrivite.

Despre restul au tot zis colegii.

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, KarolyTM said:

O varianta de a iesi din tzara spre Serbia ar fi si Naidas (CS),pentru a evita Moravitza (TM)

As vrea sa ies pe la Drobeta ca sa strabat malul sarbesc al Dunarii dar multumesc de sugestie, o sa o trec ca backup in caz ca e aglomerat tare pe partea cealalta!

Cat despre covid, din ce am citit pe MAE nu mai e nevoie de certificat dar o sa il am totusi la mine. Legat de mine....sa speram ca nu ma ratacesc asa tare incat sa dau pe undeva de ele.
Intrebam de asigurare ca cea veche tocmai mi-a expirat si trebuie sa o reinoiesc  dar o sa vb si cu brokerul sa vedem ce zice. Pt GPS am Here Maps, harta clasica si am printat si indicatiile de pe G Maps ca backup.

Cat despre grabit...nu merg ca apucatul si am 3 sapt la dispozitie plus ca fiind si fotograf o sa fac multe opriri.

15 hours ago, AdrianB1 said:

Da, preturile sunt uriase in perioada aia a anului si da, am avut probleme in a gasi cazare de orice fel, nu doar ieftina. Acum vreo 6 ani in Plidvice erau vreo 2 locuri la 400 de euro pe noapte sau altele la 100 de euro la vreo 80 km si o granita distanta (in Bosnia).

Sper sa nu fie chiar asa mari...Am si iOverlander instalat in caz ca nu ma incadrez in buget la cazari. Pe aplicatie gasesc locuri izolate unde as putea campa "la negru" in caz de maxima urgenta.

13 hours ago, Bored Panda said:

Nu stiu daca are nevoie de pasaport in Bosnia. Trebuie sa verifice pe site-ul MAE.

Am citit si eu pe MAE si nu e necesar pasaportul. Este necesar sa arati echivalentul a 70 de euro daca doar tranzitezi tara si te incadrezi in maxim 3 zile de sedere.

10 hours ago, trasan said:

in Croatia pt cazare eu am apelat si la nenea cu cheia. in zonele cu vad, dar nu numai, exista si oferte ale localnicilor care semnalizeaza corespunzator, iar in caz de nevoie se cauta unii pe altii.

ba mai mult, am batut si la poarta, la nimereala, si am fost primit sau indrumat.

in plin sezon am obtinut preturi ca de camping, peisaje deosebite direct de la fereastra si povesti frumoase, la o bere cu localnicii, chiar si prin semne.

Asta imi doresc sa experimentez. Locuri si oameni faini, nimic planuit...sa descopar locurile prin care trec cu alte cuvinte.

Sigur o sa revin cu povesti si imagini din tura.

9 hours ago, Lucian_M said:

Roaming activat din țară, dar pe cartela mea, că m-am fript mai demult cu abonamentul.

Asigurare de sănătate și călătorie de la groupama, pentru moto de la A24, dar nu a fost niciodată nevoie, deși mobra e de pe vremea bunicii. Sper nici să nu am vreodată nevoie să sun după platforma.

Carte verde nu mai există, polița vine "pe hârtie albă".

Lucian, la aia ma gandeam si eu...sa imi iau o cartela pt al doilea telefon, sa o incarc si sa ma folosesc de ea. Nu am de gand sa stau f mult pe net dar nah...sa mai sun acasa sa anunt lumea ca traiesc, sa caut o cazare, un loc de luat masa etc.

Si eu sper sa nu fie nevoie de platforma dar am zis ca sa fac totusi mai ales ca merg singur si nu am atatea talente mecanice.

7 hours ago, Tornada said:

Nu mai e Bosnia ca acum 15 ani sau mai mult, de data asta mi s-au părut ospitalieri, mâncare bună, totul numai de bine, spre deosebire de acum 15 ani când am ales să doar să o tranzitez, sărăcia de pe vremea aia dându-mi o stare de neliniște. Nu mai e cazul acum.

Multumesc de raspuns, m-am mai linistit. Auzisem niste povesti despre Bosnia dar tot de acum 8-9 ani. Ma bucur ca s-au mai schimbat lucrurile.

 

Multumesc tuturor de raspunsuri, m-au ajutat!

Revin cu imagini dupa ce ma intorc!

