Sari la conținut

12. Monster Energy British Grand Prix 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Chiar acum, TETEA. a spus:

He-heee, inca mai stie cu mingea Vinales...

Unul din cei mai rapizi piloți din gp.dar nu știe nici el de ce e rapid.Iar la dogfights e slab.

A zis bine Oxley? ca aprilia s venit cu niște greutate pe spate (parca asa zicea nu?)care ii place maxim lui Maravilla.

Dar tot nu mi se pare un pilot ok.parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Absolut splendid final de cursa! Asa da! As fi vrut o victorie a lui Rins, dar pe final i-am tinut pumnii lui Maravilla. Incredibila recuperare si daca nu gresea in turul final, poate se scria altfel povestea... Mare pacat pentru Zarco si Mir... :( 

Quart... singura realizare astazi este ca a trecut linia de sosire in fata lui Aleix. Si a avut mare noroc cu DNF-ul lui Zarco.  Cum spuneam.. cum este prins in pluton, devine un pilot comun. Bine, asta este o slabiciune constanta a tuturor pilotilor care isi bazeaza pilotajul pe viteza mare pe viraj. 

Si intrebare: i s-a parut cuiva, ca Miller si-a aparat corect sansele la Bagnaia? Cum si-a aparat-o de pilda la Martin. Sau este baiat de echipa pana la capat? Nu, nu sunt ordine de echipa la Ducati.. totul este clean.. ;) 

Acum 21 minute, Method a spus:

 

Nu da deloc bine greșeala lui Mir la negocieri

Din pacate, asa este... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method, tocmai l-am auzit pe Miller spunand ca in ultimul tur intregul top 3 a iesit larg in virajele 6-7, probabil uzura pneurilor. Nu s-a flescait doar Vinales.

 

In rest de acord, nu e un pilot complet.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici 12 nu si.a aparat corect sansele, a trecut in fata asa de protocol, a aratat roata si sa retras, Miler nu sa aparat corect nici la Vinipooh,la lasat sa treaca, mai conteaza daca trece inca unul

Ce antenisti sunteti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miller zice ca in ultimele 6 ture l-a lasat balta anvelopa fata si a trebuit sa ajute virarea motoretei din guma spate si tu vezi ordine de echipa @xt600

 

Vin a riscat cu ultima incercare de depasire, venea pe tur rapid si a fortat, asta e, nu ia iesit dar nici nu cred ca scapa de de Peco caci i-a dat apoi capat italianu si apus distanta substantiala.

 

pacat ca n-a reusit depasirea Aleix la Q, ar fi fost mare reusita, imensa, un booster pt moral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Cavaleru a spus:

pacat ca n-a reusit depasirea Aleix la Q, ar fi fost mare reusita, imensa, un booster pt moral.

 

Pacat intr-adevar, totusi Aleix nu poate fi prea suparat pt asta. A pierdut doar 1 pct (?) fata de Q in clasament. Berile lui @damager nu sunt inca baute...

Aprilia pe locul 1 la echipe. Daaaamn! :D

 

In alta ordine de idei, MM va fi prezent in boxa Honda incepand de la urmatorul MP. 

Parca vad breefingul Honda-MM: Honda: "Fa-te tu bine, ca motocicleta nu mai vireaza, nu franeaza, si are pierderi de putere pe acceleratie."  

:)))

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, xt600 a spus:

Absolut splendid final de cursa! Asa da! As fi vrut o victorie a lui Rins, dar pe final i-am tinut pumnii lui Maravilla. Incredibila recuperare si daca nu gresea in turul final, poate se scria altfel povestea... Mare pacat pentru Zarco si Mir... :( 

Quart... singura realizare astazi este ca a trecut linia de sosire in fata lui Aleix. Si a avut mare noroc cu DNF-ul lui Zarco.  Cum spuneam.. cum este prins in pluton, devine un pilot comun. Bine, asta este o slabiciune constanta a tuturor pilotilor care isi bazeaza pilotajul pe viteza mare pe viraj. 

