Sari la conținut

Pasajul Unirii septembrie 2022


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Am deschis acest topic deoarece acesta pasaj a fost dealungul timpului scena unor accidente moto tragice

dupa 30 de ani au reusit sa l ILUMINEZE si IGIENIZEZE….

si sa acopere acele goluri dintre stalpi 

insa la cum arata acea placare cu PANOURI PERFORATE de tabla paraca nu mi justifica 12.000.000 euro

covor asfaltic nou si canalizare la nivel 

am filmat ambele sensuri in ziua in care i au dat drumul sa vedem cat timp va arata asa 

Ssa speram ca in aceste conditii NORMALE nu vor mai exista evenimente nepacute

https://youtu.be/HBXlz_7zVUk

https://youtu.be/URgoNzdJPXQ 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 minutes ago, ianachim said:

...

am filmat ambele sensuri in ziua in care i au dat drumul sa vedem cat timp va arata asa 

Ssa speram ca in aceste conditii NORMALE nu vor mai exista evenimente nepacute

https://youtu.be/HBXlz_7zVUk

...

Depinde de care linie continuă se mai ”taie” (de unii).

Spre dreapta nu ai încercat?

La evenimente ”nefăcute” mă refer, nu la ”nepăcute” :P

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ms intereseaza pe mine este daca au indreptat acea curba care.i face pe saracii.motociclisti cu capul si cand se apuca de curba de la podul Crangasi, sa o indrepte si pe acea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am considerat de multă vreme proiectat greşit, cele două sensuri trebuie să fie separate cu perete ca să se elimine posibilitatea impactului cu un stâlp, cum a păţit lady Diana şi ca să se faciliteze ventilaţia prin efectul de piston pe care-l au vehiculele. Cu golurile dintre stâlpi gazele de eşapament erau trecute de pe un sens pe celălalt şi rămâneau la interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ianachim a spus:

Am deschis acest topic deoarece acesta pasaj a fost dealungul timpului scena unor accidente moto tragice

dupa 30 de ani au reusit sa l ILUMINEZE si IGIENIZEZE….

si sa acopere acele goluri dintre stalpi 

insa la cum arata acea placare cu PANOURI PERFORATE de tabla paraca nu mi justifica 12.000.000 euro

covor asfaltic nou si canalizare la nivel 

am filmat ambele sensuri in ziua in care i au dat drumul sa vedem cat timp va arata asa 

Ssa speram ca in aceste conditii NORMALE nu vor mai exista evenimente nepacute

https://youtu.be/HBXlz_7zVUk

https://youtu.be/URgoNzdJPXQ 

 

Nu as deschide bursa pariurilor pentru "cat de repede va avea loc primul accident" si "cat de repede se va degrada". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe curbe proiectate aiurea, bretele, racordări cu raze variabile (afară pe orice bretea din asta virezi și menții poziția ghidonului/volanului), dar și muuuulți îndemânatici spre care vine virajul prea repede! 

A mai fost o poveste cu curba de pe Virtuții, de la baraj, s-a fărâmat un confrate acolo și au fost tot felul de discuții cum că ar fi proiectată prost, că băă, că te aruncă la 80 km/h etc. De atunci am testat-o cu 3-4 motociclete, merge lejer la 100+ pe oricare sens și menținându-ți banda. Știu că e restricție de 40 acolo. 😇

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Djenavar a spus:

Ce ms intereseaza pe mine este daca au indreptat acea curba care.i face pe saracii.motociclisti cu capul si cand se apuca de curba de la podul Crangasi, sa o indrepte si pe acea.


Cine nu e in stare sa ia curbele din Pasajul Unirii sa se lase de condus orice. Tramvaiul e sfant pentru el.

Acum 13 minute, mobiletron a spus:

Este o schimbare in bine dar nu vom scapa de accidente care se intamplau din cauza vitezei excesive si nu din cauza pasajului.


Am trecut de 10000000 de ori prin pasajul ala, mereu cu peste 100. Niciodata n-am avut nicio emotie. Nu viteza e de vina.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Speedy.K said:

Am trecut de 10000000 de ori prin pasajul ala, mereu cu peste 100. Niciodata n-am avut nicio emotie. Nu viteza e de vina.

 

Pe fond viteza e de vina, nu toti stiu sa stapaneasca o masina sau o motocicleta la viteze mari. Multi se sperie si au reactii ciudate in acest pasaj, nu ai observat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, mobiletron a spus:

 

Pe fond viteza e de vina, nu toti stiu sa stapaneasca o masina sau o motocicleta la viteze mari. Multi se sperie si au reactii ciudate in acest pasaj, nu ai observat?


Paintocmai, pe fond pilotul e de vina, nu viteza!

Ce 8nseamna viteza mare pentru tine? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut ieri prin el, de când e renovat. Nu mai exista pasaje neilumiate, nu exista denivelări în asfalt, nimic. Cine pierde controlul acolo, e din vina lui sau a altor participanți la trafic. Curbele sunt extrem de largi, pasajul era cunoscut pentru alte probleme, nu pentru curbe strânse neapărat. Sau, cel puțin, asa am crezut eu, mergând prin el de multe ori și în stadiul vechi.

 

Curbele strânse țin atenția în zona Ciurel, poate și pasajul suprateran de la timpuri noi, nu la Unirii...

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:


Cine nu e in stare sa ia curbele din Pasajul Unirii sa se lase de condus orice. Tramvaiul e sfant pentru el.


Am trecut de 10000000 de ori prin pasajul ala, mereu cu peste 100. Niciodata n-am avut nicio emotie. Nu viteza e de vina.

neneaaaa cand mai mergi a 100000001 oara pe acolo ma iei si pe mine sa ma dau tare “la aspiratie” dupa tine???😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ianachim a spus:

neneaaaa cand mai mergi a 100000001 oara pe acolo ma iei si pe mine sa ma dau tare “la aspiratie” dupa tine???😂😂😂

😜🤪😜 Te iau, da' nu vii cu benveul ca ala ma incetineste ca imi ia toat aspiratia si ma trage inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, cristache a spus:

Au zis azi la radio, cica, l-au facut mai scund cu 10 cm, in loc de 3.60m, 350m si s=au infipt niste autocare... 🙂

 

😱

🤦‍♂️

Acum 11 ore, Speedy.K a spus:

😜🤪😜 Te iau, da' nu vii cu benveul ca ala ma incetineste ca imi ia toat aspiratia si ma trage inapoi.

Nu mai merge decât cu scutecu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...