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 7/27/2022 at 9:22 AM, Raoul766 said:

 

- urmeaza sa imi fac asigurare de calatorie si asistenta rutiera. A24 e ok pt asistenta rutiera?(ati fost nevoiti sa apelati la ei?)

 

Aici sa ai grija ca iti va incepe asigurarea de a doua zi de cand efectuezi plata, nu ai optiunea de preselectare al unui interval de date. Am facut de 2 ori, dar nu a fost nevoie sa apelez la ei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplicatia MAPS.ME functioneaza foarte bine off-line, descarci hartile pentru zonele tranzitate; contine chiar si info despre cazari, restaurante, obiective turistice; cel mai spectaculos a fost ca am gasit in harti poteci prin padure de abia le gaseai cu privirea pe viu si in direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Raoul766 a spus:

 

Si eu sper sa nu fie nevoie de platforma dar am zis ca sa fac totusi mai ales ca merg singur si nu am atatea talente mecanice.

Multumesc de raspuns, m-am mai linistit. Auzisem niste povesti despre Bosnia dar tot de acum 8-9 ani. Ma bucur ca s-au mai schimbat lucrurile.

 

Stai liniștit, V-strom nu te lasă la greu, dacă e întreținut corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lucian_M nu am avut probleme pana acum si recent i-am facut un service total (kit de lant, suspensii, frane, verificat instalatia electrica, schimbat cabluri acceleratie/ambreiaj, etc) dar o masura de precautie in plus nu strica.

@soranacum am cautat Maps.me si vad ca este si pt IOS si am instalat-o. Multam de sugestie!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am făcut asigurare la A24 încă de la prima ieșire, în 2017, preventiv și "ca să nu fie nevoie". Până acum nu a fost, dar prin ce locuri m-am băgat, doar cu elicopterul mă puteau scoate, dacă era să fie nevoie. E ca la RCA, trebuie făcut fix ca să nu-ți trebuiască.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 27.07.2022 la 16:51, AdrianB1 a spus:

1. Nu am avut nevoie de cartela.

2. Nu am avut probleme cu benzina

3. Da, trebuie carte verde, e deja inclusa in RCA-ul romanesc, doar sa nu ai tara taiata in RCA

4. Da, preturile sunt uriase in perioada aia a anului si da, am avut probleme in a gasi cazare de orice fel, nu doar ieftina. Acum vreo 6 ani in Plidvice erau vreo 2 locuri la 400 de euro pe noapte sau altele la 100 de euro la vreo 80 km si o granita distanta (in Bosnia).

5. Nu am avut nevoie. dar nu as pleca singur in ture lungi prin afara decat daca as avea o motocicleta relativ noua si fiabila - nu KTM sau BMW, nu chestii mai batrane ca bunica la care poate sa pice orice, oricand si eventual la care sa nu gasesti piese de schimb.

Tinere, nu stiu ce experienta moto ai sau pe unde ai umblat, dar cind zici ca trebuie sa ai moto noua gresesti, noi am facut din 2013 toata Yugoslavia, albania, Grecia, Bulgaria pe toate partile fara probleme cu o Yamaha Royal Venture 1300 din 1991, cu suspensie pneumatica, cruise control, intercom, cutii cit un portbagaj ca masina. Cred ca am 5 ture in zona si nu am avut nici o problema nici cu tehnica, nici cu benzina, cazarea, masa, limba, bani doar pe card si euro. Cazarea a fost intre 20 si 35 euro, dar in iunie nu in august cind toti cocalari sint in vacanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Bosnia…azi e a 3-a zi. Pana acum am dat pe cazare 15e in Sarajevo si, unde stau acum, la 15km de Mostar am dat 12 cu mic dejun inclus. Nu is 4 stele dar e curat, baie proprie si zona misto. In alta ordine de idei, m-a surprins placut tare Bosnia pana acum din toate punctele de vedere. Ce as fi vrut sa fac…trebuia sa iau o cartela de Bosnia sa nu am 35e cost suplimemtar🤦‍♂️…data viitoare…si costum de ploaie mai trebuia sa am la mine…ieri as fi avut mare nevoie de el😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După câțiva ani la rând de concedii preponderent în Italia și Austria, o să revin la prețuri mai pământești (nimic sub 70 euro în vest), următorul concediu va fi în sud. Mi s-a părut foarte ieftin totul în BIH anii trecuți, drumuri ok, multe de vizitat. 

