Sari la conținut

șicanare sau neatenție?


chv
 Share

Postări Recomandate

Zilnic văd cretini care nu pot lua curbe, deși conduc X6, Q8 etc. Polițaiu' a vrut să vadă cât duce cazanul și era să rateze curba.

Care e sancțiunea pentru încălcarea liniei continue? Cu ce viteză se abordează curbele? Eu știu asta, dar poliția nu prea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Lucian_M a spus:

Zilnic văd cretini care nu pot lua curbe, deși conduc X6, Q8 etc. Polițaiu' a vrut să vadă cât duce cazanul și era să rateze curba.

Care e sancțiunea pentru încălcarea liniei continue? Cu ce viteză se abordează curbele? Eu știu asta, dar poliția nu prea...

90 %  daca nu mai mult din conducatorii masinilor de pe strada intra pe contrasens in curbe, as putea intelege, vine cu 200 si o rateaza dar ei merg cu 40, 40 km/h si intra pe contrasens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Penetru a spus:

De câte ori ai văzut un polițist sau un jandarm care să fie de partea poporului la o manifestație, ei sunt întotdeauna de partea mafiei conducătoare, e normal să existe și o răsplată...


Stii, ei sunt angajati si platiti ca sa faca asta, sa fie de partea statului. Asa e meseria. Nu inteleg de ce te tot deranjeaza. Te-am vazut de mai multe ori comentand asta. Nu intelegi ca asta e fisa postului? E ca si cum te-ai ofrusca pentru ca militarii profesionisti ai unei tari trag in cei ai altei tari cu care sunt in razboi. Pai daca pentru asta i-a angajat?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, AdrianB1 said:

Cine  a venit cu ideea de sicanare e idiot.

Normal!

Procedura se numește ”depistarea prin mijloace specifice” ... și a fost și este predată la școlile de miliție.

Răspunsul la ”provocare” al eventualului infractor constituie mijloc de probă, precum și eventualul cadavru al acestuia - dacă cumva ajunge în șanț.

Se va stabili atunci prin cercetarea exactă a clauzelor, împrejmuirilor și a circumștanțelor producerii accidentului respectiv, cum că motociclistul nu deținea permis de conducere (și nici reflexe) corespunzătoare categoriei din care făcea parte vehiculul respectiv, respectiv că ar fi pătruns pe contrasens prin ”tăiere de curbă”, ar fi lovit mașina miliției și ar fi fost apoi proiectat în decor datorită vitezei sale excesive.

Nu?

P.S.

Părerea mea este că această ”instituție” trebuia ”rasă” de pe fața pământului odată cu armata, ba chiar mult înaintea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Djenavar a spus:

90 %  daca nu mai mult din conducatorii masinilor de pe strada intra pe contrasens in curbe, as putea intelege, vine cu 200 si o rateaza dar ei merg cu 40, 40 km/h si intra pe contrasens

Dacă aș pune toate secvențele de pe camera de bord unde cretinii ratează curbele, aș umple canalul de Youtube cu înjurături (am lăsat microfonul activ). Totuși nu-mi închipui cu majoritatea tiristilor se încadrează pe bandă (mici excepții, unde e gabarit deosebit), iar o conservă pe 4 roți - NU. Și idioțenia maximă este să tai curba pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu înțeleg ce vrei sa zici Patrick aici, care e similitudinea pe care o vezi tu între cele doua cazuri și de ce sunt ghilimele "în misiune"?

Știu ca ai ceva cu polițiștii dar aici ăștia chiar erau cu girofarul aprins așadar nu vad ce nelămurire ai în ceea ce privește vinovatul în acest caz..

Nu se compara cu filmulețul la care se face referire în postare, cel în care politistul taie curba..sunt doua lucruri diferite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Flower-Power said:

Nu înțeleg ce vrei sa zici Patrick aici, care e similitudinea pe care o vezi tu între cele doua cazuri și de ce sunt ghilimele "în misiune"?

Știu ca ai ceva cu polițiștii dar aici ăștia chiar erau cu girofarul aprins așadar nu vad ce nelămurire ai în ceea ce privește vinovatul în acest caz..

Nu se compara cu filmulețul la care se face referire în postare, cel în care politistul taie curba..sunt doua lucruri diferite...

1. Să înțelegi că norocul tău este că la acel target ”în (o)misiune” nu ai fost tu pe motocicletă ...

(E benefic că îți vinzi motocicleta, spor!)

2. Art. 119. -

(1) Autovehiculele prevăzute la art. 32 alin. (1) lit. a) şi b) din ordonanţa de urgenţă au regim de circulaţie prioritară atunci când conducătorii acestora se deplasează în acţiuni de intervenţie sau misiuni care au caracter de urgenţă şi pun în funcţiune mijloacele speciale de avertizare luminoasă şi sonoră.

3. Dacă în intersecție (cu semnal pe verde) tu ai în dreapta un TIR iar acesta nu este fabricat special din sticlă (pentru milițieni cu girofar fără sirenă) și transparent ... :(

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, Lucian_M said:

Îți răcești gura de pomană și cu unii nu merită.

Mno ... sunt și milițience blonde :crack:

(luminoase sau sonore)

49 minutes ago, patrick1 said:

sunt doua lucruri diferite...

