Sari la conținut

Ridicare motociclete sector4


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 ore, Contabil a spus:

:)

Am cautat sa-mi aduc aminte daca macar o data m-a impiedicat, jenat o mobra parcata pe trotuar ..... n-am reusit.

La masini este intradevar sensibil subiectul.

Vino în popești.

"Trotuar" de 60cm și moto pe trotuar, ghici dacă e loc sa treci.

 

Dacă se vrea se poate.

 

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 12 minute, frigider a spus:

Vino în popești.

"Trotuar" de 60cm și moto pe trotuar, ghici dacă e loc sa treci.

 

Dacă se vrea se poate.

 

 

Sa le iei neamul la cei care au aprobat planul de urbanism …….si dezvoltatorilor…..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Kristian K a spus:

Eu caut sa-mi aduc aminte in ce oras din Ro s-au dat de la primarie parcare pentru moto,nu auto...

Sau daca in nomenclatorul meseriilor si profesiilor,exista cea de mecanic moto...

Se poate sa nu stiu eu,dar... :)

jignesti tara in care traim ! Daca dai la o parte renaultul, smartul si omul care mananca covrigi o sa vezi ca sunt locuri de parcare chiar pentru biciclete...noaptea mitii

parcare bici.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, frigider a spus:

Vino în popești.

 

Prin 2018 aveam nevoie de un apartament pt. citiva ani mai aproape de metrou (sa aiba copiii acces rapid la scoala, etc.), am fost in Popesti - si am plecat rapid ... sa zic mai mult fugind asa. :) Ciudatenii ca acolo, rar ai sanse sa vezi.

 

Cred ca au inceput cu masinile si au bagat pe linga ele citeva cu 2 roti .... sa fie "echitabil", daca o sa fie cerere mare de locuri pentru mobre - cu 2 dungi si o cifra cu vopsea mai baga 2-300 lei / an la buget.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ipocrizia unor jeguri umane e nelimitata:

 

"Zeci de ani nu am avut probleme in a parca motoarele pe trotuar sau pe alei de blocuri, chiar daca nu spunem ca a fost legal sau ilegal".

 

Adica nu vor sa spuna ca era ilegal, dar au pretentii cand se aplica legea. Da, frumos.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Mariusik85 a spus:

trecand peste ce zice colegul mai sus (are dreptate) eu zic ca e ok sa se puna problema in mod oficial prin aceasta petitie. Am semnat, asteptam raspuns la situatiile prezentate si la intrebarile puse.

La care intrebari, din astea: "unde este grija sectorului dumneavoastra fata de acesta si fata de necesitatile acestuia"? Da una mica nu vrei de la primarie? Care necesitati trebuie rezolvate de primarie si care sunt problema ta? De ce primaria trebuie sa iti faca parcari? Ai bani de un cazan de 2000 de euro, dar nu ai unde sa il pui? Sau ai o motocicleta de 25,000 de euro dar locuiesti intr-un apartament de 30,000 fara parcari? Stii ca blocurile noi au parcari, poti sa te muti daca ai nevoie de parcare, nu astepta sa ti se dea, ca nu esti ciung.

 

Si va mai f..e si grija caprei vecinului: "tovarasa invatatoare, de ce lui Gigel nu ii ridicati trotineta de pe trotuar?". In alt context e o intrebare valida, in asta e fix capra vecinului.

 

"Politia Locala sa sesizeze cetateanul si sa-l avertizeze privind aceasta situatie nu sa-l amendeze din start" - si avertisment la primele 3 violuri de babe (eufemism)? Ca trebuie sa fii avertizat, chiar daca stii ca e ilegal. 

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, FlipperCo a spus:

Semnat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, Kristian K said:

Eu caut sa-mi aduc aminte in ce oras din Ro s-au dat de la primarie parcare pentru moto,nu auto...

Sau daca in nomenclatorul meseriilor si profesiilor,exista cea de mecanic moto...

Se poate sa nu stiu eu,dar... :)

Te invit in sectoru 2, pe la Parcu Circului, zona de case cu 2 benzi da' s-au trantit ceva blocuri noi in zona, si de, parcarile sunt scumpe. Cu masinile parcate pe stinga si pe dreapta, de fapt o banda pentru 2 sensuri. Trotuarele ? Pline... masini si motociclete deopotriva. Mergi cu carutu` in zig zag - asta cand ai loc sa iesi pe strada si nu tre sa te intorci vreo 3 masini ca nu incape efectiv printre ele. Si chiar am un carut finut.

De-abia astept sa le ridice si pe-alea. Masini si motociclete si scutere. O sa fie o saptamana doua de draci spume si tavaleli apoi o sa pot merge linistit, nu trebuie sa mai ocolesc decat cacatii de caine. 