Si intrebare: i s-a parut cuiva, ca Miller si-a aparat corect sansele la Bagnaia? Cum si-a aparat-o de pilda la Martin. Sau este baiat de echipa pana la capat? Nu, nu sunt ordine de echipa la Ducati.. totul este clean.. ;) 

Din pacate, asa este... 

Și slăbiciune a pianului, n-are Q ce să-i facă în pluton. 

Miller l-a lăsat pe Bag să-l depășească, clar. 

Aleix peste așteptări. 

Etapa viitoare o să-i dea lui Q LL pt contactul de astăzi de la start, poate-poate scapă berile! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna treaba Aprilia. M. Vinales peste asteptari dupa startul prost (dar asta este deja marca inregistrata pt el). Aleix... atat a fost posibil azi, avand in vedere situatia sa medicala.

Zarco a ca.cat steagul, exact cand nu trebuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Absolut splendid final de cursa! Asa da! As fi vrut o victorie a lui Rins, dar pe final i-am tinut pumnii lui Maravilla. Incredibila recuperare si daca nu gresea in turul final, poate se scria altfel povestea... Mare pacat pentru Zarco si Mir... :( 

Quart... singura realizare astazi este ca a trecut linia de sosire in fata lui Aleix. Si a avut mare noroc cu DNF-ul lui Zarco.  Cum spuneam.. cum este prins in pluton, devine un pilot comun. Bine, asta este o slabiciune constanta a tuturor pilotilor care isi bazeaza pilotajul pe viteza mare pe viraj. 

Si intrebare: i s-a parut cuiva, ca Miller si-a aparat corect sansele la Bagnaia? Cum si-a aparat-o de pilda la Martin. Sau este baiat de echipa pana la capat? Nu, nu sunt ordine de echipa la Ducati.. totul este clean.. ;) 

Din pacate, asa este... 

 Pilotul Q este acelasi, motoreta Yamaha devine de duzina, pentru ca degevaba ai viteza pe viraj dc trasa nu e libera.

 

asteapta berile ultima cursa din an sa o vedem undeva sa le bem☺️

 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, ilarionciobanu a spus:

Asa se spune cand termini cursa pe ultimul loc? 😁

Foggia la moto3, nu stiu la ce ma gandeam cand am scris :)

Acum 54 minute, ENEOS a spus:

Depinde doar de cum ții hârtia cu clasamentul. :lol:

indeed :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, xt600 a spus:

 

Si intrebare: i s-a parut cuiva, ca Miller si-a aparat corect sansele la Bagnaia? Cum si-a aparat-o de pilda la Martin. Sau este baiat de echipa pana la capat? Nu, nu sunt ordine de echipa la Ducati.. totul este clean.. ;) 

 

Miller a declarat mai de mult ca daca poate sa-si ajute colegul sa castige campionatul o sa o faca. Deci cu sau fara ordine sigur nu-l incurca prea mult pe Peco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

 Pilotul Q este acelasi, motoreta Yamaha devine de duzina, pentru ca degevaba ai viteza pe viraj dc trasa nu e libera.

Poate ca este o problema in general, insa nu cred ca a fost cazul astazi. Cei care l-au depasit s-au distantat de el si a avut ceva perioade cu loc gol in fata lui. Adica loc sa-si aleaga ce trasa doreste. Iar el a reusit sa piarda 4 (aproape 5) pozitii.

 

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

Foggia la moto3, nu stiu la ce ma gandeam cand am scris :)

Am inteles de la inceput, insa merita taxata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Și slăbiciune a pianului, n-are Q ce să-i facă în pluton. 

Miller l-a lăsat pe Bag să-l depășească, clar. 

Aleix peste așteptări. 

