Sari la conținut

14. Gran Premio Gryfyn di San Marino e della Riviera di Rimini 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Nu.l obsedeaza doar ca tu repeti insistent scelasi lucru zi de zi ca atunci cand invatai tabla inmultirii si normal ca omul te tine minte🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 ore, Speedy.K a spus:


Peco are alea 4 victorii in foarte mare parte datorita disciplinei colegilor ducatisti de la toate echipele. Eu cred ca una i-o putea lua Miller si alta Enea daca erau lasati.

Indiscutabil. Cel putin ultimele doua victorii ar trebui sa ii aiba coautori pe Miller si Bastia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, xt600 a spus:

Indiscutabil. Cel putin ultimele doua victorii ar trebui sa ii aiba coautori pe Miller si Bastia.

 

cu Miller nu. dar Bestia cred ca avea inca rezerve si la final fix asta a vrut sa arate, sezonu viitor va fi bataia pt alfa male in boxa ducati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Djenavar a spus:

Nu.l obsedeaza doar ca tu repeti insistent scelasi lucru zi de zi ca atunci cand invatai tabla inmultirii si normal ca omul te tine minte🤣🤣🤣

Nu am mai discutat situatia aia, dar vad ca pe el nu il lasa sa doarma.. ;)

Acum 30 minute, Cavaleru a spus:

 

.... dar Bestia cred ca avea inca rezerve si la final fix asta a vrut sa arate, sezonu viitor va fi bataia pt alfa male in boxa ducati

Cam asa arata si timpii pe ultimele tururi...

Bataia pentru pozitia de alfa male a inceput de la cursa asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Ca bine ziceai, intr-un post anterior, nu prea intelegi mare lucru din cursele pe care le vezi. Imi aduc aminte ca ti-am pus atunci si o inregistrare de pe motocicleta lui MM.Tu, nu si nu, Batman... 

Oh, dar tin si eu minte. O inregistarre pe care se vede … fix ce vezi si pe plan general. Tot atunci ti-am zis sa vii cu o comparatie de timpi pe sector sau de viteza, ceva palpabil. Dar astea sunt detalii inutile, ochiul tau ager nu poate fi inselat. Asa cum nu putea fi inselat tot in perioada aia cand MM a declarat ca Dovi i-a rupt protectia de frana la o depasire, cand s-a bagat pe,sub el. Tu l-ai facut mincinos pe MM si erai vehement ca depasirea a fost lacrima si cei doi nu s-au atins. Dupa ce a aparut filmarea slo-mo cand se vede cum zboara protectia si dupa ce am pus si stop-cadru … ai disparut. Fara sa admiti vreodata ca te-ai inselat.

Acum 46 minute, xt600 a spus:

Nu am mai discutat situatia aia, dar vad ca pe el nu il lasa sa doarma.. ;)

Te alinti.

Pur si simplu unele perle sunt monumentale si devin memorabile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, PzKpfW a spus:

 Teribil de inconstant.

....pt un championship contender.Corect.

 

Hai sa ii acordam circumstante atenuante si sa spunem ca s-a acomodat mai greu cu noul Ducati v2022 si de aia s-a tot imprastiat.

Si sa speram ca la Aragon and so on va continua in acest ritm si (mai ales) fara sa faca prostii (adica mai pe scurt fara sa se imprastie).

 

Eu cred ca,avand in vedere ce curse au mai ramas,curse care nu sunt deloc propice lui Q-Yamaha,daca Bagnaia isi tine cumpatul si ia podiumuri (nu zic victorii,macar podiumuri) etapa de etapa,s-ar putea ca la Valencia sa avem o batalie pt titlu.Fingers crossed :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, va fi un campion meritoriu. Quartararo este cel mai bun/în formă pilot în momentul de față; merită titlul pe deplin. Bagnaia merită titlul prin prisma celor de la Ducati, care au cea mai bună motocicletă. Personal sper doar să nu câștige Bagnaia titlul pentru 5 puncte sau mai puțin. Va vui forumul cum că a câștigat campionatul doar datorită ordinelor de echipă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Oricum ar fi, va fi un campion meritoriu. Quartararo este cel mai bun/în formă pilot în momentul de față; merită titlul pe deplin. Bagnaia merită titlul prin prisma celor de la Ducati, care au cea mai bună motocicletă. Personal sper doar să nu câștige Bagnaia titlul pentru 5 puncte sau mai puțin. Va vui forumul cum că a câștigat campionatul doar datorită ordinelor de echipă.