Nu vreau sa zic ca tocma asta trebuia facut, stiu ca sunt altele mai grave decat asta, dar pana una-alta,si sunt indulgent cand zic doar atat, 80% din noi astia care facem gat suntem suparati pe nereguli, da suntem si suparati cand se rezolva neregulile care ne afecteaza pe noi in mod direct. 

Din pacate, ca sa se rezolve unele probleme trebuie sa sufere si aia care parcau frumos, care se gandeau de 3 ori la spatiu din jur. 

 

 

1 hour ago, andreierdna said:

Te invit in sectoru 2, pe la Parcu Circului, zona de case cu 2 benzi da' s-au trantit ceva blocuri noi in zona, si de, parcarile sunt scumpe. Cu masinile parcate pe stinga si pe dreapta, de fapt o banda pentru 2 sensuri. Trotuarele ? Pline... masini si motociclete deopotriva. Mergi cu carutu` in zig zag - asta cand ai loc sa iesi pe strada si nu tre sa te intorci vreo 3 masini ca nu incape efectiv printre ele. Si chiar am un carut finut.

De-abia astept sa le ridice si pe-alea. Masini si motociclete si scutere. O sa fie o saptamana doua de draci spume si tavaleli apoi o sa pot merge linistit, nu trebuie sa mai ocolesc decat cacatii de caine. 

Nu vreau sa zic ca tocma asta trebuia facut, stiu ca sunt altele mai grave decat asta, dar pana una-alta,si sunt indulgent cand zic doar atat, 80% din noi astia care facem gat suntem suparati pe nereguli, da suntem si suparati cand se rezolva neregulile care ne afecteaza pe noi in mod direct. 

Din pacate, ca sa se rezolve unele probleme trebuie sa sufere si aia care parcau frumos, care se gandeau de 3 ori la spatiu din jur. 

 

 

am dat quote gresit,

 

raspundeam la ce zicea Contabil

 

“Am cautat sa-mi aduc aminte daca macar o data m-a impiedicat, jenat o mobra parcata pe trotuar ..... n-am reusit.“

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, andreierdna a spus:

Din pacate, ca sa se rezolve unele probleme trebuie sa sufere si aia care parcau frumos, care se gandeau de 3 ori la spatiu din jur. 

 

Nu stiu zona foarte bine, dar pe compozitori (la 2 pasi de tine) unde am o tentativa de apartament, au rezolvat cu strada facind-o cu unic sens. Unele strazi sint foarte inguste fata de masinile care ar trebui parcate, este un pic peste mina dar merge se parcheaza mai lejer si ramin trotoarele libere. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, Contabil said:

 

Nu stiu zona foarte bine, dar pe compozitori (la 2 pasi de tine) unde am o tentativa de apartament, au rezolvat cu strada facind-o cu unic sens. Unele strazi sint foarte inguste fata de masinile care ar trebui parcate, este un pic peste mina dar merge se parcheaza mai lejer si ramin trotoarele libere. :)

am cerere in derulare pentru asta. M-au fâțâit de la Adm strazilor la Primarie si inapoi la Adm ca raspunsul final sa fie ca nu au semne.

CA NU AU SEMNE.

A luat mai bine de un an de cerere si cerere de procesare la cerere respectiv cerere de procesare la cerere  ….. (you get the point)ca sa proceseze in final  si au venit si au pus pubele la toti stalpii de pe strada (nu era niciunul) - deci probabil vor face la un moment dat si sensul unic. Problema e ca gorilele tot pe jos arunca si cu pubele. Deci ma indoiesc ca vor parca diferit chiar ai cu sens unic. Dar macar nu se mai claxoneaza sub balcon in fiecare dimineata ca n-au loc sa treaca si se incapataneaza sa nu dea niciunu cu spatele pana se face carnat pe ambele sensuri.

 

Ma rog deja divaghez, ideea e ca parcatul pe trotuare a devenit asa un normal - si includ din nou si 2 si 3 (e un spyder frecvent la birou si trebe ocolit pe strada) si 4 roti.

 

Nu am nimic cu motoretele parcate pe trotuarul care are 3-4 metri(de exemplu pe Blvd Tei). Nu sunt neaparat de acord cu dimensiunea trotuarului, ar fi o cate banda extra pe fiecare sens si tot ar ramane loc cacalau pe trotuar pentru pietoni dar din nou asta e deja alt subiect.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, patrick1 said:

Wow! Câtă previziune!

Deja s-au gândit și la un formular de cerere de amorsarea a procedurii de procesare a cererii și nu la o întâmpinare de acțiune în contencios administrativ, cu dovada de îndeplinire a procedurii prealabile și cu citarea legală a unității administrativ-teritoriale (UAT) prin personajul abilitat ca reprezentant?

