Sari la conținut

Motocicletă la 16 ani


Mateiaș2020
 Share

Postări Recomandate

Bună, am 14 ani si de când eram mic până in prezent mi-au plăcut motocicletele, e o pasiune pentru mine.

Îmi doresc sa conduc un motor la 16 ani, nu sunt genul sa ii placa viteza sau sa se aventureze la maxim. Părinții mi-au cumpărat de foarte mic copil o bicicletă iar de atunci a apărut pasiunea pentru vehiculele pe 2 roți. Motocicletă o vreau pentru plimbări nu pentru un scop anume. Singura mea problemă este ca imi este frică de accidente deoarece in lumea asta sunt doar nebuni care nu sunt atenți deloc la drum si din cauza lor îți poți pierde până si viața. Se merită motor la 16 ani? Stau in Vaslui un oraș destul de mic după părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se merita, dar merita sa citesti ceva despre gramatica limbii romane. Pana la 16 ani timp suficient, desi trebuia sa o faci de pe la 10 ani.

 

Si nu stii daca o sa iti placa viteza, pana nu stii ce e aia nu ai de unde sa stii daca iti place sau nu. Cateodata nici nu iti dai seama cat de repede mergi, daca nu stai cu ochii pe vitezometru.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Una e sa scrii de pe telefon alta e sa scrii cu mâna pe o foaie. Nu imi explic cum de am luat 9.78 in examenul de capacitate cu gramatica asta. In fine, cand am zis ca nu imi place viteza sau sa ma aventurez la maxim ma refeream la faptul ca nu o sa merg cu 90 pe un drum de 60. Greșeală mea ca eram grăbit si am uitat sa scriu "viteza cu mult peste limită si sa ma aventurez la maxim". Tot greșeală mea e ca nu m-am urcat niciodată pe un motor sa simt cum e sa mergi cu viteza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

Nu se merita, dar merita sa citesti ceva despre gramatica limbii romane. Pana la 16 ani timp suficient, desi trebuia sa o faci de pe la 10 ani.

Lasă copilu' în pace, master, că nici matale nu dai pe-afară de gramatică. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Mateiaș2020 a spus:

Nu imi explic cum de am luat 9.78 in examenul de capacitate cu gramatica asta. 

Nici eu atâta timp cât telefonul a scris "se merită"! E bine însă că ești modest. 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, AdrianB1 a spus:

Da-i apa la moara.

Pentru 14 ani se exprima bine in scris. 

 

Acum 3 ore, Mateiaș2020 a spus:

merită motor la 16 ani? 

Daca asta-ti place, de ce nu?. Totul este sa nu intreci masura, sa gandesti bine lucrurile (atat cat poti de bine la varsta ta) si sa ai radare pentru ca experienta o dobandesti doar in timp.

Din punctul meu de vedere este obligatoriu sa ai o discutie si cu parintii tai, pentru a afla punctul lor de vedere. 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Nici eu atâta timp cât telefonul a scris "se merită"! E bine însă că ești modest. 🤦‍♂️

Merită* 

Acum 1 minut, MirceaB a spus:

Daca asta-ti place, de ce nu?. Totul este sa nu intreci masura, sa gandesti bine lucrurile (atat cat poti de bine la varsta ta) si sa ai radare pentru ca experienta o dobandesti doar in timp.

Din punctul meu de vedere este obligatoriu sa ai o discutie si cu parintii tai, pentru a afla punctul lor de vedere. 

Bafta!

Mulțumesc frumos pentru răspuns! O sa vorbesc cu ei. Acum 3 ani am avut o discuție despre asta dar au zis sa aștept puțin până cresc mai mare fiindcă eram prea mic ca sa înțeleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Nu se merita, dar merita sa citesti ceva despre gramatica limbii romane. Pana la 16 ani timp suficient, desi trebuia sa o faci de pe la 10 ani.

Pentru un elev de 14 ani, scrie bine. Sa vezi cum scriu unii absolventi de studii universitare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expresia "se merită" e împământenită la noi, nu le-o poți scoate unora din cap, băiatul a auzit-o la alții. Exceptând acest aspect, scrie foarte bine, e de apreciat și modul în care gândește.

Capul pe umeri și mult succes! 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, ENEOS a spus:

Păi dacă primește 9.78 la gramatică unul care scrie așa mare parte din vină o au profesorii! 

Primeste nota comparativ cu restul colegilor care nu stiu decat trei cuvinte, alea fiind "Sa moara mama!".

Si poate sutimile alea le-a pierdut de la un "se". Merita.

 

Si da, copilu' se exprima excelent pentru 14 ani. Si mai e si din Vaslui!!!

 

Pentru copilu': daca asta vrei si o sa mai intrebi si la momentul "16 ani" pe aici ce mobra ar fi bine sa-ti iei si ce nu si o sa asculti sfaturile care ti se vor da, ai toate sansele sa fie bine. Pana atunci tine-te de carte mai departe, ca abia acum, in liceu, incepe tentatia spre golaneala care te poate face s-o iei razna. Ne auzim peste 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Mateiaș2020 a spus:

cand am zis ca nu imi place viteza sau sa ma aventurez la maxim ma refeream la faptul ca nu o sa merg cu 90 pe un drum de 60.