 

deja vuieste forumu, but who gives a fucck?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar.

Trebuie sa ne asteptam.

Daca castiga Bagnaia - "asta a luat titlul cu plutonul de Ducati blocandu-l pe Q si ajutandu-l pe el...mue Gigi"

Stim placa.

Nu conteaza ca Peco e fastest nu conteaza ca s-au chinuit 2 cursa trecuta sa il depaseasca si nu au putut -nu,a castigat pe blat.

In fine.

Eu sincer il respect pe Q si tot lui ii dau prima sansa,dar sa revina Bagnaia dupa aceste Dnf's si sa ia titlul...asta ar fi superb....underdog dreams :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revăzut cursa și sunt din ce în ce mai puțin convins de non-combativitatea lui Bastianini. Cred mai repede că a fost foarte atent să nu încerce o depășire riscantă și să facă o fază în stilul Iannone 2016 în Argentina; i-a distrus cariera faza aia. Bastianini a fost vizibil dezamăgit după ce a trecut linia de sosire, iar la conferința de presă părea sincer când a povestit cursa din perspectiva lui. Nu prea-l văd jucând teatru atât de bine.

 

Quartararo mai are ceva șanse bune la victorie la Phillip Island și Buriram. Poate și la Motegi. Și pe eventualele greșeli ale lui Bagnaia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu rupea timpii si nu bataia motoreta in 4 si nu facea nimic din ce a facut Enea daca primea ordin sa nu il atace pe Peco.Nu poti simula asa ceva.

Daca Peco ar fi gresit ceva cat de mic,acum aveam alta discutie - ala l-ar fi executat rapid.Peco insa a fost flawless,efectiv eu nu am vazut nici o greseala si probabil si ritmul a fost pe masura.

Oricum s-a riscat acolo in 4,dar mna...chiar daca il dadea jos pe Peco si ii distrugea astfel eventualele sanse la un campionat....contractul cu uzina tot semnat era :bounce:

 

Q are sanse la Philip Island...in rest nu stiu ce sa zic.Motegi exclus zic eu,e prea stop'n'go.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul incep sa am ceva dubii in privinta francezului, plm sa nu reuseasca sa treaca de Marini mi se pare o contraperformanta colosala. Sa zica mersi ca au iesit Miller si Zarco, altfel il vedeam si mai in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

28 minutes ago, Method said:

probabil si ritmul a fost pe masura

 

Jack Miller

I don't want to say I was going to win today or anything like that [because] those two guys at the front - I came in and saw their lap times on the last lap and basically shit my pants, to be honest! I mean, that was impressive. A '31.8 and '31.9, with 27 laps on the tires, it's the same as my pole lap! So those guys were pushing. I only saw some short [clips] of the race, but it looked like the pace was extremely fast at the front there and those guys were riding extremely well.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, PzKpfW a spus:

Am revăzut cursa și sunt din ce în ce mai puțin convins de non-combativitatea lui Bastianini.

nici mie nu-mi pare - mai ales cum a venit la finish.

stand in spate atatea ture si atat de aproape a pus presiune enorma pe Peco care daca gresea/cadea - aia era.

si cum a recuperat in ultimul tur 0.3 secunde parca.. ireal. putea sa o lase moale sa zica "m-am multumit cu loc 2" dar el parca a facut fastest lap cu acea greseala.

 

In plus Basti e din Rimini(?) e aproape de circuit, familia, prietenii, plus italia, oricine vrea sa castige acasa.

 

dar hei, pana la urma doar el stie.

bine, el si expertii de pe forum :crack:

 

Acum 15 minute, RuInCV a spus:

Eu unul incep sa am ceva dubii in privinta francezului, plm sa nu reuseasca sa treaca de Marini mi se pare o contraperformanta colosala. Sa zica mersi ca au iesit Miller si Zarco, altfel il vedeam si mai in spate.

man a mers superb pana acum. 

recuperari incredibile, multe puncte salvate.

