Jump to content

Echiparea la 33 grade

Constantin
 Share

Recommended Posts

Echiparea la 33 grade

Am oprit astazi la stop impreuna cu alti motociclisti. Erau in negru: casca neagra, tricou negru, pantaloni negri, pantofi negri, manusi! Explicatia!!!

Negrul absoarbe toate radiatiile!

Cand este foarte cald scot manusile. Fileul de aer creat de aripioare raceste partea dorsala a palmelor cu efect extins.

Camasa e de in. Au pe la bazaruri, prin targuri.

Cu echipare in alb, la 32 – 33 grade este placut cand rulezi. In stationare, nu!

La 38 – 40 de grade este nevoie de dispozitivul de racire folosind caldura latenta de vaporizare. Dar, de evitat!

Vesta care se uda in prealabil ( achizitie de la Honda) am probat-o. Neplacut!

Sistemul cu furtunul de aer rece a fost probat de cineva?

Ce idei ati mai incercat?

Ma refer la experienta proprie!

20220805_121515.jpg

"Explicatia!!!

Negrul absoarbe toate radiatiile!"

După care? Le distruge în mod ecologic? Le reciclează? Nu!

Le cedează corpului cu care sunt în contact, la infraroşii mă refer.

"Aici e Politehnica, pe stânga sunt Metalurgia şi TCM-ul, pe partea dreaptă sunt facultăţile."

Echiparea la 33/37/39°C este standart.Echipament complet, incerc sa evit echipamentul alb sau sa fie cat mai putin, se murdareste incredibil de tare si de repede

Acum 2 ore, AdrianB1 a spus:

Armura cu plasa, pantaloni lungi preferabil nu negri, manusi aerisite, e ok. 

N-am suportat niciodata armura aia pe soare, in timpul zilei. Ma arde asa de mult prin plasa aia pe maini incat simt ca ma prajesc. Am gasit o geaca de plasa cu protectii si cu maneci din material rezistent la abraziune, plus ca are si pe umeri si spate. E ideal! :) Bine, aproape ideal...nu ma mai ard mainile dar fac sauna la spate si la umeri. Aia e, decizii, decizii...:)

Am probat odata o teorie si mi-am udat tricoul de sub geaca la chiuveta. Practic, am plecat deja ud leoarca la bust. A fost ok, s-a uscat tricoul in vreo 15 minute, dupa care in urmatoarele 15 minute pana acasa, s-a udat de la transpiratie...e bine, e rau, nu stiu...:)) nu am mai facut asta de atunci...pierdere de apa.

Edited by misionaru

Acum 5 ore, Djenavar a spus:

Echiparea la 33/37/39°C este standart.Echipament complet, incerc sa evit echipamentul alb sau sa fie cat mai putin, se murdareste incredibil de tare si de repede

Am avut geacă crem cu gri, naiba o lua în scurt timp (ba forestier, ba ploi etc). Negru cu cască hi-vis.

Cât despre ideea topicului, iar sfaturi și experiențe aiurea, văd alții și iau exemplu negativ. Iar pe alții îi umflă râsul, dar tac, să nu supere seniorii. Am mers și la 40+ full echipat, pentru că țin la pielea și oasele proprietate personală.

Acum 5 ore, Kagemusha a spus:

Alt topic din categoria "minte odihnită". 🤦‍♂️

Toată lumea știe că la 33 de grade (alcoolice, ar spune @patrick1) se recomandă șlapi și tricou fără mâneci cu burta la vedere.

Confirm și susțin! 👍

Cine suporta echipament pe caldura cu atat mai bine. Cine nu, aia e, isi risca pielea la propriu.

Eu merg in maieu su pantaloni scurti. As merge la bustul gol daca n-as sti ca ma oprestebprimul gabor care ma vede.

Acum 7 ore, Constantin a spus:

Echiparea la 33 grade

Am oprit astazi la stop impreuna cu alti motociclisti. Erau in negru: casca neagra, tricou negru, pantaloni negri, pantofi negri, manusi! Explicatia!!!

Negrul absoarbe toate radiatiile!

Cand este foarte cald scot manusile. Fileul de aer creat de aripioare raceste partea dorsala a palmelor cu efect extins.

Camasa e de in. Au pe la bazaruri, prin targuri.

Cu echipare in alb, la 32 – 33 grade este placut cand rulezi. In stationare, nu!

La 38 – 40 de grade este nevoie de dispozitivul de racire folosind caldura latenta de vaporizare. Dar, de evitat!

Vesta care se uda in prealabil ( achizitie de la Honda) am probat-o. Neplacut!

Sistemul cu furtunul de aer rece a fost probat de cineva?

Ce idei ati mai incercat?

Ma refer la experienta proprie!

20220805_121515.jpg

idei? Da. Taie manecile de la camasa si cracii de la pantaloni.

Un mobrist < adevarat> se respecta,circuland complet in negru.Poate mici exceptii privind casca.Eu am de culoarea galbena. Avantajul cu echipamentul full-inchis de culoarea negru,ca in urma transpiratiei mai si slabesti.Din burtosul din primavara poti ajunge,balerin in toamna.)))

Acum 8 ore, KarolyTM a spus:

Un mobrist < adevarat> se respecta,circuland complet in negru.Poate mici exceptii privind casca.Eu am de culoarea galbena. Avantajul cu echipamentul full-inchis de culoarea negru,ca in urma transpiratiei mai si slabesti.Din burtosul din primavara poti ajunge,balerin in toamna.)))

la mine nu merge asta :)) in toamna e mai burtos ca toata vara a consumat bericioaice