Sari la conținut

Motocicletă lovită pe trotuar.


Toni12
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Sunt motociclist incepator și de curând mi a fost avariata motocicleta. Era parcata pe trotuar în spatele unei mașini, parcata pe trotuar și ea, la mai puțin de 1 m. Șoferul a vrut sa plece și a dat cu spatele și mi a julit destul de tare apărătoarea din fata. Era noapte, am fost pe aproape, ma cunoșteam cu el, se și grăbea sa plece, am zis ca o sa ne auzim zilele ce vor urma. Acum nu știu cine e de vina exact. Eu ca am parcat acolo? El ca a dat cu spatele și poate nu a văzut o? Amandoi ?

Dacă ma puteți ajuta cu un răspuns as aprecia mult.

Va mulțumesc!

20220719_215738.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Toni12 a spus:

Salut ! Sunt motociclist incepator și de curând mi a fost avariata motocicleta. Era parcata pe trotuar în spatele unei mașini, parcata pe trotuar și ea, la mai puțin de 1 m. Șoferul a vrut sa plece și a dat cu spatele și mi a julit destul de tare apărătoarea din fata. Era noapte, am fost pe aproape, ma cunoșteam cu el, se și grăbea sa plece, am zis ca o sa ne auzim zilele ce vor urma. Acum nu știu cine e de vina exact. Eu ca am parcat acolo? El ca a dat cu spatele și poate nu a văzut o? Amandoi ?

Dacă ma puteți ajuta cu un răspuns as aprecia mult.

Va mulțumesc!

20220719_215738.jpg

El este de vina,dar pe viitor cauta sa nu mai parchezi intre masini,pentru ca multi soferi nu vad bine in spate daca masina este mai inalta,sau nu au senzori care sa-i atentioneze.

Acum ai avut noroc ca l-ai prins....alta data nu se stie..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Captain Obvious here:

 

Ar tb sa nici nu-ti pese de zgarietura de pe aripa atata timp cat circuli cu gumele alea. 

Da, e vina lui ca a mutat masina fara sa se asigure. Cere-i bani de vopsit aripa si ia-ti un set de gume. Poate suna amuzant, dar nu e.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Motocicletă lovită pe trotuar.
Acum 9 minute, Lucian_M a spus:

Să fiu implicat în așa ceva, prefer să-i repar omului aripa, decât să îmi facă asigurarea babană anul viitor.

Cum au zis băieții, cât repari aripa, caută niște anvelope din deceniul ăsta.

 

asa e cand iti iei motoreta de toti banii si apoi pla bani de echipament, revizie, consumabile...

 

primul lucru care l-am facut si eu la mine l-a scuter cand l-am luat in 2019 a fost sa dau jos anvelopele din 2008-2009  ...

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ALEX-CRUISER a spus:

El este de vina,dar pe viitor cauta sa nu mai parchezi intre masini,pentru ca multi soferi nu se uită. 

Acum ai avut noroc ca l-ai prins....alta data nu se stie..

 

Fixed! 

Sunteți pricinoși, guma aia mai merge un sezon cel puțin! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

asa e cand iti iei motoreta de toti banii si apoi pla bani de echipament, revizie, consumabile...

 

primul lucru care l-am facut si eu la mine l-a scuter cand l-am luat in 2019 a fost sa dau jos anvelopele din 2008-2009  ...

12 mil am dat anul ăsta pe setul de Scorpion Trail 2, pe principiul că e mai ieftin setul decât un ghips.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, aethys a spus:

poza e destul de neclara in zona anvelopei. cum va dati voi seama de gradul de uzura si vechimea anvelopei? 

 

asa cum se vede din poza eu ii dau un 2013 ia zi @Toni12 ce an e "caciuciucu" fata?

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crezut ca dacă o sa scriu aici o sa ma și ajutați nu doar sa dați cu hate, dar nu v ați gândit ca e un motor de 125 cu care nu mergi mai tare de 80km/h și nici nu v ați gândit ca poate aștept sa vina cauciucul și sa fac și service ul la furci. 0 ajutor pt incepatori. Mulțumesc oricum celor care au răspuns întrebării puse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Toni12 a spus:

Am crezut ca dacă o sa scriu aici o sa ma și ajutați nu doar sa dați cu hate, dar nu v ați gândit ca e un motor de 125 cu care nu mergi mai tare de 80km/h și nici nu v ați gândit ca poate aștept sa vina cauciucul și sa fac și service ul la furci. 0 ajutor pt incepatori. Mulțumesc oricum celor care au răspuns întrebării puse.