 

asta a fost prima cursa cu rezultat cu adevarat slab.

presiunea incepe sa creasca pentru el, cu/fara psiholog.. cand il vezi pe baiatu ala in rosu ca vine.. + ca are atatia colegi care sa fim sinceri se gandesc la 'ducati'...

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Clar.

Trebuie sa ne asteptam.

Daca castiga Bagnaia - "asta a luat titlul cu plutonul de Ducati blocandu-l pe Q si ajutandu-l pe el...mue Gigi"

Stim placa.

Daca nu vrei sa vezi evidetele, nu este problema noastra. Ciabatti insusi recunoaste mai mult sau mai putin explicit ca sunt ordine de echipa. www.crash.net/motogp/news/1011690/1/ducati-claim-we-don-t-team-orders-will-they-make-demands  Ieri, inainte de cursa a trecut pe la fiecare pilot. Mai mult de atat, nush ce doresti, ca sa vezi realitatea. Da, Peco a castigat ultimele doua curse ajutat copios de coechipieri. Va lua titlul, doar daca este ajutat de colegi. Nici macar intre pilotii Ducati nu este cel mai rapid. Ieri, daca Bastia nu era disciplinat, pierdea cursa. Cursa trecuta, Miller a fost băiet de echipa, etc, etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ilarionciobanu a spus:

Vezi erapa trecuta. Depasire Quarta la Miller. Asta nu schitzeaza nimic. Nici aparare nici contraatac. Galeria: wow, ce pilot, ce talent, ce dapserie.

Cu putin timp inainte depasise altcineva la Miller si el a avut aceeasi reactie, adica lipsa. Galeria: pfff, l-a lasat sa treaca. Astea nu mai sunt curse.

:crack:

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

ce salvare :)

Unde mai pui ca Basti e mai mic așa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai avea putin ,Enea si-l impingea ,sa mearga mai tare.

Ce aveti fratilor.sunt evidente ordinele de echipa.

Va place sa fiti mintiti si sa va mintiti?!OK.Treaba voastra.

Dar sa-i certati pe cei ce vad evidenta,blatul Ducati,e de porc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Am revăzut cursa și sunt din ce în ce mai puțin convins de non-combativitatea lui Bastianini. Cred mai repede că a fost foarte atent să nu încerce o depășire riscantă și să facă o fază în stilul Iannone 2016 în Argentina; i-a distrus cariera faza aia. Bastianini a fost vizibil dezamăgit după ce a trecut linia de sosire, iar la conferința de presă părea sincer când a povestit cursa din perspectiva lui. Nu prea-l văd jucând teatru atât de bine.

 

Quartararo mai are ceva șanse bune la victorie la Phillip Island și Buriram. Poate și la Motegi. Și pe eventualele greșeli ale lui Bagnaia

Eu cred ca depinde f mult de calificari si de cum pleaca in fiecare cursa. Sa ne aducem aminte ca Q a reusit sa termine pe podium pe circuite unde nu avea nici o sansa, si a reusit sa termine mai jos pe Jerez de exemplu, unde ... numai circuit ducati nu e. 
feelingul meu este ca Ducati a mai facut un pas in plus iar yamaha nu prea. Si asta duce la fortari peste limita. 
dar na, viitoarele curse ne vor arata. Intre timp Q mai slabeste 2 kg ca sa fie mai usor oe yamaha😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, xt600 said:

www.crash.net/motogp/news/1011690/1/ducati-claim-we-don-t-team-orders-will-they-make-demands

 

Nu-mi dau seama dacă ai citit articolul.

 

There are six remaining - raising the possibility that Ducati could issue team orders and use their numerical superiority to thwart Quartararo.

 

“We don’t like team orders but, obviously, we also have to think about winning the rider’s championship”

 

După care clarifică:

 

“We won’t try any super-aggressive attacks on the last lap if we are first and second, because there is the risk that somebody will crash which would not be good for any of the riders! If somebody can win, maybe don’t try on the last corner to pass him. That’s what we need to clarify.

 

The last lap was more thrilling than we wanted! You are so close to disaster in this situation [the last lap]. We have memories from Argentina 2016 and we don’t want this repeated! Luckily it was okay, and two Ducatis were on the podium.”