Concediu plăcut îți doresc!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Raoul766 a spus:

Sunt in Bosnia…azi e a 3-a zi. Pana acum am dat pe cazare 15e in Sarajevo si, unde stau acum, la 15km de Mostar am dat 12 cu mic dejun inclus. Nu is 4 stele dar e curat, baie proprie si zona misto. In alta ordine de idei, m-a surprins placut tare Bosnia pana acum din toate punctele de vedere. Ce as fi vrut sa fac…trebuia sa iau o cartela de Bosnia sa nu am 35e cost suplimemtar🤦‍♂️…data viitoare…si costum de ploaie mai trebuia sa am la mine…ieri as fi avut mare nevoie de el😂

 

Salut, și eu tot în mostar sunt acum și tot pe moto. 

 

Eu am luat sim de Bosnia cu 2 euro și 15gb de internet. Suficient pentru harti/trafic  și găsit obiective samd

Editat de SenorPink
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Lucian_M said:

După câțiva ani la rând de concedii preponderent în Italia și Austria, o să revin la prețuri mai pământești (nimic sub 70 euro în vest), următorul concediu va fi în sud. Mi s-a părut foarte ieftin totul în BIH anii trecuți, drumuri ok, multe de vizitat. 

Concediu plăcut îți doresc!

Multumesc Lucian! Chiar sunt destul de ieftine toate aici, drumurile f ok ca si calitate dar destul de aglomerate. Cu politia nu am avut treaba dar am respectat limitele de viteza cat s-a putut. Drumul de la Mostar la cascadele Kravice e uluitor

43 minutes ago, SenorPink said:

Salut, și eu tot în mostar sunt acum și tot pe moto. 

 

Eu am luat sim de Bosnia cu 2 euro și 15gb de internet. Suficient pentru harti/trafic  și găsit obiective samd

Si ce traseu ai? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Raoul766 a spus:

Multumesc Lucian! Chiar sunt destul de ieftine toate aici, drumurile f ok ca si calitate dar destul de aglomerate. Cu politia nu am avut treaba dar am respectat limitele de viteza cat s-a putut. Drumul de la Mostar la cascadele Kravice e uluitor

Si ce traseu ai? 

În Mostar 2-3 nopți după care o iau spre Kotor în Muntenegru. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, SenorPink said:

În Mostar 2-3 nopți după care o iau spre Kotor în Muntenegru. 

Ah, ok.eu maine o iau din loc spre Plitvice, apoi vreau sa fac drumul de coasta si intr-un final sa poposesc in Kotor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai ai timp: Medugorje si Imotski pt ca sunt in zona si drumurile secundare care iti ies in cale. Soseaua de coasta de la Pisak la Split, cu intretaiere la Omis, e dublata peste munte si se poate face un opt, ca sa prinzi ambele drumuri (atentie in zona Pisak/Gornja Brela, pt ca sus poate fi vant puternic); ai diverse obiective pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Azi noapte am ajuns si eu acasa. Detaliile si impresiile inca se aseaza iar dupa ce se clarifica o sa revin cu un post separat, dar in mare:

* au fost 14 zile in total, 4 tari tranzitate si 3887 km in total

*a fost prima calatorie moto in afara tarii si prima calatorie atat de lunga singur

*total costuri 3700 lei

*Bosnia a fost peste asteptari de faina (musai de revenit)

*Croatia desi frumoasa, scumpa si ff aglomerata (musai de revenit in afara sezonului)

*Muntenegru, din nou, superb

*Serbia a fost de tranzit

*cum spunea @Lucian_M, V-Stromul nu m-a lasat si a avut grija de mine chiar daca eu l-am cam abuzat ( trantit la 10 la ora si perforat filtrul de ulei)

* cu politia in afara de o singura oprire in Bosnia pt depasirea vitezei (rezolvata cu 20 euro) nu am avut treaba

Cam atat din ce imi aduc aminte acum dar revin cu detalii si cateva imagini cand se aseaza ideile.

Cam asta a fost in mare traseul.

Multumesc tuturor de informatii, au ajutat!

 

Untitled.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...