Sari la conținut

30.07.2022 vreo iesire pe ceva drumuri forestiere ?


W00
 Share

Postări Recomandate

ma gandeam sa evadez putin din Bucuresti ; undeva spre nordul apropiat, spre Glod (DB), spre Padina si ... as mai haladui prin zona respectiva (dar nu o cunosc) si apoi inapoi - eu trebuie sa raman pe langa Targoviste ; sunt deschis si la alte variante pretabile ptr o Honda CB500X - adica drumuri forestiere / "soft off-road" ; nu am experienta in off-road (in adevaratul sens), nici echipament si nici utilaj si nici nu tind spre aceasta directie.

 

sau, poate pe-aici ? https://2ride.eu/segment/off21-azuga-predeal/

 

nu sunt deloc un bun organizator :(

MAP.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau seama pana unde ajunge drumul din poza, trebuia sa pui un link din google maps. Este DJ714 care urca spre platoul Padina.

 

Am facut oarecum acelasi traseu, cu F800GS avand anvelope de strada. Vezi un rezumat aici: 

 

 

Iti recomand sa cobori din DJ714 pana la Lacul Scopoasa, e drum ok si ai ce vedea la final (Cascada Sapte Izvoare).

Apoi, daca te simti in forma, ti-as sugera ca de la baraj sa faci stanga si sa urci la Podu' cu Florile. Apoi te intorci, continui sa ocolesti lacul de acumulare prin stanga (varianta neasfaltata - practic tii DJ714-le) si te intorci pe asfalt (prin dreapta lacului, intri pe DJ713A, apoi DJ713 si ajungi imediat in Sinaia).

 

Distractie placuta, e unul dintre cele mai spectaculoase trasee din zona 👍.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut traseul ala cu o gramada de motociclete de strada si o gramada de incepatori, e foarte usor. Nu ajung curand pe-acolo ca sunt plecat in alta parte, dar prin septembrie am in plan sa ma duc cu 2 incepatori acolo.

 

Aproape de fiecare data cand am mers pe-acolo a plouat macar un pic, desi peste tot prin jur era soare. La cabana la Bolboci de cateva ori a inceput sa ploua cand am oprit sa mancam si s-a terminat ploaia o data cu pranzul nostru, cred ca doar de vreo 2 ori a plouat mai mult si a trebuit sa plecam pe ploaie, dar jos in Sinaia era uscat. Ia-ti ceva de ploaie la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va foarte multumesc tuturor ptr toate informatiile oferite

 

ovi_ice, am inteles corect ? uite : https://www.google.com/maps/dir/45.2414001,25.4484442/45.3150959,25.4224081/45.3386172,25.4321486/45.3487557,25.4233851/45.3721504,25.4339076/@45.3055771,25.3616707,19171m/data=!3m2!1e3!4b1!4m2!4m1!3e0

 

AdrianB1 : un sfat bun ; daca o sa anunti si pe-aici, poate ma anturez si eu cu voi

 

csman : thnx, o sa incerc sa ma uit ... nu am FB :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@W00Da, ala e traseul, cu urmatoarele mentiuni:

  • de la Cascada Sapte Izvoare am mers pana la Hidrocentrala Scropoasa (e la 200-300 m), am trecut podul/barajul si am mai zabovit pe acolo. In poiana aceea de dupa pod era plin de rulote (numere de Italia, Franta, Germania).
  • iar apoi m-am intors in DJ714 pe acelasi drum pe care am venit, din cate tin minte. Pur si simplu ori nu am gasit acel drum/bifurcatie ce apare pe harta dupa cascada, ori era de-a dreptul impracticabil. Vezi tu la fata locului.

Dupa cum ziceam, poti sa adaugi si Podu cu Florile la traseu, cam ala e "cireasa de pe tort" :).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ovi_ice a spus:

@W00Da, ala e traseul, cu urmatoarele mentiuni:

  • de la Cascada Sapte Izvoare am mers pana la Hidrocentrala Scropoasa (e la 200-300 m), am trecut podul/barajul si am mai zabovit pe acolo. In poiana aceea de dupa pod era plin de rulote (numere de Italia, Franta, Germania).
  • iar apoi m-am intors in DJ714 pe acelasi drum pe care am venit, din cate tin minte. Pur si simplu ori nu am gasit acel drum/bifurcatie ce apare pe harta dupa cascada, ori era de-a dreptul impracticabil. Vezi tu la fata locului.

Dupa cum ziceam, poti sa adaugi si Podu cu Florile la traseu, cam ala e "cireasa de pe tort" :).

 

oh, da, bine ca mi-ai reamintit de Podu' cu Florile ! uitasem cu desavarsire de acel punct de interes ! multumesc ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...