 

Probabil că vor folosi ordine de echipă dacă vor fi la limită. La fel ar face și alții în locul lor. Dar "Bagnia a câștigat două curse ajutat copios de coechipieri" e cam ridicol.

 

4 hours ago, xt600 said:

Nici macar intre pilotii Ducati nu este cel mai rapid.

 

Din păcate pentru Ducati ba da, chiar el este cel mai rapid per total. În afară de cele trei boacăne din Qatar, Franța și Germania când a dat-o pe jos, a avut doar o singură cursă slabă, în Indonezia. În rest un abandon în care a fost nevinovat, un loc 8 (plecat ultimul din grilă) și două locuri 5. În afară de inconstanță (are și el 3 căzături gratuite), Bastianini a avut destule curse anonime - la Mandalika, Termas, Catalunya, Sachsenring, Assen... A avut un super sezon și-și merită locul la echipa oficială, dar nu este mai rapid decât Bagnaia. Deocamdată cel puțin.

 

Susțin în continuare că Bagnaia nu-mi pare campion, greșește prea mult. Dar din grupul Ducati este cel mai bun.

 

3 minutes ago, damager said:

Intre timp Q mai slabeste 2 kg ca sa fie mai usor oe yamaha

 

Dovizioso spunea că greutatea mai mare îl ajută pe Quartararo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, PzKpfW a spus:

 

Nu-mi dau seama dacă ai citit articolul.

 

There are six remaining - raising the possibility that Ducati could issue team orders and use their numerical superiority to thwart Quartararo.

 

“We don’t like team orders but, obviously, we also have to think about winning the rider’s championship”

 

După care clarifică:

 

“We won’t try any super-aggressive attacks on the last lap if we are first and second, because there is the risk that somebody will crash which would not be good for any of the riders! If somebody can win, maybe don’t try on the last corner to pass him. That’s what we need to clarify.

 

The last lap was more thrilling than we wanted! You are so close to disaster in this situation [the last lap]. We have memories from Argentina 2016 and we don’t want this repeated! Luckily it was okay, and two Ducatis were on the podium.”

 

Probabil că vor folosi ordine de echipă dacă vor fi la limită. La fel ar face și alții în locul lor. Dar "Bagnia a câștigat două curse ajutat copios de coechipieri" e cam ridicol.

 

 

Din păcate pentru Ducati ba da, chiar el este cel mai rapid per total. În afară de cele trei boacăne din Qatar, Franța și Germania când a dat-o pe jos, a avut doar o singură cursă slabă, în Indonezia. În rest un abandon în care a fost nevinovat, un loc 8 (plecat ultimul din grilă) și două locuri 5. În afară de inconstanță (are și el 3 căzături gratuite), Bastianini a avut destule curse anonime - la Mandalika, Termas, Catalunya, Sachsenring, Assen... A avut un super sezon și-și merită locul la echipa oficială, dar nu este mai rapid decât Bagnaia. Deocamdată cel puțin.

 

Susțin în continuare că Bagnaia nu-mi pare campion, greșește prea mult. Dar din grupul Ducati este cel mai bun.

 

 

Dovizioso spunea că greutatea mai mare îl ajută pe Quartararo.

Nu greutatea cat inaltime din ce am inteles eu. 
 

Chiar acum, damager a spus:

Nu greutatea cat inaltime din ce am inteles eu. 
 

 

4EA2991D-C0B2-4083-93FD-C4D8C7494959.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul. Că-i permite să se întindă mai bine pe motocicletă, să aibă mai multă apăsare pe guma spate și s-o forțeze mai puțin. Și ca idee, omul nu e uriaș, are 1m77-78. Dar sunt pitici majoritatea. Bastianini are 1m68, Dovi 1m65, Márquez 1m69...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

Ceva de genul. Că-i permite să se întindă mai bine pe motocicletă, să aibă mai multă apăsare pe guma spate și s-o forțeze mai puțin. Și ca idee, omul nu e uriaș, are 1m77-78. Dar sunt pitici majoritatea. Bastianini are 1m68, Dovi 1m65, Márquez 1m69...

Probabil ca 5 cm conteaza mult. Si Rossi era la fel, mai inalt. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...