 

Pretty much da. a trebuit sa citesc de trei ori. Tu ce faci mai exact ?😂😂

4 minutes ago, andreierdna said:

Pretty much da. a trebuit sa citesc de trei ori. Tu ce faci mai exact ?😂😂

revin,  nu e tocmai un formular specific, se da frumușăl mail sau scrisoare cu “Domnule Tovaraș” vă rog sa procesati cererea cu nr de inregistrare.

La cateva zile iti da nr de inregistrare si pt aia daca are toate detaliile necesare. Tehnic la a 3-a cerere mi-au raspuns cu toate in corp si mi-au zis “da cuaie vedem ca esti nebun o sa iti punem coșuri da momentan n-avem buget”. Le-au pus pana la urma asa cum ziceam dar le-au pus cam 9 luni mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachime tati

ia te uita:

 

https://www.hotnews.ro/stiri-international-25766498-sfarsitul-unei-epoci-scutiri-cuterele-motocicletele-nu-mai-parcheaza-gratuit-strazile-din-paris.htm

 

plm..imi iau role

 

btw. sa ia aminte la turci si la georgieni. acolo e haos big time.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, foxbat a spus:

ianachime tati

ia te uita:

 

https://www.hotnews.ro/stiri-international-25766498-sfarsitul-unei-epoci-scutiri-cuterele-motocicletele-nu-mai-parcheaza-gratuit-strazile-din-paris.htm

 

plm..imi iau role

 

btw. sa ia aminte la turci si la georgieni. acolo e haos big time.

 

Le e foame, nevoie de bani la primarii. 

 

Cred ca încep sa se p**e pe mobilitatea urbana. Mers pe jos ca face piciorul frumos 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, foxbat a spus:

ianachime tati

ia te uita:

 

https://www.hotnews.ro/stiri-international-25766498-sfarsitul-unei-epoci-scutiri-cuterele-motocicletele-nu-mai-parcheaza-gratuit-strazile-din-paris.htm

 

plm..imi iau role

 

btw. sa ia aminte la turci si la georgieni. acolo e haos big time.

 bobita….. sa ne lamurim 

eu nu am comentat nici o TAXA!!!

am cerut primariei loc de parcare justificand ca platesc impozit pt n’ agregate pe 2 roti…. Loc platit 

nu se acorda locuri de parcare pt mototociclete,!, raspuns

ok …unde parchez legal ???

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, ianachim a spus:

ok …unde parchez legal ???

In parcarea ta personala de sub bloc sau din curte. Nu ai? Nu e decat treaba ta, nu a comunitatii reprezentata de primarie. 

 

Unde dormi?

 

Unde tii muraturile? Faci petitie pentru depozit de muraturi asigurat de primarie, pentru ca platesti taxe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, ianachim a spus:

 Eu campez autorulota oriunde gasesc apa si curent gratis…

:)

M-am uitat la poza aceea cu scuterul "ridicat" ..... incredibil cum poate asa un scuter mic sa blocheze tot trotoarul ala .... cred ca i-a facut plinul, ca altfel nu vad cum. :crack:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, patrick1 a spus:

Vagabondajul nu e incriminat penal.

Poți să dormi unde vrea pwla ta (nu e treaba ”autorității” nici cu cine ...).

Dar daca nu ai unde sa dormi poti sa ceri primariei sectorului 4 sa iti faca casa, piscina si teren de tenis. Din pacate nu pot da si creier, e nevoie critica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, Contabil said:

:)

M-am uitat la poza aceea cu scuterul "ridicat" ..... incredibil cum poate asa un scuter mic sa blocheze tot trotoarul ala .... cred ca i-a facut plinul, ca altfel nu vad cum. :crack:

 

pare o parnaie d-aia de blinkee. Sunt 2 categorii aici - imbecilii care merg cu ele si au senzatia ca pot sa dea stop si sa plece indiferent cum sunt lasate ca doar nu e a lor. Si imbecilii ca aia de la mine de pe strada, care le iau si le muta ei pe trotuar ca doar acolo tre sa parcheze ei fix in față în buză. Din nou, astia sunt si aia care parcheaza PE trotuar cand nu au loc in buza.

@patrick1 - ai dreptate la partea cu banii invartiti, o jenă tot procesul. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri pe C. Brâncoveanu câțiva conducători auto înjurau printre dinți că locurile de parcare erau ocupate de câteva moto -”Uite dom'le nesimțiții dracu cum ocupă ditamai locul, ce nu o pun pe trotuar”. Săracii oameni nu știau că legea trebuie aplicată în sectorul 4, păi unde-i lege nu-i tocmeală!

 

Eii, asta în timp ce pe trotuare zac mormane de trotinete, deh, acelea nu blochează calea de acces. E bine domn primar, ține-o tot așa!

IMG_1477.jpg

Editat de Dan Ny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Ridicare motociclete sector4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...