Sa stii ca nu e chiar atat de simplu. Am mers din intamplare cu peste 100 pe un drum cu limita de 50, parca: era pustiu peste tot, niste case la 1 km in fata, dar un idiot a avut ideea grozava sa puna un semn de intrare in localitate intr-un tufis cu 2 km inainte de localitate. 

Al doilea caz: cand aveam un CBF600 mergeam cu niste amici la Bolboci, pe camp spre Targoviste unul din grup cu o motocicleta de 900cc m-a rugat sa merg un pic cu motocicleta lui pentru ca i se pare ca face un zgomot ciudat. M-am urcat pe ea, am plecat de pe loc, am schimbat a 2-a, a 3-a, a 4-a, tot ascultand dupa zgomote ciudate, m-am uitat pe bord si aveam 150km/h. Nu voiam sa merg cu 150 km/h pe DN cu limita de 90 (cred ca nu e drum european, ci DN simplu), dar se intampla. 

Acum 4 ore, Mateiaș2020 a spus:

nu m-am urcat niciodată pe un motor sa simt cum e sa mergi cu viteza. 

Sa stii ca pana nu te urci pe mai multe motociclete nu o sa simti. Am avut mai multe motociclete, pe una mica de 300cc la 100 km/h ti se pare ca mergi foarte tare, pe una de 600cc la 100 km/h ti se pare ca mergi destul de incet, cu una de 1000cc faci o depasire pe DN si vezi pe bord ca ai 180km/h fara sa ti se para ca mergi tare. Sunt foarte diferite, si dupa capacitate cilindrica si dupa clasa, pe un naked te ia vantul la 100 si pe un touring te ia somnul.

 

Asteapta sa faci 16 ani, incearca daca poti sa mergi pasager cu cineva ca sa vezi cam ce e aia (mare grija cu cine mergi!) si eventual fa scoala la 16 ani si mai vezi si la scoala cum ti se pare. Daca nu stai prea bine cu banii asteapta pana la 18, fa scoala si ia A2, cu A2 poti merge cu multe motociclete pe viitor, A1 e extrem de limitat si apoi mai faci o data scoala pentru A2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ai putea sa iei in calcul si varianta achizitiei unui moped! Faci tranzitia de la 2 roti fara motor, la unele cu motor. Categoria AM se cheama, pana in 50cc. Sau direct A1, 125cc maxim. ideea e ca un moped/scuter, este mai putin amenintator, intr  un oras ca Vaslui, unde traficul e ceva mai potolit ca si viteza medie, si ai face treaba buna cu el. Implica si  un efort financiar mai mic, respectiv este mai putin periculos si in ochii parintilor. Oricum ar fi ,cu ei trebuie sa porti niste discutii privind 2 roti, fiindca sunt implicate niste riscuri, respectiv costuri.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună! Întrucât ai 14 ani și te gândești la asta ar fi bine sa iei în calcul acordul părinților înainte de a lua o decizie de orice fel. Dacă nu ai acordul lor, poți sa mergi pe bicla ,cu siguranță te va ajuta iar când ești în măsura sa iei decizii pentru tine ,dacă pasiunea mai e acolo, faci o scoala moto si iti cumperi ceva ce îți permite bugetul tău. Asta dacă părinții nu vor dori sa te infectezi cu acest microb pentru că este într-adevăr și costisitor și periculos. Însă, dacă tu simți ca beneficiile sunt mai mari decât riscurile la care te expui...atâta vreme cât ești cumpătat și îți dorești asta ,ai câteva soluții la îndemână. Scoala moto, te distrezi în poligon și vezi pe parcurs dacă îți iei și ce îți iei, poate ai de unde sa închiriezi ceva pentru categoria pe care o s-o deții ...succes! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut dragule

Si eu cred ca poate e o optiune buna sa incepi pe moped, nu costa mult si de obicei isi pastreaza valoarea la revanzare (vezi sa nu-ti iei mai stiu eu ce rabla). 
Pana atunci insa, poti sa folosesti internetul si in loc de tik-tok sau alte aiureli, sa devorezi tot ce gasesti despre motociclism. Sunt tot felul de informatii extrem de utile ce-ti pot face viata mai usoara ulterior (dar nu informatii de la vlogeri de 20 de ani ce promoveaza doar cat de viteji sunt ei, dar de fapt sunt praf). Cauta info de la scoli moto, instructori ce fac si asta, motociclisti maturi ce au batut lumea in toate directiile). 
Nu uita ca este o pasiune costisitoare mai ales initial (motor, echipament- casca, ghete, manusi,  protectii, etc). 
Si grija mare sa tratezi serios aceasta pasiune, altfel ti-o iei de nu te vezi. Sunt destui melteni aici in capitala ce merg in pantaloni scurti si slapi, si am vazut ca se poarta la greu in provincie. Sa nu te joci cu integritatea ta, decat daca iei in calcul scaunul cu rotile dupa motor (in varianta optimista). Da, este o pasiune periculoasa, si ramane asa oricat de bun esti. 
Iar daca alegi sa mergi pasager, asa cum s-a mai spus, grija mare cu cine mergi. Daca el nu este echipat complet, chiar daca tu alegi sa fii, nu merge cu el. Daca nu are grija de propria persoana ne cred sa aibe de tine. 
Si da, fii deschis cu ai tai si sfatuieste-te cu ei neaparat, dar urmeaza-ti pasiunea daca asta iti doresti. 
Succes si mintea la tine!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...