Sunt două locuri diferite în care milițienii încalcă vizibil banala lege rutieră și prezintă grav pericol social prin simpla lor existență, prezență și acțiune în trafic!

 

Este același lucru.

Erată:

2 hours ago, Flower-Power said:

sunt doua lucruri diferite...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, Asimplu said:

Din ce in ce mai multe situatii similare vad si pe drumuri drepte, 90% din cauza privirii in telefon.

Sugerezi faptul că 90% dintre milițienii similari ar citi /studia legea, pe telefon, în timpul serviciului pe drumuri drepte?

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, Asimplu said:

N-as indrazni...

În consecință, apare ca nerezonabilă (inconsistentă) eventuala circumstanță de neatenție (din titlu /topic) iar ”balanța” se înclină spre șicanare.

 

”(2) Vinovatie exista cand fapta este comisa cu intentie, din culpa sau cu intentie depasita.

...

(5) Exista intentie depasita cand fapta constand intr-o actiune sau inactiune intentionata produce un rezultat mai grav, care se datoreaza culpei faptuitorului.”

 

Cum ”intrarea” în miliție constituie o acțiune intenționată, restul sunt consecințe cu intenție depășită, respectiv cu vinovăție care se datorează culpei milițianului făptuitor, precum și instituției pe care o reprezintă în acțiunile sau inacțiunile sale.

Corect?

 

 

P.S.

(218/2002)

”(1) Poliţia Română are următoarele atribuţii principale:

1. apără (atacă, șicanează, încalcă și deranjează) viaţa (personală), integritatea corporală (și psihologică) şi (atinge) libertatea persoanelor, (precum și) proprietatea privată (când reușește) ...” 

Nu?

 

Bonus:

”(2) În exercitarea drepturilor conferite de prezenta lege polițistul are obligația să respecte întocmai drepturile și libertățile fundamentale ale omului, prevăzute de lege și de Convenția europeană a drepturilor omului.

 

Adică (în original): 

https://europe.ohchr.org/Documents/Publications/EU_and_International_Law.pdf

 

 

 

 

Și, conform OUG 175/2020:

”16^1. desfășoară activități specifice, direct sau în cooperare cu alte entități publice sau private, potrivit competențelor stabilite prin lege, pentru protecția animalelor;

Adică ”reset” la origine (stână) :crack:

 

https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/231245

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu nu pricep de unde moda asta de a taia curbele cu dunga continua si de regula fara vizibilitate.E un fel de ruleta ruseasca,dar de ce sa omori si nevinovati?

Demult se practica asta,dar constient si cu bun simt,doar de cei cu nr BV SB,care aveau multe serpentine;

Si am mai observat ceva la unii,se apropie de sensul contrar uneori depasind banda continua fix cind treci pe linga ei,regulamentar,in sens contrar

De ce?

Evident ca ar trebui fix pe dos 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, patrick1 a spus:

1. Să înțelegi că norocul tău este că la acel target ”în (o)misiune” nu ai fost tu pe motocicletă ...

(E benefic că îți vinzi motocicleta, spor!)

2. Art. 119. -

(1) Autovehiculele prevăzute la art. 32 alin. (1) lit. a) şi b) din ordonanţa de urgenţă au regim de circulaţie prioritară atunci când conducătorii acestora se deplasează în acţiuni de intervenţie sau misiuni care au caracter de urgenţă şi pun în funcţiune mijloacele speciale de avertizare luminoasă şi sonoră.

3. Dacă în intersecție (cu semnal pe verde) tu ai în dreapta un TIR iar acesta nu este fabricat special din sticlă (pentru milițieni cu girofar fără sirenă) și transparent ... :(

 

Dacă dai mai incet sonorul o sa auzi ca au fost și semnale acustice...am încercat cu volum maxim și nu le poți auzi din cauza muzicii din masina care filmează.

Anyway, chiar dacă se face verde nu țâșnești, te mai asiguri un pic pentru ca sunt mulți care trec pe galben-rosu.. eu asta fac si atunci cand sunt cu masina si mai ales cand sunt pe motor unde sunt mai expusa, evident ...așadar nu am cum sa fiu de acord cu tine la filmulețul asta.

Sunt sigura ca pe viitor ala de a întrat în intersecție pe verde din primele secunde o sa se asigure pentru bine lui.ceea ce îți doresc și ție. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, mihai c a spus:

Totusi eu nu pricep de unde moda asta de a taia curbele cu dunga continua si de regula fara vizibilitate.E un fel de ruleta ruseasca,dar de ce sa omori si nevinovati?

Demult se practica asta,dar constient si cu bun simt,doar de cei cu nr BV SB,care aveau multe serpentine;

Si am mai observat ceva la unii,se apropie de sensul contrar uneori depasind banda continua fix cind treci pe linga ei,regulamentar,in sens contrar

De ce?

Evident ca ar trebui fix pe dos 

Cum pentru ce? Pentru ca incearca sa atinga apex-ul curbei, indiferent ca intra pe contrasens. De ce sa apesi frana si sa intri in plm inapoi pe banda ta, ca sa pierzi milisecunde??? Pfff...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da corect,mai sunt si specimenele care au reflexe de tiristi,cand vor sa vireze stanga intra cu jumatate de masina pe banda din mijloc pentru ca sa poata lua virajul larg ,la volanul vreunei buburuze de masina .Tot ca sa castige milisecunde si sa faca economie de pneuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...