Sari la conținut

Rog recomandare extractie cap surub stricat


Postări Recomandate

Salut,


Am o pereche de oglinzi Rizoma si am reusit sa stric suruburile de reglaj, au fost stranse foarte tare de fabricant sau din cauza trecerii timpului s-au sudat, cert e ca am reusit sa le rotunjesc pe ambele, am folosit spray degripant inainte :), rog recomandare  undeva sa rezolv problema, cineva priceput care sa-mi le extraga fara sa le zgarie.


Va rog sa fie in Bucuresti.

 

Multumesc anticipat!

 

2686670B-324F-4E8A-B080-367D13F7E047.jpeg

9A6F8BD7-60BD-418C-846A-B36CC48990AC.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sugestii, as prefera sa merg la cineva care deja are scule si dexteritatea necesara. Torx-ul de 25 e mic si cel de 27 trebuie batut, decat sa fac vreo prostie prefer sa-i platesc serviciul cuiva care are dexteritate, experienta. M-ar ajuta un contact sa merg cu oglinzile la persoana respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pt sugestii, am reusit cu greu sa le scot, le-am incalzit, am folosit extractor, torx … la mana nu au vrut sa iasa, pana la urma am majorat gaura si am folosit un torx cu un nr mai mare si o bormasina cu impact, le-am scos. Surubul era de aluminiu…

 

Multumesc !

 

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Lucian_M a spus:

Pune din metal pentru viitor, probabil e M4 sau M5 (cel mult 6), se găsesc ușor.

 

Am pus de metal momentan, intentionez sa-mi comand o pereche de titanium de pe Aliexpress, sunt M5 x 20. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, christian a spus:

Multumesc pt sugestii, as prefera sa merg la cineva care deja are scule si dexteritatea necesara. Torx-ul de 25 e mic si cel de 27 trebuie batut, decat sa fac vreo prostie prefer sa-i platesc serviciul cuiva care are dexteritate, experienta. M-ar ajuta un contact sa merg cu oglinzile la persoana respectiva.

Îți dau numărul lu' șefu', și vezi dacă are timp să ți le bage la electroeroziune ...

Nu știu ce scoruri are și nici dacă o fi ăla de lucrează pe mașină la muncă.

E fugiți toți în concedii.

PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.08.2022 la 12:03, cinezicealae a spus:

Îți dau numărul lu' șefu', și vezi dacă are timp să ți le bage la electroeroziune ...

Nu știu ce scoruri are și nici dacă o fi ăla de lucrează pe mașină la muncă.

E fugiți toți în concedii.

PM

 

Am rezolvat, mersi!

La 10.08.2022 la 23:17, MotoS Garage a spus:

Auzi tu, titan de pe ali... :)))

 

din review uri asa zic baietii ca sunt titan :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.08.2022 la 9:49, GoodKat a spus:

Daca pui suruburi de inox pune pasta cuprata pe filete. Inoxul si aluminiul nu se inteleg prea bine, fac o reactie galvanica si te trezesti ca raman acolo sau pleaca cu filetul.

 

asa am facut dupa ce am citit sfatul tau. mersi!

Acum 12 minute, Lucian_M a spus:

Am mai văzut eu la cineva șuruburi de alea, jurai că e aluminiu. 

 

nu am apucat sa comand, nu mai cumpar de la ei daca zici ca e asa.... aveau ceva review uri (multe rau), zic aia ca e titan... nu stiu ce sa zic... pretul pe buc undeva la 16 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic eu, zic și colegii. Dacă vrei musai șuruburi din titan, cumperi ceva original, că de fake-uri e plină lumea. Dar nu m-aș complica degeaba cu așa ceva, totuși dacă se buleste hexagonul, o să fie distracție la extras. Bine, dacă e aluminiu, merge blană cu un torx sau spline, așa capeți experiență. 💪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Lucian_M a spus:

Nu zic eu, zic și colegii. Dacă vrei musai șuruburi din titan, cumperi ceva original, că de fake-uri e plină lumea. Dar nu m-aș complica degeaba cu așa ceva, totuși dacă se buleste hexagonul, o să fie distracție la extras. Bine, dacă e aluminiu, merge blană cu un torx sau spline, așa capeți experiență. 💪

 

pai nu ma mai complic, raman pe surub normal, mersi de sfaturi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...