Etapa viitoare o să-i dea lui Q LL pt contactul de astăzi de la start, poate-poate scapă berile! 😈

Are si pianul bubele  lui, insa pe un circuit atat de tehnic, cu o multime de viraje de viteza medie si mare, nu prea sunt scuze de genul asta. Pai sa luam pilotii Suzuki, tot pe motoreta 4L, nu? Pana sa cada, Mir a avut o progresie foarte buna, cu depasiri in pluton foarte frumoase, Rins, in prima jumatate a cursei, a crosetat Ducati, Aprilia, tot ce a gasit pe traseu. Ambii au plecat de pe locurile 11-12. Astia sunt piloti capabili sa recupereze in pluton, din punctul meu de vedere, nu Q. In debutul cursei, nu a fost capabil sa depaseasca o singura motocicleta, aflata  in fata lui, timp de 4 tururi. Repet, pe un circuit virajat, cu zone de flow, circuit lat, etc, etc. in conditiile in care stia ca daca doarme prea mult in spatele lui Zarco, pierde timp si isi coace pneurile.. Mi-l aduc aminte pe Lorenzo...  era exact la fel... daca scapa in fata, nu-l mai prindeai nici cu racheta antitanc, in pluton era doar unul dintre multi altii. 

 

Da, Aleix putea sa ii faca buba lui Q si sa ii fure o pozitie... era o chestie. Una peste alta, Aprilia are motocicleta! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Păcat ca JM a fost depășit de Enea pe final.asta iar da urat pt negocieri la uzina dar na,nu ne putem supăra pe performanta italianului.


Perfect ca l-a depasit! Poate ii ia viitorul loc. Imi place maxim broscaru'. Si mai merge si cu 23!

Acum 2 ore, damager a spus:

 Pilotul Q este acelasi, motoreta Yamaha devine de duzina, pentru ca degevaba ai viteza pe viraj dc trasa nu e libera.

 

asteapta berile ultima cursa din an sa o vedem undeva sa le bem☺️

 


Hai, frate, lasati-ma cu e proasta mobra! Cand a venit Vale la Honda aia era mizeria grilei. Primul sezon vice, al doilea campion. S-a mutat la Yamaha cand asta era infecta, primul sezon vice, al doilea campion.

Daca pilotul e genial da si mobra pe brazda. Din pacate intre astia de azi nu e niciun genial. Si tare mi-e ca nici MeMe n-o sa mai fie cand s-o intoarce. Cum n-a mai fost nici Vale din cauza batranetii cand a incercat a treia oara figura, cu Ducati. Ori ca imbatranesti, ori ca ti-ai ript prea multe oase, la un moment dat o lasi mai moale. Dar astia de acum sunt tineri si tupeisti, doar ca lipseste sclipirea din tineretile lu MeMe si Vale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, danypop a spus:

Perfect de-acord 

Într-o cursa le da 10sec și e ok mobra, in alta in care termina la 4 secunde în spatele câștigătorului, e varza mobra😂😂

Mobra (yamaha) are calități și defecte, iar defectele se simt mai tare la mersul în pluton, ce e așa greu de înțeles? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, ENEOS a spus:

Mobra (yamaha) are calități și defecte, iar defectele se simt mai tare la mersul în pluton, ce e așa greu de înțeles? 


OK, il las pe Vale, ca dupa aia ziceti ca sunt prea fan, dar la Stoner n-avea Ducati defecte? La Marquez n-avea Honda? Dar ei puteau sa domine da capo al fine. Pentru ca erau piloti exceptionali, nu doar buni, ca astia de acum.

Si nu pot sa nu revin la Vale. Ala facea si cu Honda si cu Yamaha de toate: si reveniri din pluton, si secunde bune date tuturor, si depasiri, si viraje lente, si rapide, de toate. Mai putin starturi, in general, ca ala era defectul lui, spre norocul nostru ca altfel am fi avut zece ani de plictiseala. Asta inseamna ca mobra era perfecta? Nu, pentru ca nu era, inseamna doar ca stia ce sa faca cu ea in orice situatie.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi a zis cineva că se compară vreun pilot actual cu VR46?!? 

Q e bun, dar în nici un caz nu îl așez, cel puțin deocamdată, pe aceeași treaptă cu legendele. E drept că s-au schimbat multe din epoca aia să-i zic romantică, totul e mai tehnologia, mai exact, gumele obligă la abordări tactice etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

 S-a mutat la Yamaha cand asta era infecta, primul sezon vice, al doilea campion.

 

 

    A luat din prima campionatul cu Yamaha. Si primele victorii consecutive cu fabricanti diferiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...