 

nu da nimeni cu hate, dar zi-ne dotul sa vedem suntem doar carcotasi sau nu ne inseala ochiu.

 

sfaturile legate de cauciuc vin pe baza experientei. Ex: un baiat, cu niste gume de lemn din 2012 care abia luase motoreta, cand i-am facut observatie ca trebe schimbate a zis ca sezonu viitor ca acum vrea sa se plimbe. O zi mai tarziu ma suna sa-mi zica ca a trantit mobra, ca a vrut sa-i faca unu stanga  prin fata si ca a franat mai tare si a plecat mobra de sub el la 30 la ora.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Toni,

Am patit la fel anul trecut.

Masina soferului era asigurata la GRAWE.

Am primit fara comentarii aripa noua, gata vopsita, achizitionata de la Honda.

Faci amiabila si daca ii creste soferului prima de asigurare e problema lui.

Sa se uite pe unde merge, ca putea fi un om in locul motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Cavaleru a spus:

 

nu da nimeni cu hate, dar zi-ne dotul sa vedem suntem doar carcotasi sau nu ne inseala ochiu.

 

sfaturile legate de cauciuc vin pe baza experientei. Ex: un baiat, cu niste gume de lemn din 2012 care abia luase motoreta, cand i-am facut observatie ca trebe schimbate a zis ca sezonu viitor ca acum vrea sa se plimbe. O zi mai tarziu ma suna sa-mi zica ca a trantit mobra, ca a vrut sa-i faca unu stanga  prin fata si ca a franat mai tare si a plecat mobra de sub el la 30 la ora.....

2014

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Toni12 a spus:

2014

 

am fost aproape cand am zis 2013.

 

Mare grija cu ele, la moto se schimba la maxim 5 ani isi pierd din proprietati si devin foarte tari rezultand lipsa de aderenta, care e mai importanta pe franare :)

 

uite ce supriza am avut eu cu anvelopa 2019

image.thumb.png.d58a9c34188e3d8a9063063e6b066ddc.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sfat, oricum e ca si schimbata

 

are cineva habar unde in legislatie o sa gasesc articolul care ii demonstreaza ca el e de vina ?
este un vecin si a trecut o saptamana de la accident (adica nu mai pot merge la politie) si vreau sa ii arat ca el este de vina chiar daca el zice ca nu o vedea in oglinzi

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol. trebuia sa te duci in 24 de ore, facerea de bine *utere de mama

 

daca nu ajungi sa te intelegi cu el e trist, uite asa se strica prietenii pentru 3-400lei cat costa revopsirea aripii tale

dar sa nu uitam, dinte pentru dinte ;)

 

PS e treaba ta ca sofer cand te urci la volan sa te asiguri ca poti face manevre fara sa distrugi ceva. 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Toni12 a spus:

mersi de sfat, oricum e ca si schimbata

 

are cineva habar unde in legislatie o sa gasesc articolul care ii demonstreaza ca el e de vina ?
este un vecin si a trecut o saptamana de la accident (adica nu mai pot merge la politie) si vreau sa ii arat ca el este de vina chiar daca el zice ca nu o vedea in oglinzi

 

Dacă ai ajuns sa ii dai citate din legislație după o săptămână...😀 cam nasol..

Trebuia făcută amiabila în 24 h,daca nu voia, te prezentai la circa de poliție din raza judetului/sectorului tău.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

46 minutes ago, Toni12 said:

mersi de sfat, oricum e ca si schimbata

 

are cineva habar unde in legislatie o sa gasesc articolul care ii demonstreaza ca el e de vina ?
este un vecin si a trecut o saptamana de la accident (adica nu mai pot merge la politie) si vreau sa ii arat ca el este de vina chiar daca el zice ca nu o vedea in oglinzi

 

Daca nu rezolvi cu vecinu',poti s-o faci cafe racer.II dai aripa jos filtre si tot.Merge sa faci cafe racer din orice.Chiar si dintr-un tomberon

Editat de EarthFish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...