Sari la conținut

Parere armură moto?


Postări Recomandate

Cât e cald și nu plouă, poate da. Când e frig și îți bate ploaia în freză, te faci ciuciulete, că sigur nu dai de trei ori mai mult pe un costum de ploaie complet (geacă, pantaloni, mănuși, protecție cizme). Ce mai ai în rest ca echipament moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Cât e cald și nu plouă, poate da. Când e frig și îți bate ploaia în freză, te faci ciuciulete, că sigur nu dai de trei ori mai mult pe un costum de ploaie complet (geacă, pantaloni, mănuși, protecție cizme). Ce mai ai în rest ca echipament moto?

Momentan nimic, incerc sa-mi fac o idee pentru echipamente pana cand imi iau un GS 500 E. Vreau sa ma orientez la ceva foarte subtire.
Mersi de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ceva de genul asta si e ok, dar alta marca si alta zona de pret. Eu am luat-o de la un producator cunoscut de echipamente de enduro si ATV, e foarte ok pentru offroad (e facuta sa protejeze de craci de copaci prin padure), o port ocazional si prin oras dar niciodata cand ies din oras la un drum de peste 30 min.

 

La asta din poze nu pot sa imi dau seama de calitate. Pretul e foarte mic, e de 3-4 ori mai ieftina decat orice marca cunoscuta, dar calitatea e o mare necunoscuta si pana nu o vezi si eventual o probezi nu poti sa iti dai seama daca merita cumparata. Dar chiar daca o cumperi e doar pentru offroad sau prin oras vara cand e cald si asta daca se ventileaza bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Parere armură moto?
  • Admin

Strânge bani și cumpără-ți un costum mesh de vară,  rahatul ala nu-ți folosește la nimic.

Te încurci în plastice, alea se lipesc de tine și transpiri mai rău decât într-o greacă de vară, în cazul unei căzături nu stau pe poziție.

Plus că arăți ca dracu când te dai jos de pe motocicletă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

Armurile alea din câte știu nu sunt destinate mersului pe stradă/asfalt, nu rezistă la abraziune. 

@Cavaleru, ce costum de ploaie de la decathlon se pretează a fi luat peste echipamentul moto? 

https://www.decathlon.ro/p/jacheta-cu-fermoar-scurt-protectie-ploaie-nh100-raincut-negru-barbati/_/R-p-5332?mc=8300326

 

Sa-ti amintesti sa-l iei cu o marime sau chiar 2marimi mai mare. Ideal ar fi sa-l probezi cu geaca pe tine.

Editat de mariuspmg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu recomand armura pe strada. E greu de imbracat si de dat jos, dar depinde de obisnuinta. In plus, cred ca la o tranta pe asfalt, in anumite conditii, poate sa iti faca mai mult rau decat bine. Protectiile acelea sunt rigide, nu  absorb socul ca si protectiile din spuma/ poliuretan. Sunt mai mult recomandate la off road. Am avut una si am scapat urgent de ea.

 

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Armurile alea din câte știu nu sunt destinate mersului pe stradă/asfalt, nu rezistă la abraziune. 

@Cavaleru, ce costum de ploaie de la decathlon se pretează a fi luat peste echipamentul moto? 

Eu mi-am luat o jacheta fluorescenta de la raionul de ciclism ( vreo 100 de lei). Are si insertii reflectorizante. Inainte sa o cumpar am probat-o peste geaca. Pe eticheta spune ca rezista la ploaie moderata, dar am avut succes cu ea si pe ploi torentiale. 0 apa prin ea. Idem si cu husa pentru rucsac, de la raionul de drumetii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, ENEOS a spus:

Armurile alea din câte știu nu sunt destinate mersului pe stradă/asfalt, nu rezistă la abraziune. 

@Cavaleru, ce costum de ploaie de la decathlon se pretează a fi luat peste echipamentul moto? 

 

eu am de ani buni un costum de la dechatlon. a fost ceva de genu 60 bluza si 50 pantalonul dar prin 2010 le-am luat. 

cand le-am folosit si-au facut treaba, am prins si torentiale si grindina cu ele

le-am luat cand aveam costumul moto pe mine :D

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am armura moto fix din asta, pentru enduro. Parerea mea....e destul de calduroasa. Si eu am purtat-o prin padure vreo 5-6 iesiri, apoi am cam abandonat-o pentru ca ma incingeam in ea. Ca si material, a rezistat f bine insa. O problema e cu niturile de fier de pe ea,cam ruginesc. Nickelul ala nu e chiar nickel

Daca te gandesti sa iei acea armura, atentie la tabelul de marimi din josul paginii. E foarte ciudat sa ai  80 kg si sa trebuiasca sa iei masura XXL. Sunt facute pentru chinezi micuti.

Uite si pagina selerului, daca vrei sa dai un tel inainte.

 

https://crazysheep.ro/index.php?route=product/product&product_id=185&search=armura+moto

 

Parerea mea e ca o geaca cu protectii si aerisiri te ajuta mult mai mult chiar si vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...